Mobil Uygulama

Mobil Uygulama2021-04-02T21:15:34+00:00

Mobil uygulama, akıllı telefon ve tablet gibi küçük, kablosuz bilgi işlem aygıtlarında kullanılmak üzere özel olarak geliştirilen yazılım uygulamalarıdır. Dünya yükselişe geçen mobil uygulama yönelimi, ülkemizde de artışa geçmiş bulunmaktadır. Masaüstü veya dizüstü bilgisayar uygulamalarının kullanımı mobil artışına göre azalmaktadır. Her geçen gün mobil için geliştirilen programlar daha fazla kullanıcıya erişmesi daha muhtemel bir durum olmaktadır. Üretilen mobil uygulamaların görünürlüğü her geçen gün ülkemizde daha önemli bir durum almaktadır.

Mobil Uygulama ve SEO

Mobil Uygulama mağazalarındaki görünürlüğün arttırılması, uygulama geliştiricilerin en önemli amacı SEO olmaktadır. Büyük uygulama mağazalarında mevcut uygulama sayısı katlanarak büyümektedir. Tüketiciler daha büyük gelişim göstererek mobil cihazları ile yeni uygulama keşif yöntemleri aramaktadır. Kullanıcılar yalnızca mağazalardaki yeni uygulamaları aramıyor. Gerçek bir web araması da yapacaklar. Dolayısıyla, kullanıcıların mobil aramada uygulamamızı bulmasını istiyorsak, SEO’da düşünmeye başlamalıyız. ASO (App Store Optimization) ile Mobil SEO için bizden daha fazla destek talebinde bulunabilirsiniz.

Aramanın Olduğu Yerde Arama Optimizasyonu Şart

Görünürlüğü en üst düzeye çıkarmak ve daha fazla kurulum almak için uygulamaların hiç bitmeyen mücadelesi olmaktadır. Mobil arama artık uygulama geliştiricileri ve pazarlamacıları için artan bir önceliğe sahiptir. Web arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünmek bir başka amaç haline gelmiştir. Eksik olan bir optimizasyona sahipseniz uygulama indirmelerinin üçte birini kaybediyor olabilirsiniz!

Tüketici arama modellerindeki değişimin ardından Google, arama algoritmasını buna göre düzenleyerek değiştirdi. Artık mobil ve web arama sonuçlarını aralarındaki farkı vurgulamadan da aynı şekilde ele almıyor. Mobil cihazlar için arama sekmelerinde “App” için bir seçenek eklemek ve ardından cihaza özgü Uygulama Paketlerini mobil SERP’ye tanıtmakla başlanmalıdır.

Arama motorunun olduğu yerde, bir Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bulunmaktadır. Ayrıca, uygulamaya özel arama sonuçlarında daha fazla görünürlük elde etmek için uygulamaları optimize etmek için mobil yayıncılara artan bir ihtiyaç duyulmaktadır.

Uygulamalar için SEO: Sıralama faktörleri

Google Mobil SERP’lerde uygulamaları önermek ve sıralamak için kullandığı algoritma, uygulama mağazalarının kullandıklarından farklı olduğundan, uygulamanın anahtar kelime sıralaması Google Play Store’da ve web aramada aynı olmaz.

Bununla birlikte, ASO ve SEO optimizasyonu ve sıralama faktörlerinde benzerlikler vardır, bu nedenle bir uygulama mağazalarında yüksek sıralarda yer alıyorsa, büyük olasılıkla web’de benzer aramalar için de iyi bir sıralamada yer alır.

SEO için sıralama faktörleri ASO’ya benzer:

Sayfadaki faktörler: URL / paket, Uygulama Adı / Unvan, kısa ve tam açıklama. İOS uygulamaları için açıklama ASO’yu etkilemez ancak SEO üzerinde bir etkiye sahiptir.

Sayfa dışı faktörler: kullanıcı yorumları ve derecelendirme, hacim ve hız yükler, otorite web sitelerinden geri bağlantı kurar.

