Dijital Pazarlama Nedir? Çeşitleri ve Stratejisi Belirleme

Dijital pazarlama, pazarlama faaliyetlerini dijital ortamda yapanların ustalık alanıdır. Pazarlama tekniklerinde pazarladıkları ürün veya hizmetleri klasik yöntemlerin dışına çıkarak gerçekleştirirler. Günümüzde klasik ve dijital pazarlamayı harcanan reklam bütçesi açısından karşılaştıralım. Dijital pazarlamaya harcanan bütçe kıyaslandığında klasik pazarlamaya göre daha avantajlı bir durum almaktadır. Bu durum birçok iş vereni dijital pazarlamaya yönlendirmiştir. Eski usul pazarlama yöntemleri ile ulaşılabilecek kişi sayısı ne yazık ki kısıtlı bir sayıyı geçememektedir. Oysa dijital ortamda yapacağınız pazarlama ile erişebileceğiniz kişi sayısında bir sınır yoktur. Bu işinizi daha iyi tanıtma ve markalaşmaya giden yolda işletmenizi en öne geçirecek akılcı çalışma stratejisidir.

Vizyon sahibi her kişi dijital pazarlamaya gerekli önemi vermektedir. Artık sarı sayfalar değil dijital ortamda verilen ilanlar takip edilmektedir. İzlediğiniz filmlerden, okuduğunuz haber ağına, uzun banka kuyruklarından dijital bankacılığa kadar her alanda hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Hayatımızın her anında etkileşim halinde olduğunuz dijital platformlarla interaktif bir senkronizasyon gerçekleştirmekteyiz. Dijital platformlarda bende varım diyen tüm firmaların kaliteli bir dijital pazarlama hizmetine ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır.

dijital-pazarlama.jpg

Dijital Pazarlama Hizmetleri

İnternet Pazarlamacılığı sayesinde daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama hizmetlerinden sizin için en uygun olanı birlikte belirleyelim.

Seobil SEO Ajansı, dijital pazarlama hizmetlerine göz atabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, İnternet’in kabulüyle hayatımızda yer alan pazarlama usul ve tekniklerinin bütünüdür. Online dış dünya da çevrimiçi görünürlükle bu bütünün bir parçası oluruz. Markanızı, firmanızın yaptığı işi, satmak istediğiniz ürünü başkalarına tanıtma, duyurma ve satış şansı verir.

Yeni iş imkanları sağlayarak işinizi büyütmenizi sağlar. Çalıştığınız sektör de faaliyet gösteren rakip firma, üretici, toptancı, ithalatçı gibi firmalarla etkileşiminizi güçlendirir. Dünya ile aranızdaki mesafeleri kaldırarak vitrininizi her yerde sergileyebilme imkânı sağlar. Harcayacağınız paranın size kar, prestij ve marka değeri olarak geri dönüşü sağlar.

Dijital Pazarlama Nedir? Çeşitleri ve Stratejisi Belirleme

Dijital pazarlama neden önemlidir?

Dijital pazarlama üzerinden markanızı duyurmak için yapacağınız harcamalar size nasıl bir dönüşüm sağlar. Eski usul pazarlama yöntemleri ile bunu tespit edebilmeniz pek mümkün değildir.

Radyo ve Televizyon üzerinden vereceğiniz reklamlar, Gazete, broşür ve Billboard üzerindeki reklam çalışmalarınızın size geri dönüşü net olarak tespit edilememektedir. Fakat günümüzde İnternet’in kullanımının ilerlemesi mağazaların online ortama taşınması,

Bankaların İnternet bankacılığına geçmesi,

Tv izlenme oranlarının düşmesi ve bunun yerine İnternet üzerinden filmlerin takibi,

Çağımızda önemli değişiklikleri de beraberinde getirdi.

İnternet üzerinde yapacağınız dijital pazarlama ile bazı soruların cevaplarını net olarak alabiliyoruz. Dijital pazarlama yöntemlerini seçerken hangi yöntem sizin işinize uygundur.

Paranızı pazarlamada nasıl kullandığınız,

Ne kadar geri dönüşüm aldığınız,

Verileri izleyebilme sayesinde doğru hamleler ile stratejik kararlar alabilme,

Bizim işimizi dijital pazarlama kullanarak İnternet ortamındaki birçok mecrada hedef kitlesine yönelik fiyat/performans açısından en iyi reklam harcamasıdır.

Klasik yöntem reklam harcamalarını dijital pazarlamadan ayıran en önemli özellik,

izleyici veya takipçilerin davranışlarının tespit ederek kullanıcı deneyimine yönelik çalışmalar sürdürülebilir olmasıdır.

