SEO Çalışması Kaliteli Hizmet

SEO ÇALIŞMASI

SEO çalışması, Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirecek site üzerinde belirlenen araştırma ve iyileştirmeleri profesyonel süreç içerisinde uygulanmasıdır.

Arama motoru optimizasyonu üzerinde başarıya ulaşmak yapılması gerekli SEO çalışmaları temeli bellidir.  Sürekli, özgün ve  anlamlı içerikler oluşturmak ve elde ettiğimiz sonuçları akıllı bir şekilde analiz edilmedir. Analiz sonuçları doğru yorumlaması SEO’nun püf noktalarından birisidir.

SEO çalışmaları bir proje olarak düşünülmesi hatalı olur. Çünkü SEO çalışması süreklilik gerektirmektedir. Proje olarak değil Süreç olarak düşünmek daha doğru olacaktır.

 1. Araştırma
 2. Hedef Belirleme
 3. Özgün İçerik oluşturma
 4. Sayfa Optimizasyonu Gerçekleştirme
 5. Sosyal Medya ve Link İnşası
 6. SEO Analiz
 7. Raporlama

1. ARAŞTIRMA

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Araştırması, Sitenizin ilgili sayfalarında optimizasyon için kullanılacak bir veya birden çok anahtar kelime gruplarının belirlenmesidir. Anahtar kelime araması yapan kullanıcıların gerçekleştirdiği arama hacimleri rekabeti belirlemektedir. Düşük rekabetin olduğu ilişkili kelimeler ile yüksek sıralama kazanmak ilk önerimizdir. Düşük rekabetli kelimeler ile ana anahtar kelimelerinize adım adım yaklaşmak önemli bir stratejidir. En çok kullanılan anahtar kelimeler en yüksek rekabete sahip kelimelerdir. Bu kelimelerde sıralama alabilmek yüksek bütçeler ile çalışmanız gerekmektedir. Bunun sebebi rakiplerinizin bitmeyen bir şekilde yatırım gerçekleştirmesi ve SEO çalışmalarını yürütmesidir. Daha düşük bütçelere sahip firmalar için hedefe daha yakın uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile çalışmak daha avantajdır.

Bir örnekle açıklamaya çalışalım “evden eve nakliyat” hizmeti veren bir taşımacılık firması iseniz. Bu anahtar kelime üzerinde yüksek rekabet mevcuttur. Burada yapmanız gereken öncelikleri belirlemeniz gereklidir.

Siz nerede faaliyet gösteren bir firmasınız diyelim ki; “İstanbul” sizin için “İstanbul evden eve nakliyat” anahtar kelimesi daha uygun olacaktır.

Bu anahtar kelime üzerinde yüksek rekabet mevcutsa faaliyet gösterdiğiniz ilçe veya ilçeler üzerinden ilerlemeniz gerekmektedir.

“Beylikdüzü, avcılar” da hizmet veren bir taşımacılık firması iseniz.

“Beylikdüzü evden eve nakliyat” ve “Avcılar evden eve nakliyat” anahtar kelimeleri başlangıç için ideal kelimelerdir.

Aranma hacimleri olan anahtar kelimelerin seçimini SEO uzmanımızdan destek alarak yapmanız çok önemlidir. Burada asıl önemli olan durum kullanıcıların nasıl ve ne şekilde aramasıdır. Ücretli SEO araçları kullanılarak güncel anahtar kelime hacimleri üzerinden size en fazla kazanç sağlayacak anahtar kelimeler belirlenmelidir. İyi bir SEO uzmanın etkili yaklaşımı toplam aranma sonuçları sayısı az olan anahtar kelime guruplarını belirlemesidir. Bu anahtar kelime guruplarından ilk SEO çalışma başlangıcını yapmasıdır.

Rekabet Araştırması

Belirlenen hedef anahtar kelime öbeklerinde sıralaması olan rakip sitelerin analizine önem verilmelidir. Rakiplerin kapsamlı olarak araştırılması yapılır. Araştırma sonrasında sizin sitenizin sahip olduğu indekslenmiş sayfa sayınıza bakılır. Sitenizin rekabete hazır olması için öncelikli olmazsa olmaz kaliteli içeriklerin miktarıdır. Rakiplerinizin yarısı kadar indekslenmiş sayfanız mevcutsa ilk yapılacak SEO çalışması, içerik oluşturma sayfa sayınızı arttırmak olacaktır.

seo çalışması ile sıralama kazanın

2. HEDEF BELİRLEME

Hedeflediğimiz anahtar kelimelerin seçilmesini sağladık. SEO Çalışması yapılacak sitenin başlangıç durumu önemlidir. Ne kadar trafiğiniz vardır. Trafik nereden gelmektedir. Bu analiz verileri ile sitenizin başlangıç konumu hakkında bilgi elde ediyoruz. Arama motorları sonuçlarında sıralaması, başlangıç seviyesinde olan web siteleri için önem taşımaktadır. İlerleme kaydedildiğinde başarısını kıyaslamak için ilk pozisyonunu bilmek önemlidir.

