SEO Uzmanı Nedir ve Danışmanları Ne Yapar?

SEO Uzmanı Nedir ve Danışmanları Ne Yapar?2021-04-02T21:59:02+00:00
Başarılı SEO Uzmanı ile Zirveye Çıkın

SEO uzmanı, arama motorlarının önemi gittikçe artması seo uzmanlık mesleğine olan ihtiyacı “SEO uzmanı” kavramını ortaya çıkarmıştır

Günümüzde “içerik yönetim sistemi” kullanım oranı artışı, İnternet’te yer alan web site sayısı olağanüstü rakamlara çıkardı. Bu web siteleri yine bir web sitesi olan arama motoru sayfaları içinde belirli bir algoritma hesabıyla sıralanır.

SEO uzmanına olan ihtiyaç nasıl bu kadar gelişti?

Web siteleri sayısı inanılmaz büyüklüğe ulaşması hangi siteleri sıralama için birbirleri ile kıyasıya rekabete girmeye zorlar. Pastadan pay almak isteyen işletmeler bünyelerine bir SEO uzmanı veya bir ajans desteği alarak rekabeti yakalamak için var güçleriyle çalışırlar.

İşletmelerin SEO danışmanı ihtiyacı neden her saat artıyor?

Dijital ortama geçen, birçok farklı sektörde yer alan firmalar web sitelerinin potansiyel hedef kitlesini web sayfaları sayesinde bulmasını hedefler. İnternet’te bulunabilmek için ihtiyaç olan hizmeti temin etme sürecine girer. Bu ihtiyacı doğal yöntemler ile karşılığı olan hizmeti sağlayan kişiler SEO uzmanı olarak çağrılmaktadır. Her geçen saat bir SEO uzmanına olan ihtiyaç ölçüsü, bir saat öncesine göre firmalar tarafından katlanarak artmaktadır. En iyi Hangi SEO Danışmanı çalışma süresini kısaltabilir? Danışmanlık yapan mı? Yoksa direk kapsamlı SEO uygulayan mı? İki yöntemde, çalışan danışmanları çok fazla SEO iş yükü bekler. En başarılı SEO danışmanları zaman yönetimini iyi sağlayan, çözüm odaklı çalışma gerçekleştirir. Bu uzmanlara Türkiye’nin ve Dünyanın çok daha fazla ihtiyaç duyduğu herkesçe bilinir.

SEO uzmanları kalite yönergeleri niçin kullanmak zorundadır!

Bu noktada dünyada ve ülkemizde hızla yaygınlaşan SEO sektörü gelişmektedir. Web siteleri, kullanıcı ve arama motoru için iyileştirme, geliştirme gibi temel faktörleri sağlarsa iyi sıralama kazanır. SEO uzmanları arama motoru kalite yönergelerini takip eder, bu yönergeleri sitelere uygular ve SEO uyumlu çalışmalar yapar. Bu sayede web siteleri, arama sonuçlarında yükselişe geçer.

SEO danışmanları iyi tanımak için daha kapsamlı niteliklerinden bahsedelim.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı, web sitesinin arama sonuçlarında daha iyi bir sıra elde etmesi için site içi ve dışı SEO çalışmalarını yürüten kişiye denir. Uzman optimizasyon çalışmalarını belirli bir sistematik düzen içerisinde yapar. Web sitelerini, kullanıcılar için nasıl daha iyi bir hale getirmek için danışmanlık görevini üstlenen SEO uzmanıdır. Yüklendiği projelerde ekip arkadaşları ile iş paylaşımı yapar ve çalışmaları yürütür. Alanında uzman kişilere alakalı iş yükünü paylaşır. SEO Uzmanı Güçlü bir analitik yetisine sahip olmalıdır, bu sayede tüm seo işleri kolaylıkla yapar ve çözümler. Hızlıca yeni projelere bakmak için gerekli zaman engelinin önünü açar.

