sayfa tasarım tek sayfa tasarım siteleri

Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan tek sayfa web sitesi (a Single page, one page) tasarımı olarak karşımıza çıkan tek sayfa tasarımları sitelerini incelemek istiyoruz. Birçok işletme ihtiyaçlarını karşılamak için ayrıntılı site tasarımlarından daha fazla tek sayfa tasarım sitelerine yönlenmektedir.

Tasarım ne olursa olsun bizim için en önemli durum;

işlevsel ve bulunabilir olamasıdır.

Burada Vitrin site mi sitemi, bilgi içerikli site mi işimize en çok yarar sağlayacağına dair incelemeye çalışacağız.

Sitelerin ziyaretçi kitlesi üzerindeki gücünü daha iyi anlamamızın en iyi yolunu belirlemek için aşağıdaki sorulara cevap aramaya çalışalım.

SEO açısından hangi tasarım site tipini seçmek gereklidir?

Google sıralama şansı hangi tip sitede bizi avantajlı duruma geçirebilir?

TEK SAYFA WEB SİTESİ İNCELEMESİ

Tek Sayfa ve Ayrıntılı Web Sitesi Mobil SEO Gücü

Tek Sayfa Web Sitesi  Mobil deneyimi üzerinde daha güçlüdür. Arama motoru üzerinden arama yapan kullanıcıların çoğu mobil üzerinden arama sonuçlarına ulaştığı Google raporlarına göre bilinmektedir. Kullanıcılar mobil üzerinden yapacakları arama sonuçlarında karşılaşacakları siteler, kullanıcılar düşünülerek tasarlanmış olmalıdır. Tek sayfa Web sitesi iyi tasarımları, mobil kullanıcıların içerisinde gezinti yapabilmesi kolaylaştırmıştır. Tek sayfa siteler mobil dönüşümü daha iyi gerçekleşmektedir. Site içerisinde rahatça gezebilmesi ve sitenin çok hızlı yükleme süresine sahip olması tek sayfa web sitesini öne çıkarmaktadır.

Ayrıntılı siteler, kullanıcı mobil üzerinden kapsamlı siteleri kullanmakta zorluk yaşamaktadır. Bu yaşayacağı zorluklar sitenizde geçirecekleri süreleri önemli ölçüde azaltmaktadır. Mobil üzerinden sitenizi ziyaret eden kullanıcıların en büyük şikayetlerinden bahsedecek olursak. Organik arama sonuçlarıyla giriş yaptığı sitenin menüleri arasında geçiş yapmakta sıkıntı yaşamasıdır. Menülere ait sekmelerin küçüklüğü ve tıklama zorluğu kullanıcıları olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca sitenin yükleme süresi daha uzun olması mobil kullanıcıları için kullanıcıların sabır katsayısını zorlamaktadır. Mobil SEO açısından tek sayfa tasarım siteleri daha mobil kullanıcılar için daha iyidir.

Tek Sayfa Web Sitesi ve Hedef Kitle

Tek sayfa Web sitesi belirli bir hedef kitleyi hedeflemeyi kolaylaştırır. Tek sayfa web siteleri sahip oldukları sayfa tasarım amaca yönelik olmalıdır. Belirlenmiş bir hedef kitle için hazırlanması iyi bir kullanıcı deneyimi yakalamak için iyi bir sıralama şansı verir. Sitenizdeki kullanıcı hareketleri izleme endişeniz olmayacaktır. Yanlış bir sayfada sıralama aldığınızda onları yönlendirme işlemi kolaylık sağlayacaktır.

Sayfa tasarımınız ile kullanıcılara vermek istediğiniz tüm bilgi, tek sayfa bir web sitenizde görüntülenmesi düşünülerek yapılmalıdır. Kullanıcıların aradıklarını bulabilmesi sitenizde sayfayı kaydırarak yapılır. Bu yüzden kullanıcıların sitenizi faydalı bulmaları önemlidir.

Ziyaretçiler sitenizi faydasız bilgilerle dolu olduğunu düşünürse hemen kapatabilir. Bunun için sayfa tasarımlarınız kaliteli ve içerikleriniz özgün olmalıdır. SEO açısından tek bir anahtar kelime çalışması iyi olabilir. Fakat birden fazla anahtar kelime ile çalışmayı tavsiye etmiyoruz. Sayfa tasarım siteler tek amacı kullanıcı açısından basit, açık ve mobil üzerinde kullanıcılar için işlevsel olmalıdır. Büyük dosya, resim video ve daha farklı yayınlarla tek sayfa site üzerinde çalışma yapılması kullanıcı deneyimi açısından iyi değildir.

