Negatif SEO Teknikleri Nedir?

Negatif SEO Teknikleri ister bilerek ister bilmeyerek uygulayın arama sonuçlarında sıralama kaybına yol açan geçerliliğini yitirmiş yöntemlerdir. Bu yöntemleri uygulayan web siteleri artık arama motoru algoritması tarafından tespit edilir böylece sıralama cezası uygular. 

Negatif SEO Teknikleri Nelerdir?

Dünyada şimdiye kadar en çok Kullanılan Negatif SEO Teknikleri şöyledir.

 • Backlink Spamı
 • Site Kopyalama
 • Sahte İçerik Üretmek
 • Link Gizleme
 • Otomatik Tıklama
 • DDos Saldırısı
 • Virüsler
 • Adsense hesabını bloke eden faktörler
 • Hemen çıkma oranının yükseltilmesi
 • İlk indeksin alınamaması
 • Telif Hakkı ihlali

En çok kullanılan negatif SEO teknikleridir bu nedenle saydığımız yöntemlerle çalışanlar çok fazladır. Bu yöntemler ya rakiplerin sıra kaybı yada sitesini üste çıkarmasından dolayı tercih nedenidir. Negatif SEO Teknikleri diğer adı siyah şapka SEO teknikleri gelişen algoritmalar karşısında geçerliliğini yitirmiştir. Uygulayan siteler kısa sürede algoritmaya takılacaktır bu yüzden sitenin manuel ceza alması kaçınılmazdır.

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO, Arama motoru kriterleri göz ardı edilir bu sebeple bazı doğru olmayan yöntemlerin benimsemektir. Black Hat SEO İngilizceden dilimize Negatif  SEO olarak geçer aynı zamanda sitelere yapınca anti SEO adı ile tanımlanacaktır.

Negatif SEO Neden Yapılıyor?

Beyaz şapka SEO Teknikleriyle çalışan firmalar kısacası her geçen gün artan maliyetlere sahiptir. Firmaların talep ettiği yüksek fiyatlar nedeniyle beyaz şapka tekniklerinden müşteriler uzaklaşır. Böylece çoğu müşteri bilinçli, bilinçsiz bu yöntemleri uygulayan kişileri tercih eder hatta hizmetleri cazip gelir. Negatif seo uygulandığı zaman sitenin ciddi sıralama kayıpları olur özellikle site geneli sıraları aşağıya düşer. Rakip sitelere uygulanınca rakiplerinin sıralama kaybetmesine yol açar. Sitenize negatif SEO yapıldığını düşünüyorsanız biran önce iyi bir destek alarak çözüm bulabilirsiniz.

Negatif SEO’yu Gerçek SEO’da Nasıl Ayırt Edersiniz?

Aslında burada bahsettiğimi beyaz şapka teknikleriyle siyah olan arasındaki farkı iyi irdelemektir. Satın aldığınız bir SEO için ödediğiniz bedel karşılaştırma kriteridir başka bir deyişle ucuz etin yahnisi yavan olur diyoruz. Gerçek SEO hizmeti pahalı bir hizmettir nedeni çok fazla iş gücüne dayalı işlemleri ihtiva eder. Uzun vadede gerçek SEO alan tüm firma ve şirketler markalaşarak karlılıklarını misline çıkarır. Gerçek SEO hizmetinde sadece 100 sayfalık bir sitenin içerik optimizasyonu negatif SEO ücretine denk gelir. Gerçek SEO hizmeti sayesinde arama motoru sonuçlarında dalgalanma yaşamayacak sıranızı uzun süre koruyacaksınız. Black hat SEO ile çok hızlı kazanılan sıralar daha hızlı bir şekilde kaybedilecektir.

Sık Sorulan Sorular

Siyah Şapka (Black Hat) SEO Nedir?2021-02-20T09:57:48+00:00

Siyah şapka SEO teknikleri arama motorları tarafından kesinlikle desteklenmeyen yöntemlerin uygulanmasıdır. Bu yöntemler ile arama motorları aldatılmaya çalışılmaktadır. Kısa vadede geçici çözümler üretebilse de uzun vade de web sitenize büyük zararlar vermektedir. Muhtemel bir şekilde web sitenizin ceza alma ihtimali en üst seviyededir. Kısa vadeli çözümler üretebildiği gibi uzun vadede zararları getirilerinin önündedir.

