Kullanıcıların isteğine bağlı olarak web sitesi görüntülerine alternatif metin eklenebilir.

Alternatif Metinler, resimleri göremeyen web sitesi ziyaretçilerine yardımcı olmak için görüntülere alternatif metin eklenmesi web sitenizin Erişilebilir kapasitesini arttırır.

Resim alt metni, SEO için son derece faydalıdır. Ancak Web sitesindeki tüm resimlerin alternatif metni girmesi üzerine SEO tavsiyeleri, SEO için yararlı olacağını çokca söylenmektedir. Bu durum her zaman böyle değildir. Bazen görüntü alt metnini optimize etmek iyi bir fikirdir. Bazen de uğraşmaya değmez

Resim alt metni, bu yazının konusu olan SEO için yararlı olabilir. Web sitenizdeki tüm resimlerin alternatif metni optimize etmesi gerektiğini söyleyen SEO tavsiyeleri görmüş olabilirsiniz. Bu her zaman böyle değildir. Bazen görüntü alt metnini optimize etmek iyi bir fikirdir ve bazen de çabaya değmez bir uğraştır.

Resim Alt Metni Optimize Etmek Potansiyel Satışlarını veya E-Ticaret Gelirini Artırır mı?

SEO kampanyanızın bir parçası olarak resim alt metninin optimize edilip edilmeyeceğine karar vermek için doğru soruyu kendimize sormamız gereklidir. Bu soruyu en doğru şekilde yanıtlamak için kullanıcıların alacağı yolu kavramamız gereklidir.

  • Google Arama veya Google Görsel Arama başlangıç noktasıdır.
  • Kullanıcılar, satın almak istedikleri ürünleri açıklayan anahtar kelimeler gireceklerdir.
  • Google resimleri döndürecektir.
  • Kullanıcılar resimlerinizi tıklamayı ve web sitenizi ziyaret etmeyi seçebilir.

Google kullanıcılarını web sitenize çekmek ve bu kullanıcıların sipariş vererek satış potansiyeli oluşturarak dönüşüm sağlıyorsa resim optimize edilmelidir. Ancak Resim alt metni optimize edilmeye değer değilse SEO çabası başka yere yönlendirilmelidir.

Optimize edilmiş resim Google kullanıcılarını web sitenize çekecekse ve bu kullanıcılar sipariş vererek veya satış potansiyelini oluşturarak dönüşüm sağlıyorsa, resim alt metni optimize edilmeye değer. Değilse, SEO çabaları başka bir yere yönlendirilmelidir.

Resminizin Alt Metnini Optimize Etmeniz Gerekip Gerekmediğini Nasıl Belirlersiniz?

Resim alt metninin dönüşüm üretip üretmeyeceğini belirlemede çeşitli faktörler devreye girer. İlk adım, işletme türünüzü ve söz konusu resimler için hangi anahtar kelime olanaklarının bulunduğunu tespit etmektir.

  • Şirketiniz ürün satmalıdır. (Hizmet değil)
  • Ürünlerinizin benzersiz olması gerekir (aynı ürünü satan çok fazla rakibiniz yoktur).
  • Kullanıcıların, dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri kullanarak ürünlerinizi araması gerekir.
  • Bu anahtar kelimeler için Google’da aylık arama hacmi olması gerekir.

“Bilgisayar kasası” satan bir işletmeyi ele alalım. İmaj metin optimizasyonu sayesinde arama hacmi ve dönüm sağlayarak anahtar kelimeler sayesinde satış potansiyeline uygundur.

“İstanbul nakliye” hizmetini satan bir firma burada sayfasında kullanılan imaj alt metin optimizasyonu yapması gerekli değildir.

Sonuç olarak;

Görüntü, imaj veya resim alt metin optimizasyonu, ürün resimleri için kullanımında satış potansiyelini ve e- ticaret gelirine dönüşen hedeflenmiş organik trafik fırsatı SEO için yararlı ve uygundur. Fakat hizmet satan işletmeler için kullanılması gerekli değil sayfalarınızın anahtar kelime gücünü harcamaya değmeyecektir.