SEO Araçları, başarılı bir SEO çalışması yapabilmek için iyi analizler gerçekleştirmekte gerekmektedir. Bu analizlerin doğruya en yakın olması sizin yapacağınız SEO çalışmaları açısından çok önemlidir. SEO çalışmalarında kullanılan araçlar amaca ve bütçeye yöneliktir. Ücretsiz araçların yanı sora, bazı araçlarda karşımıza ücretli olarak çıkmaktadır.
Öncelikle kullanılan araçlar hakkında bilgi verirken amaca yönelik sınıflandırmayı uygun görüyoruz. Burada ele alacağımız araçların çoğu ücretsiz kullanılabilen araçlar. SEO araçlarıyla ilgili detaylı yazılarımız detaylı yazılarımızı takip ediniz.

Seo Araçlarını Etkin Kullanalım

Seo Araçlarını Etkin Kullanalım

1- ANAHTAR KELİME ANALİZİ ARAÇLARI

Anahtar kelimeleri belirlemeden arama motoru optimizasyonu yapabilmeniz mümkün değildir. Anahtar kelimeler kullanıcıları belirli bir sayfa, blog veya siteye çeken kelime veya kelime gruplarıdır. Bu sebeple sitenizi İnternet ortamında bulunabilmesi için anahtar kelimelere ihtiyacımız vardır. Belirlenen veya belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ilgili sayfa ile alakalı olmalıdır.

Tabii bu yetmeyecek, kullanıcıların sizin anahtar kelimeleriniz ile örtüşen aramalar yapmaları gerekmektedir.Öyleyse anahtar kelime seçiminde kullanıcıların aramada kullandıkları anahtar kelimeleri seçmek, daha önemli bir pozisyona yükselmektedir.

Ücretsiz SEO araçları kullanmak isteyenler için “Google Adword Keyword planner” öneriyoruz. Ayrıca “Neilpatel” anahtar kelimelerinizi belirlerken kullanabileceğiniz güzel bir araçtır. Tek sayfa incelemeler için kullanabileceğiniz bir diğer SEO aracı “SEMrush” kullanıcılar için tavsiye ediyoruz.

2- SIRALAMA & SIRA BULUCU ARAÇLARI

Sıralama araçları, çalıştığınız anahtar kelimelerde sizin ne durumda olduğunuza ait bilgiler veren araçlar. Gerçek anlık veriyi çeken SEO araçları arasında birçoğu ücretli olmaktadır. Ama gerçek ana yakın bir sıralama elde bileceğiniz birçok araçta mevcuttur. Sitenizin ilgili anahtar kelimeleriyle alakalı sıralamanızı bulmanız için tavsiye edeceğimiz SEO araçlarından bahsedecek olursak.

“Google Search Console” ve “Semruh” kullanabilirsiniz. “Neilpatel” üzerinde de sıralamalarınızı görüntüleyebilirsiniz. 15 günlük ücretsiz deneme sürümü ile en iyi sonuçları veren bir diğer SEO aracımız “Wincher” bu araçları kullanarak sıralamanızı kontrol edebilirsiniz.

3. SİTE ANALİZ ARAÇLARI

Sitenize gelen trafiği değerlendirmek işinizin takibini yapabilmeniz açısından site analiz araçlarını kullanmak önemlidir. Sadece SEO hizmeti alınca analiz hizmeti alacağınız doğru bir algı değildir. Analiz araçlarını kullanarak siteniz ile ilgili verileri elde edebilirsiniz. Analiz araçlarını izlemek size bir çok fayda sağlar. İnternet’te bir kimliğiniz varsa trafiği,  ziyaretçilerin hareketleri, nereden geldiklerini ve hangi saatlerde giriş yaptıklarına ait verileri gözlemleyebilirsiniz. Siteniz ile ilgili verileri doğru yorumlamak ve trafiğin artırılmasına yönelik önlemleri almak SEO uzmanının işidir. Siz sitenize ait verileri detaylı kullanmanız, yapacaklarınız açısından size daha fazla heves verecektir.