Rakipler Anti SEO tekniklerini sitenize uygulamışlar mıdır?2021-02-11T14:56:02+00:00

Rakiplerinizin hizmet aldıkları kuruluş veya bu tür işlerle uğraşanlardan sitenize negatif seo satın almış olabilirler. Anti SEO çalışması yapan rakip ne yazık ki bunun için iyi bir bedel ödemiştir. Rakip olarak gördüğü siteler arasında yer alıyorsanız hatta sitenizde ani sıralama düşüşü oluyorsa dikkatli olun. Siteniz için ilk olarak kapsamlı bir SEO analizi edinin. Rakiplerin sitenizi aşağıya çekmek istemesi ve sektörde tekel olma çabalarını, bertaraf edecek çalışmaları beyaz şapka SEO tekniklerini uygulayan bir uzman bulun. Böylece sitenize yapılan tüm negatif çalışmaların hızlıca önene geçebilirsiniz. Biz hiçbir şekilde negatif SEO‘yu tavsiye etmiyor, desteklemiyoruz ve uygulamıyoruz.

Rakibim Siteme Anti SEO Yaptırırsa ne Kazanır?2021-02-20T09:56:37+00:00

Etik olmayan yöntemleri uygulayan rakipleriniz siteniz üzerinde orantısız güç kullanmış ve hedeflerine ulaşmış olur. Bundan sonra sitenin karşılaşacağı durum; Mevcut sıralamalar düşüşe geçecek ve trafiğiniz de önemli oranlarda kayıp yaşamanız beklenen sonuçlar arasındadır. Böyle bir durumda sitenizi bırakarak değerini düşürmeye çalışacaklardır. Rakipleriniz sektörünüzdeki potansiyel müşterilerinizi ele geçirmesi söz konusudur. Malesef günümüzde SEO hizmeti almayan bir çok kobi anti SEO’ya maruz kalmakta ve sitelerini etkin kullanamamaktadır.

Negatif, Anti SEO Önlemi Nasıl alınır?2021-02-11T23:17:32+00:00

Emek vererek kazandığınız sıraları ne yazık ki kaybetmenizi isteyecek olan rakiplerin illegal çalışmalarını artık durdurabilirsiniz. Yalnız erken önlem almazsanız sitenizin sıralama düşüşü yaşaması beklenen bir durumdur. Bunun hemen farkına varmanız biraz zaman alır özellikle bir SEO hizmeti almadıysanız. Anti SEO’ya bağlı sıralama düşüşleri bazen hatırı sayılır seviyelerde sıralamaları aşağılara çekebilmektedir. Tabii bu durumu tespit etmeli bunun yanında önlem almak ilk şarttır.

Firmanızın saldırılara karşı tedbir almasını kolaylaştıran sebepler arasında kısacası bir ajanstan destek alıyor olmanız gereklidir. Bu sayede daha hızlı çözüm almanızı sağlayacaktır. Sitenize kötü bağlantılar yönlendiriliyor paniklemeden başka bir deyişle geç kalmadan hızlı bir şekilde negatif SEO ya dur diyerek, ret etme raporu oluşturup Google’a göndermeniz yetecektir.

Negatif SEO En çok Nerelerde Görülür?2021-02-20T09:56:08+00:00

Yüksek rekabet içerisinde olan anahtar kelimeler için saldırı gerçekleşmesi daha büyük bir ihtimaldir. Karlılığın yüksek olduğu anahtar kelime gruplarında SEO savaşları çok fazladır.

Negatif (Anti) SEO nedir?2021-02-20T09:57:16+00:00

Sektörünüzde rakipleriniz her zaman sadece SEO hizmeti alarak ilerlemez. Rakiplerini alaşağı etmek için uygulanan tekniklere Negatif (Anti) SEO denilir. Rakip siteler için her zaman sitelerini, sitenizle yarışa girmesi için etik arama motoru optimizasyonu çalışması tek seçenekleri değildir. İnternet dünyası rekabetin artmasıyla daha acımasız bir duruma gelmiştir. Yüksek rekabetin olduğu sektörlerde daha yoğun olarak etik olmayan yöntemlere başvurulduğu görülmektedir.