SEO uzmanları yapacakları çalışmaları daha iyi anlamak için site üzerinde nasıl incelemeler yaptığını bilmek gerekir. Uzman site üzerinde kapsamlı bir araştırmayı ücretli ve ücretsiz SEO araçları kullanarak gerçekleştirir. Elde ettiği verilere göre en iyi çalışma stratejisi geliştirir, ekip arkadaşlarıyla iş paylaşımı yapar ve SEO çalışmasını SEO danışmanları başlatır.

Neden iyi bir uzman seçmek gereklidir? Bu soruya yanıtı, web sitesi üzerinde SEO uzmanı çalışmaları ve ajansların yaklaşımını daha fazla irdelemek için bazı başlıklar altında ele almaya çalışalım.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO Ajansında yer alan SEO Danışmanları, SEO işi geldikten sonra periyodik zaman işleyişi anlamaya çalışalım.

Dijital Ajanslar bir SEO projesinde ilk olarak ne yapar?

Sorusu herkesin merak ettiği konulardan biridir. Dijital ajanslar ilk olarak projenin karşılıklı onay almasından hemen sonra ilk olarak projeye en üst kıdemde profesyonel bir SEO uzmanı tayin eder.

SEO Danışmanları, dijital pazarlama ve İnternet kimliği olan web sitesi üzerinde kapsamlı SEO analizi yapar. Analiz verileri, hazırlanacak SEO stratejisi temellerini oluşturur. Bundan sonra yol haritasını ve iş planı oluşturur.

Arama motoru optimizasyonu çalışmalar da hedefe ilerlemek için SEO hizmeti projesi üzerinde yapılması gerekenler nelerdir? Analiz ve strateji kısmını tamamlayan bir seocu, müşteriyi bilgilendirme, yönlendirme, iş planı ve analiz raporlarını sunar. Bu analizler sonucunda siteyi, arama motorlarının istediği Google kalite yönergesi kriterlere göre uyumlu olup olmadığını tespit eder. Gerçekleştirilen ilk tespitten sonra web sitesi üzerinde SEO uzmanı bir SEO Çalışması başlatır. Kapsamlı analiz sonuçları, belirli bir düzene dayalı bir şekilde ilerletmek zorundadır. SEO çalışma sürecini sistematik bir şekilde yürüten proje sorumlusu olan SEO uzmanıdır.

Başarılı SEO Uzmanı için İyi Bir Optimizasyon Şart

Optimizasyon, site içi ve site dışı olmak üzere iki kapsamda ele alınır. Site içi optimizasyon, site içi yapılan düzenlemeleri tanımlar. Başlıca; içeriklerin uyumluluğu, görsellerin optimizasyonu, link yapısı gibi birçok kriter göz önünde buludur. Site dışı optimizasyon, sitenin diğer siteler ile olan geri bildirimleri (backlinks) kapsar. Optimizasyon sadece bundan ibaret değildir. Sitede kullanılan kod yapısısayfa hızı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Sitenin responsive olması mobil uyum için çok önemlidir. Eğer mobil uyumluluk yoksa arama sonuçlarında pek fazla başarı beklenmemelidir. Başarı tüm faktörler ancak eksiksiz koyulursa olarak ortaya çıkan eserin ürünüdür. İyi bir SEO uzmanı, siteyi arama sonuçları içinde başarıya emin adımlarla ulaştırır. Kalıcı yükselişler yavaş yavaş olur. Bir anda sıçramalarla alacağınız yükselişler alıyorsanız. Sevinmeyiniz aksine korkmalı doğru olmayan yöntemlerle çalışma ihtimali daha fazla olduğu düşünülmelidir.

SEO UZMANI

İyi bir SEO Uzmanı Siteye en iyi Optimizasyonu Sağlar bunu Biliyor musunuz?

İyi bir SEO uzmanını bir siteyi ayağa kaldırmak için çok iyi bir şekilde optimizasyon uygulaması gerekmektedir. Bunu deneyimi, teknik bilgisi ve ileri görüşlülüğü  ile kolayca yapar.

