JavaScript tek sayfa uygulamaları üzerinde geliştirilen sayfalar günümüzde sayısı önemli ölçüde artmıştır. Web sitenizde kullandığınız açık kaynak bir CMS, WordPress, Joomla, Opencart benzeri içerik yönetim sistemlerine sahipseniz. E-ticaret siteniz veya hizmet odaklı siteleriniz yine içerik yönetim tabanlı olabilir. Sipariş üzerine size özel bir web sitesi de yaptırmış olabilirsiniz. Alt yapınız nasıl olursa olsun karşılaşılan ortak durumlar genel itibari ile aynıdır. Tüm sistemeler de karşılaştığımız en önemli eksik çok sayıda arama motoru optimizasyonu ve dizin oluşturmanızı engelleyen durumlardır. JavaScript kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus web sayfasının içeriğini sunmak için kesinlikle kullanmamanızdır. SEO açısından kritik bir önem taşımaktadır.

javascript seo

Javascript denetimi ile Sıralamanızı yükseltebilirsiniz

 

Google, bing ve yandex arama motorları henüz JS uygulamalarına yönelik üst düzey bir işleme henüz gerçekleştiremedi. Özellikle tek sayfa içerisinde kullanılan JS uygulamaların işlemesi büyük kaynak gerektirmektedir. Bu nedenle web sitenizi Google botları tarafından çoğu zaman okuyamaya bilir.

Daha iyi bir optimizasyon için yapılacak en önemli hamlelerden birisinden bahsedecek olursak. Sunucu tarafında çözüm yoluna sırada yer alacaktır.

 

Tek Sayfa JavaScript Uygulamalarının SEO problemleri 

Arama motorları indeksleme ve dizine ekleme hususunda ülkemizde en çok kullanılan Google’ın başardığını net bir şekilde açıklamadılar.

Sayfalar tarama ve indekslenmesi bütün önem taşımaktadır.

Google, Web sayfalarını “tarama” ve “örümcek” kullanımı ile Googlebot adlı yazılımı çok hızlı bir şekilde okumaktadır. Okuma sırasında bulduğu html dosyanızı indirmektedir. İçerisindeki bağlantıları çıkarır ve bu bağlantıları ziyaret eder. Bulduğu tüm kaynakları dizinlerine aktarmak için dizinleyici’ye göndermektedir.

javascript seo

JavaScript iyi denetimi SEO Başarısıdır.

Dikkat edilmesi gereken durum ise;

JS tabanlı tek sayfalık web uygulamalarına gelince süreç biraz daha karmaşık duruma gelmektedir.

Burada oluşmakta olan süreçte bizim dikkat etmemiz gereken durum şudur. Tek Sayfa JS uygulamalarınızla (Single Page Application) karşılaşan Googlebotları tepkileri şöyledir. Fazladan bir gecikme ile karşılaşır.

İndeksleyicinin bir kısmı JavaScript’i ayrıştırıp içerisindeki bağlantılara daha sonra bakmak için tarayıcıya göndermektedir. Bu süreç Google indexleyici kaynaklarını zorlamaktadır.

JavaScript Tek Sayfa Uygulamalarınızı Çözümleme

SEO yanlızca mükemmel bir içeriğe sahip olmak değildir. Nitelikli bağlantılara sahip olmakta yeterli değildir. Başarılı bir SEO için web sayfalarınızın Google gibi arama motorları tarafından keşfini basit hale getirmektir. Sitenizde ki sayfaların kendi aralarında hangisinin diğerinden önemli olduğunu bilmesini sağlamanızdır.

Eski tip html tabanlı sitelerin taranması, dizinlere eklenmesi kullanılan SPA uygulamaları az olduğundan, Google için daha kolay sayfalardır. Eski tip html tabanlı sitelerin en olumsuz yanı ise başarılı bir kullanıcı deneyimi destekli, sayfaların oluşturulmasının zor olmasıdır. Tek sayfa JS uygulamalarınız (SPA) için geçici çözümler vardır. Etkili bir çözüm içinse sunucuda yapılacak çalışmalardır. Sunucuda oluşturabileceğiniz sayfanın evrensel JavaScript “Universal JavaScript” diğer bir adıyla izomorfik JavaScript “isomorphic JavaScript” ile tarayıcıya gönderebilmektedir. Evrensel JavaScript hem sunucuda hem istemcide çalışabilmektedir. Google indeksleyici JavaScript’i yürütmek ve oluşturmak zorunda kalmadan bu durumu çözmektedir.

Doğru bir şekilde oluşturulan xml site haritası Google arama konsoluna “Google Search Console” göndermek önemlidir. SEO’da ilerleyebilmemiz için tek bir yaklaşım bulunmamaktadır. Sorunlara çözüm odaklı birçok yaklaşımla başarılı sonuçlar elde edilmektedir.