Başarılı bir SEO denetimi, dijital pazarlama İpuçlarını verir ayrıca daha iyi bir web sonuçları içinde yüksek sırada yer almak için püf noktaların temellerini oluşturur.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) sürekli çalışma gerektirir. Her zaman kurallara uymak için yeterince çaba sarf ediyor olabilirsiniz. Ancak bazen, bir SEO denetimi gerçekleştirmek için stratejinizin günlük uygulamasından bir adım geriye gitmek çok önemlidir.

Seobil, işletmelerin son SEO denetimlerini ne zaman yaptıklarını öğrenmek için Türkiye’de ilk pandemi görülmesinden itibaren 5 ay boyunca firmamızla iletişime geçen kişilerle anket yaptık. Görünüşe göre bizimle iletişime geçen kişilerin %80’den fazlası daha önce sitelerine hiç denetimi yapılmamış.

Bu durum bir bakıma üzücü fakat şaşırtıcı değil çünkü web sitesi sahipleri bir seo denetimi için ayıracak vakitleri olmuyor yada ne olduğundan haberleri yok.

Bir web sitesinin mevcut SEO durumunu analiz etmek, Markanızı daha ileriye götürebilmek için doğru strateji ile siteyi daha güçlü yapabilmenin esaslarından biridir.

SEO denetimi siteme katkısı nedir? Sitem denetimden daha önce geçti mi? Denetimin Sıralamama faydası var mı? SEO denetimi ile kendi Stratejimi nasıl oluştururum? Denetim tüm sayfalarda mı yoksa tek sayfada mı olur? Denetim için bir ajans ile anlaşmalı mıyım? Denetim neden SEO hizmetinden daha mı önemli midir? Bu yazımızda bu soruları rahatlıkla yanıt verebileceksiniz.

SEO Denetimi Nedir?

SEO denetimi, web sitenizin SEO’yu etkileyen tüm önemli alanlarda şu anda nasıl performans gösterdiğinin incelemesidir. Her denetim kendi zaman aralığı için geçerlidir. Bugün başarılı bir denetim sonucundan çıkan bir web sitesinin 1 ay sonra aynı noktada olacağının bir garantisi yoktur. Bundan dolayı denetimler belirli periyodlarla yapılmalıdır.

SEO denetiminin en büyük faydası, Web sitenizin yetkisini olumsuz yönde etkileyebilecek gözden kaçması kolay sorunları tespit etmenize yardımcı olur. Bu sayede ilerleyen SEO stratejinize dahil etmek için yeni fırsatlar ortaya çıkarır.

Nasıl SEO Denetimi Yapılır? 12 Adımda Öğrenelim

Bir SEO denetimi önemli bir zaman taahhüdü gerektirecektir, ancak iyi haber şu ki, ilgili adımların çoğu, ortalama bir web sitesi sahibinin bir uzman tutmak zorunda kalmadan kendi başına tamamlayabileceği bir şeydir. Bu yüzden yazımızın bir seo denetimi için bedel ödemeyecek kişilere yardımcı olmasını diliyoruz.

1 Marka Adınızı Google’da Arayın

Yeterince kolay, değil mi? Marka adınız muhtemelen stratejinizde odaklandığınız en iyi anahtar kelimeler listesinde yer almadığından, bunu buraya eklemek garip bir adım gibi görünebilir. Ancak, marka adınız ortak bir terimden oluşmadığı sürece, web siteniz SEO temellerini kapsıyorsa, bunun için en üst noktayı belirtmek gerekir.

Bu adımla, aslında marka adınız için en iyi yer olduğunuzu onaylayabilirsiniz. Aksi takdirde, bu sizi Google cezası veya sitenizle ilgili ciddi bir teknik sorun gibi belirlemeniz gereken bir soruna karşı uyarır.

Temel konular ele alınmışsa ve ortaya çıkarsanız, bu adım aynı zamanda web sitenizin arama sonuç sayfasında (SERP) nasıl göründüğünü de gösterir, böylece şunları kontrol edebilirsiniz:

  • Meta açıklamada ne görünüyor
  • Site bağlantıları varsa (sitenizde ana sonucun altında görünen belirli sayfalara bağlantılar)
  • Sayfanın sağ tarafında bir bilgi grafiği listesi ve tamamen işletmeniz ile ilgili bilgileri içeren markanızla ilgili bir kutunun mevcut olmasıdır.

marka adı google da arama

Google, hangi sayfaların site bağlantıları (sitelinks) olarak görüntüleneceğini otomatik olarak karar verdiğinden, bunları kendiniz seçemezsiniz. Ancak hiç görünmüyorsa, Google’ın ileride site bağlantıları ekleme olasılığını artırmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Örneğin web siteniz için net bir site mimarisi geliştirmek ve Google Search Console’da bir site haritası göndermek gibi.

