Web Tasarım SEO Temelli Olmalı

Web Tasarım, Fontların hizası, hücrelerin konumları, Renklerin ve çizgilerin doğru kullanılması iyi bir tasarım için sanatsal bakış açısının yer alması, sayfa içerisinde kullanılan değişkenlerin uyum oluşturması, kullanıcı deneyimi doğrultusunda yazılıma dönüşmesi ile dijital dünya için sitenin hazırlanmasıdır.

Web Sitesi Mükemmel olması özgün İçerik, kaliteli SEO uyumlu görseller, kapsamlı SEO çalışmalarıyla bir araya gelince dijital pazarlama için doğru ahengi oluşturmaktadır. Web tasarımı ve SEO, birlikte ilerlerse SEO için optimize edilmiş güçlü bir web sitesi ortaya çıkmaktadır. Arama sonuçlarında başarılı olabilmek için web tasarımcılar oluşturdukları İnternet sayfalarının ticari yönlerini kavramaları gerekmektedir. Geliştiricilerin doğru yaklaşımla arama motoru optimizasyonu gelişmelerinden haberdar olmalıdırlar. Tasarımcıların ve  geliştiricilerin yeni bir site veya mevcut siteyi güncellemeleri, SEO başarısı hedef alınarak yapılmalıdır.

SEO UYUMLU WEB TASARIM 

SEO uyumlu bir web sitesi yapmak sitenin arama motorları tarafından optimize bir şekilde ilk seferde oluşturulması demektir. Bundan dolayı site oluşturulurken önemle üzerinde durulması gereken özelliklere başlıca değinecek olursak aşağıdaki gibidir.

Daha fazla bilgi: SEO ve Web Tasarımı: Bilmeniz Gereken Her Şey

Site Yapısı

Site Yapısı, İnternet sayfası ziyaretçilerinin kullanımına uygun olmalıdır. Siteye gelen trafiğin doğru akış için hedefe gitmesi sağlanmalıdır. Ziyaretçiler hedeflerine ulaşmak için en kısa yoldan gidebilmelidir. Web tasarımcıların dikkat etmesi gereken, gelen kullanıcıları sayfalar arasından aradıkları hedefe en hızlı yoldan ulaşmasını sağlamaktır. Hatalı tasarım site trafiği üzerinde önemli etkilere sahiptir. Sitenin yapısı, deneyimli İnternet kullanıcıları için doğru bir gezinme sağlamalıdır. Genel bir kuralı paylaşırsak sayfalar 4 tıklamadan daha derine kurulmamalıdır. Bu arama motorlarının ve ziyaretçilerin hedef kaynağa en az tıklama ile gitmesidir. Bu durum SEO açısından önemlidir. Arama motoru optimizasyonu için gezinti yollarının karmaşık olmaması çok önemlidir.

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil uyumlu sitelerin önemi dünya üzerinde yükseliştedir. Mobil kullanıcı trafik payı arama motoru kullananların  %52,64 olarak kaydedildi. Site tasarımcıları oluşturacakları siteler mobil dostu oldukları takdirde siteye trafik çekebileceklerdir. Mobil duyarlı bir İnternet sitesi arama motorları tarafından ilgi duyulmaktadır. Web tasarımcıların üzerine düşmesi gereken önemli noktalardan birisidir.

Mobil uyumlu bir web tasarımının zorunluluğu SEO başarısı için gereklidir. Responsive bir İnternet sitesi tasarlamak, kullanıcıların görüntüledikleri ekranın piksel genişliği kullanılan cihaza göre doğru çalışır olmalıdır. Duyarlı bir sayfa için Google bakış açısı şu şekildedir.  Google Diyor ki

Farklı cihazları kullanan kullanıcıların deneyimlerini eşitlemeye ve geliştirmeye etkili olacaktır. Hedef kitleyi yormadan istedikleri sayfalara ulaşabilmesini sağlanmalıdır. Bu sayede kullanıcılar sitenizi daha yararlı ve işlevsel bulur. Sitenizde harcanan süre daha fazla artar. İnternet kullanıcıların %57si mobil cihazlarda kötü tasarlanan site olduğu için tavsiye edilmeyeceği gibi bir istatistik verisi de mevcuttur.