Sitenin sahip olduğu ziyaretçi trafiği SEO planlaması için büyük bir değer taşımaktadır. Bu veri sayesinde, arama yapan kişilerin site ile nasıl bir etkileşimde olduğunu bize gösterir. Hangi arama motorunu kullandığı bilgisini elde edebiliriz. Hangi anahtar kelimeleri girerek siteye giriş yaptığını öğrenebiliriz. Hemen çıkma oranları, en çok kullanılan sayfaları ve benzeri bilinmeyenleri kapsamlı SEO analizi sonrasında elde ediyoruz. Analiz verileriyle sitenin başlangıç konumunu bildiğimizde, kısa vadede hangi konuma gelineceği üzerine stratejiler belirlenir. Kısa vade de oluşturulan stratejiler uzun vade de elde edeceğimiz başarıları önümüze sermektedir. Hedef kitleye yönelik reklam kampanyaları oluşturulur. Reklam kampanyaları süreç içerisinde kullanılmak üzere planlanır. Başarılı SEO çalışmalarının en önemli adımı düzenli ve emin adımlarla ilerlemektir.

3. İÇERİK OLUŞTURMA

İçerik oluşturmak web siteleri için en önemli SEO çalışmalarıdır. Arama motorları tabii başta Google arama motoru içeriklere büyük önem vermektedir. Her içerik için önemli görmesi, sıralama vermesi elbette düşünülemez. Kaliteli İçeriklerin olması önemlidir. İçerikler ziyaretçilere fayda sağlamalıdır. Özgün olmalı kopya olmamalıdır. Google kopya içerikleri anlamakta ve sıralama vermemektedir. Kullanıcıların siteleri ziyaret etmesinin temel amacı aradıkları bilgiye erişmektir. Kaliteli içerik oluşturan siteler, kullanıcılar için sitede kalma sebebi verir. Sitenize geri gelmesi için bir sebeptir. Sitenize gelen kullanıcıların sitenizi yararsız bulması tabii web siteniz için iyi sonuçlar elde etmenizi sağlamayacaktır. Kaliteli içerik oluşturan siteler arama motorları tarafından sıralama, daha fazla indeksleme gibi ödüllendirilirler. İçerikleriniz ne kadar güçlü ise arama motorları tarafından işletmeniz, ürünleriniz, hakkında daha fazla bilgi toplayacaktır. Ülkemizde kurumsal firmaların sitelerinin dahi içerik yönünden yetersiz olduğunu görmekteyiz.

4. SAYFA OPTİMİZASYONU

Sayfa optimizasyonu sitenizin içeriklerine ait URL’lerin SEO uyumlu olmasını sağlamaktır. Optimizasyon için gerekli çalışmalar arama motoru algoritmalarının içeriğinizi okuyabilmesine yönelik olmalıdır. Bu kısımda yaptığımız açıklamalar daha fazla detay ve kapsamlı olarak site içerisinde incelemeler gerçekleştirdik. Burada sadece kısa özet olarak değinmiş bulunduk.

 • Başlık; içerikleri belirlediğiniz anahtar kelimeler doğrultusunda kullanıcının sayfanızı nasıl bulacağını düşünerek oluşturmalısınız
 • Açıklama; İçerikleriniz ile ilgili kısa ön yazısı şeklindedir. Arama motorları sonuçlarında kullanıcının dikkatini çekecek yazılar olmalıdır.
 • Anahtar Kelime Yoğunluğu; İçerikleri oluştururken belli anahtar kelime yoğunluğuna sahip olmalıdır.
 • Görsel Alt Etiketi; Görsel içerikleri tanımlamak için alt etiketi kullanılarak açıklanmalıdır.
 • Site haritası; sitenizin tüm sayfalarını içeren dosya oluşturmalısınız bu dosyayı arama motorlarına ait webmaster araçlarını kullanarak göndermelisiniz.
 • Kod tarafı; sitenizde kullandığınız JavaScript, CSS gibi kodları sıkıştırmalı gereksiz kodları temizlemelisiniz

