Blog sayfanıza gelen ziyaretçi sayısını artırma ancak Blog tanıtımı veya pazarlamasıyla mükündür. Blogunuzun tanıtımını aslında bir Blog sayfası oluşturmaktan çok daha zordur. Buz dağının görünmeyen kısmı aslında bloğunuzu pazarlamada kısmıdır. Blog yazarı veya içerik üreticisiyseniz zamanınızın en büyük kısmını içeriklerinizi pazarlama almalıdır.

İçerikleri tanıtma ayrıca içerikleri pazarlamayı nasıl kolayca yaparsınız en çok ihtiyaç duyduğumuz çalışmalar arasındadır. Blogları tanıtmak üstelik onları sürekli dolaşımda tutmak birçok reklam ve kampanyalar düzenleyerek ücretli şekilde yapabilirsiniz. Bu yüzden eski veya yeni blog sayfalarının tanıtmak belirli bir miktar para yani bütçe ister. Ancak ilk defa bir bloğa sahip yeni bir blogger iseniz bu harcamalar epey maliyetlidir. Bu sebeple blogunuzun istenilen trafiği alamamasının nedenlerini belirlememiz gerekiyor.

Yeni kurulan blogun ziyaretçi ve trafik almamasının nedenleri:

  • Ücretli Reklam Olmaması
  • Zayıf Pazarlama
  • Arama motoru için optimize olan (SEO) içerik eksikliği

Bu üç sebep sitesizin blogunun trafik almamasının temel nedenleri arasındadır.

Blogunuzun grafikte nereye ait kontrol edin.

Blogunuz hangisinde yer alıyor?

Bu yazımızda birlikte, sitenizin bloğuna ücretsiz nasıl daha fazla trafik çekersiniz bunun yollarını araştıracağız.

1

E- Posta Listesi Blog Tanıtımında Kullanın

Blogunuza e-posta yoluyla bir abone listesine sahip olun. Böylece hedef kitlenize ulaşmanın en geleneksel yöntemi olan e-posta listesidir. E-posta listesi, blogunuz için e-postalarını kaydeden organik takipçiler edinmenize yardımcı olur. Böylelikle içeriğinizi e posta olarak almak için size onay verir. E-posta ya da e-mail listesi, dönüşüm ve hedefli pazarlama açısından etkinsi kanıtlanan en iyi yöntemlerdendir. E-mail listenizi oluşturmaya bir an önce başlayın. Örneğin hedef kitlenizin dikkatlerini çekecek, göz alıcı bir e-postayla kitlenizi blog sayfanıza geri dönmesini sağlayabilirsiniz.  E-mail listenize haftalık, aylık gönderilerle ayrıca yeni bir içerik yayınladığınızda bir e-posta gönderin.

2

Pinterest İçeriklerinizi Pazarlarken Yararlanın

Otoriteler ayrıca en etkili sosyal medya platformu olarak Pinterest’i gösterdi. Bundan dolayı ziyaretçilerin en çok zaman geçirdiği sosyal medya aracıdır. Birçok konuya ,fikire ev sahipliği yapan pinterest ayrıca birçoklarımız için fikirlerimizi oluştururken bize küratörlük yapar. Bu nedenle Pinterest kullanımını bloglarımızın tanıtımınında etkili kullanabiliriz. Bu sayede yeni kullanıcıları blog sayfamıza çekerek daha fazla trafik kazanabilirsiniz. Ücretsiz kullanılması düşünüldüğünde pinterest blog içeriklerini tanıtmanın üstelik en güzel yollarından bir tanesidir. İçeriğinizi bu platformada sunarken Pinterest pinleri veya fikir panoları oluşturun. Promasyonu etkili kılın hatta tüm bunları sık sık sabitleyin. Böylece tıklamalara ilham verecek açıklayıcı bir mesajla hedef kitlenizi harekete geçirin. Tüm bunları yaparken bilhassa oluşturduğunuz blog içeriklerinde Pinterest iğne sayılarını artıracak şekilde pinler kullanın.

