Dijitalleşen dünya kritik bir eşiğe gelmiş, ürün ve hizmetlerini mağazadan değil sanal ortamdan kullanıcılara sunmaya yönelmiştir. Bu durum işletmeler için zorunlu bir dijital dönüşümü başlatmıştır. Dijital Pazarlama araçlarından biri olan SEO ile daha fazla kişiye ulaşmak son derece önem taşımaktadır.

SEO’ya ilk adım da doğru bir şekilde başlamaktır. Site arama motorları tarafından güvenilir olması, siteye gelen kullanıcı sayısının fazlalığı güvenilirliğin önünü açmaktadır. Kritik öneme sahip olan doğru SEO ile başlama işletme sahipleri için en önemli Püf noktadır. Dijital pazarlama hizmetine girişte sitemizi başarıya götüren bazı sorulara yanıt aramamız gerekmektedir.

Daha fazla bilgi: SEO’da Püf Nokta! İyi bir SEO’ya ilk Adım

Peki en önemli kritik sorular ne olmadır?

  1. Dijital Pazarlamada Başarılı olmak için kritik bir Püf Nokta var mıdır?
  2. Benim için en uygun Dijital Pazarlama Aracı nedir?
  3. Nasıl Dijital Pazarlama daha fazla Kazanç kazanmayı sağlar?

Bu soruları doğru bir şekilde yanıtladığımız da, işletmeler İnternet pazarlamacılığı hizmetinde daha fazla satış ve marka bilinirliği ile ön plana çıkmaktadır.

1. Dijital Pazarlamada Başarılı olmak için en kritik Püf Nokta Nedir?

Dijital Pazarlama hizmetine girişte ilkin firmanın sunduğu iş, yaptığı hizmet ön plana çıkmaktadır.

Sektörünüz dijitalleşme konseptinde nerede?

En önemli Püf noktadır.

İşinizin sektörel analizi doğru yapılması ve doğru hedef kitleyi iyi belirlemek olmaktadır.

Çünkü yapacağınız işin kullanıcılar tarafından İnternet’te rağbet görüyor olması çok önemlidir.

Ancak iyi bir hizmet verilen sektörün yani yapılan iş tespitinin İnternet’de karşılığının olup olmamasına bakılır. Sonra işletme için uygun Dijital pazarlama aracı belirmeye geçilebilir. SEO, günümüz de en etkili, ekonomik ve sayılabilen dijital pazarlama araçların arasında başı ilk sırada çekmektedir.

Kritik Örnekler ile başarılı bir dijital pazarlama

Örneğin, Kitap satan bir firmanın rakipleri, sektörüne ait kelime zorlukları, site içerik güçleri farklı olacağı gibi, Sesli Kitap okuyan bir web sitesinin bambaşkadır.

Burada sektöre uygun pazarlama aracını belirlemek için hizmet verilen işin ne olduğunu çok iyi anlamak gereklidir.

İyi bir dijital pazarlama hizmeti seçimi, başarılı bir SEO’nun kapısını aralayacaktır.

SEO sayesinde web siteniz arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkar. Buda sitenize daha fazla gelir ve iş imkanlarının gelmesini sağlar. Başarılı bir Dijital Pazarlamada ön görü, sektörlere hakimiyet çok önemlidir.

Örneğin, Bir kitap firması eğitim seviyesi yüksek, kitap okuma oranlarının yüksek olduğu bölgeleri hedeflemesi daha fazla kitap satışı yapmasını sağlar. Bu hedefleme ile yapılacak SEO çalışmaları işletme sahibine daha fazla kazanç sağlamaktadır.

Nitekim tersi durumlarda söz konusudur;

İhracat yapan bir web sitesi, Türkçe kurulması ve Google.com.tr de sıralama kazanmaya çalışması başarısız bir dijital pazarlamaya girişi göstermektedir. Oysa öncelikli yapması gereken hedef kitlesini doğru belirlemesidir.

Daha fazla Bilgi: Dijital Pazarlama Nedir? Çeşitleri ve Stratejisi Belirleme

2. Benim için en uygun Dijital Pazarlama Aracı nedir?

Bir işletme faaliyet gösterdiği hizmet kolu belirlendikten sonra o hizmet kolunda faaliyet gösteren rakipler incelenir. Rakiplerin kullandığı dijital pazarlama araçları tespit edilir. Eğer onların kullandığı hizmetler İnternet trafiklerini yükseltmiş ve arama motorlarının güvenini kazanmışlar ise sizin de aynı dijital pazarlama araçlarını kullanmanız tavsiye edilir. Hizmet verilen sektör için en uygun dijital pazarlama aracını belirleme bir dijital pazarlama ajansının görevidir. Dijital pazarlama araçları arasında seçim yapmak tamamen işletmenizin ne kadar bütçe ayırdığı ile alakalıdır. Dijitalleşme ile birlikte İnternet ortamında işlerinizi yürütmek belirli maliyetler ile gelmektedir. Burada harcanacak maliyeti firmanıza getirisinden fazla olmamalıdır. Sadece marka harcamaları için yüksek çıkan maliyetleri göze almanızı tavsiye ediyoruz. Uzun vadede marka harcamaları çok daha fazla getirisi olmaktadır.

