Herkesin hayalinde olan, iyi bir marka sahibi olmak veya sahip olduğu markayı en üst seviyeye çıkarmaktır.

Markamızı temsil eden sanal ortamdaki vitrini olan web sitesine ne kadar önem vermekteyiz?

Marka ve Web sitesi arasında nasıl bir ilişki vardır?

Web sitesi milyonlarca site arasından nasıl sıyrılmaktadır?

Markama SEO Nasıl yardım edebilir?

SEO ile Marka olmak mümkün mü?

Bu ve benzeri soruları çözümlediğimiz zaman marka olmak için gerekli ihtiyaçları daha iyi tespit edebiliriz. Markalaşma yolunda en temel adım olan arama motoru optimizasyonu için gereken önemi en iyi şekilde kavramış oluruz.

Neden Markalaşma İçin SEO İhmal Edilmemelidir?

Google, SEO üzerinde hassasiyet göstererek web sitelerini en iyi şekilde sıralamaya almaktadır. Lakin birçok girişimci SEO için gerekli önemi vermez ve erteler. İhmal edilen ve üzerine düşülmeyen, daha sonra yapılacağı kanısı olan bir SEO çalışması hayalidir. Fakat gerçek bu kadar yavana atılacak derecede basit değildir.

Daha fazla bilgi: SEO’nun Web Sitesine Katkıları

Unutulmaması Gereken Markalaşmanın ilk SEO Strateji Nedir?

Markalaşma yolunda ilk edinilmesi gereken SEO stratejisi içeren iyi bir çalışma planına sahip olmaktır. Bu sayede web sitesi üst sıralara yükselerek kullanıcıların ziyaretine açılabilmektedir.

Neden SEO’nun Markama Katkısı ihmal edilmemelidir?

Arama motoru sonuçlarında görüntülenemeyen bir web sitesinin dijital pazardan pay alması çok zordur. Satışlar, tanıtımlar ve işletme markası kullanıcılar tarafından bulunabilmesi çok kolay olmayacaktır. Arama motoru optimizasyonunun en iyi geri dönüşümü işletmenize marka değeri katmasından geçmektedir. Markalaşan alan adınız daha fazla kullanıcı arasında hızla yayılması başarının gelmesi demektir.

Kimler Marka değerine öncelik vermelidir?

Marka sadece marka olan firmaların üstleneceği bir sorumluluk değildir. Ticaretle iştigal olan tüm firmaların gerekli önemi vermesi gereken değişmez bir gerçektir. Marka değerine sahip bir web sitesi ürünlerini birçok platformda daha kolaylıkla pazarlaması yapılmaktadır. Alan adınız olan Marka, temel bir madde; Marka inşa ederken geçerli en doğru çözümü arama motoru optimizasyonu sayesinde web sitesi tanıtmanın en kolay ve ucuz yoludur.

Daha fazla bilgi: SEO’nun Faydaları ve İşletmeye Katacakları

Marka İnşası yapılırken SEO Katkısı Nelerdir?

Marka değeri yükselmesi ziyaretçilerinize aradıklarını sunmanız ve onlara site içerisinde iyi bir gezinti sunabilme ile yakından alakadır. Diğer bir tanımı SEO yapımının tamamı kullanıcı deneyimini geliştirmek üzerine kurgulanmalıdır. Bu sayede Google bir sitenin hızı yani performansı, web tasarımı, kaliteli içerik pazarlaması, mobil kullanım kolaylığı gibi özelliklere sahip olması daha fazla dikkat çekmektedir.

SEO SAYESİNDE MARKA YÜKSELİŞİNE GEÇMENİN ZAMANI GELMEDİ Mİ?

Markanız Yükselişe Geçmeye Hazır mı, Sitenizi  marka arama sonuçlarında en iyi konumda yer almasını sağlayacak bir çok metot biliyor ve uyguluyoruz.

Kullanıcı deneyimi ve SEO’nun Markama Katkıları

Markanızın görünümü, kullanıcılar ile aranızdaki en doğru teması sağlayan noktadır. Kullanıcıların marka hakkında iyi düşüncelere sahip olmasını sağlamak için farklı modülleri sitenize entegre etmeniz, rakip markaların önüne geçmenizi sağlayabilir.

