Web sitesi tasarımı, çevrimiçi başarı isteyen herhangi bir işletme için önemlidir. Sitenizin tasarımı, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) üst kısmında görünmesi için optimize edilmesi gereken başka bir öğedir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) bir web sitesini arama motorlarında üst sıralarda yer alan optimizasyon işlemidir. Siteniz ilk iki sayfada arama sıralamasında görünmüyorsa, mevcut müşterileriniz ve potansiyel yeni müşterileriniz web sitenizi kolayca bulamaz. En etkili sonuçlar için, yeni web siteniz yerinde kapsamlı bir SEO stratejisi olan bir web tasarım ajansı tarafından tasarlanmalıdır.

İşletmeler bir web sitesi tasarım şirketi aradıklarında öncelikleri tasarım olmaktadır. Yeni bir web sitesi kurduracaklar genellikle SEO’yu fazla geri plana atmaktadır. Siteler çok iyi görünebilir, çoğu zaman temel SEO kuralları ve teknik eksiklikler daha fazla karşımıza çıkmaktadır.

SEO Dostu Web Tasarım Hizmetleri

SEO Dostu web tasarımı Neden önemlidir?

İyi bir web tasarımı ile SEO arasında sıkı bir bağ vardır. Bir web tasarım şirketi, arama motoru dostu olmayan bir web sitesi oluşturmaktan kaçınmalıdır. Web tasarım yaklaşımına SEO ilkelerini dahil etmeli bu ilkelere göre tasarımını gerçekleştirmelidir. SEO, web tasarım hizmetleri sürecinin bir parçası olarak dahil edilmelidir.

Burada önemli olan tasarım web sitesi:

Nasıl daha fazla arama motoru trafiği elde edilir? Olmalıdır.

Tasarımlarını gerçekleştirirken arama terimleri ve SERP sonuçlarını düşünerek tasarımını gerçekleştirmelidir. Tek sayfa odaklı bir web sitesi mi yoksa birçok sayfaya sahip bir site mi seçilecek iyi karar verilmelidir.

https://www.seobil.com/web-tasarim/

https://www.seobil.com/tek-sayfa-web-sitesi/

Web tasarımı ayrıca iyi SEO uygulamak için gerekli olan kullanıcı deneyimini (UX) doğrudan etkiler. Bir SEO web tasarım şirketi, arama motorlarının siteyi ve içeriğini nasıl taradığını ve anladığını belirten web sitesinin temel bir yapısını oluşturur.

Sonuç olarak,

SEO dostu web tasarımı gerçekleşince web sitesi sayfaları arama motorları tarafından dizine eklenmesi daha kolay, hızlı ve başarılı bir şekilde olur.

Aşağıda, tüm işletmelerin kendi web sitesi tasarımlarına dahil etmesi gereken yedi önemli web tasarımı ve SEO prensibi bulunmaktadır.

Bu ilkeleri uygulamak,

Web sitesini daha arama motoru dostu bir duruma getirir. Web site tasarımları benzersiz görünümünün yanına iyi sıralama sonuçları almak site sahiplerinin en büyük beklentileri arasındadır. Seçeceğiniz Web tasarım ajansı bu yedi ilkenin öneminin kavradığından emin olmanız, iyi sıralama sonuçları için güzel bir adım attığınızın habercisi olacaktır.

1

Site Yapısı ve Bilgi Mimarisi

Bir web tasarım firmasın tasarım sürecinde ele alması gereken en önemli ve ilk ilkesi web sitesi mimarisi ve navigasyon olmalıdır.

Site mimarisi, web sitesinin temel yapısını oluşturur. Kullanıcı deneyimi (UX) için temiz bir düzen son derece önemlidir. İyi bir site mimarisi, Kullanıcıları sitede kalmaya ikna eder ve ziyaretçilerin siteden ayrılmasını engel olur. Eğer hemen çıkma oranı yüksekse, SEO performansına zarar verir.

Web sitesi tasarım ajansının amacı, Kullanıcıların sitede etkileşime geçmesini ve sitede gezinmeyi kolaylıkla sağlaması için sezgisel bir bilgi mimarisi ve gezinme oluşturmalıdır.

SEO perspektifinden değerlendiğinde, web sayfaları kolayca taranmalı ve hedef kitlenin daha uzun süre katılımı sağlanmalıdır. Sonuç olarak web sitenizin dönüşüm oranını arttırmak için site içi (dahili) bağlantılar buna göre dağılımı sağlanacaktır.

2Mobil Uyumlu ve Duyarlı Tasarım

Google, 2015 yılında mobil kullanım kolaylığını önemli bir sıralama faktörü haline getirdi. 2017 yılında toplam küresel çevrimiçi trafiğin payı olarak mobil trafik yüzde 52,64% oldu. Bu sene Google, Eylül ayına kadar her bir web sitesinin mobil ilk dizinleme yoluyla taranacağını ve dizine ekleneceğini açıkladı. Bu durumda her web sitesinin mobil cihazlar için uygun tasarlanması gerektiği anlamına geliyor.

Mobil kullanım kolaylığı, mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayan duyarlı tasarımla sağlanır. Duyarlı (responsive) tasarıma sahip bir site, kullandıkları cihazdan bağımsız olarak ziyaretçinize mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunar.

Örneğin, bu duyarlı web tasarımı çalışması, tüm görüntülerin ve içeriğin mobil ve tablet gibi her tür cihaza uygun şekilde sığması özellikle bir e-Ticaret web sitesinin responsive (duyarlı) hale getirilmesidir.