SERP ‘de şu anda bir bilgi grafiğiniz yoksa, bir Google My Business girişi oluşturarak (işletmeniz uygunsa) bir tane edinme şansınızı artırabilirsiniz. Doğru bir Wikipedia sayfasına sahip olmak ve şema işaretlemeyi kullanmak da yardımcı olur.

Markanın önemi ve markalaşma için SEO kullanımı makalemiz de daha fazla bilgi alabilirsiniz.

2 Web Sitenizde Google Cezalarının Olmadığını Onaylayın

Web siteniz bir Google cezasına çarptırıldıysa, onu bir an önce çözmeniz çok önemlidir, böylece onu kaldırmak için adımlar atabilirsiniz. Sitenizi özellikle hedefleyen manuel bir Google cezanız olup olmadığını öğrenmek için Google Arama Konsolunu kontrol edin ve bir manuel işlem olup olmadığına bakın.

Daha fazla bilgi:

Google cezaları nelerdir?

Panda ve Penguen Algoritmaları

“Google Search Console” giriş yaptıktan sonra, sol taraftaki menüden Güvenlik ve Manuel İşlemleri tıklayın, ardından Manuel İşlemleri tıklayın. Yeşil bir tikle Hiçbir Sorun Tespit Edilmedi yazıyorsa, manuel bir cezanız yoktur. Manuel bir cezanız varsa, sorunu kaldırmak için atmanız gereken adımların yanı sıra bu bölümde sorunla ilgili ayrıntıları göreceksiniz.

Manuel işlem denetle kontrol et

3 Web Sitenizi Mobil Cihazda Test Edin

İyi bir mobil deneyim sağlayan bir web sitesine sahip olmak hem SEO için hem de ziyaretçilerinizi mutlu etmek için 2020 senesinde bir gerekliliktir. Web siteniz mobil cihazlarda iyi çalışmazsa, arama motoru sıralamasında sitenize zarar verir. Bu yüzden iki kez kontrol edin ve web sitenizin sezgisel ve mobil cihazlarda gezinmesi kolay olduğundan emin olun.

Erişiminiz olan herhangi bir mobil cihazda siteyi test edin. Test ederken e-posta listenize kaydolmak, kullanıcı hesabı girişi, ürün satın alma gibi tüm deneyimi test ettiğinizden emin olmalısınız. Web sitenizin kullandığınız cihazlardan farklı cihaz boyutları ve tarayıcı türlerinde nasıl çalıştığını görmenize yardımcı olacak araçlarıyla tamamlayın.

Mobil deneyimi birinci öncelik olarak bir web sitesi oluşturmayı en ön plana almalısınız. Bu sayede arama sonuçlarında daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

4 Web Sitenizin Hızını Kontrol Edin

Web sitesi hızı önemli bir sıralama faktörüdür. Google, insanların hızlı yüklenen web sitelerini tercih ettiğinin farkındadır dolayısıyla algoritmaları da hızlı siteleri öne çıkartır. Tabii tek başına hız en iyi sırayı almak için yeterli tek kriter değildir. Google, web sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini kolayca kontrol edebilmeniz için bir hız test aracı sağlar. Web sitenizi neyin yavaşlattığı hakkında bilgi ve düzeltmek için önerilerle birlikte size bir puan sağlayacaktır. Pagespeed insights aracı ile sitenizin performansını kontrol edebilirsiniz.

Bir başka performans test aracı olarak kullanarak siteniz optimize etmek için belirtilen skor eksilerini artırarak tamamlayabilirsiniz.

Hız testi web sitenizin daha hızlı olması gerektiğini gösteriyorsa, resimlerinizi sıkıştırmak ve gereksiz eklentilerden kurtulmak gibi hızlandırmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

web site hızı denetle

İyi bir SEO denetimi yapmak geri dönülmez SEO hatalarına karşı sitenizi korur?