Neden SEO Uzmanı Doğru Seçilmelidir?

SEO Uzmanı doğru seçilmeli, uzun ve kısa dönemde iyi bir uzman ile çalışmak sitenin otorite kazanması için son derece önemlidir. İyi bir SEO danışmanı, Site içi ve Site dışı tespit edilen eksileri, kapsamlı planlı bir şekilde ilerleyerek optimizasyonu profesyonelce sürdürür. Site iç ve dış SEO eksilerini çözmesi için gerekli düzenlemeyi SEO uzmanı ve Teknik personellerle birlikte çözüm stratejisi geliştirir.

Web sitesi, arama motorlarına uyum sağlaması için gerekli optimizasyonu plan olarak SEO danışmanı müşterisine sunar. İnternet ortamındaki varlığınızı ortaya koymak istiyorsanız doğru bir SEO uzmanı ile çalışma vakit kayıplarının önüne geçecektir. Doğru danışmanlık desteği, işletmenin kendi sektöründe asıl yaptığı işe daha iyi odaklar. İyi bir SEO uzmanı işletmeye kazanç ve yüksek geri dönüş sağlar. Tüm SEO ihlallerinin önündeki engelleri kaldırır. Ülkemizde yaşanan en büyük sıkıntıdan biri, SEO hizmeti alan firma liyakat sahibi olmayan kişiler tarafından oyalama süresi olmaktadır.

Başarılı bir SEO Danışmanı, büyük bir dikkat ve kuyumcu hassasiyeti ile hassas SEO çalışmaları yaparak ilerler. Hatalı veya eski usul yöntemler sitenin ceza almasını sağlayabilir. Buda kaş yapalım derken göz çıkarmak desek yeri olur. Ucuz hizmet veren kişilere güvenip sitenizi teslim ederken iki kere düşünülmelidir. SEO masrafları olan bir hizmettir. Bütçenize uygun bir fiyat alıyorsanız alınan hizmetin kapsamı önem taşır. Siteye yapılacak çalışmaların kapsamı bütçeniz oranında azaldığı takdirde doğru bir hizmettir. Hiçbir seo danışmanı veya ajansı birinci sıra garantisi veremez. Bu türden vaatlere kanmayın. Aldığınız hizmetin kalitesi hemen anlaşılmaktadır. Doğru yapılan SEO etkileri, sitedeki değişiklikler ve sıralamadaki hareketlerle anlaşılabilir. Arama sonuçlarında zirveyi yakalamak imkânsız değildir. Zirveyi yakalamak için, disiplinli çalışma, iyi bir tanıtım bütçesi ve liyakat sahibi uzmanlar ile işe başlamak yeterli olacaktır.

SEO Kimler Yapar?

SEO yöneticileri, Web yöneticileri, Web siteleri iyileştiricileri, SEO uzmanları, Dijital pazarlama uzmanları vb.

 • SEO yöneticisi: Çeşitli SEO araçları ve stratejileri kullanarak bir web sitesine gelen ziyaretçi sayısını veya trafiği artırmaktan sorumlu olan yöneticiler yetkili kişidir.
 • SEO / SMO analisti: Müşteriler için SEO ve sosyal medya stratejilerini planlanmadan ve uygulamadan sorumludur. Müşteri kampanyaları amaç ve hedef kitleye ulaşması için girişimleri hızla anlaması ve desteklemesi gerekir.
 • Webmaster: Bir veya daha fazla web sitesinin korunması ve yönetilmesi ve güncellemesinden sorumludur. Web sunucuları, yazılım ve donanım elemanlarının sorunsuz çalışmasını sağlayan site üzerinde değişiklikler uygulayan kişidir.
 • Dijital Pazarlama Uzmanı: Marka tanıtımı, İnternet’ten ürün veya hizmet satışını yapma konusunda bilir kişidir. Başka bir tabirle Müşterilerin ürün ve hizmet satışını artırmak için dijital pazarlama hizmetleri içinde en uygun olanı belirlen ve programları, planlamayı ve yürütülmeden sorumlu kimselerdir.