Dijital pazarlama yatırımlarına harcayacağımız miktar, bize karlılık getirisi nasıl olacaktır.

Dünya üzerinde yatırım getirisi formüle edilerek bize bir sabit değer üzerinden çalışmalar üzerinde tutarlılık elde etmemizi sağlar.

ROİ ve ROAS  kullanarak Dijital Pazarlama Stratejinizi Belirleyin

ROI (Return of Investment), yatırımın getirisini ifade etmektedir. Bir yatırım gerçekleştirdiğiniz de elde edeceğiniz kazancı veya zararı, yatırdığınız paraya göre ölçmektedir. Yüzde üzerinden bir değer ile yorumlanır. Yapacağımız farklı yatırımlar üzerinde ki doğru karşılaştırma uygulayabilmemizi sağlamaktadır.

ROİ sayesinde yapmış olduğunuz yatırımın getirisinin firmanıza katkısı olup olmadığını belirler. Eğer sizi zarara uğratıyorsa bu durumda yatırımı durdurursunuz. Tam aksine kazancınız olumlu yönde ise bu sefer devam edebilirsiniz.

ROİ=(Net Kar/Yatırım Maliyeti)x100

3500 TL Karınıza karşılık 1000TL Reklam harcaması yaptınız

ROI={(3500-1000)/1000}x100=%250

Bu oran her 100liralık yatırımın yüzde 250 lira olarak size geri dönecektir.

Eğer yüzdelik dilim yüzde yüz altına çıkarsa bu sizin zarar ettiğiniz anlamına gelecektir.

ROAS (Return on Advertising Spend), Doğrudan reklam için harcadığınız Reklam maliyetlerinizin işinize getirisini ifade eder.

ROAS= (Net Kar/Maliyet)x100

Örnek olarak 1000TL reklama karşılık 3500TL kar elde ettiniz

ROAS=%350 olacaktır. Bu 1 TL lik harcamanıza 3.5 TL Kar yapacağınız anlamına gelmektedir.

ROİ ve ROAS arasında şöyle bir fark vardır. Roi genel pazarlama stratejinizi üzerinde planlama sağlamanıza olanak verir. ROAS ise anlık veya dönemsel oluşturulan reklam kampanyaları için karar almanıza yardımcı olmaktadır. 

Dijital Pazarlama ile Arama motorlarının sıralaması kazancınıza etkisi

Günümüzde en etkili pazarlama stratejisi arama motoru optimizasyonu diğer bir adıyla SEO dur. Ticaret büyük oranda elektronik ortama taşınmaktadır. Asıl merak ettiğimiz soruya gelecek olursak;

İnternet ortamında hizmet veren her firma kazançlı çıkıyor mu?

Organik ziyaretçilerinizin sayısı sizin anahtar kelimelere karşılık sıralamanıza göre değişmektedir. Ne kadar fazla anahtar kelimede üst sıralarda gözüküyorsanız, ziyaretçilerinizin sayısı o kadar fazla olacaktır. Burada kazançlı çıkan firmaların sadece en yüksek sıralamalara sahip web siteleri olduğu belirlenmiştir.

Anahtar kelime Sıralamanız üzerinde çalışma sağlayacak bir SEO ajansı İnternet sitenize sağlayacağı karı yaklaşık olarak formüle edersek.

Elde Edilen Kar= [(Aylık Aranma Hacmi %Sıralamanıza ait Yaklaşık Tıklanma Oranı) %Satın Alma Oranı]x Birim Kar

 

Ülkemizdeki e- ticaret geri dönüşüm oranı ortalama %2 olarak tespit edilmiştir.

Anahtar kelimeler tıklandığında sitenize gelen organik trafikler, sıralamasına göre ortalama bir tıklanma oranına sahiptir. Tıklanma oranları masaüstü ve mobil üzerinde farklılıklar göstermektedir.

2019 Şubat Ayı Masaüstü ve Mobil Tıklama Oranları (CTR, Conversion Through Rate)

Tıklama Oranları

Anahtar kelimelerin aranma hacimleri ile arama motoru sonuçlarındaki sıralama sayesinde ortalama tıklanma oranları üzerinden hesaplamalar yapılabilmektedir. Bu hesaplar bize potansiyel kazanç ve ulaşabileceğimiz kullanıcı sayısını kestire bilmemize olanak tanır.