3

Insagram Kullanarak Blogunuzun Trafiğini Arttırın

Her yeni gönderi için yayınınıza özellikle bir fotoğraf ekleyin. Hemen sonra okuyucuları biyografinizdeki ana sayfanızın URL’sine yönlendirin. Böylece blogunuzu tanıtmak için Instagram’ı dolambaçlı  şekilde kullanabilirsiniz. Böylelikle daha ilginç içerikler oluşturmak için Instagram’da blogunuzda kullandığınız görselleri kullanabilirsiniz. Okuyucuyu URL’yi açmaya çeken içerik yazmak için özellikle Instagram’ın altyazı seçeneğini verimli bir şekilde kullanın.

Instagram kullanıcılarının yaş ve cinsiyete göre 2021 ocak ayı dağılımı

4

Facebook Topluluklarına Katılın

Blogunuz muhtemelen belirli bir kitleyi hedefliyor. İçeriğinizle ilgilenen kişilere erişmenin en kolay yollarından özetle biri, özel nişinizle Facebook topluluklarına katılın. Bu sayede blogunuzu Facebook topluluklarında yer alan kullanıcılara tanıtın.

Topluluktaki kişilerin sorularını yanıtlayın ayrıca daha ayrıntılı bilgi için onları web sitenize yönlendirin. Kısaca anahtar ipucu, yardımcı olmak ve değer sağlamaktır.

5

Twitter sayesinde Blogunuza Trafik Çekin

Son blog gönderinizi özetleyen bilhassa akılda kalıcı bir tweet, blogunuzu insanların daha fazla okumasını sağlar. Tweet’inizi birkaç kez retweet ettiğinizden emin olun, böylece haber akışının en üstüne daha sık gelir.

Ancak ayda bir kez oturum açıp blogunuzu tanıtmayın hatta paylaşım yaparken ısrarcı olun. Bundan dolayı haftada en az birkaç kez hedef kitlenizle yararlı ipuçları paylaşın.

Ayrıca, en iyi zamanlarda tweet atın. En iyi zamanları göz önünde bulundurarak gönderi paylaşın böylelikle daha fazla etkileşim kazanabilirsiniz.

6

RSS Beslemesi

RSS, dünya çapında çok sayıda kullanıcı için bir merkez görevi gören bir platformdur. Dünya çapında gönderiler RSS beslemesinde görüntüler böylece yeni okuyucuların içeriğinizi görme şansını artırmak için kullanabilirsiniz.

7

Blog Yorumları Trafiğinizi Nasıl Artırır

İnsanlardan içeriği beğenmişlerse önce blog yazılarınıza yorum yapmalarını kibarca isteyin. Blog yorumlarının bir yan etkisi de ne yazık ki biraz fazladan trafiktir. Blogda içeriklerinize dair ne kadar iyi yazıldığını veya iyi bir araştırma olduğunu belirten yorumlar alın. Bu sayede sitenize insanlar muhtemelen diğer çalışmalarınızı da kontrol eder üstelik abone de olurlar.

8

Quora Yorumlama Blogunuzu Dünyada Tanıtın

Quora, yorum bırakılan veya soru sormaya yarayan, en popüler forumlardan biridir. Blog nişinizle alakalı sorular sorarak başka bir deyişle blogunuzu kolayca tanıtabilirsiniz. Buradaki soruları cevapladığınız zamandaysa yalnız soruyu soran kişi için cevaplamış olmazsınız. Çünkü, Quara’da sorunun başlığını okuyan herkes hatta benzer soruları olan birçok kişi de cevap alır.

Quora’daki her yorumun altındaki görüntüleme sayısı, insanların cevaplarınıza özellikle kaç kez baktığını size söyler. Blogunuzu quarada tanıtmanın üstelik trafiği artırma ihtimali her zaman vardır.

örnek quora paylaşımı

9

YouTube Sayesinde Blogunuzun Trafiğini Artırın

Blogunuzu videolar aracılığıyla tanıtmak için ne var ki YouTube harika bir platformdur. Youtube 2 milyarı geçen kullanıcısı var! Video içeriği en popüler dijital pazarlama taktiklerinden biridir. Böylece hedef kitlenizi genişletmek demektir. Ayrıca hedef anahtar kelimelerinizi video formatında kullanmanın harika bir fırsatını sağlar.

