2020 senesi işletmelerin güzel hatırlamayacağı yıldı ne yazık ki firmalar için çok zor geçti. Zor zamanlar geride kaldı derken nitekim Google yeni bir güncellemeyle zorluk seviyesini biraz daha artırdı. Tüm dijital pazarlama yapan firmaların yaşadığı sıralama kayıpları nedeniyle bu zorluğu iyice yukarıya çıkardı. Bizde işler daha fazla karmaşık olmadan özellikle yeni yıla doğru başlamamıza yardımcı bir rehber hazırladık.

2021’de en önemli 8 SEO Trendleri listesi hazırladık şimdi bunlardan bahsedelim.

1

Sesli Arama artık yeni Trendlerden

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sesli arama yaygınlaştı böylece internet dünyasında çok önemli hale geldi.

Sesli arama kullanımları ayrıca:

  • Alexa,
  • Apple Siri,
  • Google Assistant,

kullanımı kısacası çok daha fazla kişi tarafında yapılıyor.

Sesli arama özelliği kullanımı, birçok kişiyi bir nebzede olsa klavye ya da ekranı tıklamaktan kurtarıyor. Örneğin, bir kişi siri’ye “en çok tavsiye edilen SEO kitabı hangisi” diye sorar. Klavyeden tuşlara basarak arama yapan kişi aynı soruyu “tavsiye seo kitabı” şeklinde kullanacaktır. Bu örnekleri daha iyi anlamak ve sitenizi sesli arama güncellemesi için rehberlerimiz mevcuttur. Bu içerikleri inceleyerek daha fazla mobil trafik alabilirsiniz.

2

Video İçerikleri nihayet SEO Trendlerinden

Uzun bir içeriği okumak yerine bir video izlemeyi tüm insanların ilk tercihidir. Tercih etmeyenler tabii olacaktır fakat istisnalar kaideyi bozmaz diyoruz. Google kullanıcıların tercihlerine önem verdiğinden dolayı videolu içerikler genellikle aramalarda ilk sayfada çıkar. Lakin buradan video kullandığınızda ilk sayfada kesin çıkacağınızın garantisi yoktur. Videonuzu tanımlarken konusunda sayfanızla alakalı anahtar kelimeleri kullanın böylelikle video içeriğini optimize edin.

3

Featured Rich Snippets görünümü SEO’da en göz alıcı bir trend

Öne çıkan zengin snippets diğer bir ifade “zengin gösterimleri” ya da “zenginleştirilmiş sonuçlar” adını alır. Featured rich snippets web sitelerinin ayrıcalıklı olarak arama motoru sonuçlarında gösterilmesidir. Sıfırıncı sıraya yerleşen web siteleri arama sonuçlarında ayrıcalıklı gösterimi olur. Web sayfası, zengin yapılandırılmış sonuçları sayesinde “rich snippets” özelliği aktif hale gelmektedir. Böylece arama sonuçlarında rakiplerine kıyasla daha belirgin olur. Bu görünümler bazen sitelere çok iyi gelirken bazen tam bir muamma oluverir. Çünkü arama sonuçlarında kullanıcı çoğu zaman sayfanın aşağısına inmez. Hatta sayfalara tıklamadan istediği bilgiye eriştiğinden dolayı sıfırıncı sıradaki siteye bile giriş sağlamaz. Farklı bir açıdan düşündüğünüzde zengin snippets markanızın daha fazla akılda kalmasına yardımcı olur.

4

Google EAT İlkesi artık çok daha Önemli

Kaliteli içerik oluşturmanın sıralamaya etkisi Google EAT ilkesinden ötürü tahmin edildiğinden fazla öneme sahiptir.

Google’ın E.A.T. ilkesinin açılımı,

Expertise, Authority ve Trustworthiness anlamlarına gelirken Türkçe karşılıkları Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik anlamındadır.

Daha fazla bilgi : Başarılı Sıralama Kazanılır? 

Bu özellikler tüm işletmeler için çok önemli olmasına rağmen “Your Money or Your life” (YMYL) kategorisinde yer alan işletmelerde bilhassa daha fazla öneme sahiptir. İyi bir Google EAT ilkelerinde başarılı olmak için yapmanız gereken çok fazla kriter vardır.

İpucu, farklı türde ürünlerin satıldığı bir e-ticaret sitesinde farklı müşteri portföyleri için alakalı içerik yazın. Böylece daha kaliteli bağlantılarla birlikte daha fazla yorum almayı sağlarsınız. Sektörünüzde nişinizle alakalı incelemeleri yapan sitelerden özellikle iyi inceleme skorları almaya çalışın. Mesela bir otel işletiyorsanız TripAdvisor’da güzel yorumlar alın. Eğer ürün satıyorsanız, akakce, cimri ve epey gibi karşılaştırma sitelerinde öne çıkmaya çalışın.