Google Play Mağazası

URL + Başlık + Kısa açıklama + Açıklama

Android için Mobil Sıralama

Apple App Mağazası

URL + Uygulama Adı + Açıklama

Apple app store için sıralama

Mobil Uygulamalar İçin Özel Tasarım

Mobil uygulamalar, cihazların talepleri ve kısıtlamaları göz önünde bulundurularak sahip oldukları özelliklerden yararlanmak için tasarlanmıştır. Örneğin, bir oyun uygulaması iPhone’un ivme ölçerinden faydalana bilmektedir.

Mobil uygulamalar belirli bir platform için özel olarak oluşturulan web tabanlı veya bölgesel uygulamalar olmasına göre kategorilere ayrılmaktadır. Üçüncü bir kategori olan karma uygulamalar, yerel uygulamalar ve web uygulama öğelerini birleştirmektedir. Teknolojiler geliştikçe, mobil uygulama geliştirme çabaları tarayıcı tabanlı web uygulamalarından uzaklaşıyor. Cihaz tabanlı web uygulamalarının oluşturulmasına daha fazla yönelim olmaktadır.

Bir mobil uygulama, akıllı telefon veya tablet gibi bir mobil aygıtta çalışması için tasarlanmış bir tür yazılımdır. Mobil uygulamalar, kullanıcılara PC’lerde erişilen benzer hizmetleri sunma konusunda hizmet vermektedir. Uygulamalar genellikle küçük, sınırlı fonksiyona sahip mini yazılım birimleridir. Mobil uygulamalar IOS ve Android uygulamaları birbirinden ayrı şekilde geliştirilmektedir. Bu uygulamalar IOS uygulamaları App Store ve uygulamaları programlayan firmaların siteleri üzerinden indirilebilir. Android uygulamaları ise Google Play Store tarafından temin edilebilmektedir.

Mobil uygulamalar, genellikle PC’lerde (personel computer) kullanılan entegre yazılım sistemlerinden uzaklaşmaktadır. Bunun yerine sunulan uygulamalar kendi içerisinde bir sisteme sahip şekilde sınırlı yalıtılmış bir işlev sunmaktadır. Kullanıcıların nasıl bir uygulamayı cihazlarında barındırmak istiyorsa seçimlerini yapabilme özgürlüklerine sahiptir. Cihazlarının donanım özelliklerine göre daha fazla uygulama veya daha az uygulama kullanma kullanıcıların tercihe kalmıştır.

Mobil uygulamalar PC tabanlı uygulamalardan ayıran en önemli fark konumsal olarak geliştirilen programlardır. Mobil uygulamalar doğası gereği konum kavramı daha gelişmiş olduğundan uygulamalarda bu yönde daha güçlü üretilmektedir. Üretilen ürünler, Navigasyon’dan, eğlence, spor, haber ve daha birçok çeşitlilikle kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak zenginliktedir.

İnternet ortamında varlığı olan birçok web sitesinin aynı zamanda mobil uygulamalar ile varlıklarını Mobil’e taşımaya çalışmaktadırlar. Bir uygulama genellikle mobil web sitesinden daha küçük üretilmektedir. Daha fazla etkileşim amacıyla kolay kullanımı ve sezgisel biçimde daha spesifik bilgiler sunmaktadır.

Mobil İşletim Sistemi Uyumluluğu

Android uygulaması Apple telefonda yayınlanamaz ve bunun tersi de aynı şekilde geçerlidir. Google play store’daki mobil uygulama, Apple Store’da aynısı veya benzeri mevcut olabilmektedir.

Neden Mobil uygulamalar, masaüstü uygulamalardan farklıdır?

Pek çok mobil uygulamanın masaüstü bilgisayarlarda çalışması için uygun programları mevcuttur. Bununla birlikte, mobil uygulamalar, masaüstü eşdeğerlerinden farklı sınırlamalarla çalışmak zorundadır. Mobil cihazlar çok çeşitli ekran boyutlarına, bellek kapasitelerine, işlemci yeteneklerine, grafik ara yüzlere, düğmelere ve dokunma işlevlerine sahiptir ve geliştiricilerin hepsine uyması gerekir.