Masaüstü ve Mobil Tıklama Oranları

Örnek Tıklama Oranı Kazancı

Tıklama oranlarının işiniz üzerinde sağlayacağı kazancı hesaplamaya çalışırsak,

Ülkemizde rekabetin en fazla olduğu sektörlerden evden eve nakliyat hizmetini ele alalım;

1.Sırada yer alan bir nakliyat firmasını misal olarak ele alalım %35,36

Ortalama her taşıma için 300TL net kar kaldığını var sayarsak

Evden eve nakliyat aranma hacmi 135000

Ülkemizdeki ortalama geri dönüşüm oranı %2 olarak bilinmektedir.

Kazanç= [(135000%35,36%2)]x300 =286.416,00 TL (İki yüz seksen altı bin dört yüz on altı TL) Gelir elde edebilir. Tabii bu oranlar yaklaşık değerler olmakla birlikte yüksek rekabetin olduğu evden eve nakliyat anahtar kelimesi ele alırsak.

1. Sırada yer alabilmesi için harcaması gereken SEO masraflarını düştükten sonra çok fazla kazanç sağlayabilmektedir. Burada Dijital pazarlamanın günümüzde yönelen firmaların gerçekten ciddi kazançlar elde edebileceğinin örneğidir. 1. Sıranın kimse garantisini veremez, fakat 1. Sırada olabilmek için ihtiyaç olan çalışmalar disiplinli bir şekilde yapılabilir. Rekabet seviyesi yüksek anahtar kelimelerle çalışma yüksek maliyetli SEO çalışmalarıyla başarı sağlayabilir. Yüksek maliyet gözünüzü korkutmamalı SEO sayesinde kazanacağınız paranın yanında çok küçük bir miktar kalmaktadır. Bir Tv reklamına harcanan paraların yanında çok küçük kalmakta, Etkisi daha büyük olmaktadır. Harcanması gereken zaman ise çok daha fazladır. Yükseliş yavaş olmaktadır.

Günümüzde ticaretin seyri dijital pazarlamaya dönüşmüştür. E-Ticaret ve hizmet siteleri marka bilinirliğini en iyi İnternet ortamında kazanmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli nokta SEO çalışmaları yapıp biten bir hizmet değildir. İnternet ortamında varlığınızı korumak istediğiniz her an almak zorunda olduğunuz bir hizmettir. Arama motorları bir senede 600’den fazla güncelleme gerçekleştirmektedir. Bu güncellemelere karşı sizi uyarlayacak bir SEO ajansına her zaman ihtiyacınız olacaktır. Rakiplerinizin sayısı her an artmaktadır. Yapmanız gereken daha fazla çalışmak için dijital pazarlamaya gerekli önemi ve bütçeyi sağlamaktır.

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Dijital pazarlama çeşitleri birçok türe sahiptir. Bizim için en verimli olduklarını düşündüğümüz dijital pazarlama hizmetlerini paylaşmamız daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Önemli gördüğümüz pazarlama çeşitleri iş sahiplerine geri dönüşü ve entegrasyonu en üst seviyede olan hizmetler bizim önceliğimizdir.

İçerik Pazarlaması

Hizmet, ürün ve markanızın değerini arttıracak İnternet ortamında sitenizin değerini yükseltecek özgün çalışmalardır. Uzun vadede kaliteli içeriklerle ziyaretçileri toplamanıza yarayacak bir sistemdir. İçerik pazarlama ile ilgili sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Arama Motoru Optimizasyonu, SEO

Arama motorları her gün sayısız veriyi İnternet ortamına kazandırmaktadır. Her kazanılan sayfa arama motorları tarafından değerlendirilir. İnternet dünyasına değer katacak web siteleri üst sıralamalarda yerlerini alarak ziyaretçi kitlesi ile bulaşabilmektedir. Dijital pazarlamanın en büyük silahıdır.

İşinizin Reklamını fiyat/performans açısından günümüzün en iyi çözümüdür. Arama motoru optimizasyonu ile en çok kullanılan arama motoru olan Google’da üst sıra kazanmanızı sağlar. SEO ile uzun vade de çok yüksek başarılar elde edebilirsiniz. SEO sayfamızı incelemenizin size faydası olacağını düşünüyoruz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Sosyal Medya Pazarlama 

Mobil teknolojinin artması ile Sosyal medya daha fazla kullanılmaktadır. Eskiden bilgisayar kapanınca sosyal medya da kapanırdı. Artık her an elimizdeki mobil cihazlar ile sosyal medya takibi çok kolay olmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan Sosyal mecralar; Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube önde gelmektedir.