SEO’da başarıyı yakalamanın en önemli adımı iyi ve sık yapılan SEO denetimi sonucunda etkili bir Strateji geliştirilmesinden geçmektedir. Dijital çözümler ve arama sonuçlarında en iyi sonuçlar için kalıcı çalışmalar sağlıyoruz.

5 Tarayıcıların Varsayılan Olarak Etki Alanınızın bir Sürümünü Kullandığından Emin olun

Yaptığınız tüm SEO çalışmalarının, web sitenizin bir sürümünü desteklemek için birkaç tane arasında bölünmemesini istiyorsunuz. Bu, dikkatli olmak istediğiniz anlamına gelir, alan adınızın aşağıdakiler gibi farklı sürümleriyle karşılaşmamalısınız:

  • www.siteadiniz.com
  • http://siteadiniz.com
  • https://siteadiniz.com
  • https://www.siteadiniz.com

Birisi bir tarayıcıya girerse tüm bu URL’lerin web sitenizi açmasını istersiniz, ancak aynı zamanda hepsinin tutarlı bir sürüme dönüştürülmesini gereklidir. Bu sayede etki alanı yetkinizi pek çok yere yaymazsınız.

Bağlı kalınacak bir sürüm seçin (muhtemelen https seçeneklerinden biri) ve diğerlerinin tümü için 301 yönlendirmeleri kullanarak seçtiğiniz alan adına göre ayarlayın.

6 Bozuk Bağlantıları Belirleyin ve Düzeltin

Bozuk bağlantılar, diğer adı kırık linkler ziyaretçiler için kötü bir web sitesi deneyimi sağlar. Bu da SEO’nuza zarar verebilir. Neyse ki web sitenizde sayfa sayfa gitmek ve kötü olanları bulmak için her bağlantıya tıklamak zorunda değilsiniz. Kırık veya bozuk bağlantıları tespit etmenin kolay bir çok yolu vardır.

Web sitenizdeki tüm bozuk bağlantıları otomatik olarak bulmak için ücretsiz Dead Link Checker aracını kullanabilirsiniz. Tespit ettiğiniz bozuk linkleri düzenleyerek sitenin SEO’sunu daha iyi yapılandırmış olursunuz.

7 Web Sitenizin https ile Güvenli Olduğundan Emin olun

Veri ihlalleri ve web sitesi saldırılarının artmasıyla birlikte, bir SSL sertifikası satın alma (veya birini içeren bir web barındırma planı seçme) son derece önem kazanmıştır. Basit gibi görünmesine rağmen üzerinde ciddiyet ile durulması gereken bir konudur. Web sitenizi bir http’den https’ye yükseltmek daha iyi bir sıralama almanın püf noktaları arasındadır.

Siteniz de https kullanmak hem Google’a hem de web sitesi ziyaretçilerinin gözünde siteniz daha güvenli olduğu anlamına gelir. Google, https kullanan web sitelerini tercih eden algoritması konusunda son derece açık bir tavır sergilemektedir. Bu nedenle web sitenizin https olup olmadığını kontrol edin ve henüz değilse bir SSL sertifikasına yatırım yapın.

8 Analizlerinizi Gözden Geçirin

Devam eden SEO stratejinizin bir parçası olarak web sitesi analizlerinizi düzenli olarak gözden geçirilmelidir. Analizler kapsamlı bir şekilde düzenli gerçekleştirmesi tüm işletme sahiplerine kesinlikle önerilir. SEO denetiminizin bir bölümü olarak ekstra bir inceleme ekleyin. İhtiyacınız olan hemen hemen her şeyi Google Analytics aracında bulabilirsiniz. Burada yer alan verileri sıralamanızı izlemeyi kolaylaştıran bir SEO aracında bulunan analizlerle desteklemek isteyebilirsiniz.

Burada tanımlamak isteyeceğiniz en önemli şeylerden bazıları şunlardır:

En popüler sayfalar: Sayfalarınızdan hangisi sürekli olarak en fazla trafiği sağlıyor? Onları tanımlayın ve ortak yönlerini ve neyin işe yaradığı konusunda size neler söyleyebileceklerini analiz edin.

En iyi dönüşüm sağlayan sayfalar: Hangi sayfalar, ziyaretçileri, e-posta listenize kaydolma veya satın alma gibi, en çok gerçekleştirmeleri istenen işlemleri yapmaya yönlendiriyor?