Kullanabileceğiniz SEO araçlarına gelecek olursak ilk ve en önemlisi “Google Analytics” dir. Analitik haricinde kullanabileceğiniz diğer tavsiye ettiklerimiz “Bing Web master tools” ve “Yandex Web Master tools” bu SEO araçlarını kullanıp deneyimlemeniz de sizin ve siteniz için her zaman fayda vardır. Tabii bu araçları kullanıyor olmanız doğrudan trafiğiniz üzerinde bir etkisi yoktur. Analiz sonrası yapacağınız düzenlemeler ile sitenizin sıralamasında yükseliş yakalayabilirsiniz.

5. LİNK KONTROLÜ ARAÇLARI

Sitenize gelen geri bildirimler diğer bir adıyla backlinklerin sitenize nereden geldiğini öğrenmek, link kontrol araçları kullanarak tespit etme önemlidir. Sitenize gelen geri bildirimlerin Nereden, Hangi siteden geldiğini bilirseniz  site trafiğiniz üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Gelen geri bildirimler nitelikli olmadığı zaman sıralamanıza herhangi bir etkisi olmayacaktır. Nitelikli backlink oluşturmanın en iyi yolu sitenizin doğal kullanıcılar arasında bir birilerine tavsiyesi sonucu oluşması istenilmektedir.

Bunu yakalaya bilmeniz için sitenizin İnternet ortamına değer katan bir site olması gerekmektedir. Eski usul SEO çalışmalarında milyonlarca geri bildirim elde edip sıralama kazanılabiliyordu. Günümüzde Google güncellemeleri sayesinde niteliksiz gelen geri bildirimlerin hiçbir değeri yoktur. Başarı sağlamak için kaliteli içerikler üreterek sıralamanızı daha iyi noktalara getirmeniz esastır. SEO araçları ile sitenize gelen geri bildirimleri görebilmenizi sağlayacak ücretsiz kullanabileceğiniz SEO araçları arasından önerebileceğimiz “Google Search Console” ve “smallseotools” işinizi görebilecektir. Ücretli araçlardan birçok araç daha kapsamlı ve detaylı hizmeti size sağlamaktadır.

6- LİNK KALDIRMA ARACI

Bu araç eski sitelerin çok fazla kullanması gereken araçlardan birisidir. Google Penguin algoritma güncellemelerinden sonra, yapmanız gereken birçok iş olabilir. Sitenizle bağlantı kirliklerini temizlemek siteniz için yapacağınız en önemli SEO çalışmasıdır. Bunu sağlayabilmek için yardımcı SEO araçları mevcuttur.

En önemli araç tabi “Disavow tool” olmaktadır. Bu araç sayesinde sitenizdeki niteliksiz geri bildirimlerden kurtulabilirsiniz. Ücretli araçlar arasında “CognitiveSEO” kullanmayı da deneyebilirsiniz.

7- TEKNİK SEO

Siteniz ile ilgili sorunların daha detaylı öğrenebilmeniz için bazı SEO araçları mevcuttur. Bunlar kısmen sınırlandırılmış araçlardır. Eğer büyük, kapsamlı bir web sitesi ile çalışmıyorsanız işinize yarayabilir. Sitelerin, blog ve sayfa bazlı detaylı incelemek istiyorsanız ücretli sürümlerini kullanmanızda fayda vardır.

Tavsiye ettiğimiz sınırlı ücretsiz araçlar; “WooRank Plugin” ve “Screaming Frog” bu araçlar ile eksiklerinizi, görebilirsiniz. Tabii bu araçlar size kullanıcı deneyimini vermez. Sitenizde olmazsa olmaz gereklilikleri size getirir. Başarılı bir optimizasyon için kapsamlı Teknik SEO çalışması gerekmektedir.

8- SAYFA HIZI ARAÇLARI

Web sitenizi kapsamlı bir şekilde analiz edilmesini sağlayabilirsiniz. Site hızı indeksleme açısından çok önemlidir. Günümüzde Mobil duyarlılık daha fazla önem taşımaktadır. Web siteleriniz mobilde hızlı çalışacak seviyede hızlandırmalısınız. Gerekli kod yapısı, css ve tasarımlarıyla ilgili eksiklikleri gidermelisiniz.

Tavsiye edebileceğimiz sayfa hızı araçları arasında ilk sırada “Google PageSpeed Insights” geliyor. Bir o kadarda kalite seviyesi yüksek araç “Gtmetrix” kullanmalısınız. Bu araçlar siteniz üzerinde iyileştirmeye başlayabileceğiniz noktaları yönergelerle detaylı bir şekilde keşfetmenizi sağlar.

