Başarılı bir şekilde yapılan SEO faydaları; siteye gelen organik trafik sayısını yükseltir. Ziyaretçilerin site içerisi davranış hareketini iyileştirir. Hemen çıkma oranını azaltır. Ürün veya hizmetlerin ziyaretçiler tarafından satın alınmasını sağlar. Sitenin güncel olması ve Rakiplerin çalışmaları hakkında fikir verir.

Dijital marka olan alan adının değer kazanması, tanıtımı ve güçlenmesini sağlayarak fırsatları yakalamanıza yardımcı olmaktadır.

SEO işletmeye neler sağlar;

  • Sitenin genel içerik yapısı analizi yapmayı sağlayacak kontrollü denetim uygulayacaktır.
  • Web sitesi site içi optimizasyonu ve kullanıcı deneyimi (UX) ile ilgili teknik tavsiyelerde bulunur.
  • SEO Çalışmaları, ürün ve hizmetlere ait marka değerini yükseltir.
  • Anahtar kelimelere göre uyumlu içerikleri hazırlamayı, süreç boyunca doğru yönlendirmesini sağlar.
  • İnternet’ten satış oranı yükseltmesi ve kar elde edilmesi için sürekli daha iyi bir strateji geliştirir.
  • Hedef kitleyi, potansiyel müşteri sayısını, kampanya ve etkinlikler düzenleyerek yükseltir.
  • İşinizle alakalı sürekli Anahtar kelime araştırması yapar. Bu sayede gündemin yakalayarak güncel kalınmasına olanak tanır.
  • SEO eğitimi vererek işletme çalışanlarını arama motoru optimizasyonu konusunda bilgilendirir.
  • Site içi ve site dışı optimizasyon yaparak dahili linkleri ve harici kaliteli bağlantı kazanımını geliştirir.
  • Çalıştığı sektör ile ilgili rakipleri rakip analizi yaparak düzenli inceler, rekabet gücünüzü destekler.

Daha fazla bilgi: SEO’nun Web Sitesine Katkıları

Nasıl SEO ile Başarılı Sıralama Kazanılır?

SEO ile arama motoru sonuçlarında iyi sıralama elde edebilmek için bazı temel kriterlere sahip olmak gereklidir. Google bir web sitesine iyi sıra vermesi, siteye belirlediği Güven, otorite ve alaka düzeyi ile yakından ilgilidir. Başarılı bir Google sırası için Sitenin güvenilir olması gereklidir. Otorite’ye sahip olmalıdır. Web sitesinin içerikleri site içi ve site dışında alaka düzeyi yeterli ve iyi olmalıdır.

1

GÜVEN

Güven, Google sıralama faktörü birçok değişkenin birleşimine dayanır. İyi yapılan bir SEO, Arama motorlarının güvenin kazanmayı sağlar. Bu güven TrustRank adı verilen bir algoritmadır. Güvenilir bir web site ise bloglar Google aramalarında daha üst sıralarda yer alacaktır. Bu nedenle kaliteli içerik oluşturulmalı ve site dışı güveni geliştirmek için yüksek kaliteli bağlantılar edinin. Google’ın güvenini kazanma (TrustRank) şansını güçlendirdiği için site Facebook, Twitter ve instagram sosyal hesaplarına bağlayın. Artan güvenin sanal dünyada bile uzun bir süreç olduğunu unutmayın. Google, güvenilir olmayan web sitelerinin erişimine olanak vermeyecektir.

2

OTORİTE

Otorite, bir web sitesinin SERP sonuçlarında genel görünürlüğü ve sıralamasını güçlendiren, yetkilendiren niteliksel ölçüdür. SEO uzmanları için temel bir taktik otoriteyi artırmaktır. Otorite yetkisini kullanıcı dostu etkili bir içerik ve siteye gelen kaliteli bağlantılar oluşturur.

Otorite 2 faktöre dayanmaktadır.

URL Authority (Sayfa otoritesi), bir web sayfasının arama motoru sonuç sayfasında ne kadar iyi sıralandığını tahmin eden bir metriktir. Daha yüksek sayfa otoritesi, bir web sayfasının sıralama potansiyelini artırır.

Domain Authoriy (Alan adı otoritesi), alan adının popülerliğine, boyutuna ve yaşına göre arama motoru sıralama faktörleridir. Bir web sitesindeki tüm sayfaların Alan Yetkisi aynıdır.

Daha fazla bilgi: Domain Otoritesi (Domain Authority) Nedir?

3

ALAKA DÜZEYİ

SERP’lerde öne çıkmanın ve daha yüksek bir sıralama iddiasında bulunmanın anahtarı, siteye çok sayıda yüksek kaliteli geri bağlantı sağlamaktır. Bu güven akışını (TF:Trust Flow) artıracaktır. Atıf akışının (CF: Citation Flow) artması da önemlidir. Güven Akışı nitel geri bağlantıları içerirken Alıntı akışı tüm geri bağlantıları içerir. Böylece, her ikisi de alana işaret eder. Bu nedenle Google, bir sitenin içeriksel alaka düzeyini dikkate alır ve güvenilir sitelerden geri bağlantılara dayalı olarak daha yüksek sıralama sağlar.