Sosyal medya üzerinde başarının en büyük sırrı organik takipçi sayısı ile emin adımlarla büyüyerek çalışmaktır. Başarılı bir sosyal medya için takipçilerin direk tavsiyesi söz konusudur. Bu tavsiye sizin çok hızlı büyümenize olanak sağlar. Doğru hedef kitlesi için doğru platformlar kullanılmalıdır. Sosyal medya üzerinde ücretli reklamlar ile hedef kitlenize ulaşabilmektesiniz. Eldeki verilere göre geri dönüşüm oranı daha azdır. Marka bilinirliği ve prestij yakalamak için olmazsa olmaz pazarlama stratejilerindendir. 

Viral Pazarlama 

Viral, her gün gelişen İnternet alışkanlıkları arasında ortaya çıkmış bir pazarlama tekniğidir. Kullanıcıların dilden dile yaydıkları bu pazarlama tekniği, adının virüse benzetilmesine neden olmuştur. İnternet dünyasında popüler kültürün verileri ile beslenerek bir anda milyonlarca kişiye çok hızlı erişebilmektedir. Video üzerinden etkili viral pazarlama yöntemleri günümüzde birçok pazarlama ajansının kullandığı yöntemdir. En zor pazarlama tekniği olmasına karşın en etkili pazarlama stilidir. Eskiden telefonla hane halkı aranır. Halı yıkama makinası tanıtımı yapılırdı. Eş, dost ve komşu herkesin bulunması için randevu alınır. Ve halı yıkama makinası tanıtılarak pazarlaması yapılırdır. Bu örnek viral pazarlamanın en eski usullerinden birisidir. Günümüzde daha profesyonel olarak gerçekleştirilmektedir.

E-MAİL PAZARLAMA 

E-Mail pazarlama ilk çıkan dijital pazarlama yöntemlerinden birisidir. Maliyeti düşük bir hizmettir. Günümüzde kurumsal firmalar üyelik sistemi ile kullanıcılarına düzenli e mailler göndermektedir. Markalarını unutturmamak yapılan içerisinde grafik çalışmaları ile reklam içeren çalışmalardır. E-mail günümüzde e-posta teknolojisinin gelişmesi verilen önemi düşürmüştür. Kullanıcıların istenmeyen e-mailleri spam klasörüne taşımasından ötürü eski önemi kalmamış durumdadır. Günümüzde Bankacılık sektörü ve güvendikleri sitelerin e mailleri genelde kullanıcılar tarafından takip edilmektedir. 

SEOBİL DİJİTAL PAZARLAMA YAKLAŞIMI

Dijital pazarlama, Düşük bütçeli firmaların hedeflerine en uygun stratejiyi belirleyip karlılık elde etmesi için doğru pazarlama yöntemini belirliyoruz. Rakipleriniz kapsamlı analitik incelemeler sonrasında sizin için en doğru strateji kurulur. Stratejik hamle geliştiriyoruz. Dijital pazarlamada rakiplerinizin önüne geçmenizi hedeflemekteyiz.

Dijital Pazarlama Denetimi

Analitik verileriniz kullanıyoruz. Google Analytics veya kullandığınız diğer analitik araçlarla web sitenize nasıl katkı sağladığını inceliyoruz. İnternet üzerinde işletmenize katlı sağlayacak gerekli teknik çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Analiz verilerini kullanarak sitenizin dijital pazarlamada tam verim kazanmasını hedefliyoruz.

Rakip Analizi

Hizmet verdiğiniz sektörü daha iyi tanımak için rakiplerinizi inceleyerek fırsatları yakalamanızı sağlıyoruz. Sektörünüzde tanıdığınız ve tanımadığınız hizmet verenlerin pazarları kapsamlı inceliyoruz. Rakiplerinize üstünlük sağlamanızı sağlayacak önlemler alıyoruz.

Stratejik Öneriler

Deneyimlerimizle ilk önce kazancınızı arttıracak önlemleri alıyoruz. Ardından KPI ve analiz yöntemleri ile firmanıza başarıyı en kısa yoldan getiriyoruz. Böylece rakipleriniz arasından sıyrılmanızı sağlayacak yol haritanızı oluşturuyoruz. Strateji geliştirme, dijital pazarlamada özellikle etkili kampanyaların en güçlü silahıdır.

Dijital Pazarlama ile Farkı Yakalayın

Dijital Pazarlama’da firmanızı zirveye taşıyacak bir ajans arıyor ve Dijital Pazarlamada en öne geçmekle ilgileniyorsanız, Seobil ile irtibat kurunuz.