Düzenli olarak YouTube videoları yayınlayın bu sayede reklamcılığını daha iyi anlayacaksınız. Böylece blogunuza YouTube’tan gelen trafikte önemli bir artış olacaktır.

10

Anahtar Kelime Optimizasyonu Blogunuzu Tanıtırken Olmazsa Olmaz

SEO, herhangi bir promosyon içeriği için son derece önemlidir ayrıca ihmal edilemez. Hedef kitlenizi, belirli bir nişi aramak için özellikle kullanabilecekleri kelimeleri seçerek hedefleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz kelimeleri araştırın ve içeriğinizi buna göre oluşturun.

 

blog tanıtımı ve seo

Anahtar kelimeler, kısaca arama motoru tarayıcıları botlar yardımıyla tarar. Bundan sonra arama motoru algoritmaları kelimeleri arayan kullanıcılara bir sonuç gösterir.

Sayfa içi SEO kontrol listelerine başvurun, uygun anahtar kelime araştırması yapın özellikle arama amacını unutmayın.

11

Resimleri Kullanın Blogunuzun Tanıtımında Fark Yaratın

Dikkat çeken bir görüntü kullanın çünkü çoğu insan görsel öğrenicidir yani resimler onlara hitap eder. Ayrıca içeriklerinizde görsel içerik kullanmak, sosyal medyada paylaşılma olasılığını 40 kat artırıyor.

İnsanlar makaleleri gözden geçirme ve makalenin ne söylediğini anlatmak için resme odaklanma eğilimindedir. Bundan dolayı telif hakkı olmayan resimleri blog’da seçimini son derece önemli kılar. Blog yayınlarınıza ve diğer içeriğe resimler ekleyin.

12

LinkedIn Kullanarak İş dünyasına Blogunuzu Tanıtın

Blogunuz için belirli bir kitleyi hedefleyin önce bu kitle için çabalamaktan vazgeçmeyin. Sizinle işbirliği yapmakla ilgilenen influencers ayrıca nişinize yardımcı olacak kişileri linkedln’de arayın. Bunun için profesyonel bir LinkedIn grubu oluşturun. Blogunuzu tanıtmanın başka bir yolu olarak durum güncellemelerini kullanın.

13

Bloglovin’

Bu platform, ücretsiz blog tanıtımı yaparak tanıtmanın kısacası en kolay yollarından biridir. Blogunuzu siteye gönderin böylelikle nişinizde içerik arayan takipçiler edinin. Her yeni gönderi yayınladığınızda, takipçileriniz kısaca e-posta yoluyla bilgilendirilecektir. Ayrıca en yeni içeriğinizi Bloglovin’in ana akışında bulabilirler.

14

Podcast’ler

Etrafında podcast’ler oluşturarak içeriğinizi daha heyecan verici veya ilgi çekici hale getirin. Blogunuzda olan yeni şeyler, içeriğinizle ilgili şeyler hakkında konuşun böylelikle içeriklerinizi zenginleştirirsiniz. Dinleyicilerinizle bir ilişki kurun en sonunda ürününüzü tanıtıma koyun. Podcast ürünleri sayesinde blog tanıtımı sağlarken içeriklerinizi artırırsınız.

15

Çevrimiçi Forumlar Kullanarak Ücretsiz Tanıtım Sağla

Blogunuzu daha büyük bir kitleye tanıtmak için çevrimiçi forumlara katılın, forumların hatta aktif katılımı vardır. Benzer ilgi alanlarına sahip kişiler sorunları çözmek hakkında konuşur ve tavsiye ister. İnsanlar, kendileri gibi diğer insanlara güvenir. Bu nedenle çevrimiçi bir forum, haberi yaymak için harika bir topluluktur.

Nişinize en yakın olan forumu bulun aynı zamanda blogunuzu tanıtmak için platformu sıkça kullanın. Gelgelelim çevrimiçi forumlarda, ortak ilgi alanlarını tartışan blog yazarları, fenomenler ve sosyal medya kişilikleri bulacaksınız.