Örneğin, mobil uygulama kullanıcıları (web sitesi ziyaretçileri gibi) metin, resim veya etkileşimli temas noktaları görmek için ekranı yana kaydırmak istemezler. Küçük metinleri okumakta zorlanmak istemeyeceklerdir. Mobil uygulama geliştiricileri için en önemli nokta, mobil cihazlarda ortak olan dokunmatik ara yüz kullanılmasıdır.

Mobil Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Seobil SEO Ajansı Ne Yapar, Nasıl üst Sıralara Çıkarır?2020-10-04T22:05:07+00:00

SERP içinde doğal, organik üst sırada yer almak için gereken çalışmalar güvenli teknikler kullanan Seobil sağlarSayfaların kullanıcı için daha yararlı gelişen okunabilir bir duruma getiriyoruz. Web sonuçlarında en üst sırada yer alması, rakip sitelerin üstüne çıkmayı sağlayan teknik analizleri Seobil yapıyor. Seobil, optimizasyon kurallarını iyi bir kullanıcı deneyimine uygun yöntemleri göz önünde bulundurarak kullanır. Kalıcı bir sıra için müşteri sitelerine uygular, yönlendirir ve tavsiye eder. Google algoritma güncelleme sonrası nasıl verimli çalışmaları, güncelleme tavsiyeleri, mimari yapı ve SEO dostu bir site yapısına kadar en iyi uyarlama için tüm detaylarda Seobil tam iyi bir destek vererek web siteleri üst sıralara çıkarır.

Google, Yandex ve bing hangi arama motorları için gerekli iç ve dış disiplini, Seobil sitede sağlar ve yükselişe hazırlar. Google kalite yönergeleri kullanılarak sitede  düşük kalite içerik olmayacak şekilde beyaz şapka tekniklerinin yer aldığı çalışmalar yapılır.

SEO Raporumu Mobil Uygulama Hesabımdan alabilir miyim?2020-08-11T22:06:18+00:00

Düzenli olarak siteniz için raporu bizden hizmet alan firmalar mobil uygulamamız üzerinden kendi hesapları ile giriş yapıp İOS uygulamamızın özelliklerinden faydalanabilir ve raporlarını kendi logolarını kullanarak çekebilmektedir.

Seobil, Sıra Takibini Nasıl Yapıyor?2020-08-03T21:13:43+00:00

Seobil’den Hizmet alan firmalarımız, Ahrefs, SemRush ve Wincher SEO Araçlarını kullanarak sitelerinin sıraları güncel şekilde bulunup düzenli takiplerini yapmaktayız ayrıca sizinle raporları web’den paylaşılmaktadır. Ayrıca müşterilerimiz Seobil ios uygulaması ile mobil cihazlarından tanımlanan özel hesaplardan diledikleri zaman kontrol sağlayabilmektedir.

Seobil iOS Uygulamasına Nasıl Sahip Olurum?2020-08-03T21:11:24+00:00

Seobil iOS uygulaması şu an için sadece hizmet alan web siteleri kullanabilmekte, Avrupa ve Amerika’da iş ortaklarımız tarafından kullanılmaktadır. Bu uygulamamız sayesinde sıralarını kolayca takip edebilmekte, Site sayfalarını düzenli denetleyebilmekte ve rakip siteler ile karşılaştıra bilmektedir. Ayrıca whatsapp ve mail adreslerine çıktı alabilmektedir.

Doğal, Yüksek bir Sıralama için Ne yapmalıyım?2020-08-06T19:10:15+00:00

Arama motoru sonuçlarında en kalıcı sıralama değerleri elde etmek için iyi doğal bir çalışma gereklidir. Bunu sağlamak için doğru teknikler ile çalışmalı ya da başarılı bir danışmanlık hizmeti almanız gereklidir. Seobil, danışmanlık hizmeti birçok yeni girişim web siteleri için yeterli olmaktadır. Daha kapsamlı büyük web siteleri ise profesyonel bir destek hizmetine ihtiyaç duymakta ve yüksek sıralama almak için detaylı hizmet gerekmektedir.