Seo Araçları Doğru Kullanımı Sizi Yükseltir

Seo Araçları Doğru Kullanımı Sizi Yükseltir

SEO ARAÇLARI DOĞRU KULLANILMALI

SEO araçları, ücretsiz ve ücretli araçlar ile karşımıza çıkar. Burada kullandığımız ücretsiz araçları ücretlilerden ayıran en büyük fark, kullanım sınırlaması ve sıralama güncelleme sıklığı olduğunu biliyoruz.

ücretli araçlar daha profesyonel kullanımlar için daha uygundur. SEO araçlarını etkili kullanabilmek için üzerinde fazlaca mesai harcanması gerekmektedir. Her bir araç kendi içerisinde uzmanlık gerektirmektedir. Bu daha fazla deneyimle elde edilecek bir süreçtir. Farklı sektörlere ait siteler üzerinde çalışacağınız işler, sizleri o sektöre ait anahtar kelimeler üzerinde uzman durumuna getirir.

En Çok kullanılan SEO temel araçları

Google web yöneticisi araçları, Google Analytics, Açık site gezgini, Alexa, Web sitesi sınıflayıcısı, SEO için yaygın olarak kullanılan ücretsiz ve temel araçlardan bazılarıdır. Bununla birlikte, piyasada hazır bulunan Seo Moz, spydermate, bulkdachecker gibi çok sayıda ücretli araç da bulunmaktadır.

Google web yöneticisi araçları

En kullanışlı SEO araçlarından biridir. Web yöneticileri için tasarlanmıştır. Web yöneticilerinin Google ile iletişim kurmasına ve web sitelerinin arama sonuçlarındaki performansını değerlendirmesine ve sürdürmesine yardımcı olur. Web yöneticisini kullanarak, tarama hataları, kötü amaçlı yazılım sorunları vb. Gibi bir web sitesiyle ilgili sorunları tanımlayabilirsiniz. Bu, Google tarafından sunulan ve bir siteye sahip olan herkesin kullanabileceği ücretsiz bir hizmettir.

Google Analytics

Google tarafından sunulan ücretsiz bir Web analitik servisidir. SEO ve dijital pazarlama için analitik ve istatistiksel araçlar sağlamak üzere tasarlanmıştır. Web sitesi trafiğini ve web sitenizde yer alan diğer etkinlikleri analiz etmenizi sağlar. Google hesabı olan herkes bu hizmeti kullanabilir.

Açık site gezgini

Geri bağlantıları araştırmak, bağlantı kurma fırsatlarını bulmak ve rütbeyi kötü yönde etkileyebilecek bağlantıları bulmak için tasarlanmış, Mozscape indeks destekli bir işgücü verisine ulaşmanızı sağlayabilir.

Alexa

Web trafiği verilerine dayanarak en popüler web sitelerinin bir listesini derleyen ve buna göre bir web sitesine Alexa Rank sağlayan global bir sıralama sistemidir. Alexa derecesi ne kadar düşükse, bir web sitesi o kadar popüler, örneğin, 155. sırada olan bir site, 165. sırada olan bir siteden daha fazla ziyaretçiye sahip olacaktır.

Web sitesi sınıflayıcısı

Performans, SEO, güvenlik ve mobil hazır olma gibi bazı kritik ölçütlere karşı bir web sitesini derecelendirmek için tasarlanmış ücretsiz bir çevrimiçi araçtır.

Bazı Ücretli SEO Araçları 

SEOMoz

SEO için tasarlanmış premium bir SEO web uygulamasıdır. Arama sonuçlarında sıralamalarınızı iyileştirmek için analitik ve öngörü sağlar. SEO’nun tüm hayati alanlarını kapsayan çeşitli SEO araçları topluluğudur.

Spyder Mate

Bu yazılım, web sitenizi sıralamanın yanı sıra bir web sitesini tanıtmak için çeşitli yöntemler sunar. Sitenize giderek daha fazla trafik çekmek için web portalınızı yönetmenizi sağlar.

Bulkdachecker

Birden Çok Web Sitesinin alan adı otoritesini aynı anda kontrol etmek için kullanılır.