Arama Motoru Optimizasyonu – SEO Ne İşe Yarar? Neden Yaptırılır?

Bildiğimiz gibi arama motorlarının her geçen gün dünyadaki önemi daha da artmaktadır. İnternet kullanıcıları her çeşit ihtiyaçlarını bulabilmek için arama motoru kullanır. Bu ihtiyaçlar bazen bir ürün, bazen bir hizmet bazense bir bilgiden ibaret olabilmektedir. Her ihtiyaç bir sorguyu oluşturur. Ve dijital dünyada sorgunun kullanıcı tarafından yazı olarak düştüğü ekran arama motoru kutusudur.

Peki, arama motoru bizim sorgularımıza nasıl bir yorumla karşılık verir.

Arama motorunun sunduğu cevap bizim için yeterli midir?

Başka bir şekilde düşünürsek sorumuza karşılık arama motorundan aldığımız cevap bizim ihtiyaçlarımızı karşılar nitelikte midir?

Google arama motorunun çalışma prensibinden yola çıkarak Neden SEO ya ihtiyaç olduğunu belirlemeye çalışalım;

Arama motorları iki önemli görevi yerine getirir bunlardan

  1. Tarama (crawling)
  2. Dizin oluşturma (indexing)

Arama kutusunda arama yaptıktan hemen sonra Google arama motoru çalışmaya başlar ve size en doğru sonuçları sunmak için Google botları tarafından taranır. Bu tarama öncelikle sayfa başlıkları, anahtar kelimeler ile indexlenir diğer bir deyişle dizini web crawler (web botları) tarafından oluşturulan milyarlarca web sitesi taramasından elde ettiği veriler içerisinden arama kutusuna yazılan bilgiyle en yakın ve benzer veri ile eşleştirir.

Arama motoru kullanıcısının internet sayfaları üzerindeki davranışlarına göre semantik web (anlamsal ağ) hakkında da bilgi vermemizde söz konusudur. Semantik web kullanıcılar hakkında bilgi toplayarak kullanıcıların hangi sayfalarda zaman geçirdiğini yorumlayarak bir sonraki aramalarda daha akıllı sonuçlar ile sizin ilginizi çekecek gösterimlerle size sunum yapar. Hatta size gösterilen reklamlar dahi sizin arama yaptığınız veriler doğrultusunda gerçekleştirilir.

Arama kutusuna girdiğiniz kelime ile alakalı diğer bağlantılı kelime ve kelime grupları ile kullanıcılara çeşitli gösterim yolları ile aranan sayfalarla buluşturur. Bu arama yapılan sayfalar arasında Google öncelikle providing answer diye adlandırılan puanlandırma ile bize barındırdığı bilgi istasyonundan öncelikli olarak web siteleri içerisinden görüntüleme gerçekleştirir. Bu öncelik için web siteleri arasında birçok değişken göz önünde bulundurulur ve sahip olduğu algoritma sayesinde siteleri bir ranking sıralamasına sokarak görüntülenme sıralamasını oluşturur.

Bu noktada tabi ki SEO çok önemli bir unsurdur. SEO tüm sıralamaları değiştirebilecek web siteleri için en önemli çalışmadır. Google güncel değişmelerini takip eden ve güncel SEO teknikleri ile çalışılan siteleri sıralamada kesinlikle üst sıralarda görüntülenmesini sağlar.

SEO uzmanı tarafından üzerinde güncel SEO teknikleriyle çalışılan Web siteler rakiplerine göre daha üst sıralarda gösterilir. SEO uzmanı web sitenizin üst sıralarda görüntülenebilmesinin sağlamasının en büyük sebebi iyi bir SEO uzmanın Google’ın çalışma mantığıyla site içinde ve site dışında nasıl çalışılması gerektiğini iyi bilmesidir.

Kaliteli bir SEO hizmeti alan firmanın Arama kutusunda girilen içerikler eğer sizin anahtar kelimelerinizle örtüşüyorsa, işte tamda burada sizin sitenizin diğer rakip sitelere göre daha üst sırada görüntülenmesini SEO uzmanın yapmış olduğu çalışmalar etkilidir. Bu durum SEO uzmanın çalışacağı kelime ve kelime gruplarıyla sitenizin trafiğini arttırması ile sizin internet dünyasındaki web siteniz daha fazla kişiye ulaşır.

2017 Yılı Google Arama Sonuçları Sıralamanıza  göre Tıklanma Oranları

1.SIRA
2.SIRA
3.SIRA
4.SIRA
5.SIRA
7.SIRA
6.SIRA
8.SIRA
9.SIRA
10.SIRA

Bu sonuç firmanız için daha fazla hizmet satışı, ürün satışı veya tanıtım yapmanızı etkili bir biçimde sağlar. Sitenizin değeri ve marka bilinirliğini arttırır.

SEO makul seviyede ayrılmış bir bütçeyle tüm verimliği ortaya çıkartıldığı zaman uzun vadede kalıcı etkisi olan bir reklam hizmetidir. SEO hizmeti için en önemli adım sizin öncelikle hangi kelime ve kelime gruplarıyla çalışmanız gerektiğinizi SEO uzmanı ile tespit etmeniz ve strateji belirlemeniz gereklidir.

Bulunduğunuz sektör de rekabet gücüne göre nasıl bir bütçe ile yola çıkacağınız üzerinde çalışmalar yapmalısınız. Nasıl bir kelime veya anahtar kelime grupları ile çalışmak rekabet oranı yüksek kelimeler için tabi ki işinizin çok zor olduğunu bilmeniz ama imkânsız olmadığı lakin planlı ve çok çalışılması gereken bir sürecin sizleri beklediğinin habercisidir.