En yüksek sıralamalı sayfalar: Bu liste ile en popüler sayfalar arasında muhtemelen bir ilişki olacaktır. Hangi sayfaların hedef anahtar kelimeler için birinci sayfaya ulaştığını ve sayfadaki bu üst noktaları hangi kelimeler ile geldiklerini belirleyin.

Hangi anahtar kelimeleri sıraladığınızı: Şu anda hangi anahtar kelimeleri sıraladığınızı ve hangi sayfaların bu sıralamalara sahip olduğunu belirleyin.

Trafikte veya sıralamada ani değişiklikler: Web sitenizin ve tek tek sayfaların zaman içinde nasıl performans gösterdiğine ilişkin eğilimleri arayın. Trafikte veya sıralamada ani artışlar veya düşüşler var mı? Bu bir ceza veya algoritma güncellemesine işaret edebilir.

SERP’nin ikinci sayfasındaki sayfalar: Birinci sayfa olmaya yaklaşan, ancak fırsatları kaçıran sayfalar, en önemli SEO fırsatıdır. Hedef anahtar kelime için şu anda ikinci sayfada yer alan tüm web sayfalarınızın bir listesini oluşturun, böylece onları güçlendirmeye öncelik vermeniz gerektiğini bilirsiniz.

Düşük performans gösteren sayfalar: Çok az trafik alan veya hiç trafik alan ancak dönüşüm sağlamayan sayfalar, daha güçlü hale getirmek için askıya çıkarılmalı veya güncellenmelidir. Bunların bir listesini de bir araya getirin, böylece bunlarla en iyi nasıl başa çıkacağınızı belirleyebilirsiniz.

9 Bir İçerik Güncelleme Planı Oluşturun

Analiz incelemeniz size bu konuda bir ön bilgi verecektir. Analiz neticesinde edinilen bilgileri bir içerik denetimi ile ortaya çıkarın. Ne kadar uzun süredir içerik pazarlaması yapıyorsanız, içeriğe o kadar çok sayfa ayıracaksınız. Bunlardan bazıları ne yazık ki modası geçmiş olacak veya mevcut kalite standartlarınıza uygun olmayacak.

Tüm içeriğinizi listeleyen ve kategorilere ayıran bir elektronik tablo oluşturun:

  • İçerik şimdi iyi gidiyor
  • İçerik iyi gidiyor, ancak bu bir güncelleme gerektirebilir
  • Düşük performans gösteren sayfalar

Öncelik seviyesine göre bunu yapmak için tarih atayarak hangi sayfaların güncelleneceği bir plan oluşturmak için bu elektronik tabloyu kullanın.

İkinci sayfada veya birinci sayfada 5-10. Arasındaki ortalama konum noktalarında yer alan içerikler yüksek öncelikli olmalıdır. Çünkü onlar için küçük bir sıralama artışı elde ederek çok fazla yeni trafik çekebilirsiniz. En iyi performans gösteren sayfalar çok fazla çalışmaya ihtiyaç duymayabilir.

Yine de iyi performans gösteren sayfaları güncel tutmak, diğer sayfalara dahili bağlantılar eklemek ve yeni harekete geçirici mesajlar (CTA: call to action) eklemek için küçük değişiklikler, başarılı ortalama konum için daha da ileri götürmenize yardımcı olabilir. Düşük performans gösteren içerikler ya tamamen yenilenmesi ya da eski URL’nin başka bir ilgili sayfaya yönlendirilmesiyle birlikte tamamen askıya çıkarılması gerekir.

10 Yeni Dahili Bağlantı Fırsatlarını Belirleyin

SEO ile ilgilenen çoğu marka, yayınladıkları yeni sayfalara ilgili dahili bağlantıları dahil etme alışkanlığı edinir. Daha azı eski içeriğe geri dönme ve daha yeni sayfalar için dahili bağlantılar ekleme konusunda iyi bir iş çıkarır. SEO denetimi bunu yapmak için en iyi fırsatı verir.

Web sitesindeki her sayfa için hedef anahtar kelimeyi biliyor olmalısınız. Sahip olduğunuz her hedef anahtar kelimenin tüm kullanımlarını belirlemek için sitenizde bir arama yapın. Arama sonucu Sonrası içeri girin ve bu anahtar kelime kullanımlarını uygun sayfa için bağlantı metnine dönüştürün. Daha fazla dahili bağlantı oluşturmak, Google’a her sayfayı hedef anahtar kelimesiyle ilişkilendirmesi için daha fazla sinyal vermenin kolay etkili bir yoludur.

