Backlink kaliteli ve başarılı bir SEO’da özellikle sıralama açısından olmazsa olmazlar arasında gelir. Sitenize ne kadar bol sayıda kaliteli, doğal backlink geliyorsa o kadar iyidir. Çünkü arama motorları nezdinde popüler ve başarılı bir sitedir. Çünkü Backlink alan bir site başka siteler ve kişiler tarafından önerildiğini gösterir. Buda sitenizin Google gibi arama motorlarındaki Page Rank’ınızın yüksek olmasını sağlar.

Kaliteli ve doğal alınan linkler Google’ın sitelere verdiği Trustrank yani güvenilirlik değerini arttırır. Böylece arama motorlarında daha üst sıralara yerleşirsiniz.

Backlink Nedir?

Backlink Türkçede Geri Bağlantı anlamına gelir ayrıca anlam olarak bağlantı kurma tam karşılığıdır. Sitelerle link adında bir yapıyla metin ya da görselleri kullanarak sitenizle kurduğu köprüdür.

 

Backlink’in Faydaları Nelerdir, Backlink Ne işe Yarar?

Backlink faydaları, yaptığınız iş, hizmet veya paylaşımların başka insanlar tarafından beğenildiğini ya da bilgilendirici olduğunu göstermeye yarar. Buda insanların sitenizin kendi sitelerinde, forumlarda, sözlüklerde, sosyal medya vb. platformlarda sitenizi paylaşmasına yol açar. Böylece bu kanallardan sitenize trafik gelir. Sitenizin popülaritesi artar, arama motorlarında daha üst sıralara çıkarsınız.

Google ilk çıktığında algoritması backlink üzerine kuruludur böylelikle siteleri daha hızlı keşfetmeyi başarmıştır. Günümüzde backlink doğru kullanıldığında iyi sıralamalar almaya yarar. Arama motorları tarafında sıfırıncı sıraya yükselen siteler zengin gösterimlerle ödüllendirir.

Ayrıca Google’ın biçtiği Trustrank değeriniz de artmış olur. Siteniz sık ziyaret edilmeye başlarsa Google gibi arama motorlarının örümcek dediğimiz botları sitenizi daha sık ziyaret etmeye başlar. Böylece sitede yapılan nice yeni değişik arama motorları tarafından daha çabuk indeks almasını sağlar.

Böylece yaptığınız bir değişim, paylaşım arama motoruna hemen yansır. Tabi bu bahsettiğimiz olumlu etkiler sitenize gelen backlinklerin kaliteli olması sonucunda olacaktır.

Neden Backlink Çalışmaları Önemlidir?

Backlink çalışması SEO için çok hassas bir konudur. Doğru yapıldığında sitenize çok büyük katkılar sağlar ve trafiğinizin artmasına, arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza vesile olur. Lakin yanlış yapılan backlink çalışması uzun vadede sitenize büyük ölçüde zarar verir.

Peki nerelerden link almamalısınız? Bu soruya cevap vermeden önce backlink kavramını iyice anlamamız gerekir. Backlink sitenizin başka bir site tarafından tavsiye edilmesidir. Bu şu demek olur eğer siteniz, iyi bir site tarafından tavsiye ediliyorsa en az o site kadar güven veren hatta başarılı bir sitedir.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ancak siteniz kötü bir site tarafından tavsiye ediliyorsa bu Google’ın aklında birtakım sorulara neden olur. Böylece Google’ın algoritma süzgecinden geçen siteniz sıralamalardan olumsuz olarak etkiler.

Üst sıralarda bir an önce çıkmayı hızlandırmayı bekliyorsanız. Bunun için işletmeniz için ücretli backlink almaktan başka çare olmadığını düşünüyorsunuzdur. İşte burada yanılıyorsunuz çünkü artık arama motorları alakasız sitelerden gelen linkleri tanımıyor. Bundan dolayı nişinizle benzer sitelerden makale paylaşımları yapın. Doğal bağlantı kurmaya çalışın bunu yaparken sitenize benzer içeriğe sahip site ya da makalelerden doğru linklemeye özen gösterin.

Burada sitenize bağlantı kurarken dikkat etmeniz gereken hususları listeleyecek olursak:

