SEO Çalışması Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Çalışması Nedir, Nasıl Yapılır?2021-04-22T00:13:06+00:00
 • SEO Çalışması Kaliteli Hizmet

SEO çalışması, Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirecek site üzerinde belirlenen araştırma ve iyileştirmeleri profesyonel SEO çalışmasını kademeli olarak belirli doğal bir süreç içerisinde uygulanmasıdır.

Arama motoru optimizasyonu üzerinde başarıya ulaşmak yapılması gerekli SEO çalışmaları temeli Google ve diğer arama motorları tarafından başarı kriterleri bellidir.  Sürekli, özgün ve anlamlı içerikler oluşturmak ve elde ettiğimiz sonuçları akıllı bir şekilde analiz edilmesi başı çeken doğal SEO çalışmalarıdır. Analiz sonuçları doğru yorumlama SEO’nun püf noktalarından birisi olduğu gibi iyi bir SEO uzmanın alacağı kararlar yükselişi etkilemektedir.

SEO çalışmaları belirli bir süre için yapılan proje olarak düşünülmesi hatalı olur. Bunun en büyük sebebi ise SEO süreklilik gerektiren bir çalışmadır. Proje olarak değil süreç olarak düşünmek daha doğru bir olur. Web siteleri yaşayan organizmalar gibidir. Doğar, gelişir ve büyür bu süreçte beslenmesi, SEO sayesinde olur. Bir web sitesini başarıya ulaştıracak ilk ve en doğru yöntem yanlış çalışmalar içerisine girmeden doğru ve doğal SEO çalışmaları yapılmasıdır. Bir web sitesine yapılan temel SEO çalışmalarına maddeler halinde değinelim;

 1. Araştırma
 2. Hedef Belirleme
 3. Özgün İçerik oluşturma
 4. Sayfa Optimizasyonu Gerçekleştirme
 5. Sosyal Medya ve Link İnşası
 6. SEO Analizi
 7. Raporlama
1

ARAŞTIRMA

Anahtar Kelime Araştırması

Sitenizin ilgili sayfalarında optimizasyon için kullanılacak bir veya birden çok anahtar kelime gruplarının anahtar kelime araştırmasıyla belirlenmesidir.

Anahtar kelimelerinizi belirlemeden önce;

Keyword, Anahtar Kelime Nedir? – Nasıl Seçilir?

yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Anahtar kelime araması yapan kullanıcıların gerçekleştirdiği arama hacimleri rekabeti belirlemektedir. Düşük rekabetin olduğu ilişkili kelimeler ile yüksek sıralama kazanmak ilk önerimizdir. Düşük rekabetli kelimeler ile ana anahtar kelimelerinize adım adım yaklaşmak önemli bir stratejidir.

En çok kullanılan anahtar kelimeler en yüksek rekabete sahip kelimelerdir. Bu kelimelerde sıralama almak için yüksek bütçe ile çalışmak gerekir. Bunun sebebi rakiplerin bitmeyen bir şekilde yatırım gerçekleştirmesi ve SEO çalışmaları yürütmesidir.

Daha düşük bütçelere sahip firmalar için hedefe daha yakın uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile çalışmak daha avantajdır.

Uzun kuyruklu (long tail) anahtar kelimeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Nedir?

içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bir örnekle açıklamaya çalışalım “evden eve nakliyat” hizmeti veren bir taşımacılık firması iseniz. Bu anahtar kelime üzerinde yüksek rekabet mevcuttur. “Evden eve nakliyat” kelimesinin firmaya SEO ile ne kadar kazanç sağlayacağına dair hesaplamamıza göz atabilirsiniz. Anahtar kelime seçerken ilk göz önünde bulundurulması gereken işletmenizin önceliklerini belirlemek olmalıdır.

Anahtar Kelime Araştırması Örneği

Nerede faaliyet gösteren bir firmasınız?

diyelim ki; “İstanbul”

sizin için “İstanbul evden eve nakliyat” anahtar kelimesi daha uygun olacaktır. Bu anahtar kelime seçimi “evden eve nakliyat” kelimesine göre rekabetin daha az olduğu bir kelimedir.