Kritik Örnekler ile Dijital Pazarlama Aracını Bulma

Örneğin, bir kitap satan bir firma sadece bir anahtar kelime olan “fantastik kitaplar” kelimesine yapacağı harcamalar sadece o kitaplar üzerinden kazanç sağlamakta ve riskli bir durumdur. Eğer bir markanız varsa “marka adınız” adınız kullanıcılar tarafından ne kadar çok aranıyor ise tüm kitap kategorilerinde önemli bir artış kazanırsınız.

Yapacağınız işin kapsamı marka için çok önemlidir. Tek sınıf bir ürün satıyorsanız kelime bazlı çıkmak mantıklıdır. Fakat binlerce çeşit ürüne sahipseniz marka aramaları sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Dijital Pazarlamada birçok hizmet mevcuttur bu araçlar arasından sitenize en uygun olan belirledikten sonra daha fazla kullanıcıya ulaşmak bir web sitesinin asıl görevidir.

Günümüzde en çok tercih edilen dijital pazarlama aracı, SEO olmaktadır ve bu sayede daha düşük bütçe ile daha fazla kişiye ulaşmanın önü açılmıştır.

Daha fazla bilgi: Dijital Pazarlama Hizmetleri

3. Nasıl Dijital Pazarlama daha fazla Kazanç kazanmayı sağlar?

Dijital Pazarlama ile daha fazla kazanç elde etmeyi sağlayan en iyi yöntem SEO olmaktadır. Bunun en büyük sebebi İnternet’i kullanan kullanıcıların arama kutusuna yaptıkları sorguların sayısının biliniyor olmasıdır. Doğru anahtar kelime belirleme ile siteniz gösterim sağladığında kullanıcılar sitenize giriş yapar. Bir kullanıcı sitenize giriş yaptıktan sonra farklı kurallar işlemektedir. Bu kuralların en başında kullanıcı deneyimi (UX) gelmektedir. İyi bir kullanıcı deneyimine sahip siteler, sitelerine gelen kullanıcıya istediğini sunarak ya satışla ya da iletişim ile sonuçlandırır. Site içerisinde sıkılmadan uzun süre geçirebilen bir kullanıcı o siteden alışveriş yapmadan çıkmamaktadır. Kullanıcıların aradığı Trend olan ürünler veya en çok hizmeti duyulan sektörlerin oluşturduğu sayfalar kullanıcılar tarafında rağbet görmektedir.

Kritik Örnekler ile Nasıl Daha fazla Kazanç kazanma

Örneğin, bir web sitesi 2 sene önce oluşturduğu bir sayfa olan “virüs maskesi” sayfası emsalsiz olduğundan ilk sırada yer almaktadır.

Günümüzde “pandemi” yüzünden kullanıcılar maske arayışına girdiğinde muazzam trafik değerlerine ulaşmış bulunmaktadır. Burada önemli olan işiniz ile alakalı en iyi, en güncel sayfaları hizmete sunmak ve müşteri veya ziyaretçilere kibar olmaktır. Trafik elde eden bir web sitesi eğer satışa dönüştüremiyorsa bu sorunun kaynağını tek bir neden de aramamalıdır. Binlerce farklı değişken ile sorunu tespit etmeli ve satış için gerekli iyileştirmeleri sağlamalıdır.

Örneğin, bir web sitesi mobilden çok fazla trafik almakta fakat satışa dönüştürememektedir. Kapsamlı analiz yapıldığında siteye mobilden giriş yapmayı deneyen kullanıcıların basit bir hata aldığı görünmektedir. Bu sebeple birçok müşteriyi kaçırmış ve ziyaretçilerin güvenini zedelemiş olmaktadır. Her sorun çözümlendiğinde daha fazla kazanç sağlamanız için bir adım daha ileri gitmiş olursunuz. Kullanıcı deneyimi sıralamaların çok üstünde bir kavramdır. Daha iyi kazanç elde etmek için daha fazla yatırım sağlamaktan kaçınmayın. Kazan kazan yöntemi ile siz dijital pazarlama için harcayacaksınız ki dijital pazarlamadan daha fazla kazanmanın önü açılsın.

Daha fazla bilgi: Dijital reklamcılığın avantajları