En çok Kullanılan Dört Siyah Şapka Tekniği Nelerdir?2021-02-11T20:09:16+00:00
 1. Gizli Metin: Arama motorlarının gördüğü fakat ziyaretçilerin göremediği metin, gizli işaretler, linkler, resimleri içerir. Bu teknikleri uygulama alakasız anahtar kelimeler ekleme nedeniyle anahtar kelime yoğunluğunu arttırmak kötü niyetli tekniklerdir. İç bağlantılarla eser hırsızlığını önlemek niyetiyle gizli linkler yüzünden gelen linkler sitenize kalıcı zararlar verir. Metni gizlemede en çok kullanılan yöntemler, yazı tipi boyutunu sıfıra ayarlamak, resimleri 1x1px çekmek, metni ekran dışına ayarlamak hatta beyaz arka planda beyaz yazı kullanmaktır. Benzeri kurnazlıklar arama motorları tarafından tespit edilmektedir. Sitenizin organik anahtar kelime sıralamanızı etkileyecek tavsiye etmediğimiz yöntemlerdir.
 2. Niteliksiz Sayfalar: Anahtar kelimeler bakımından zengin fakat alakalı bilgilere sahip olmayan sayfalardır. Ziyaretçileri ilgisiz bir sayfaya yönlendiren bağlantılara odaklanan kısacası niteliksiz sayfalardır. Bu sayfaları siyah şapka SEO’sunu yapanlar yükseltmek istedikleri sitelerde kullanır.
 3. Makale Karıştırma: Aynı makaleyi sanki yeni bir makaleye benzeyecek şekilde yeniden üretilmesidir. Bu tür yazılar içeriği tekrarlamaktadır. Bu tür yazılar içeriği tekrarlar bundan dolayı bu kalitesiz içerikler ziyaretçiler için değeri düşüktür. Bu teknikte, yeni makalelerle sanki düzenli içerik yüklenerek yükseltir öyleyse doğru bir çözüm değildir. Arama motorları makale karıştırıldığını tespit ettikleri zaman ne var ki ceza uygular. Kesinlikle bu şekilde çalışmayı önermiyoruz. Sonuçta kullanıcıların ilgisini çekecek yeni konuları özgün anlatımla içerikler üretilmesi kalıcı çözümler için olmazsa olmazdır.
 4. Yinelenen İçerik: Yinelenen içerik bazen içeriklerinizi tekrarlayarak bazen de başka bir siteden direk alarak olur. Orijinal bir içerik kopyalanarak sayfanızda yayınlama amacıyla sayfa sayısı artırmadır. Ne yazık ki en sitenize hiçbir yararı olmaz. Eser hırsızlığına giren bu yöntem sonuçta sıralama alamamanıza neden olacaktır.
En çok Bilinen İki Siyah Şapka SEO Tekniği Nelerdir?2021-02-11T16:51:47+00:00
 1. Anahtar Kelime Doldurma: Arama motoru botları sitenize uğradıklarında sayfaları dizine eklerken anahtar kelimeleri analiz eder. Arama motorunun bu özelliğini bilen kişiler istismar eder bu sebeple kolayca sıralama almaya çalışır. Siyah şapka SEO tekniği olan  anahtar kelime doldurmayla sayfaların anahtar kelime yoğunluğunu artmasına neden olur. Anahtar kelime yoğunluğunun optimum seviyesinden çok fazla bir şekilde giriş yaparak şişirmektedir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizi niteliksiz bulmasını tetiklemektedir. Dolayısıyla sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.
 2. Gizleme: Web sayfalarını arama motorları uğradıklarında farklı bir sayfa görmesi kullanıcıların farklı sayfa görmesi durumudur. Örneğin, arama sonuçlarına “siyah şapka tekniklerini nelerdir” olarak görünen bir site kullanıcı tıkladığı zaman sayfanın “mobil oyun” satan bir sayfayla karşılaşması durumudur. Bu şekilde kullanılan yöntemler ne kullanıcıların ne de arama motorlarının hoşuna gider. Bu tür yöntem ve tekniklerinin zaten algoritma geliştirmeleri sonrasında geçerliliğini yitirmiş yöntemleridir. Bu negatif seo yöntemleri arama motoru algoritmaları sayesinde tespit edilmekte hatta manuel ceza uygulanmaktadır.