SEO Uzmanı Faydaları

SEO uzmanın faydaları, işletmeye sağlayacağı yararlar o kadar çoktur ki saymakla bitmez.

İlk olarak, en önemli nokta İnternet dünyası içinde kalıcı çözümler ile var olmayı sağlar. Bir işletmenin İnternet varlığı, marka değeri üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.

İkinci önemli husus ise rakipleri takipte kalmayı sağlar. Bu sayede rakiplerin yapacakları çalışmaların gerisinde kalmamayı garanti edecektir. Her yapılan yeni girişim işletmeye adrenalin etkisi sağlar ve iyi alınan stratejiler ile en yüksek kazanç değerlerini sağlar. İyi bir SEO danışmanı, rakiplerin çalışmaları üzerinden edindiği gelişmeler hakkında rakip analiz stratejisi geliştirir.

Planlanan her aşamanın birer birer uygulanması, kaydedilen her ilerleme stratejisi işletmeye rapor eder, bilgilendirme yapar. Rakipleri geçecek, geride bırakacak çalışmalar hazırlar. Rakipler ile mücadele etmek ve sektörü domine etmek için seo uzmanı çözümler üretir.

Rekabet seviyesi yüksek sektör de işletmeniz ile birlikte çalışmak ister. Fırsat yakalamaya çalışır, kampanya planlayarak, zor anahtar kelime rekabetinde yarışta agresif olmayı sağlar.

Eğer iyi bir SEO uzmanı varsa, sitenin İnternet’te güçlü bir kimlik almasını sağlar. Kazanılan otorite aslında çevrimiçi dünyada işletmenin dijital markasıdır. Markalaşma sürecini hızlandırır güçlü ve kalıcı olmayı sağlar. Dijital ortamda bilinirliği hızlı bir şekilde artması güven ve yüksek kazanç olarak firmaya geri dönüşüm sağlar.

Web sitesi organik ziyaretçi sayısını artırması için gerekli SEO çalışmaları sunar, yapar ve gerçekleştirir. Bütçe dahilinde yapılacak çalışmaları belirli bir sıralama içerisinde ilerletir. Hizmet verilen her sektör için rekabet her gün değişmektedir.

Artan Rakip firma sayısı, rakip seo çalışmaları, sayfaları ve bunlara benzer birçok girişim için yapılan Rakip analizini, SEO danışmanlığı hizmeti alan firma tarafından gözlem yapılmalıdır.

SEO danışmanlık hizmeti veren ajanslar, birçok ücretsiz ve ücretli SEO analiz araçlarını kullanır. Analiz araçları sayesinde göremediği değişkenleri görebilir. Bu araçları iyi SEO uzmanları ustaca kullanır ve ihtiyaca göre her konuda firmaya raporlar üretebilir.

SEO UZMANI ve SIRALAMA ETKİSİ

SEO uzmanı arama sonuçlarında birinci sırayı garanti edemez. İyi bir SEO uzmanı bazı öngörülere sahiptir. Güncel SEO gelişmeleri hakkında bilgisi ve deneyimiyle nasıl ve ne şekilde sıralamanın yükseleceğini bilir.

SEO uzmanı, sitenin arama motoru algoritmalarına göre nasıl çalışmalar yapıldığı takdirde, birinci sırayı zorlayacak hamleleri yürütür.

Web sitesi üstünde, iç ve dış seo optimizasyon çalışmaları başarılı bir şekilde yaptığı zaman, iyi sıralama elde eder.

Özgün İçerik, meta etiketleri, site ve sayfa başlıkları konusunda doğru çalışmalar yapmak ve tavsiyede bulunmak seo danışmanın görevidir. Sahip olduğunuz URL yapısı, güncel olması için süreklilik kazandıracak çalışmalar gerçekleştirir.