Backlink çalışmalarında dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Link çöplüğüne dönen sitelerden başka bir deyişle her önüne gelen siteye backlink veren sitelerden bağlantı almayın.
 • Kötü veya yasaklı sitelerden link almamak. Google tarafından yasaklanan bir sitenin, sitenizi Google’a ve kullanıcılara önermesi iyi sonuçlar bekleme konusunda hiçte mantıklı bir hamle olmaz.
 • Bir sitenin footerdan link almak da pek faydalı olmayacaktır. Footer kısmında sitenin alt kategori başlıkları, iletişim bilgileri ve sitenin kendi linkinin bulunması gayet doğaldır ancak; buradan başka bir siteye link vermek hem tasarımsal olarak hem de kullanım olarak doğru değildir.
 • Ücretli backlink almaktan kaçının kesinlikle ucuz backlink satan kişilerden uzak durun. Örneğin 10 liraya 50 link gibi backlink hizmetlerini almaktan kaçının. Bu linkler ya bir bot tarafından otomatik oluşur ya da link çöplüğüne dönen değersiz sitelerden gelir.
 • Trafiği olmayan Forum sitelerinden özellikle 2-3 satır yazı içine sıkıştırılan bağlantılar değersizdir.
 • Sitenizle alakasız sitelerden gelen bağlantılar ne yazık ki uzun süreçte sıralamalarınızın düşmesini sağlar. Alakasız bağlantıların sitenize faydası olmaz aksine sitenizin Trustrankını düşürür neticede sitenize büyük zararlar verir.
 • Kampanyalar düzenleyin böylelikle sitenize gelen kullanıcıları link bırakması için teşvik edin.
 • Aldığınız linkler 3-4 ay süre sonra siliniyorsa, silindiği andan itibaren faydasını göremezsiniz. O yüzden ücretli link alıyorsanız linklerinizin kalıcı olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Doğal backlink en kaliteli link türlerinden biridir bundan dolayı başarılı seo uzmanları sürekli bunun peşindedir. Doğal link almanın sırrı sitenizi ne kadar güncel tuttuğunuza ayrıca geliştirdiğinize bağlıdır. Güncel paylaşımlarla arama motorlarında üst sıralara çıkarsınız bu sayede normalden daha fazla trafik artırmayı elde edersiniz. Böylece diğer kişiler sizin paylaşımlarınızı bulup paylaşır ya da sitenize gelen bağlantılar çok hızlı büyür.
 • Sektörünüzde hizmet veren özellikle niş bir siteden link almanız gereklidir. Bu durum bilhassa Google’ın gözünde alakasız sitelerden link almanızdan kat kat kıymetlidir. Bu tür linkler Domain otoritenizi hatta Trustrankınızı daha çok arttır.

Doğal Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Doğal yollarla siteye nasıl backlink çalışması yaparız özellikle bunun cevabı arama sonuçları açısından çok önemlidir. Çünkü doğal yollarla elde edilen bağlantılar arama sonuçlarında en iyi sırayı almanızı sağlar. Organik bağlantı yapısının büyümesi, site için pagerank’ı yükselten hatta çoğu uzmanın ısrarla istediği bir durumdur. Bundan dolayı sitenizin doğal olarak büyümesi iyi bir bağlantı yapısı için burada bazı ipuçlarını vereceğiz.

Ücretli ya da ücretsiz link alma hangi zamanlarda gereklidir. Hangi tür bağlantılardan uzak durulması gerektiğini özellikle detaylı şekilde yukarıda anlattık. Siteye doğal yollarla bağlantı kurulması bilhassa arama motoru yönergelerinin isteğidir. Gerçek kullanıcıların dikkatini gerçek yöntemlerle çekmek arama sonuçlarında kesinlikle kalıcı sıralama almayı sağlar.

Sitenize doğal bağlantı kurulmasının yollarını bunları kısaca özetleyelim:

 • Güncel ve kaliteli içerik üretin kesinlikle insanların sitenizi bulduğuna ve doğal backlink verdiğine tanık olacaksınız.
 • Sosyal medyada içeriklerinizi paylaşın böylece daha fazla insana ulaşın. Facebook, twitter gibi sosyal medya platformları etkin kullanın özellikle iyi paylaşımlar yaparak link almaya çalışın.
 • Ücretli backlink alacaksanız trafiği ayrıca güvenilirliği yüksek sitelerden tanıtım yazısı alın.
 • Sektörünüzde yer alan benzer niş siteleri bulun öyleyse sitenizin tanıtımını yaparak benzer sitelerle bağlantı kurun.
 • Paravan siteler açıp 3-4 ay makale yayınladıktan sonra asıl sitenize backlink verme yöntemi güncelliğini yitirmiştir.
 • Arama motorları tarafından güncelliğini yitirmemiş hatta belli bir trafiğe sahip kaliteli dizinlere kaydolun.
 • Kaliteli trafiğe sahip forumlardan ya da bloglarda paylaşımlar yapın. İnteraktif sitelerde sorulan soruları cevaplayın böylece sitenizde çözümler sunarak link almaya çalışın.

Yukarıda bahsettiğimiz maddeleri uygularsanız sitenize gelen ziyaretçi sayısındaki artışı bunun yanında arama motorlarındaki yükselişinizi gözlemleyebilirsiniz. Blogunuzu ücretsiz tanıtma yolları üzerine anlattığımız kapsamlı içeriğimizi dikkatlice okumalısınız.

Doğal Backlink kazanımı kısaca nasıldır?

 • Kaliteli sayfalar ayrıca güncel içerik üretmek
 • sosyal medya paylaşımları yapmak ya da sosyal medya gruplarında aktif olmak,
 • Arama motorlarının önem verdiği özellikle kaliteli dizinlere kayıt yapmak.
 • Nişinizle alakalı Trendler başlıkları rakiplerden önce ilk üretmek.

Yukarıdaki maddeler kısacası backlink çalışmanıza büyük katkılar sağlar. Sonuçta, sitenize gelen ziyaretçi sayısında olumlu artışlara sebep olması iyi sıralamalar almanızı en iyi SEO sitenize sağlar.