Bunlar şu şekilde bahsedersek;

Yararlılık; İçerikler yüksek kaliteye sahip kullanışlı ve aranan içerikle alakalı olmalıdır.

Kullanılabilir: Site içerisinde gezinti kolay bir şekilde yapılmalı, navigasyon çok iyi sunulmalıdır.

İlgi çeken: Tasarım hedef kitleye hitap etmeli bu sayede kullanıcıların memnuniyeti kazanılmalıdır.

Katlanabilir: İçeriğe odaklanmalı ayrıca arama yapılması kolaylaştırılmalıdır.

Erişilebilirlik: Siteniz engelli kullanıcılar için kullanım kolaylığı sağlamalıdır.

Güvenilirlik: Marka otorite belirtilerine sahip olmalı ve kullanıcılar için güven duygusu oluşturmalıdır.

Burada bahsettiğimiz özellikler ideal bir web sitesinde olması gereken temel ayırt edici özelliklerdir. İşiniz için marka bilinirliği yaratırken bu özelliklere dikkat etmek son derece önemlidir.

Bu niteliklerin çoğu doğrudan SEO’ya fayda sağlaması, kullanışlı, kullanılabilir ve erişebilirliğe sahip güven veren bir site için yol gösteren harita niteliğinde olmalıdır. Arama motorları genel kullanıcı deneyimini ölçtüğü gibi sitenin içerisinde gösterilecek en iyi sonuçlara sahip olup olmadığı noktasında karar vermektedir.

Dijital Pazarlamada Yapay Zekanın Markama Katkısı Nasıl olur?

Yapay zekanın gelişmesi daha akıllı algoritmaların yazılmasını sağlamıştır. Dijital pazarlamada çığır açacak yeniliklere imkan sağlamıştır. Dünya devi Google kullanıcılar arasındaki mikro farklılıkları anlar:

Daha fazla bilgi: Dijital Pazarlama

Bilmek istediğini anlar,

Yapmak istediğini anlar,

Gitmek istediğini anlar,

Satın almak istediğini anlar,

Günlük İnternet kullanımın da bu tür mikro farklılıkları belirgin bir şekilde yaşamaktayız. Basitçe söylersek, mikro farklılık anları arama motorları için ihtiyaç duyulan anlardır. Bu sayede arama motorları bir şeyler yapmak istediğimizi anlar ve gerçekten hızlı yapmak istediğimiz anlar için çözümler üretir.

Hepimiz günlük yaşamımızda bu tür mikro anları yaşıyoruz. Küçük anlık verdiğimiz kararlar aslında E-ticaret içerisinde çok büyük önem taşımaktadır.

Dijital Pazarlamada Yapay Zekanın Markaya Katkısı Örnekler ile;

Buna bir örnek vermek istersek; Kaan yolda yürümekte evine gitmek için birazcık yol kat etmesi gerekmektedir. Kaan daha eve nasıl gideceğini düşünürken, havada bulutlar toplanmış yağmur yaklaşmıştır. Bunu fark eden Kaan’ın aklına yanında taşıdığı tableti güvenli bir kılıf ve çanta almak gelir. Sürekli olarak tabletine bir kılıf ve çanta almayı ötelemiştir. Ama şartlar onu tabletine kılıf ve çanta almaya zorlamaktadır. Dışarıda ve aynı zamanda yağmur yağmaktadır. Cep telefonunu çıkarır ve arama motoruna tablet kılıfı yazar. Karşısına birkaç site çıkmıştır. Sitenin başlığında “Tablet Kılıfı, Çantası ürününüzü Korur” diye yazmaktadır. O an içinde bulunduğu durum Kaan’ın hemen o siteye girmesine ürüne bakmasına ve adresini alıp oraya yönelmesine sebep olan küçük bir andır.

