Backlink kaliteli ve başarılı bir SEO için olmazsa olmazlar arasında gelir. Sitenize ne kadar bol sayıda kaliteli ve doğal backlink geliyorsa siteniz o kadar popüler ve başarılı bir sitedir. Çünkü Backlink alan bir site başka siteler ve kişiler tarafından önerildiğini gösterir. Buda sitenizin Google gibi arama motorlarındaki Page Rank’ınızın yüksek olmasını sağlar.

Kaliteli ve doğal alınan linkler Google’ın sitelere verdiği Trustrank yani güvenilirlik değerini arttırır. Böylece arama motorlarında daha üst sıralara yerleşirsiniz.

 

Backlink’in Faydaları Nelerdir, Backlink Ne işe Yarar?

Sitenize gelen backlink, yaptığınız iş, hizmet veya paylaşımların başka insanlar tarafından beğenildiğini ve bilgilendirici olduğunu gösterir. Buda insanların sitenizin kendi sitelerinde, forumlarda, sözlüklerde, sosyal medya vb. platformlarda sitenizi paylaşmasına yol açar. Böylece bu kanallardan sitenize trafik gelir. Sitenizin popülaritesi artar, arama motorlarında daha üst sıralara çıkarsınız.

Ayrıca Google’ın biçtiği Trustrank değeriniz de artmış olur. Siteniz sık ziyaret edilmeye başlarsa Google gibi arama motorlarının örümcek dediğimiz botları sitenizi daha sık ziyaret etmeye başlar sitenizde yaptığınız değişiklikler arama motorları tarafından daha çabuk indexlenir.

Böylece yaptığınız bir değişim, paylaşım arama motoruna hemen yansır. Tabi bu bahsettiğimiz olumlu etkiler sitenize gelen backlinklerin kaliteli olması sonucunda olacaktır.

 

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Backlink çalışması SEO için çok hassas bir konudur. Doğru yapıldığında sitenize çok büyük katkılar sağlar ve trafiğinizin artmasına, arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza vesile olur. Lakin yanlış yapılan backlink çalışması sitenize büyük ölçüde zarar verebilir.

 

Peki nerelerden link almamalısınız? Bu soruya cevap verebilmek için önce backlink kavramını iyice anlamamız gerekir. Backlink sitenizin başka bir site tarafından tavsiye edilmesidir. Buda demektir ki eğer siz iyi bir site tarafından tavsiye ediliyorsanız sizin sitenizde o site kadar güvenilir ve başarılı bir sitedir.

 

Ancak siteniz kötü bir site tarafından tavsiye ediliyorsa bu Google’ın aklında birtakım sorulara sebep olur ve Google’ın algoritma süzgecinden geçtikten sonra siteniz olumsuz olarak etkilenir. Burada dikkat edilmesi gerekilen hususları listeleyecek olursak:

 

 • Link çöplüğüne dönmüş her önüne gelen siteye backlink veren sitelerden backlink hizmeti almamak.
 • Kötü veya yasaklı sitelerden link almamak. Google tarafından yasaklanan bir sitenin sizin sitenizi Google’a ve kullanıcılara önerdiğini düşünmek bizim açımızdan hiçte mantıklı bir hamle olmaz.
 • Bir sitenin footerdan link almak da pek faydalı olmayacaktır. Footer kısmında sitenin alt kategori başlıkları, iletişim bilgileri ve sitenin kendi linkinin bulunması gayet doğaldır ancak; buradan başka bir siteye link vermek hem tasarımsal olarak hem de kullanım olarak doğru değildir.
 • Ücretli backlink almaktan kaçınılmalı. Örneğin 10 liraya 50 link gibi backlink hizmetlerini almaktan kaçının. Bu linkler ya bir bot tarafından otomatik olarak link çöplüğüne dönmüş sitelerden verilir ya da birkaç forum sitesinden 2-3 satır tanıtım ile beraber verilir ki bunların hiçbirinin sitenize uzun süreç içerisinde faydası olmaz aksine sitenizin Trustrankını düşürür ve sitenize büyük zararlar verir.
 • Üst sıralarda çıkma sürenizi hızlandırmak ve ücretli backlink almak istiyorsanız başka sitelerin makale paylaşımlarından backlink almaya çalışın mümkünse sizin sitenize benzer içeriğe sahip site ve makalelerden link alın.
 • Aldığınız linkler 3-4 ay süre sonra siliniyorsa, silindiği andan itibaren faydasını göremezsiniz. O yüzden ücretli link alıyorsanız linklerinizin kalıcı olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Doğal backlink en kaliteli link türlerinden birisidir. Doğal link alabilmek için sitenizi güncel tutmanız gerekir. Güncel paylaşımlarınız ile arama motorlarında üst sıralara çıkarsınız ve normalden daha fazla trafik elde edersiniz böylece diğer kişiler sizin paylaşımlarınızı bulup paylaşırlar.
 • Sizin sektörünüzde hizmet veren bir siteden link almanız Google’ın gözünde farklı sitelerden link almanızdan daha kıymetlidir. Bu tür linkler Domain otoritenizi ve Trustrankınızı daha çok arttır.

 

 

Sonuç Olarak Backlink Nasıl Yapılır?

Nasıl link alınması gerektiğini ve hangi tür backlinklerden kaçınılması gerektiğini yukarıda anlattık. Bunları kısaca özetleyelim:

 

 • Güncel ve kaliteli içerik üretin, insanların sitenizi bulup doğal backlink verdiğine tanık olacaksınız.
 • Sosyal medyada içeriklerinizi paylaşın ve daha fazla insana ulaşın. Facebook, twitter gibi sosyal medya platformlarından link almaya çalışın.
 • Ücretli backlink alacaksanız trafiği ve güvenilirliği yüksek sitelerden tanıtım yazısı alın.
 • Sektörünüze benzer sitelerden makale yazısı içerisinde link alın.
 • Paravan siteler açıp 3-4 ay makale yayınladıktan sonra asıl sitenize backlink verin.
 • Kaliteli dizinlere kaydolun. Kaliteli forum ve bloglarda paylaşımlar yaparak bu sitelerden link almaya çalışın.

 

Yukarıda bahsettiğimiz maddeleri uygularsanız sitenize gelen ziyaretçi sayısındaki artışı ve arama motorlarındaki yükselişinizi gözlemleyebilirsiniz.

Kaliteli ve güncel içerik üretmek, sosyal medya paylaşımları yapmak, kaliteli dizinlere kayıt yapmak, backlink çalışmanıza büyük katkılar sağlayacak sitenize gelen ziyaretçi sayısında olumlu artışlara sebep olacaktır.