Tek Sayfa Web Sitesi Yetkilendirme

Tek sayfa tasarım siteler ne kadar iyi sıralama aldığını bilmekteyiz. Bu gücü belirleyen en büyük etken sahip olduğu bağlantılardır. Tek bir sayfa tüm web sitesine gitmesi giden URL’in ana sayfa olması çok iyi bir durumdur. Tek sayfa sitede yetkilendirme ile birden fazla kişi ana sayfayı yönetmesi sizin içinizde sıkıntı oluşturacak bir durum olabilir.

Tek Sayfa Web Sitesi Kapsamlı Anahtar Kelime Hedefi Sorunu

Maalesef tek sayfa sitelerin sahip olduğu olumsuz SEO durumları vardır. Anahtar kelime sıralaması bunların başında gelmektedir. Sayfa Siteler genel itibari ile çok çeşitli anahtar kelimeler için sizi sınırlamaktadır. Tek sayfa tasarım sitelerinde bir konsept üzerinden tasarlanır. Konsept üzerinden anahtar kelime ve kelime gruplarında sıralama kazanılabilir. Konsept dışındaki kelimeler dışında kalmaktadır. Kurumsal firmalar belirli kampanya kapsamında kullanmaları yüksek başarı getirir. Konu, fırsat ve kampanya belirlidir. Amaca yönelik çalışma ile mükemmel sıralamalar elde edilebilmektedir.

Çok sayfalı ayrıntılı web sitelerinin sağladığı avantajlardan biri, Her bir web sayfasının kendisine özgü konsepti olabilir. O sayfanın temasına göre bir kitleyi hedeflemesi için sıralama alabilmesidir.

İşinizde ileriye gitmek ve yeni müşteri ilişkileri için Google’a ihtiyacına göre 2 tip site seçimi yapabilirsiniz.

Geniş bir müşteri kitlesi için bir sürü anahtar kelimeye ihtiyaç duyuyorsanız;

ayrıntılı bir web tasarım sitesi sizin için doğru seçim olacaktır.

Google araması işiniz için öncelik değil veya işinizi birkaç anahtar kelime ile anlatabiliyorsanız tek sayfa tasarım siteleri işinize çok yarayacaktır.

Tek Sayfa Web Sitesi İçerik Detayı Vermek Zor

Tek sayfa siteler yayınlanan içeriğin detay verememesi ayrı bir durumdur. Ayrıntılı sitelerde yayınlanan yayınların en ince detayına kadar gidilip kapsamlı içerikler ile zenginleştirilebilir. Sayfa tasarım sitelerinde her konu için detaylı bir inceleme sağlamak mümkün değildir. Tüm sahip olduğunuz bilgileri tek sayfada sunmanız gerekmektedir. Sayfa organizasyonu yaparken tasarımlar dikkat edilerek hazırlanması SEO başarısı için iyi  bir yol izlenebilir. Düzeni ne kadar başarılı sağlamış olsa da ziyaretçiler alakalı içeriğin olmamasından ötürü sayfayı terk edebilirler. Tek sayfa sitenizdeki içerik bölümlerini tanımlamak SEO açısında iyileştirecektir. Her yeni içerik için ayrı bir sayfanın yerini tutacak yeni bir bölüm oluşturulmalıdır. Yeni konular için yeni bölüm girilmesi iyileştirilmesi için olmazsa olmazdır.

Site seçimi yaparken tek sayfa tasarım mı yoksa ayrıntılı tasarım mı seçmeliyiz;

İşletmenizin web sitesiyle ne yapmak istediğinizi göz önünde bulundurun,

hedefleriniz ve hedef kitlenize yönelik seçim yapmanız sizin daha iyi bir seçim olacaktır.

Tek Sayfa Web Sitesi Gelişmiş SEO Strateji Zorluğu

Tek Sayfa web tasarım sitelerinde SEO için kullanılan en iyi tekniklerden birisi silolama (siloing) yapılmaktadır. Web siteniz ana konseptine göre yapılandırma uygulamaktır.

Silolama web sitenizi kategorilere ve alt kategorilere ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. İçerikleri en iyi şekilde görüntülemek, ana konu ile ilişikli konuları alt konulara bölerek, sorular ve yanıtlarla zenginleştirmektir. SEO için çok iyi bir şekilde sıralama ile optimize edilmesi anahtar kelime sıralamanızda öne çıkaracaktır. Tabii silolama iyi SEO için iyi bir yöntemdir. Fakat tek sayfa silolama uygulanan bir site ile ayrıntılı bir siteye uygulanan aynı işlem kıyas yapacak olursak; Ayrıntılı bir sitenin SEO gücü daha fazla olacaktır.

Ülkemizde ve dünyada sayfa tasarım ile öne çıkan tek sayfa web siteleri ile SEO ile ilgilenmedikleri için kullanılmaktadır.

Yüksek Marka bilinirliği ve kısa süreli kampanya, tanıtım siteleri olarak güçlüdür. Uzun vade kullanımlar için tek sayfa web sitelerini Seobil ekibi olarak tavsiye etmiyoruz.