Google Adwords Uzmanı

Google AdWords, yeni ismi Google Ads ile arama motoru üzerinde reklam vererek en üstte bütçeniz miktarınca yer alırsınız. Google Ads hesabınızı yöneten kişiler AdWords uzmanıdır. AdWords uzmanınız aynı zamanda bir SEO uzmanı olmalıdır. Bunun en önemli sebebi ise fırsatları en az maliyete indirgemesidir. Anahtar kelimeler araştırması üzerinde bilgi ve deneyimine sahip olması sizi öne geçirecektir. Google Ads üzerindeki verilerinizi doğru yorumlamanız gereklidir. Bunun için bir uzmandan destek almanızı tavsiye etmekteyiz. Hedef kitlenize uygun doğru anahtar kelimeler ile bütçe kaybı yaşamadan başarı ile yönetilmesi gerekmektedir.

AdWords ile Arama Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) veya SEA (Search Engine Advertising), arama motoru reklamcılık hizmeti kendi başına bir uzmanlık alanıdır. Google AdWords uzmanı ücretli reklam kampanyaları oluşturmaktadır. Reklamların çalışma bölgesi arama motoru sonuçlarında SEO ‘nun dışında kalan kısımlarda gösterim sağlamaktadır. Arama motorunda herhangi bir sıralama kazanmak için hiçbir SEO ücreti ödemeden Google Ads sayesinde ayrılan bölümlerde görünürlük kazanılır. Yüksek rekabet olan anahtar kelimelerde tıklama başına maliyet fazla olmaktadır. Yüksek rekabetli anahtar kelimelerde önemli sıralama kazanmak için SEO maliyetleri artmaktadır. Tıklama başına maliyet ücretleri sektörünüze ve anahtar kelimedeki rekabete göre belirlenmekte değişkenlik göstermektedir.

Neden Google AdWords Uzmanına İhtiyaç var?

Dünya üzerinde en çok kullanılan Google arama motoru, ayrıca rekabetin inanılmaz seviyelere ulaştığı bir mecradır. Google web siteleri için yeterli kalite yönergelerine sahip olmayan siteler normal sıralamalarda yer kazanması zordur. Bu durumu değiştirecek bir yöntem olan arama motoru pazarlaması ile reklam satın alınarak sıralama elde edilir. Buradan alacağınız tıklamalar sıralamanızı etkilemeyecektir. Dijital pazarlamanın etkili yöntemlerinden birisi olan AdWords kendi içerisinde uzmanlık gerektiren yeni nesil reklamcılık hizmetidir. Google bünyesinde yer olan Google Ads, işletmelerin, kurumların markaları, ürünleri ve hizmetleri reklam sayesinde arama sonuçları ücretli ayrılan alanlar içerisinde görünürlük kazanmasını sağlamaktadır. Eski tip reklam hizmetlerindeki gibi satın alınca bir kenara çekilircesine işler basit, kolay olmuyor. Google Ads reklamları tecrübeli Google AdWords uzmanı kişiler tarafından doğru bir şekilde hedef müşteriye tesir edecek şekilde planlama yapılması gereklidir. Bu yüzden sürdürülebilir bir reklamcılık hizmeti, verim ve kazanç noktasında Google AdWords uzmanı desteği alınması dünyada büyüyen bir ihtiyaçtır.

Google Adwords Uzmanı Görev ve Sorumlukları

Google AdWords uzmanı olan kişilerin dijital pazarlama, SEO ve SEM geniş yelpazede yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması iyi bir AdWords uzmanlığı sağlayabilmeleri için son derece önemlidir. AdWords uzmanı maddeler halinde listelediğimiz hususlarda bilgi, tecrübe ve yeterliliğe sahip olmalıdır.

 • Rakip analizi
 • Hedef kitle Stratejisi oluşturma
 • Anahtar kelime belirleme
 • Negatif anahtar kelime çalışması gerçekleştirmek
 • Maliyet hesaplaması ve bütçe yönetilmesi
 • Verimlilik kontrolü
 • Reklam planlaması
 • Reklam kurulumu
 • Performans takibi, analizi ve raporlaması
 • Reklam stratejisi geliştirme
 • Dönüşüm oranlarını (Conversion Rate) inceleme