Kullanıcı Hareketleri | A /B Testi | Çok Değişkenli Test | Analitik Danışmanlığı

AB Testi, Web sayfanızın üzerinde değişiklikler yaparak hangi sürümün daha fazla ziyaretçi tarafından ilgi gösterildiği tespit edilir. A/B Testi iki farklı sürümün kullanıcı tarafından nasıl karşılandığını anlamamıza yardımcı olur. Mevcut kullanıcı sayısının korunması ve gelen ziyaretçi sayısının arttırılması için gerekli testler yapılır. Sayfanın geri dönüşüm oranını arttıracak önlemler alınır. Geri dönüşüm oranı yükseltilerek elde edilen kazanç yukarıya çekilir.

AB Testi sitenizin dönüşüm oranını arttırılmasını sağlayacak, siteyi olumsuz yönde etkilemeden başarıya götüren yoldur.

Google Analytics, Isı Haritaları ve bazı araçlar ile İzleyeceğimiz Yolu Belirlemekteyiz.

A/B Testi, çalışmaya başlayacağımız sayfaları belirlerken önceliklerimiz vardır. Firma için kazancın kaybolduğu sayfalar tespit edilir. En verimsiz sayfalar incelenir. En kötü performans veren sayfalarda A/B Testi uygulamaya başlıyoruz.

Tüm Sayfalar arasında, sahip olduğunuz en yüksek dönüşüm oranına ait sayfalarınız ve geri dönüşümün düşük olduğu sayfalarınızın belirlenir. Müşterilerin neden ayrıldığını belirlemek için kullanıcı hareketlerini, Google Analytics ve diğer araçları kullanarak analiz etmekteyiz. Sayfaların neden iyi performans göstermediklerini anlayabilmek için ısı haritaları kullanarak teste başlayacağımız noktaları belirleyebiliyoruz. 

A/B Testi Nasıl Uyguluyoruz

Siteniz için büyük bir titizlikle en yüksek seviyede fayda sağlayabileceğimiz A/B Test süreci üzerine çalışmalar geliştirdik. Test edilebilmesini sağlayacak bir hipotez ile uygulama gerçekleştiririz. Google’ın en son yönergelerine göre testler uyguluyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlar sayesinden sitenizi daha iyi verim için test sonuçlarından en doğrusu uyguluyoruz.

Çok Değişkenli ve A/B Testi

Çok değişkenli ve AB testini ele alacak olursak. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) için uygulanacak bir başka yöntem, A/B testine benzer, ancak aynısı olmayan bir metot çok değişkenli testtir. A/B testleri, her bir hücre değişimine yönelik deneyler içerirken, çok değişkenli testler, çoğu zaman 20 ve daha fazla eş zamanlı test sayfası içermektedir. Çoklu değişkenlikleri içeren bir çok elemanın farklı varyasyonlarını test ettiğiniz büyük deneyler uygulanmaktadır. A/B Testi, belirli bir elemanı değiştirmenin en hızlı yoludur. Çok değişkenli testler, hangi ögelerin değiştirildiğinde büyük etkiye sahip olduğunu anlamamızı sağlamaktadır.

Bu iki test metodu birbiri içerisinde terslik görmemekteyiz. Web sitesi optimizasyonu farklı yöntemleri tamamlayıcı CRO deney türleri uygulamaktayız. Belirli bir durumla karşılaşınca hangi test uygulanacağını bilmek, testi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek kadar mühimdir.

SEOBİL, AB TESTİ YAKLAŞIMI

AB Testi, denemeleri ile sitenizin sıralamasına zarar vermeden çalışılır.  Başarılı A/B testleri ile dönüşüm oranı yükseltilmesi sağlanır. Ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmesi için gerekli çalışmaların öncüsü niteliğindedir. SEO Başarısı ile sıralamalar üst noktalara çekilir. Kullanıcı deneyimi ile ziyaretçilerinin alışkanlıkları tespit edilir. SEO hizmetleri, arama sonuçlarında sitenizin iyi bir sıra elde eder. SEO çalışmalarında başarıyı yakalamanıza yardımcı olabileceğimizle ilgileniyorsanız bizimle iletişime geçin.