Peki bu yeni anahtar kelimemiz yeterince kolay bir anahtar kelime midir?

Cevabımız hayır ise yeni bir kelime arayışına devam ediyoruz.

Bir sonraki adımda yeni kelimemiz olan “İstanbul evden eve nakliyat” kelimesinin de rekabeti yüksek bir kelime olduğunu tespit ettik. öyleyse daha fazla rekabetin azaldığı ilçelere bir göz atalım. İlçe veya ilçeler üzerinden seçim yaparken faaliyet gösterdiğimiz yere yakınlık ilişkisi ile SEO çalışması yapmak firmaya daha fazla kazanım sağlayacaktır.

“Beylikdüzü, avcılar” hizmet verdiğimiz bölgeye yakın iki ilçe ise bu anahtar kelimeler ile çalışmalıyız.

“Beylikdüzü evden eve nakliyat” ve “Avcılar evden eve nakliyat” anahtar kelimeleri başlangıç için ideal kelimelerdir.

Arama hacimlerini tespit ederken SEO araçlarından yardım alınmaktadır. Arama hacimleri için birçok SEO aracı arasından en fazla kullanılan ahrefs başı çekmektedir. Eğer bir SEO aracı kullanımı konusunda endişe yaşıyorsanız bir SEO uzmanından destek alarak yapmanız ilk adımda çok önemlidir. Bizimle anahtar kelimeleri doğru şekilde belirlemek için ücretsiz destek talebinde bulunabilirsiniz. Bu konuda çok iyiyiz…

Burada asıl önemli olan durum kullanıcıların nasıl ve ne şekilde arama yapıyor olduğunun tespitidir. Ücretli SEO araçları kullanılarak güncel anahtar kelime hacimleri üzerinden size en fazla kazanç sağlayacak anahtar kelimeleri belirlemek bir SEO ajansının görevidir.

Bu noktada bir ajans desteği almayanlar bir uzmandan destek istemelidir. İyi bir SEO uzmanı etkili bir yaklaşım göstererek anahtar kelime çalışmalarını belirlerken arama hacmi fazla olan anahtar kelimeler yerine yeni anahtar kelimeler keşfetmesi SEO çalışması gerçekleştirirken zor olan görevleri arasındadır.

Belirlediği güncel, yeni anahtar kelime gruplarıyla trendleri yakalaması uzmanın işini iyi yaptığının göstergesidir. Bu sayede rakiplerin önüne geçerek kullanıcıların neyi gerçekten aradığının cevabını, belirlediği doğru anahtar kelimeler ile hedef kitle trafiğini kolayca siteye çekerek gerçek bir başarı sergilemiş olacaktır.

Rekabet Araştırması

Rekabet içinde olan her web sitesi rakip çalışmaları izlemeli haberdar olmalı, kapsamlı araştırmalıdır. Bu sayede nereden nasıl trafik aldığını daha kolay bir şekilde görür. Rakiplerin trafik aldığı anahtar kelimeler içerisinde rakip web sayfalarının çokluğu, web sayfalarının otoritesi rekabeti belirleyen asıl faktörler arasındadır.

Rekabet araştırmasında en önemli tavsiye belirlenen hedef anahtar kelime ve öbekleri, rakip sitelerin bu kelimelerde analizine her zaman önem verilir. Rakipler siteler kapsamlı olarak araştırılması belirli periyotlarla düzenli yapılmalıdır. Araştırma sonrası rakibin indeks alan sayfa sayısı, sitenizin sahip olduğu indekslenmiş sayfa sayısı dikkate alınır. Sitenizin rekabete hazır olması için öncelikli olmazsa olmaz kaliteli içeriklerin miktarıdır.