11 Şema İşaretlemesini Uygulayın veya Güncelleyin

Web sitenizin ilgili sayfalarında bir şema işaretlemesi var mı? Yoksa, SEO denetim sürecinizin bir vazgeçilmez parçası olsun.

Varsa, doğru kurulup kurulmadığını kontrol edin. Google, yapılandırılmış verileri test etmek için ücretsiz bir araç sunar. Sadece URL’nizi girin ve web sitenizdeki yapılandırılmış verileri tanır ve sizi herhangi bir hata durumunda uyarır.

Şema işaretlemesi, Google’a sayfanızın neyle ilgili olduğunu ve içeriğin türünü bildirmeniz için ek bir yol sağlar. Buda Web de alakalı aramalarda görünme olasılığını artırır. Web sayfalarının Zengin gösterimlerde veya yerel işletme sonuçları gibi belirli türden rich snippet adı ile gösterilip gösterilmeyeceğini etkiler.

seo denetimi sayesinde richsnippet gösterimi

12 Backlink Profilinizi Değerlendirin

Bu konu ücretli bir SEO aracına yatırım yapmanın gerçekten karşılığı olacak en önemli adımdır. Hangi web sitelerinin sizin sitenize backlink (geri bağlantı) verdiği, sitenizdeki hangi sayfaların en çok geri bağlantı kazandığı ve bu bağlantı metinleri hakkında bilgi edinmek için kullanın.

Geri bağlantılar, SEO’nun gerçekten önemli bir parçasıdır ve web sitesi alan adı otoritesi oluşturmanın en zor kısımlarından biridir. İşleri daha da karmaşık hale getiren Google’ın düşük otorite olarak gördüğü web sitelerinden gelen bağlantılar genel SEO performansınıza zarar verebilir. İyi bağlantılarınızın nereden geldiğini anlamak kadar, düşük kaliteli bağlantıları tanımlamak da kötü bağlantıları ret etmek kadar önemlidir.

Geri bağlantı profilinizi analiz etmek, ilerisi için bağlantı kurma çabaları yapmak zorunda olduğunuz beyin fırtınaları ve iyi bir planlamada da yararlı stratejiyi sağlar. Şu anda hangi web sitelerinin size bağlandığını ve hangi sayfalara bağlandığını görmek, bağlantı kurma stratejinizde netlik kazanmanıza yardımcı olur. Böylece belirli içerik sayfalarını tanıtırken ulaşabileceğiniz en iyi site türlerini bilirsiniz.

SEO Denetimi Neden Önemlidir?

Bütün bunlar maddeler birçok web sitesi sahibinin gözünde çok uğraştırıcı bir iş gibi görünüyor. Gerçekten de uğraştırıcı bir iştir. Hali hazırda zaten içerik oluşturmak ve bağlantılar oluşturmak tüm zamanınızı alıyordur. Tüm bu SEO denetimi stratejilerine gerçekten zaman ayırabilir misiniz? Mevcut seo çalışmalarınızın içine sığdırabilir misiniz? Bir SEO denetimi kesinlikle zaman ayırmak gereklidir. Çünkü şimdiye kadar yaptığınız tüm işleri değerlendirmenize yardımcı olur.

Size yardımcı olmayan taktikler ile çalışma gerçekleştirmek istemezsiniz. Yapılan yanlış çalışmalara dur diyen iyi yapılmış bir SEO denetimidir. En iyi ilerlemeyi başarıyla oluşturulmuş SEO denetim stratejisi ile yola çıkarsanız kazanacaksınız.

Yapacağınız işi iyileştirmek ve artırmak için stratejik bir yaklaşım benimsemek ilk plan olmalıdır. Kuşkusuz burada anlatılan 12 denetimi bir an önce uygulamaya geçerseniz SEO için harcadığınız tüm çabayı şimdiden çok daha ileri götürebilirsiniz.

Bir SEO denetimi, hala tüm temel bilgilere sahip olduğunuzdan ve SEO stratejinizin mantıklı olduğundan emin olmak için önemli bir süreçtir. İlerleyen stratejinize uygulamak için önemli içgörü sağlayarak ne yapacağınızı öğreneceksiniz.

Seobil SEO Ajansı siteniz için SEO Denetimi hizmeti sağlamaktadır. Denetim hizmetimizden yararlanarak iyi bir SEO Stratejisi ile yola çıkabilir doğru bilinen yanlışlardan hemen dönebilirsiniz.