Uzun kuyruklu anahtar kelimeler (long tail keywords) cep telefonundan yapılan sesli aramaların artışından dolayı şu an da kullanıcılar tarafından sıkça aranmasa da doğru kullanıldığı zaman odaklanmak istediğiniz anahtar kelimelerin daha üst sayfalarda çıkmasına destek olacaktır.

Örnek verecek olursak: Halı satan bir şirketiniz olsun “halı” anahtar kelimesiyle Google da arama yaptığınız zaman, arama sonuçlarında en yukarılarda çıkmanız oldukça zor ve düşük bir ihtimaldir. Lakin “el dokuma ipek halı” gibi uzun kuyruklu anahtar kelimede üst sıralara çıkmanız hem daha mümkün hem de daha net bir hedef kitlesine hitap etmiş olursunuz. Uzun kuyruk kelimeleri yönetebilmek işiniz ve müşteriniz arasındaki iletişimi güzel ve kaliteli satırlarla sağlayabilmeniz ile gerçekleşir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerle Sıralamanız Nasıl Artar?

Genelleyecek olursak uzun kuyruklu anahtar kelimeler, kısa anahtar kelimelere göre daha az trafik çekecektir ancak; uzun kuyruklu kelimelerde üst sıralara çıkmak daha kolaydır ve daha iyi bir hedef kitleye odaklanmanızı sağlar. Bu sitenize çekeceğiniz ziyaretçilerin müşteriye dönüşme oranını etkili bir biçimde arttıracaktır.

Örneğin:

Google da “Gaz maskesi” yazan bir grubu ve “3M gaz maskesi Fiyatları” yazan bir grubu düşünelim,

2. gruba ürününüzü satma olasılığınız çok daha yüksektir.

Çünkü gelen ziyaretçi sizin satmak istediğiniz ürünü alma niyetiyle gelmiştir.

Öte yandan ilk gurup daha genel bir arama yaptığı için aradığı şeyin sizin sitenizden farklı olma ihtimali oldukça yüksektir.

Böylece elde ettiğiniz trafik çok daha verimli olacaktır.

Az Rekabet = Düşük Maliyet

Organik trafiğimizin yanında reklamdan gelen trafikte oldukça önemlidir. Örneğin: Google Adwords den reklam verecek olursak, düşük rekabet bulunan anahtar kelimelerin tıklama başına ücretleri daha uygun fiyata olacaktır. Uzun kuyruklu kelimeler genel olarak daha az rekabet içerisinde yer alır. Buradaki dikkat edilmesi gereken, nokta atışı yapmaktır. Doğru kelime grubunu sektörünüze ve dönemsel duruma göre seçmek oldukça önem arz etmektedir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Kullanmanın 3 Büyük Avantajı

1. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak daha kolay.
2. İstenilen hedef kitleye ulaşma ihtimali daha yüksek.
3. CPC (Tıklama başına reklam ücreti) daha düşük maliyet.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Tespit Etmenin Ücretsiz Yolları

Google Arama sonuçlarının en altında kullanıcılar tarafından yapılan benzer aramaların bir listesi bulunmakta bu listedeki kelime gruplarından faydalanarak uzun kuyruklu anahtar kelime listesi oluşturabilir ve iyi bir analiz sonucunda anahtar kelime gruplarını belirleyebilirsiniz.

 

uzun-kuyruklu-anahtar-kelime-tespiti-ucretsiz-arac

 

Anahtar kelime tespiti yapmanın diğer bir yolu ise Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanmaktır. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı ücret ödemeden kullanılabilecek en iyi seo araçlarından birisidir zira herhangi bir ödeme yapmadan aramak istediğiniz kelime grubunun son 12 ayda yaklaşık olarak aranma sayılarına ulaşabilirsiniz ve CPC (tıklama başına reklam ücretini) görebilirsiniz.

keyword-planner-anahtar-kelime-tespiti

 

Google Trends kesinlikle bakmaya değer uygulamalardan bir diğeri daha. Google Trends sayesinde popüler olarak aranan anahtar kelimeleri bulabilir ve aylık olarak popülarite değişimlerini gözlemleyip iyi bir analiz yapabilirsiniz. Bu aracın en güzel özelliklerinden bir diğeri hangi ülke ve şehirlerde hangi anahtar kelimelerin daha çok arandığını göstermesidir. Örneğin “gaz maskesi” anahtar kelimesini aradığımız zaman bu kelime grubunun sırasıyla en çok İstanbul, Anakara, Adana ve İzmir’ de aratıldığını görebilmekteyiz.

 

uzunkuyruklu-anahtar-kelime-trendler

 

“Halı” anahtar kelimesini arattığımız zaman bizlere aşağıdaki gibi popüler olan uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarını ve aylara göre değişen popülaritesini göstermektedir.

 

anahtar-kelime-tespiti-ucretsiz-arac

Sonuç olarak çeşitli seo araçları ve Google’ın bizlere sunduğu araçları kullanarak uzun kuyruklu anahtar kelime listesi oluşturmaları ve bu listeden işimizle en alakalı olanları seçerek daha küçük bir liste haline dönüştürmelisiniz. Nihayetinde dönemsel olarak trend olanları ve işinizi en iyi yansıtan anahtar kelime gruplarını belirleyerek yazılarınızın uzunluğuna bağlı olarak 3 ila 6 arası (%3’ü çok geçmemelidir) uzun kuyruklu anahtar kelime kullanabilirsiniz. Biraz sabır, biraz emek ile uzun kuyruklu kelime guruplarında üst sıralara çıkarak tıklanma sayınızı arttırıp gelirinize büyük katkılarda bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir İçerik:

Keyword, Anahtar Kelime Nedir, Nasıl Seçilir?