5. SOSYAL MEDYA VE LİNK OLUŞTURMA

SOSYAL MEDYA

Sosyal medya içerisinde işinizi duyurmanız dijital platformlarda yerinizi almalısınız. Marka bilirliği için önem derecesi yüksek sosyal medya ile strateji geliştirilmelidir. İşinize en uygun sosyal medya aracında firmanızı ileri götürecek adımları belirliyoruz. Sosyal platformlarda rakiplerinizin gerisinde kalmamanız için gerekli çalışmalar günümüzde yapılması gerekmektedir. Dijital pazarlamanın farklı bir kolu durumunda olan sosyal medya, önemli trafik elde etme araçlarındandır. Facebook, İnstagram ,Twitter ve Youtube başta olmak üzere bir çok sosyal medya aracı ülkemizde takip edilmektedir. Bu platformlarda paylaşımlar yaparak sosyal ağlarda markanın duyurulması en önemli dijital pazarlama teknikleri arasındadır.

Link İnşası

Sitenize gelen linkler önem taşımaktadır. Yaptığınız iş ile alakalı almış olduğunuz linkler sitenize değer katabilmektedir. Panda algoritma güncellemesinden sonra geri bildirimlerin sıralama üzerindeki etkisi çok önemli ölçüde düşmüştür. Nitelikli linkler sitenize trafik taşıyan linkler olmaktadır. Bunu elde etmenin birçok yolu olduğu gibi en iyi kazanma yolu özgün içerikler ile sitenize değer kazandırmaktan geçmektedir. Kullanıcıların sitenizi kendi arkadaşlarına paylaşma gereği uyandıracak nitelikli içeriklerden geçmektedir. Hiçbir şekilde İnternet ortamından satın alınabilen backlink paketlerini tavsiye etmiyor ve uygulamıyoruz. Kaliteli içerikler ile kullanıcıların dikkati çekmek ve paylaşıp paylaşmamayı onların inisiyatifine bırakan SEO çalışmaları gerçekleştiriyor. Sitenize zarar verecek linklerin temizliği yoluna gitmekteyiz. Sitenizin içerisindeki linkler doğru hedefe gitmesi için profesyonel link oluşturma gerçekleştiriyoruz. Linkleri insan vücudundaki kılcallara benzetmek istersek, gittiği her yere trafiği götürecek şekilde inşasını yapıyoruz. Başarılı linkleme ile sitenizin daha iyi dolaşılabilir olmasını sağlıyoruz.

6. SEO ANALİZ

SEO analiz, sitenizin üzerinde gelişmiş araçları kullanarak kapsamlı inceleme yapmamızdır. Bu analiz sonrası sitenizin durumu hakkında bilgi olmaktayız. Oluşturulacak stratejiler ile yapılacak SEO çalışmalarının başlangıç noktasını tayin etmemizi sağlar. Her ilerleme kat edildiğinde yapılacak analiz bize doğru yolda olup olmadığımızın bilgisini tayin eder. Kullanıcı deneyimi üzerine yapılan önemi yüksek değişiklikler bunları kapsamaktadır. Detaylı SEO analiz üzerine bilgi edinmek isterseniz SEO analiz sayfamızı inceleyebilirsiniz.

7. RAPORLAMA

Yapılan her analiz sonrası rapor oluşturulur. Raporlar müşteri ile paylaşılarak etkileşim gerçekleştirilir. Stratejik geliştirmeler üzerine planlama yapılır. Sıralama raporları, analiz raporları ve daha bir çok rapor sitenizin daha iyi bir sıralama elde etmesi önceliklidir. Raporlama, Sıralama ve organik ziyaretçi sayısının artışı için yapılan SEO çalışmalarının sunum olarak sunulmasıdır. Analiz verilerini elde etmenin en sadece başarılı yorum gücüyle ve düzenleme için geliştirilen stratejiler siteniz üzerinde etkisi olabilmektedir. SEO Stratejisi geliştirme çalışmalarını tüm evrelerin gerçekleştirilir. Farklı stratejiler kendi içerisinde tek bir hedefe hizmet etmektedir. Doğal arama sonuçlarında Ziyaretçilerinizin siteniz ile ilgilenmesini sağlayarak sıralama artışı yakalana bilmektedir.Talep Ediyorum
SEO HizmetiAds ReklamSite Analiziİçerik HizmetiDiğer