Kaliteli içerikler özgün içerikleri temsil etmektedir. Aynı zamanda rakiplerin değinmediği noktalara yer vermeniz içerikleri bir adım öne taşıyacaktır. Rakiplerin yarısı kadar indekslenmiş sayfanız mevcutsa ilk yapılacak SEO çalışması, içerik oluşturma ile sayfa sayınızı artırmak olacaktır.
seo çalışması ile sıralama kazanın

2

HEDEF BELİRLEME

Hedeflediğimiz anahtar kelimelerin seçilmesini sağladık. SEO Çalışması yapılacak sitenin başlangıç durumu önemlidir. Ne kadar trafiğiniz vardır. Trafik nereden gelmektedir. Gelen trafik hedeflenen kelimelerden gelmesi sitenin amacına hizmet eden en önemli faktördür.

Siteye gelen trafik kapsamlı bir analiz sonrası veriler ile sitenin başlangıç konumu hakkında bilgi elde etmek iyi bir hedefleme için şarttır.

Arama sonuçları sıraları, başlangıç seviyesinde olan web siteleri için kritik önem taşır. Yapılacak SEO çalışmaları durumu, ilerleme kaydetmesi ve kullanılan yöntemlerin başarıyı kıyaslamak için sayfaların ilk pozisyonunu bilmek çok önemlidir.

Sitenin sahip olduğu ziyaretçi trafiği SEO planlaması için büyük bir değere sahiptir. Gelen trafik hangi kanaldan geldi? arama yapan kişilerin site ile nasıl bir etkileşimde olduğunu bizim için önemli bir göstergedir. Hangi arama motorunu kullanarak siteye giriş yaptı?

Hangi anahtar kelimeleri girerek siteye giriş yaptığını öğrenmek iyi bir hedef belirleme için gereklidir. Hemen çıkma oranları, en çok kullanılan sayfaları ve benzeri bilinmeyenleri kapsamlı SEO analizi sonrasında elde ediyoruz. Analiz verileriyle sitenin başlangıç konumunu bildiğimizde, kısa vadede hangi konuma gelineceği üzerine stratejiler belirlenir.

Kısa vade de oluşturulan stratejiler uzun vade de elde edeceğimiz başarıları önümüze sermektedir. Hedef kitleye yönelik reklam kampanyaları oluşturulur. Reklam kampanyaları süreç içerisinde kullanılmak üzere planlanır. Başarılı SEO çalışmalarının en önemli adımı düzenli ve emin adımlarla ilerlemektir. Hedeflenen kitle ve organik trafik bizim belirlediğimiz amaca yönelik olmalıdır. Marka bilinirliği oluşturmak için gidilecek yol ile ürün satışında izlenecek strateji her zaman aynı olmayabilir.

Bundan dolayı SEO hizmeti alacak site sahipleri önceliklerini açık bir şekilde belirtmeli ve o istikamette çalışmalar oluşturmalıdır. Bu sayede oluşturulacak reklam kampanyaları, SEO yapılacak sayfalar en doğru şekilde biçimlendirilmiş ve hedefe doğru emin adımlarla ilerlemesi en önemli SEO çalışmaları arasındadır.

3

İÇERİK OLUŞTURMA

İçerik oluşturmak web siteleri için en önemli SEO çalışmaları arasındadır. İçerikler bazen web site sahipleri tarafından oluşturulur. Yeterli gelmediği durumlarda metin yazarları tarafından destek verilmektedir. İçeriklerin nitelikleri kullanıcılar ve arama motorları için oldukça önemlidir. Arama motorları denildiğinde ülkemizde tabii başta Google arama motoru dikkate alınmaktadır. Google içeriklere büyük önem vermektedir. Hatta Bill Gates bir sözü “content is king” yani içerik kraldır sözü içeriğin çok önceden beri önemini vurgular. Bir arama motorunun her içeriği önemli görmesi, sıralama vermesi elbette düşünülemez. Bu içeriklerin içerisinde kopya içerik olduğu gibi özgün içeriklerde mevcuttur. Kaliteli içerikler, yazının başka bir yazının benzeri olmaması ve yazının kullanıcıyı sitede ne kadar tuttuğu, sayfanıza gelen ziyaretçinin sayfadan çıkıp başka sayfaya yönelmemesine bağlıdır. Kaliteli İçeriklerin olması iyi bir içerik pazarlaması için son derece önemlidir.

