Arama sonuçlarında yükselmek birçok alan adı sahibi için yüksek kazanç anlamına gelmektedir. Her zaman bu aynı anlamı taşımamaktadır. Bunun sebebi arama sonuçlarında en yukarıda olsak ta sayfamıza hiç trafik uğramaması çoğu zaman morallerimizi alt üst eder. Bunun en önemli sebeplerinden biri rastgele üretilen düzensiz sayfalardan kaynaklanmaktadır. Bu sayfaları hizaya sokacak bir içerik planlaması arama sonuçlarında yükselmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Tabii ki düm düz içerik üreterek bunu sağlamamız pek mümkün değildir.

En iyi Organik trafik artışına SEO’nun Katkısı Nedir?

Doğal SEO Nasıl Yapılırsa Siteye en iyi Doğal Trafik akışını Sağlar? En çok merak ettiğimiz sorulardan biridir. Organik trafik denilince sitenin kullanıcılar tarafından keşfedilmesi demektir. Sitenizi kullanıcılar tarafından keşfedilebilir yapan SEO ’dur.

toplam hedef organik trafiği

En etkili Organik Trafiği Arttırma Yöntemleri

Doğal trafik akışını web sitesine getirmenin birçok yolu ve yöntemi mevcuttur. Ancak en iyi doğal trafik akışını sitenize sağlamanın bilinen en etkili yöntemleri Anahtar kelime ve Trend içeriklerin kullanılmasıdır. Trend içeriklerin çok iyi belirlenmesi sayesinde arama sonuçlarında sitenizin tüm sayfalarının yükselmesi mümkündür.

Trend içeriklerde yükselmek Nasıl olur? veya İçeriklerin Trend olduklarını Nasıl anlarım?

Bu gibi sorulara bu içeriğimizde açıklık getirdiğimiz zaman stratejinizi belirlerlerken çok fazla yol kat etmiş olacaksınız.

Peki öyleyse en iyi doğal trafik akışını sağlayan SEO yöntemlerini anlatmaya başlayalım,

Genellikle birçok SEO uzmanı, içerik uzmanı veya makale yazarları tarafından web sitesine girilen içerikler belirli bir konuyu ele alır. Bu konular belirlenirken doğal trafik sayısının artması için belirli kaideler göz önünde bulundurularak içerikler oluşturulur.

Organik Trafiği Anahtar Kelimeler Nasıl Artırır?

Organik trafiği sitemize anahtar kelimeleri sayesinde topluyoruz. İnce bir ayrıntı olarak önceden belirlenmiş anahtar kelimeleri kullandığımızda yerleşmiş olan web sitelerinin arama sonuçlarında zirveden pek düşmediklerine de şahitlik ediyoruz. Bu noktaya farklı bir bakış açısıyla bakmak daha iyi sonuçlar almamızı sağlayacaktır.

Tabii ki ilk etapta anahtar kelime ve arama hacmi siteye girilen içeriklerin konusunu belirlemede fayda sağlamaktadır. Ayrıca bu arama hacimleri ve anahtar kelimeleri belirlerken birçok SEO aracı kullanıyor ve rakip siteleri gözlemleyerek oluşturuyoruz.

SEO ile en iyi doğal trafiği sitemize getirmek için web dünyasında firmalar için kilit durumda olan anahtar kelimeler doğal trafiğin icadıdır. Anahtar kelimeler dijital dünyada firmalar için son derece önemlidir çünkü yeni sayfalar siteye yeni kullanıcılar getirir. SERP de yani arama sonuçları sayfasında listelenen İnternet sitesi, dijital kimliği yani bir alan adı sahipleri veya kurumsal şirketler için doğal trafik kaynağı olan anahtar kelimelerin önemi çok büyüktür.

Doğal Trafik Kaynağı Trend İçerikler Hangisidir?

Doğal trafiği getiren en önemli yöntem Trend içerikleri yakalamaktır. Trend içeriklerin yakalanması siteye gelen organik trafiğin çok yüksek oranlara çıkmasını sağlamaktadır. Sadece anahtar kelimeler kullanılarak üretilen sayfalardan Trend içerikleri yazarak oluşturulan sayfaları birbirinden ayrı tutmak gereklidir.

Fakat tamda bu noktada atladığımız ince bir çizgi, unuttuğumuz çok önemli bir detay mevcut nedir bu gözümüzden kaçırdığımız?