En çok Bilinen Beyaz Şapka SEO Teknikleri Nelerdir?2021-02-11T18:12:28+00:00
 • Özgün İçerik: Kaliteli içeriklerin geliştirilmesi kadar kullanıcıların okuması o halde içeriklerin özgünlüğüne bağlıdır. İçeriklerin sahip olduğu özgünlük demek ki arama motorlarının aradığı en önemli unsurlardan biridir. Özgünleşmiş benzersiz içeriklerle donatılan sayfalar üstelik SEO uyumlu yazıldığında en iyi sıralama almayı sağlar. Böylece konusu ne olursa olsun özgün yazılan içerikler algoritmadan doğrudan etkilenecektir.
 • Anahtar Kelime, Başlık ve Meta Kullanımı: HTML kodları arasında bulunan meta verileri bilhassa doğru kullanılmalıdır. Doğru anahtar kelimeler öyleyse meta verilerinizi oluşturmanız SEO’nun olmazsa olmazıdır.
 • Dolaşma Kolaylığı: Arama motorları kullanılabilirliği özellikle gezinme kolaylığı elverişli siteleri sıralamada göz önünde bulundurur. Alakasız bağlantıları kullanmaktan kaçının hem kullanıcılar hem de arama motorları için büyük önem taşımaktadır.
 • Site Performansı: Sitenizin performansı aynı zamanda arama motorlarının sıralamada dikkate aldığı bir faktördür. Kullanılmayan başka bir deyişle erişilmeyen sayfalar arama motorları tarafından dizine eklenemez. Dizine eklenmeyen sayfalar genel SEO’yu etkiler bu yüzden sıralama açısından çok önemli faktördür. Site performansı nedeniyle bir gün veya daha uzun bir süre trafiğini etkilemesi sıralamaları olumsuz etkileyecektir. Sitenin hızlı yüklemesi ayrıca her an erişime açık olması SEO açısından çok önemlidir.
 • Gelen Bağlantı Kalitesi: Arama motorları sitenize sıraya koyarken kısacası gelen bağlantıların kalitesini incelemektedir. Açıklama getirecek olursak Hırdavat sitesine sahipsiniz fakat size sağlık alanındaki sitelerden çok sayıda bağlantı gelmektedir. Arama motorları sıraya alırken gelen bağlantıların alaka düzeyi düşük olduğunda ne yazık ki sıralamanızı düşürecektir.
Beyaz ve Siyah Şapka SEO Karşılaştırması Nasıldır?2021-02-11T23:18:02+00:00
Beyaz Şapka (White Hat) SEO Siyah Şapka (Black Hat) SEO
Arama motoru kurallarına uygun teknikleri artık arama motoru sıralamalarına uygun çalışmalarla sürdürür. Arama motorları tarafından onay almayan teknikleri sitede hızlı sonuç almak için kullanırlar.
Sitenizin cezalandırılması veya indeksleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Sitenizi arama motorları tarafından yasaklanan, indeksleme sınırı veya daha büyük bir ceza almış olur.
Kullanıcılara kaliteli ayrıca alakalı içerik sağlamak için özgün çalışmalar üretir. İçeriğin kalitesini üstelik kullanıcıyı umursamayan çalışmalar yapar.
Uzun vadeli bir yatırımdır hatta en iyi reklam modelidir. Kısa vade de ayrıca hızlı finansal kazanç arayanlar bu yöntemi tercih eder.
Başlıklarda, meta etiketlerde ve içerik gövdesinde anahtar kelimelerin kısacası optimum kullanımına odaklanır. Anahtar kelime yoğunluğu bundan böyle daha yüksek sıralama almak için aşırı yüksek kullanacaktır.

 

 

Yazımızı sosyal medya üzerinden paylaşabilirsiniz...

About the Author:

Seobil, içerik geliştirme ekibi güncel SEO bilgileri ve Teknoloji Gelişmelerini yakından takip ederek, Tasarım ve Yazılım alanlarında içerik çalışmaları gerçekleştirir. Ekibimizin Özenle Hazırladığı özgün içerikler SEO meraklılarına sunulur. Yararlı olması dileğiyle... Seobil Ekibi

Siz de fikrinizi belirtin