SEO denince akla gelen en önemli başarı kriterlerden birisi içerik olmuştur. Kaliteli içerik SEO’nun bel kemiğidir.

 

Kaliteli içeriğe sahip bir web sitesi mutlaka arama motorlarında iyi bir yer edinir ve arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarak ziyaretçi sayısını arttırmış olur. Bu yazımızda sizlere SEO uyumlu makalenin önemini ve genel yapısını anlatmaya çalışacağız.

 

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılmalı?

Kaliteli içerik bir web sitesini başarılı yapan en önemli faktördür. SEO camiası tarafından “Content is King” yani “İçerik Kraldır” tabirinin sıkça kullanıldığını görmek mümkündür.

 

Bir içeriği kaliteli yapan anahtar kelime yoğunluğu, yazı başlığı (title), meta etiketi, yazının akıcı olması, özgünlük, kullanılan resimler ve resimlerin alt tagı, yazınızda yer alan linkler gibi pek çok etken bulunmaktadır. Bu kriterler doğru ölçü ve uyumla kullanıldığında kaliteli içerik meydana gelir.

 

Kaliteli içerik arama motorlarında üst sıralara çıkmak için kilit taş rolünü oynamasının yanında sayfanıza gelen ziyaretçilere de yapmış olduğunuz hizmetin / satmış olduğunuz ürünün hakkında detaylı bilgi vermenizi sağlaması açısından da kullanıcı deneyimine olumlu etkide bulunmaktadır.

 

Anahtar Kelime Araştırması ve Analizi

Web sitenize maksimum trafiği çekmek ve ziyaretçi sayınızı arttırmak için yapmanız gereken adımların başında anahtar kelime araştırması ve analizi gelmektedir.

 

Sektörünüzü ve yapmış olduğunuz işi en iyi tarif eden anahtar kelimelerin listesini oluşturup bu liste üzerinden çalışmalar yaparak web sitenizde kullanacağınız anahtar kelimeleri belirleyip içeriğinizi bu doğrultuda oluşturmanız oldukça önemlidir.

 

Anahtar kelime listenizi oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar; arama hacmi, tıklanma oranı, hizmetinizle olan alaka düzeyi ve rekabet seviyesi gösterilebilir.

 

Kullanacağınız anahtar kelimeleri tespit ettikten sonra bu kelimeleri mutlaka yazılarınızda geçirmeniz gerekiyor ancak bunu aşırıya kaçmadan yapmak oldukça mühim aksi takdirde paylaşımınız spam olarak değerlendirilebilir. Genelleme yapmak her ne kadar doğru olmasa ve yazının içeriğine konusuna bağlı olarak değişsede %2 ila %4 arası anahtar kelime kullanımı uygundur.

 

Güncel İçerik ve Trend Makale

Google başta olmak üzere çoğu arama motoru güncel olan yazılara arama sonuçlarında öncelik verir. Tabi uyanıklık yapıp paylaşımlarınızın yayın tarihini sürekli güncellemek bu konuda faydası bulunmayacaktır. Bir paylaşımın yayın tarihini güncellemek için yazının içeriğinde ciddi bir değişiklik yapılmış olması gerekir.

 

Gündemde olan popüler bir konuda güncel bir paylaşım yapmanız sitenizin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasında büyük katkı sağlayabilir ve bir süre için yüksek trafik elde edebilirsiniz. Konu popülaritesini yitirdikçe elde ettiğiniz trafikte haliyle düşecektir bu gayet doğal bir şeydir ve endişelenmenize gerek yoktur.

 

Sektörünüzdeki popüler haber, etkinlik ve benzeri olayları yakından takip edip bunlarla ilgili paylaşımlarda bulunmanız sitenizi canlı tutacak ve trafiğinizi arttırmanızda olumlu etkileri olacaktır.

 

SEO uyumlu makale yazmak için bu kriterlere dikkat etmek paylaşımınıza olumlu etkide bulunacak ve Google da üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır. Bununla beraber trend olan konuyu yakalayıp bunun üzerine bir makale yazmak ziyaretçi potansiyelinizi üst limitine yaklaştıracaktır.