SEO UZMANI VE SIRALAMA ETKİSİ

SEO Uzmanı Web Sitesini Yarışta Tutar

Arama motoru optimizasyon hizmetini, İnternet varlığını sürdürmek istediğiniz sürece almalısınız. Bunun en büyük sebebi rekabetin olmasıdır. Bugün Sıralamada 1. Sırada yer alıyorsanız. 1 ay sonra aynı yerinizi koruyacağınızı kimse garanti edemez. Özellikle bir SEO danışmanlığı hizmeti satın alınmamış ise düşüş kaçınılmazdır.

Arama motorları her geçen gün gelişir ve güncelleme alır. Daha da güçlenerek karşımıza tüm heybetiyle dikilir. Buna ilave olarak rakip siteler her gün İnternet dünyasında sayıları katlanarak artmaktadır. İnternet dünyasındaki web siteleri sayısı katlanarak sürekli olarak artması rekabeti yükselmektedir. Yarışta geri kalmamak doğru ve güven veren bir uzmanla çalışmaları sürdürmek bu nedenle çok önemlidir. Sıralama üzerinde en büyük etkilerden biride sektör içinde anahtar kelimelerin doğru kullanımıdır. Rekabet düzeyine göre anahtar kelimeler, Kolay, orta ve yüksek zorluklarda ki anahtar kelimeler (keywords) olmaktadır. Rekabet büyürken karşımıza çıkan rakipler arasındaki çekişmeler ve farklar, birçok girişimciyi bezdirmiş durumdadır.

Yüksek rekabet olan bir alanda yükselmek istiyor, ancak yeterli bütçe ayıramıyorsanız bazı önerilerimiz olacaktır. Örneğin, ev kiralama denilince çıkmak istiyorsunuz ama ülkemizde kemikleşmiş siteler görüntüleniyor. Büyük firmaların harcadıkları SEO maliyetleri muazzam rakamlara ulaşmaktadır. Burada Öneri olarak bölgeniz ile alakalı Yerel SEO tavsiyesi vererek bu noktada başlangıç yapabilirsiniz. Bunun işletmeniz için yararı, kazancı daha fazla olacaktır. Sıralama da düşük bütçeler ile hızlı başarıyı elde edilir. Çok yüksek bütçeler harcamaktan sizi kurtaracak bir strateji olarak düşünülmelidir.

SEO Uzmanı İşletme için Doğru Anahtar Kelimeleri Belirler

Doğru organik anahtar kelimeleri belirlemek ve sadece gerekli kelimelerin tespitinde deneyimli bir SEO uzmanı önemli rol oynar. Arama hacmi, işletmeye karlılık sağlayacak geri dönüşü yüksek anahtar kelimeler belirlenmelidir. Kulaktan dolma bilgilerle anahtar kelimelerinizi belirle meyiniz. Her gün yeni arama hacimleri içeren anahtar kelimeler ortaya çıkmaktadır. Önemli olan ürün ve hizmetleri doğru potansiyel kitleyi hedeflemek olmalıdır. Ayrıca siteye gelen trafiği başarılı bir şekilde koruyup, organik trafik artışı sağlamak SEO yapan danışmanın ortaya koyduğu bir başarıdır.

Seobil, SEO Uzmanlığına Yaklaşımı

Seobil, Sitenize uygun çalışma stratejileri geliştir. En iyi SEO uzmanları sayesinde arama sonuçlarında başarı kaydeder. Ürün ve hizmet sayfaları daha iyi sıralama elde etmesi için planlı çalışmalar sürdürür. Seobil SEO Danışmanlığı sadece işi bilmekle alakalı bir hizmet değildir. Yaratıcı fikirler ve tasarımın dijital pazarlamadaki gücüyle desteklenmesi gereklidir. Sektörünüzde lider konuma yükselmek için Seobil uygun hizmetler ile çözüm ortağınız olabilir. Dijital pazarlama gereksinimlerini etkili sonuçlar ve legal yöntemler ile başarı elde ediyoruz. Sitenizin İnternet dünyasına bir değer katması bizim önceliğimizdir. Profesyonel uzmanlarımızla başarıyı sizin için getireceğiz.