16

Sosyal Medya Düğmeleri Daha fazla Tanıtım Sağlar

Blog tanıtımı açısından okuyucuların içeriğinizi özellikle sosyal platformlarda paylaşması çok önemlidir. Bu sebeple blogunuzdaki içeriklerde sosyal medya düğmelerini kullanın. Bundan dolayı sitenizde sosyal medya eklentilerini kullanmayı ihmal etmeyin. Böylece blogunuzun birçok farklı çevrede tanıtılmasını sağlayacaktır.

17

İnfografikler Doğru kullanıldığında İnanılmaz Sonuçlar Verir

Daha önce tartıştığımız gibi, insanlar görsel öğrenenlerdir. İnfografikler en popüler içerik türüdür ayrıyeten oldukça paylaşılabilirler.

Blogunuzda karmaşık bir şeyden bahseden nişiniz olduğunda bundan böyle inforgrafiklerden yararlanın. Böylece kavramların anlaşılmasını ve sindirilmesini kolaylaştıran infografikler okuyucular için blogunuz daha sade hale getirir. Okuyucuların ilgisini çeken infografikler, blog tanıtımına değer katar üstelik artan trafik değeri bunun esaslı kanıtıdır.

18

Ücretsiz e-Kitaplar Sayesinde Ziyaretçileri Kazanın

Blogunuza koymak için zamanın yanında biraz çabanız varsa bilhassa kısa bir e-Kitap yazmayı düşünün. Öyle bir e-kitap yapın ki özellikle de tüm okuyucularınızın erişebileceği bir e-kitap olsun. E-kitaplar özellikle araştırılan konu hakkında kapsamlı bir rehber görevi görür. Ayrıca aranan bilgileri hemen almayı sağlar yani salt bilgiyi ziyaretçilere verin. Böylece kimse birden fazla blog okumak zorunda kalmaz.

"<yoastmark

Ücretsiz sunduğunuz e-kitaplar ziyaretçilerin gözünde özellikle çok önemli bir yerdedir. Çünkü kullanıcılara faydalı olduğunuz zaman onlarda tanıdıklarıyla paylaşım yapar. Bundan dolayı tanıtımınıza yardımcı olacak bir viral reklama neden olur.

19

Ortaklıklar Kurarak Kitleleri Etkileyin

Blogunuz büyük olasılıkla aynı niş içindeki diğer bloglarla işbirliği yapmanın bir yolu olarak kullanmaktır. Hatta nişinizle benzer olmayan bloglarla işbirliği yapmanıza izin veren ilginç ortaklıkta yapabilirsiniz. Ortaklıklar hem onların hem de sizin trafiğinizin her iki içerik parçasına da bakmasına izin verir. Burada bir kazan kazan söz konusudur böylece her iki blog tanıtımı da trafik mutlaka artar.

Ortaklıklarla alakalı ipuçlarımızda özellikle şunları deneyebilirsiniz:

  • Makalede influencer ve ünlü uzmanlardan bahsedin ayrıca onlara bildirin. Nihayetinde sizin içerik parçanızı izleyicileriyle paylaşabilirler.
  • Nişinizde alakalı topluluklara katılın hatta herhangi bir sosyal medya grubu kurmaya çalışın.
  • Ortaklarınız ve bağlı kuruluşlarınız ile ortak pazarlama etkinliklerine ev sahipliği yapın veya bunlara katılın.
  • Blog gönderilerini röportaj formatında yapılandırın çünkü katılımcıların böyle bir gönderiyi tanıtması muhtemeldir.
20

Blog Sendikasyonu sayesinde Profesyonel bir Seviyeye Geçin

Birden fazla blog platformuna bağlıysanız böylelikle blog sendikasyonunun sizin lehinize çalışmasını bekleyebilirsiniz. Huffington Post veya Forbes gibi blog ağları, popüler bir blog yazarının bloglarını yayınlamasına izin verecektir.

Sonuç

Bu blog yazısı bir ton bilgi üstelik pratik tavsiyeler içerir. Yukarıda listelediğimiz özellikle tüm yöntemleri kullanmak zorunda değilsiniz. Bundan dolayı yöntemlerden bazılarına bağlı kalmanız yeterli olacaktır. Blog tanıtımı amacıyla burada anlatılanları tutarlı ve stratejik bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Sonuç olarak, blogunuzu tanıtmak için size en uygun fikirleri bulun.