3Kullanılabilirlik

Kötü kullanılabilirlik kötü UX’e yol açar. İyi kullanılabilirlik, kullanıcıların bir web sitesinde daha uzun süre kalacağı ve sonuçta ürünlerinizi satın alma veya hizmetlerinizi sipariş etme gibi dönüşüm sağlayacağı anlamına gelir. Kullanıcıları mutlu ederseniz, daha fazla kitleye ulaşır ve günün sonunda herkes mutlu olur.

Kullanıcı dostu bir site tasarımı için dikkate alınması gereken temel faktörler:

 • Sayfa düzeni
 • Görsel hiyerarşi
 • Sitede gezinme
 • Sitede arama
 • İletişim formları
 • Net ve tutarlı harekete geçirici mesajlar (CTA:Call to Action)

4Kolay Okunabilir Site Tasarımı

Site sahiplerinin çoğu web sitesi tasarımının, içeriği üzerinde ne kadar önemli bir etkisi olabileceğini bilmiyor. Kötü web tasarımı, kullanıcıların web sitesindeki içeriği okumasını zorlaştırır.

Web tasarım ajansının bilmesi gereken bazı olumsuz faktörler:

 • Tuhaf yerlerde içerik blokları olan içerik kümeleri
 • Çok fazla köprü verilmesi
 • Beyaz veya siyah arka plan üzerinde renkli metin tercih edilmesi
 • Çok büyük veya küçük metin kullanımı
 • Okunması zor yazı tipi kullanımı

Tüm bu faktörlerin kullanılmaması, site gözlemi, gezintisi ve okuması konusunda net bir anlayışa sahip olmayan siteden ayrılan kararsız kullanıcılara daha iyi bir tercih yapmış oldukları hissine katkıda bulunacaktır.

Hemen çıkma oranınızı azaltacak, aynı zamanda işletme itibarınızı da etkileyecek ve muhtemelen rakiplerinizin yönünde ziyaretçilerin tercihinin önüne geçecektir.

5Dönüşümler için Optimize Edilmiş Web Tasarımı

Web siteniz müşteri olma potansiyeline sahip kullanıcıları çekmiyorsa işe yaramıyor demektir. Bir kullanıcıyı yalnızca web siteniz dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) dikkate alınarak tasarlanmışsa alıcıya dönüştürebilirsiniz. CRO, bir sitenin olası satışları satışa dönüştürmesine yardımcı olur.

https://www.seobil.com/donusum-orani-optimizasyonu-cro/

Web siteniz doğal olarak site ziyaretçileri için yapmasını istediğiniz eyleme yönlendirmelidir. Dönüşüm için optimize edilmiş bir web sitesi güçlü bir SEO stratejisine, dinamik ve kolayca gezilebilir bir tasarıma sahiptir. Ziyaretçileri harekete geçirici mesajlar olarak adlandırılan dikkat çeken pop-up kullanılabilir. Ziyaretçinizin yapmasını istediğiniz işlem bir iletişim formu doldurmak, ürününüzü satın almak, hizmetinizi ayırmak veya randevu ayarlamak daha iyi bir dönüşüm için çözüm olabilir.

6Site Hızı Tasarımı

Bir web sitesi tasarım şirketi için dikkatini vermesi gereken en önemli aksiyon, Web sitesi tasarımının kullanıcılar için ne kadar hızlı yüklenir ve ne kadar iyi performansa sahip olmasıdır. Bazı tasarım öğeleri sitenizin yükleme süresini yavaşlatabilir. Bu da kötü UX ve daha yüksek hemen çıkma oranlarına neden olabilir. Büyük görüntüler, animasyonlar ve diğer karmaşık tasarım öğeleri sitenizde harika görünebilir, ancak kullanıcılarınızdan çok azı yüklemeyi bitirmeden sitenizden ayrılacağından onları gerçekten görecektir. Yavaş yükleme hızı, hemen çıkma oranlarının artmasının en büyük nedenlerinden biridir.

https://www.seobil.com/seo-egitimi/web-sitesi-sunucu-optimizasyonu/

Hızlı yükleme süresi, ziyaretçilerinizi sitenizde kalmaya teşvik eden ve CTA’larınıza bir dönüşüme doğru sürükleme şansı veren genel olarak daha iyi bir UX sağlar. Siteniz için web tasarım hizmetlerini kullanırken, yükleme süresinde gecikme oluşturan öğeleri azaltarak site hızını artırmanın yollarını düşünülmelidir.

7Görüntüleri Optimize Edin

Web sitesi tasarımında görüntü dosyaları büyük rol oynar ve bunların optimize edildiğinden emin olmak web tasarımı ve SEO’da kritik bir adımdır.

Web sitenizdeki resimleri kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır:

 • Görüntü adı: görüntünün neyle ilgili olduğunu açık bir şekilde tanımlayan bir ad verin
 • Alternatif metin: Görüntüyü optimize etmek ve görme engelli kullanıcılar için görüntüyü tanımlamak üzere açıklayıcı alternatif metin girilmesidir.
 • Hızlı indirme için doğru boyutlu görüntüyü kullanın

https://www.seobil.com/ne-zaman-resim-alt-metni-seo-icin-optimize-edilmelidir/

Sonuç,

Bir SEO stratejisi, duyarlı ve dönüşüm odaklı web sitesi tasarımı, sitenizin arama motorları için optimize edilmesini ve kitleniz için cazip olmasını sağlar. Profesyonel bir web tasarım şirketi, ziyaretçilere işletme ve marka hakkında doğru mesajlar sağlar. Arama motorlarında bulunabilir olmak için yukarıdaki prensipleri sağlayan bir web sitesi tasarımına sahip olunuz.

Profesyonel bir SEO web tasarım şirketinden hizmet alırken yukarıdaki adımları aklınızda bulundurun. Pek yakında artan trafikten yararlanmaya başlayabilir, bu sayede artan potansiyel satış ve satışlarla gelirinizi artırabilirsiniz.