Anahtar kelime bir makale içerisinde geçen yazınızı kısa ve öz bir biçimde temsil edecek kelime veya kelime grubudur. Anahtar kelimeler kullanıcıların arama motorunda yaptığı sorgular baz alınarak seçilir.

Arama motorları sayfanızı indexlerken (veri tabanlarına kaydederken) sayfanızda yer alan anahtar kelimeleri tespit eder ve arama sonuçlarında indexlendiğiniz anahtar kelimelerde yer edinirsiniz. Böylece bir kişi Google gibi bir arama motorunda sizin sayfanızda yer alan bir anahtar kelimeyi aradığı zaman sizin sitenizi de arama sonuçlarında görür.

 

SEO anahtar kelimeleri bu bağlamda iyi bir makalenin ve sayfa başarısının olmazsa olmazıdır.  Anahtar kelimeler SEO’nun en temel yapı taşıdır ve insanların sitenizi bulmasına olanak sağlar.

Anahtar kelime seçimi gelişi güzel hızlı bir şekilde yapılmamalıdır aksine iyi bir araştırma özveri ve çalışma gerektirir. Doğru seçilen anahtar kelimeler ile yapılan çalışmalar sitenizin başarısını, elde ettiği ziyaretçi sayısını doğrudan etkiler.

 

Web sitenizin internette yer alması için hizmet alanınıza en uygun anahtar kelimeleri tespit etmeli ve bunlara uygun içerik üretmelisiniz. Anahtar kelime araştırması kullanıcıların ne istediğini anlamamıza da yardımcı olur. Böylece ziyaretçilerin bizden nasıl bir hizmet, ürün ya da bilgi beklediği hakkında daha iyi fikrimiz olur.

Anahtar Kelime Nasıl Seçilmeli?

Anahtar kelimelerin başarılı bir SEO için çok önemli olduğunu sitenize ziyaretçileri çekmek için yapılması gereken en önemli unsur olduğunu ve faydalarından bahsettik. Peki gelelim burada ki asıl önemli noktaya. Anahtar kelime nasıl seçilir? Anahtar kelime seçilirken nelere dikkat etmek gerekir? Anahtar kelime seçimi için izleyebileceğimiz adımları şu şekilde sıralıyabiliriz:

 

  • Sektörünüzü temsil eden taslak bir anahtar kelime listesi oluşturma
  • Benzer anahtar kelimelerin tespiti
  • Anahtar kelime aranma hacimlerinin tespit edilmesi
  • Anahtar kelimelerin rekabet ve zorluk düzeylerinin tespit edilmesi
  • Anahtar kelimelerin tıklanma oranlarını, kâr düzeylerinin belirlenmesi
  • Elemeler yapılarak en uygun anahtar kelimelerin seçilmesi

Anahtar kelime seçmek için yapılması gereken ilk adım sektörünüzü ve vermiş olduğunuz hizmeti/ sattığınız ürünü en iyi temsil eden kelime gruplarını kendinize sormanız ve bunların bir listesini oluşturmanız.

 

Kullanıcı bu anahtar kelimeleri arar mı? İşimi en iyi bu kelimeler mi temsil ediyor? Bu kelimeler finansal olarak geri dönüş sağlar mı? gibi soruları kendimize sormalıyız.

Google, Bing, Yandex gibi büyük arama motorlarında aklımıza gelen kelimeleri arayarak karşımıza çıkan arama sonuçlarından ve reklamlardan yeni fikirler elde edebiliriz.

 

Örneğin kartvizit satışı yapan bir şirketiniz olsun. Google’ da “kartvizit” diye arama yapalım. Arama sonuçlarında en aşağıya geldiğimizde Google’ın diğer kullanıcıların yapmış olduğu benzer aramaları gösterdiğini görebiliriz. Ücretsiz anahtar kelime belirlemenin bir diğer yolu da Google Trends kullanmaktır.

anahtar kelime bulma yontemleri

 

 

Anahtar kelime belirlemek için kullanabileceğiniz pek çok SEO Aracı bulunmaktadır. Ücretsiz ve kolayca kullanabileceğiniz SEO Araçlarının başında Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı gelmektedir.

 

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi aramış olduğunuz anahtar kelimelerin aylık aranma sayılarını görebilirsiniz. Buradan göreceğimiz arama hacimleri her ne kadar yaklaşık değerler olsa da genel bir fikir almak için oldukça faydalıdır. Ayrıca Google’ın reklam için önerdiği fiyatı, rekabet düzeyini de görebiliriz.

 

anahtar kelime planlayıcı adwords

 

Özetleyecek olursak anahtar kelime tespiti yaparken arama hacmi, rekabet düzeyi, tıklanma oranı, finansal geri dönüşüm, dikkat etmemiz gereken unsurlar olarak gösterebiliriz. Doğru anahtar kelimeleri tespit ettikten sonra başarılı bir SEO çalışması ile web sitenize doğru ziyaretçi kitlesini çekebilir satış miktarınızı arttırabilirsiniz. Çözüm odaklı ve doğrudan hedef kitleye hitab eden anahtar kelime analizi ve seçimi için uzun kuyruklu anahtar kelime yazımızı okuyabilirsiniz.