İşte bu ve benzeri milyonlarca farklı mikro anı her an her kişi yaşamaktadır. Benzer veya farklı ihtiyaçlara yönelik müşterinin aradığı hizmeti en iyi sunan firmalar onlara seslerini duyuran firmaların dijital kimlikleri olmaktadır. Çok kısa bir süreçte hızlı bir satın alma kararı alınması, tekrar üzerine basarak söylüyoruz; küçük zaman aralığında alınmış olması kesin satın alma ile sonuçlanmaktadır.Bu tür fırsatları iyi değerlendiren firmalar marka isimlerini her yakaladıkları fırsatta bir adım daha ileriye taşımış olurlar.

Satın alma döngüsünün ne kadar hızlı olduğuna dikkat ediniz?

Kaan aldığı ürünün markasına çok fazla dikkat etmemiştir. Eğer satın aldığı ürün iyi hizmet verirse Kaan için o ürün tavsiye edilesi bir marka değeri oluşturacak ve duyulmamış olan tablet kılıfı ve çantası için bir marka olma fırsatı doğuracaktır. Bu şekilde ürünlerin müşteri üzerinde iyi bıraktıkları izler markanızı gerçekten değerli kılmaktadır. Hiçbir Reklam ürünün kendi reklamını yaparken kazandırdığı sürekliliği sağlamayacaktır. O yüzden Kaliteli, ürünlerin müşteriyle doğru etkileşimi sağlandığı takdirde iyi bir marka olması kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca hedef kitleniz ile buluşmanız için içerik pazarlaması ve marka imajınızı iyi bir şekilde optimize edilmesi gerekmektedir. Optimizasyon denilince tekrar tekrar kullanıcı deneyimine geri dönüyoruz, Google için önemli olan nokta tamda burasıdır.

Hem arama motorları hem de potansiyel müşterilere Nasıl erişebiliyoruz?

Burada önemli nokta gelen metodolojiden ileri gelmektedir. Gelen metodoloji, sitenin kalite talepleri şekillenirken kullanıcının ihtiyaçlarına yönelik olması yönünde tasarlanmıştır. Gelen metodolojinin bir markayı başarıya ulaştırırken SEO’ya gelen pazarlama stratejisi üzerine değinirsek;

Gelen metodoloji nedir, Markalaşmaya Nasıl Yardımcı olur?

Potansiyel müşterileri sıkıştırmak yerine gelen metodoloji, satın alma adımlarının farklı aşamalarında ihtiyaç duyulanları vererek müşterileri içeriye çekmektir. Gelen metodoloji bir pazarlama yönteminden çok daha fazlası zekâsı sayılmaktadır. Ne yazık ki 4 pazarlamacıdan 3’ü direk pazarlamak için bir yaklaşım uyguluyor.

Küçük işletme sahiplerinin yüzde 84’ü ağırlıklı olarak gelen metodolojiyi kullanmaktadır. Gelen metodolojiyi benimseyen, şirketlerin %92,7’si daha fazla müşteri adayı görmektedir. Hızla güçlü marka bilinirliği oluşturmak istiyorsanız, ilk önce hedef kitleniz hakkında kafa yormanız gerekecektir ve bu, gelen metodolojinin size yardımcı olacağı şeydir.

Arama motoru optimizasyonunun gelen yöntemle nasıl bütünleştiğini görmeden önce, gelen pazarlama yöntemindeki dört ana aşamayı tanımlayalım:

  1. Çekme: Bir potansiyel müşterinin sizi arama sonuçlarında veya sosyal ağlarda (genellikle oluşturduğunuz faydalı içerik aracılığıyla) bulduğu yerdir.
  2. Dönüştürme: Dönüştürme aşamasında, site ziyaretçilerinizden listenize abone olmalarını ister ve satış huninize girerler.
  3. Kapanış: Kapama aşaması, teklifinizi verdiğiniz ve satış yaptığınız yerdir.
  4. Fark: Bir satış yapıldığında, müşterilerin ürünlerinizi kullanmalarını ve amaçlarına ulaşmalarını sağlamak için çabalarınızı sürdürürsünüz.

SEO, gelen metodolojinin büyük bir parçasıdır çünkü gelen metodoloji, arama motorlarının önemli bir rol oynadığı keşif ile başlar.