 • İçerikler ziyaretçilere fayda sağlamalıdır.
 • Özgün olmalı kopya olmamalıdır.

Google kopya içerikleri anlamakta ve sıralama vermemektedir. Kullanıcıların siteleri ziyaret etmesinin temel amacı aradıkları bilgiye erişmektir. Kaliteli içerik oluşturan siteler, kullanıcılar için sitede kalma sebebi verir. Sitenize geri gelmesi için bir sebeptir. Siteye gelen kullanıcılar, siteyi içerik yönünden yararsız bulması tabii web sitesi için iyi sonuçlar elde etmeyi sağlamaz. Kaliteli içerik oluşturan siteler arama motorları tarafından sıralama, daha fazla indeks alması şeklinde Google arama motoru tarafından içerik sayfaları ödüllendirilir. İçerikler ne kadar güçlü ise arama motorları tarafından işletme, ürünler, hakkında daha fazla bilgi toplayacaktır. Ne yazık ki ülkemizde kurumsal firmaların siteleri dahil bir çok web sitesinin içerik yönünden yetersiz olduğunu görmekteyiz. Kurumsal veya Kurumsallaşma yolundaki web site sahibi firmalar bünyelerinde metin yazarlarını bulundurması daha kaliteli bir içerik sunma noktasında çözüm üretebileceği gibi bir ajanstan içerik desteği almasını da tavsiye etmekteyiz.

4

SAYFA OPTİMİZASYONU

Sayfa optimizasyonu, sitenin içeriklerine ait sayfaların adresleri olan URL yapılarının SEO uyumlu URL olmasını sağlamaktır. Optimizasyon için gerekli çalışmalar arama motoru algoritmalarının içerikleri okumasına yönelik olmalıdır. Bu kısımda yapılması gereken başlıca faktörlere kısaca değinelim. Daha fazla detay ve kapsamlı incelemeleri site içerisindeki içeriklerde bulmanız mümkündür. Maddeler halinde genel SEO kuralları şu şekildedir.

 • Başlık; Title, site içerikleri alakalı anahtar kelimeler kullanımıdır diğer bir deyişle sayfanın nasıl bulunacağına odaklanarak oluşturulur.
 • Açıklama; Site içeriğini belirten “meta description” adıyla aslında sitenizle alakalı kısa ön yazı şeklidir. Meta açıklamaları, arama sonucunda kullanıcının bilhassa dikkatini çekecek küçük yazılar olmalıdır.
 • Anahtar Kelime Yoğunluğu; İçerikler ayırt edici bir orana yani belli anahtar kelime yoğunluğuna sahip olmalıdır. Anahtar kelime yoğunluğunu ne kadar olması gerektiğini buradan kolayca öğrenebilirsiniz.
 • Görsel Alt Etiketi; Görsel içerikleri tanımı kısacası resim alt etiketi kullanılarak açıklanmalıdır.
 • Site haritası; Sitenin özellikle tüm sayfalarını içeren “*.xml” uzantılı bir dosya oluşturun. Hemen sonra bu dosyayı arama motorlarına ait webmaster araçlarına gönderin.
 • Kod tarafı; Sitenizde kullandığınız: JavaScript ve CSS benzeri kodları sıkıştırmalı hatta gereksiz kodları temizleyin. Eğer bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanıyorsanız özellikle temanız ile uyumlu en iyi performansı sağlayacak eklenti sayesinde kolayca yapılır.
SEO Çalışması Adımları Nelerdir?2021-02-23T21:24:04+00:00

SEO çalışması adımları kısaca SEO çalışmaları temel etkinlikleri;

 • Web Site Optimizasyonu
 • Anahtar Kelime Araştırma
 • İçerik oluşturma
 • Müşteri Gereksinimleri
 • Web site analizi
 • Rakip Analizi
 • Raporlama
 • Link İnşası
 • SEO Tanıtımı

Daha fazla Kaynak: 9 SEO Çalışması adımını Öğren