5

Uzun ve Kapsamlı İçeriklere Sahip Siteler SEO Gözdesi

Uzun yazılan ayrıca kapsamlı bir anlatımla oluşturulan içerikler arama motorlarının en sevdiği içeriklerdir. Çünkü kapsamlı içerikler bu konuda uzman olduğunuzu daha iyi göstermeye yardımcı olur. Bundan dolayı insanlar uzun sayfalarınızı okumaya daha çok zaman harcadığını arama motoru anladığı anda yükseltir. Bu demek ki uzun içeriğiniz kaliteli ve bilgilendirici bir içeriktir. 2000 kelime yada daha fazlasını içeren bir blog yazısı, 1000 veya daha az kelimeli bir yazıya göre daha iyi sıralanacaktır. Fakat buradan en kaliteli içerik her zaman 2000 üstü kelime olduğu anlaşılmasın. Çünkü kapsamlı bir içerik eğer ki baştan savma yazılmışsa hemen çıkma oranlarınız artacak ve sıralamalar geriye düşecektir.

6

2021’de En Trend SEO özelliği Mobil Uyumluluk

2021 yılında herkesin artık bir akıllı telefonu var oysa hala bilgisayar olmayan evler mevcut.

Akıllı telefonlar günümüzde bir yandan tüm evleri kuşatma altına alırken,

hiç arama motorlarının mobile uyum konusunu pas geçmiş olması mümkün mü!

Nasıl arama motorları mobil uyumluluğun önemini aksatır. Aksatması düşünülemez tabii imkansız!

mobil ve webde gerçekleşen satışların pazar paylarına ait grafiği paylaşalım.

[/fusion_text]

Masaüstü, Mobil ve Tablet Pazar Payı Türkiye

Tüm siteler, uygulamalarda arama motorları önce mobil uyumluluk aramaktadır. Daha sonra iyi bir sıra verir böylece mobil kullanıcılarının daha iyi bir deneyim elde etmesini ister. Eğer web sitenizin ne kadar mobil uyumlu olduğunu görmek isterseniz: Google mobil uyumluluk testi sayfasından kontrol sağlayabilirsiniz. Üstelik Google Search console aracıyla da mobil hatalarınızı görüp kontrol sağlayabilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile sesli aramalar için sayfalarınızı optimize ettiyseniz mobil uyumluluk çok işinize yarayacaktır. Seobil tavsiyesi olarak sayfalarınızı kısaca şu şekilde kontrol edin. Mobil bir cihazdan sayfaların kontrolünü sağlarken sayfaların doğru yüklendiğine, sayfaların açılmasına ve bir sayfadaki görselin yazılı içeriği örtmediğinden emin olun. İnternet pazarında mobil SEO yapılmasıyla çok daha iyi sıralar alabilirsiniz bu yüzden ihmal etmeyin.

7

Yerel Arama Sonuçları 2021 yükselen Trend

Yerel SEO, 2020’de gelişimi biraz darbe aldı çünkü insanlar dışarı çıkıp yakındaki sonuçları telefonlarına getiremedi. Pandemi dolayısıyla birçoklarının evinde oturması ne yazık ki yerel seo teknolojisinin yerinde saymasına neden oldu. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Google’ın “yakınımda ara” için yayınladığı reklamları görmüş olabilirsiniz. “Yakınımdaki” aramaları kullanarak yerel işletmeleri destekleyen kişileri öne çıkarır. Google, insanların elde ettiği sonuçların kendileriyle alakalı olmasını ister, bu nedenle yerel SEO tarafını desteklemeleri mantıklıdır. Sitenizin Yerel Paket snippet’lerinde görünmesini sağlarsanız bundan dolayı en iyi yerel arama sonuçlarını nasıl alacağınıza yardımcı olur. Sonuçta, uygun şekilde optimize ettiğiniz bir Google Benim İşletmem listesine ayrıca harika bir geri bağlantı profiline ihtiyacınız var.

8

Influencers sayesinde Marka Bilinci Sağlama 

Günümüzde çevrimiçi olarak o kadar çok içerik ve reklam var ki, insanlar kime gideceklerini bilmiyorlar. Kendilerini tanımlayabilecekleri insanlardan otantik tavsiyeler arıyorlar.

Influencers sayesinde Marka Bilinci Sağlama

Influencers sayesinde Marka Bilinci Sağlama

Kitleler üzerinde etkisi olan bir kişiyle ekip kurarsanız, trafiğinizi ve genel görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olacaktır. Ancak büyük bir izleyici kitlesine sahip olan işinizle alakasız bir influencers ya da youtuber istemezsiniz. Özel sektörünüzde bir niş oluşturan ve hedef kitlenizle daha güçlü ilişkiler kuran birini bulmanız daha iyi seçim olacaktır.

Sonuç olarak, 2021 için bu SEO trendlerinin size yardımcı olacağını umuyoruz. Ancak hepimizin bildiği gibi, SEO değişmeye devam edecek bir şeydir, bu nedenle sektördeki en yeni gelişmelerden haberdar olmak isteyeceksiniz. İyi şanslar!