Seobil, arama sonuçları arasında işletmenizi en iyi noktalara getirir. SEO çalışmaları ve organik trafiğiniz üzerinde, analiz verileri ve en iyi stratejiyi kurarken zekâ yürütür. Profesyonel SEO uzmanları ile en iyi sıralamayı yakalamakla ilgileniyorsanız bizden destek alınız.

SEO Uzmanı Talep Formu


  Talep Ediyorum
  FreelanceTam ZamanlıSorum var  En Sık Sorulan

  SEO Uzmanı Soruları

  SEO Uzmanı Nasıl Olunur? Neler Gereklidir?2020-02-13T12:43:39+00:00

  SEO uzmanı olmak için ilk önce bilinmesi gereken İngilizce olmalıdır. Güncel kalabilmenin ve etkili çalışmalar yürütebilmenin sırrı yabancı dil olmaktadır. Bilgisayar temelli bilimleri iyi seviye bilmek ve web programlama konusunda kullanılan güncel alt yapılara hâkim olmak gereklidir. Başta Google Search Console olmak üzere Google uygulamalarına hâkim olmalı ve SEO Araçlarını iyi kullanmalıdır. Başarılı bir SEO uzmanı olma, Site içerisindeki hataları eksiklikleri iyi tespit edip çözüm üretebilme analitik düşünce gücü ve kıvrak zekâ gereklidir.

  SEO Uzmanlığı Eğitimi Nereden Alınır?2020-02-13T10:21:56+00:00

  SEO uzmanı olmak için herhangi bir örgün eğitim bulunmamaktadır. SEO Uzmanlığı eğitimi için sektörde deneyimleri olan kişilerin düzenlediği eğitimlerine katılmak son derece yararlı olacaktır. Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarının webmaster forumları üzerinden araştırma sürecinizi başlatabilir. Bu kaynaklarda  geçen sorunlar, güncellemeler ve değişiklikler üzerine bir çalışma yürütüp SEO eğitiminize katkıda bulunabilirsiniz.

  SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş alır?2020-02-13T10:09:10+00:00

  Yeni başlayan bir SEO uzmanı ortalama 3000 TL civarı maaş almaktadır. Yüklendiği projenin büyüklüğüne göre 15.000 TL’ye kadar da çıkmaktadır. Yabancı firmalar ile proje yürüten bir SEO ajansı, uzmanlarına daha fazla ücret ödemektedir. Burada uzmanın maaşını belirleyen kriter referansında bulunduğu projelerin büyüklüğü olduğu gibi işe gireceği ajansın vereceği projenin ölçüsü ücretlerin belirlenmesinde etkilidir.

  SEO Specialist nedir?2020-02-13T10:08:25+00:00

  SEO specialist, SEO consultant ve SEO expert dilimize İngilizceden geçmiştir. Dilimizde “SEO uzmanı” veya “SEO danışmanı” adıyla ülkemizde kullanılmakta ve anılmaktadır.

  SEO Danışmanı ne Demek?2020-02-13T10:05:19+00:00

  SEO danışmanı diğer adıyla SEO Uzmanı olarak anılmaktadır. Arama motoru sonuçlarından web sitelerinin ilgili sayfalarını ilgili sonuçlarda görüntülenmesi için web sitelerini uyumlu hale getiren kişilerdir. Aynı zamanda web sitelerinin reklam kampanyalarını yürüterek daha fazla organik trafik elde etmesini sağlar. Site içi ve Site dışı SEO çalışmaları yürütürken uygun anahtar kelimeleri belirleyerek gerçekleştirmektedir.