SEO firması seçilirken çok dikkatli olunmalıdır. Uzman ve yetkin kişiler tarafından yapılmayan SEO çalışmaları siteye zarar vermektedir. Günümüzde bir web sitesi birçok insanın gelir kapısı olmuş durumundadır. Web siteleri sayesinde binlerce insan istihdam olmakta ekonomiye ve hayata katılmaktadır. Web sitelerinin bulunurluğuna katkıda bulunan firmaların yapacağı çalışmalar sitenin arama sonuçlarında üst sıralarda bulunmasını sağlar. Unutulmaması gereken en önemli gerçek bir firma veya uzmanın sizden talep ettiği fiyatın büyüklüğü veya küçüklüğü değil sitenize uygulayacağı yöntem ve tekniklerin geçerliliğidir. Çoğu zaman çok düşük bütçelerle çalışan uzmanlar kullandıkları iyi ve güncel teknikler sayesinde yüksek fiyat talep eden firmalara nazaran daha başarılı olmaktadır. Tabii buradan yüksek fiyat talep eden firmaların hatalı veya eski tekniklerle çalıştığı anlamı da çıkmamalıdır. Doğru seçilen hizmet, sitenin web sonuçlarında iyi sıralama alması demektir. Buda sitenize gelecek olan organik trafiğin habercisi olmaktadır. Bundan dolayı doğru bir seo firması seçiminin önemi ortaya çıkmaktadır.

Neden Doğru SEO Firması Seçimi önemlidir?

İşletme siteleri, yüksek otorite ve güvenilen bir site olması web sonuçları için çok önemlidir. Doğru bir ajans seçimi, rakip siteler ile rekabet etmeyi kolaylaştırır. Doğru yöntemleri benimseyen bir SEO Ajansı sitenize sağlayacağı kalıcılık ile daha iyi markalaşama süreci elde edersiniz. Doğru yöntemler ile çalışan bir şirket veya danışman sitenizi: Web sonuçlarında kolayca üst sıraya yükselmeyi ve yüksek rekabete karşı rakiplerden sıralamada üste olmayı sağlar. Eğer seçeceğiniz firma iyi hizmeti sayesinde siteye SEO çalışmalarını kusursuz uygularsa doğal, organik trafik sayısını artırarak işletmeye %100 kazanç sağlar.

SEO Firmaları Nasıl Çalışırlar?

Neden SEO firması seçmek çok önemlidir? bu soruyu daha iyi irdelemek için SEO hizmetinin siteniz üzerinde yapacağı değişiklikleri bilmek son derece önemlidir. Bir SEO firması ile çalışmaya başladığınız zaman çoğu zaman geri dönülemez çalışmalara da imza atmış olursunuz. Bu çalışmaların bazıları kalıcı, zararlı bazıları da yararlı çalışmalar olmaktadır. Bu tür çalışmaları SEO talep eden site sahiplerinin ilk kez temin ediyorlarsa anlaması çok mümkün değildir. Her sektörde olduğu gibi SEO firmaları arasında da yapılan çalışmalar, kullanılan yöntemler ve yürütülen stratejiler birbirinden farklılık göstermektedir. Daha iyi anlamamız açısından SEO şirketlerinin verecekleri hizmete göre sınıflandırırsak;

  • Kalıcı SEO Yapan Firmalar

Kalıcı SEO yapan firmaların sunacakları hizmetler kullanılan yöntem ve yürütülen strateji ile diğer yöntemlerden ayrılmaktadır. Kalıcı SEO diğer adıyla white hat SEO bir web sitesi üzerinde kuralların doğru uygulanması ile sağlanmaktadır. Daha uzun  zaman aralıklarında en iyi sonuçları alabileceğiniz yöntemleri kullanan firmalar arama sonuçlarında daha uzun süre kalmaktadır. Bu hizmeti veren firmalar ile yapacağınız çalışmalar daha güvenlidir. Güvenilir yöntemleri ve doğru strateji belirlenerek yola çıkılan optimizasyon çalışmaları daha uzun soluklu olmaktadır.