Görsel Optimizasyon Önemli

Web tasarımcıları tasarladıkları sitelerin kullanıcı deneyimi üzerinde önemli görevleri vardır. Bu bir İnternet sitesi oluşturmanın çok ötesindedir. İnternet sayfalarının, çekici ve estetik görünmesi diğer tabiriyle makyajı üzerinde önemli rol alırlar. Tipografi, renkler, desenler ve geometrik şekiller ile simetri gibi tasarımı etkileri üzerinde bir sanatçı edasıyla yaklaşmalıdır. Oluşturdukları tasarımlarda kullanacakları görseller arama motoru kriterlerine göre optimize etmelidirler. Büyük boyutlara sahip sayfalar içerisinde kullanılan görseller sitenizi yavaşlatmaktadır. Görsel Optimizasyon, iyi bir ziyaretçi kitlesini çekebilmesinin altın anahtarıdır. Tasarımcı ve geliştiriciler, dosya boyutlarını bir eklenti veya programlar sayesinde optimize edebilmektedir.

Web Tasarım Yeterince Hızlandırılmış Site mi?

Web tasarımcıları ve geliştiricileri, Hata düzeltmeleri ve birçok revizyon karşısında müşteri ile etkileşimde olmalıdır. Özellikle SEO açısından revizyon çok fazla muhtemel bir durumdur. Web tasarımlarının hızlı yüklemesi en iyi yükleme hızını yakalaya bilmek için optimize etmelidir. Web tasarımı ilk gerçekleştirildiğinde, hızlandırılması site için başlangıçta yapılacak en iyi SEO çalışmasıdır. 2-3 saniyeden fazla süren açılış SEO açısından iyi bir süre değildir. Proje yöneticileri veya müşteriler genellikle site barındırma hizmeti noktasında yeterli bilgiye sahip olmamaktadır. Bu durumu deneyimli SEO uzmanı veya arama motoru optimizasyonu konusunda bilgili tasarımcıların doğru yönlendirmesi gerekmektedir. Sunucu, İnternet sayfalarınızın yüklenmesini doğrudan etkilemektedir. Milyonlarca sayfa içerisinden sizin sitenizin gösterilmesi sitenizin ve sunucunuz hızı ile orantılıdır. 

İyileştirmek için doğru araçlar kullanılmalı 

Web tasarımcıların bir site oluştururken SEO açısından mükemmel yapmaları beklenemez. İnternet sayfalarının işlevlerini nasıl etkili kılacaklarını en azından yüzeysel SEO bilgileriyle deneyimlemelidir.

GTmetrix her tasarımcının elinin altında olması gereken bir araçtır. Bu araç sayesinde sitenin hızını analiz edebilmektedir. Daha iyi bir hız yakalamak için yönergeleri takip etmelidir. Nasıl daha iyi bir hız ve optimizasyon için size yardımcı olacaktır. Websiteresponsivetest gibi araçlar sitenizin farklı ekran boyutlarında nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz. İyileştirmeler ile sitenizi düzenleyebilirsiniz. Screaming Frog SEO ile tasarımcılar URL’lerin taramaları ve denetimini sağlayabilir.

 SEOBİL WEB TASARIM YAKLAŞIMI

Web tasarım ve SEO ayrılmaz iki parçadır. Sayfa tasarımcıları ve geliştiren kişilerin temel SEO bilgilerine sahip olması sitelerin, kullanıcılara ulaşması için öneminin farkındayız. Oluşturacak sitenin en başından doğru yapı taşlarıyla büyümesini sağlar. İnternet sayfaları hatalı, eksik SEO bilgileri ile üretildikleri takdirde, Optimizasyon ve Kullanıcı deneyimi için teknik çalışmalara gitmek daha zahmetli bir iş olacaktır.

Üst sıralara yükselecek site çalışmaları çıkaracak kişiler, tasarımlarını arama sonuçlarında yüksek verim odaklı üretenlerdir. Web tasarım ve SEO açısından mükemmel bir site Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almaktadır. Web sonuçlarında başarı elde edemeyen İnternet sayfaları ne kadar yüksek kaliteye sahip olsa da işlevsizdir. Kullanıcılara sayfalarınızın gösterimlerini sağlayabilmeniz için içeriklerin, görsellerin, site yapısı ve tasarımlar ile farklılığınız olmalıdır. Günümüzde sanat eserlerinin kıymetli olması onların müzelerde milyonlarca kişi ile buluşmasından ötürüdür. Bodrum katında bekleyen hiç bir sanat eserine kıymet biçilememektedir. Sayfalarınızın İnternet ortamında güçlü olabilmesi için arama motorları algoritmaları doğrultusunda iyi bir şekilde oluşturulmalıdır.