Şimdiye kadar tüm tespitlerimiz, çabalarımız aslında eskiden trend olan içerikleri belirlemek üzerine kurguluyorduk. Sıralama alan web siteleri aslında önceki zaman diliminde trend içerikleri sayesinde belirli bir doğal trafik akışını yakalamış rakip siteler ya şimdi ne olacaktır? Trend içerikleri belirlerken daha farklı bir strateji belirlemek gerek değil midir? Kaliteli bir SEO yapmak istiyorsanız aynı zamanda bakış açımızı genişletmemiz gereklidir. Hangi sektörde SEO hizmeti sağlıyorsanız o sektöre ait olan güncel haberleri, gelişmeleri değişiklikleri yakından takip etmeliyiz. O sektöre ait bir içerik üretilecekse herkesten önce ilk sizin oluşturmanız gereklidir. Trend içerikleri yakalamanın en iyi yollarından biriside günceli takip etmektir. Basın, politika, kanun, teknolojik gelişmeleri takip etmek belirleyeceğiniz Trend başlıkların oluşmasına olanak sağlar. Bazen yüzbinlerce takipçisi olan bir youtuber videosunda bahsettiği bir kelime bile o kullanıcılar tarafından arama motorunda aranmaktadır.

Sitemize gelen organik trafiği Arama sonuçlarında en iyi yükselten doğal SEO çalışmaları sayesinde olur. Trend başlıkları içeriklerde Nasıl kullanıldığını daha iyi irdelemek için örneklerle ilerleyelim.

en çok organik trafik alan siteler

Örneklerle Doğal Trafik Akışı Nasıl Sağlanır

Doğal, organik trafik akışını siteye nasıl sağlayacağımızı belirlediğimiz “yayınevi”, “etkinlik”, “pandemi” temalarını ele alarak işleyelim. Siz de kendi sektörünüze ait trafik kanallarını keşfedebilir öngörü ile trend olması muhtemel içerikleri kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

Yayınevi Doğal Trafik Akışı Örneği

Mesela bir ‘yayınevi’ sitesini ele alacak olursak iyi bir SEO uzmanı çalıştığı firmanın sektörü ile güncel olan her şeyi takip eder. 3 ay sonra satışa sunulacak olan bir yazarın kitabının sayfalarını çoktan tasarlamış, yapabileceği tüm imza günlerini ve olası tüm alternatif içerik geliştirmelerini düşünmüş önceden ön hazırlığını ve planını yapmıştır. Günü ve zamanı geldiğinde küçük hareketlerle arama sonuçlarında ilk sayfada gösterimi alarak kullanıcıların planlanmış içerikleri arama motorunda araması sonucu önemli bir doğal trafik akışını sitesine çeker.

Etkinlik Doğal Trafik Akışı Örneği

Daha basit bir örneği ele alalım kültür bakanlığına ait yıllık ücretsiz etkinlik programları üzerine bir SEO yapmak istediğimizde;

Öncelikle o takvimdeki tüm etkinlikleri en yakın tarihten en sonuncusuna kadar içerik üreterek tanıtımını yaparız. O tarihe 1 hafta kalana kadar muhtemelen hiç trafik almayacak sayfalar oluşturulur. Etkinliklerin belirlenen tarihi yaklaştığı zaman muazzam bir trafiğin sitenize aktığını göreceksiniz.

Sadece nasıl gidilir?

Etkinlikte ne var?

Etkinliğin Konusu nedir?

Ekinliğe nasıl katılım sağlanır? Soruları bile sitede çok uzun süre vakit geçirilmesini ve bekleme sürelerinin yükselmesini sağlamaktadır. Ön görü ile oluşturulan bu sayfaların siteye getireceği doğal trafik sitenin genel SEO suna katkıda bulunmaktadır.

Pandemi Doğal Trafik Akışı Örneği

Hepimizi ilgilendiren bir konuyu ele alırsak, dünyada pandemi görülmesinin ilk haftası başlayacağımız bir SEO çalışması için konumuzu “Aşı” olarak düşünelim. “Aşı” ile ilgili içerikleri, kaynakları, araştırmaları ve her türlü ilgi çekici haberi ele almak, aşının çıkış tarihine yakın ülke genelinde çok fazla kullanıcıyı sitenize muazzam bir doğal trafik akışı sağlamasına yetecektir.

Siteye Gelen Doğal Trafiğin Artırılması Sonuç

Web sitelerine gelen en iyi ziyaretçi profili, hedef kitle ise doğal trafik artar. Bu durum sanal ortam da yer edinmeye çalışan web sitelerinin daha uzun süre web ‘de var olma sebebidir. Sayfalar ancak kullanıcılar tarafından bulunursa, çevrimiçi kaliteli bir trafik kazanımı olur. Doğal trafik, doğru ve güncel teknikler kullanıldığı takdirde en iyi SEO başarısı ile sağlanır. Doğal trafik, arama sonuçları arasında en üst, ana sayfada, rakiplerin üzeri bir sırada yer alarak elde edilir. En iyi yapılan SEO, firmalara önemli oranda siteye gelen yeni ziyaretçi ve hedef kitle sayısını artırır organik trafiği yükseltir.