URL terim bilgilerini yeteri düzeyde bilinmesi, Arama motoru optimizasyonu başarısı elde etmek için alınacak alan isimleri veya sayfa alan uzantılarını daha yararlı olmasını sağlayacaktır. Başarılı optimizasyon gerçekleştirilmesi site içi ve site dışı olduğu kadar, marka adınızın uygunluğu ile daha kolay olabilmektedir. Şimdi URL terimlerini ve seçilecek olan URL nasıl işimize daha çok yarayarak SEO dostu olur, küçükten bahsedelim…

URL nedir?

 URL (Uniform Resource Locator) dilimizdeki anlamı Tekdüzen Kaynak Bulucu anlamına gelmektedir. Web sitesi, web sayfası veya İnternet’teki herhangi doküman gibi çevrimiçi bir kaynağın web adresidir. Kaynağın yerini tam olarak koordinasyonuna, erişmek için kullanılan protokolü ve İnternet’te mevcut bir kaynağı ifade eder. Bir URL, altı bölüme kadar ayrılabilir ancak iki bölümden az olmamaktadır. Örnek; https://www.seobil.com, bu URL iki bölümden oluşmaktadır.

  1. Protokol (https)
  2. Etki alanı (www.seobil.com)

HTTP veya HTTPS için bir URL genellikle aşağıdaki gibi üç veya dört bileşen içermektedir:

Web Adresi nedir?

“Web adresi” terimi, HTTP veya HTTPS protokolünü kullanan bir URL ile eşanlamlıdır. Web adresini http / https içeren URL oluşturmaktadır. URL, Türkçeleştirmeye çalıştırdığımızda Üniforma (tekdüzen) Kaynak Bulucu (URL) 1994 yılında Tim Berners-Lee ve İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF) URI çalışma grubu tarafından geliştirilmiştir. Bugün, URL’nin biçimi değişmedi. URL formatı RFC 1738 Tek Tip Kaynak Konumlandırıcılarında (URL) belirtilmiştir.

Protokol nedir?

İnternet üzerinden kaynağa erişmek için kullanılır. SSL olmadan HTTP veya SSL içeren HTTPS olabilir. Etki alanı adına ve etki alanı adı da dosya yoluna bağlıdır. Https avantajları bilgi edinilebilir.

Alan adı nedir?

İnternet’teki bir web sitesini tanımlayan benzersiz tek bir isimdir. Örneğin, “seobil.com”. Her zaman bu örnekte “.com” olan bir üst düzey etki alanı veya üst düzey domain (TLD, Top Level Domain) içerir.

Bağlantı Noktası nedir?

Genellikle bir URL’de görünmeyen bir bağlantı noktası numarasıdır, ancak her zaman zorunludur. Görünür olduğunda, bir kolonla ayrılmış TLD’den sonra gelir.

Yol terimi nedir?

Bu web sunucusundaki bir dosya veya dizindir, örneğin, “https://www.seobil.com/seo-nedir-nasil-yapilir/” bir yoldur.

SEO Dostu URL Nedir?

SEO dostu URL, URL ‘lerdeki yapı ve anahtar kelime kullanımı sağlanarak optimize edilmesi sağlanmalıdır. Web sitesini arama motorları tarafından indekslemesi daha iyi duruma gelecektir. URL ‘de anahtar kelimeleri yerleştirme, uygun uzunluk ve sayfa içeriği ile uyumlu tasarlanmalıdır. İyi düşünülmüş yapı Web sitenizin sıralamasını iyileştirecektir. Doğru URL Yapısı kullanımı ile web sitesi navigasyonu arama motoru optimizasyonu açısından daha başarılı sonuçlar alınacaktır.

SEO Dostu URL Nasıl Olmalıdır?

Arama motorları (Google, Bing, Yandex, Yahoo ve Yaani) kullanıcıların karmaşık URL’lerle ilgili sorunları olabilmektedir. Temiz, Sade ve Basit URL, kullanımı ziyaretçilerin ve arama motorlarının bir sayfanın konusunu kolayca anlamalarına yardımcı olacaktır. Arama motorlarında başarılı sonuçlar elde edebilmek için URL’deki ilk 3-5 kelimenin daha fazla ağırlık verilmektedir. Bu yüzden URL’leri basit, sade bir duruma getirmeye çalışın. Her zaman anahtar kelimelerinizi URL ‘de bulunmasını sağlamanız SEO dostu bir URL’e sahip olmanıza olanak tanıyacaktır.

Arama motoru sonuçları URL Davranışları

Arama motoru sonuç listesi önümüze geldiği zaman URL yapısı üzerinde belirli etkilere sahiptir. URL adı aranan kelime ile ilişki göstermektedir. Arama motoru kutusuna girilen anahtar kelime, domain adında geçmesi yüksek sıralama faktörü için etkili bir yöntemdir. Tabii sadece sıralama faktörü için buradan beslenmemektedir. Genel SEO optimizasyonu yanında küçük bir değişken faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde birçok zor anahtar kelime ve URL yapısına bakıldığı zaman içerisinde hiçbir anahtar kelimeye sahip olmayan URL yapıları bile en üst sıralarda yer alabilmektedir.

Anahtar Kelimeli URL Sıralaması

Anahtar kelime içerisinde olan URL yapıları, arama motorları tarafından diğerlerine göre daha kolay bulunmaktadır. Tek etki bu olmadığı gibi en güçlü etki de bu sayılmaz. Başarılı sıralama kazanmak, doğru anahtar kelime seçimi ile URL yapısı oluşturmaktan geçmektedir. Domain adının yüksek sıralama kazanması nişinizi nasıl sunumunu gerçekleştirdiğiniz ile yakından alakalıdır. En iyi seçim olan yapılar; kısa, öz ve akılda kalıcı yapılar olduğu dünyadaki domain otoritelerinin geldikleri pozisyonlarla açık bir şekilde bilinmektedir.

Arama Motoru Sonuç Sayfası Filtresi Nedir?

Arama motoru sonuçları sayfası (SERP) kullanıcılar için belli bir ara yüze sahip şekilde tasarlanmıştır. Diledikleri sonuçlara ulaşabilmeleri için ara yüze üzerinde seçenekleri kullanabilmektedirler. Bu ara yüz üzerinde kullanıcı bulmak istediği sonuçları elimine edebilmektedir. Tüm sonuçları görüntüleyebildiği gibi bu sonuçları spesifik olarak daha düşük sonuçlara düşürebilmektedir. Videolar, Görseller, Haberler, Kitaplar gibi seçenekleri seçebilmektedir. Sadece bunlarla sınırlı olmayan ara yüz üzerinde Herhangi bir dilde, zamanda tüm sonuçları filtreleyebilmektedir.