Kalıcı SEO düşünüyorsanız eğer, kalıcı SEO yapan bir firma ile uzun yıllar çalışmayı göze almanız gereklidir. Bu işlerinizin daha iyi yolunda gitmesine sitenizin her geçen gün daha fazla trafik toplamasına yardımcı olacaktır. Sitenizin gelişimine katkı sağlar. Web siteniz kullanıcılar tarafından arama sonuçlarında bulundukça markalaşma süreciniz başlamaktadır. Bu yöntem sektörünüzde kalıcı olmak istiyorsanız terk etmek istemeyeceğiniz bir yöntemdir. Çünkü gerçek SEO zamanın değişimine göre sitenizi sürekli entegre edendir.

Kalıcı SEO yapan firmaların en çok kullandıkları çalışmalar site içi optimizasyon, site dışı tanıtım, İçerik optimizasyonu, Trend içerik girilmesi, bloglama, sosyal medya ve kullanıcılar için yararlı sayfaların düzenli ve sürekli geliştirilmesinden ibarettir. Kalıcı SEO yapan firmaları seçmek işletme sahipleri için uzun vadede yüksek kazanç olmaktadır. Harcanan bütçe diğer yöntemlere göre daha fazla olmasına rağmen uzun vadede kazanç en az on katı olmaktadır. Eğer internet üzerinden iş yapmayı düşünüyorsanız kalıcı SEO yapan bir firma ile internetten iş yapmak istediğiniz süre boyunca çalışmalısınız.

Mutlaka okumalısınız;

Kalıcı SEO Nasıl yapılır?

SEO’nun Faydaları ve İşletmeye Katacakları

Günümüzde artan rekabet web ortamında kazanç sağlamayı, başarı elde etmeyi zorlaştırmıştır. muhtemelen ilerleyen zamanlarda da rekabet daha fazla kızışacak ve SEO’nun dijital pazarlamadaki yeri daha kalıcı hale gelecektir.

  • Geçici SEO Yapan Firmalar

Geçici SEO Yapan firmalar kullandıkları yöntemleri ve stratejileri genellikle aldıkları işin mahiyetine ve ayrılan bütçeye göre yapmaktadır. Kısa süreli yayına alınacak kampanya siteleri veya kısıtlı bütçe ve zamanla yola çıkacak işletme sahipleri bu yöntemlerle çalışan firmaları seçebilirler. Bu yöntemle kısa sürede yüksek verim alınmasına rağmen uzun vadede kalıcı olmamaktadır. Genellikle gray link stratejisi ile hedeflenen anahtar kelimelerden düşük kalitede link toplanarak yapılan SEO türüdür. Günümüzde arama motoru algoritmalarının kendilerini geliştirmesi sonucu önemini giderek yitirmiştir.

  • Karanlık SEO Yapan Firmalar

Tabili isminden de anlaşılacağı gibi karanlık SEO yani Black hat SEO yapanlar algoritmaya takılıncaya kadar bir web sitesini yükseltebilirler. Fakat arama motorları günümüzde panda ve penguen güncellemelerinden sonra çok ciddi bir şekilde önünü kesmiştir. Otomatik olarak alınan çok yüksek sayılarda linkler, aynı anahtar kelimeye yönelme, sayfa içerisinde gizli linklemeler, noktaya, virgüle ve 1px resim içerisine konulan linkler ile daha burada saymadığımız zararlı bir çok yöntemin kullanımı sitenize manuel cezayı getirecektir. Bu tür yöntemleri uygulayan firmalar karanlık SEO yapan firmalardır diyebiliriz.

 

Bu yazıyı okuduysanız tavsiye yazılarımız;

Neden Dijital Pazarlama için En Etkili Metot SEO?