Sayfa Başlığı (title)

Sayfa başlığını belirtmek için “title” olarak adlandırılan “head” etiketi içerisinde yer alan html kodlarını kullanır. WordPress, Joomla, Drupal, Opencart gibi birçok farklı içerik yönetim sistemlerinde oluşturulan sayfa veya yazının başlık kısmını doldurmak yeterlidir. Başlık sayfayı ziyaret eden kullanıcılara ve aynı zamanda da arama motorlarına sayfanın ana konusunu belirtir. Bu sebeple başlık diğer bir ifadeyle title, ihmal edilmemesi gereken ve düzgün hazırlanması bir hayli önemli unsurlardan birisidir. Başlık sayfanın içeriği ve sayfada sunulmak istenen konuyu kısa ve öz bir şekilde kullanıcılara sunmalıdır. Sitenizdeki her bir sayfanın birbirinden farklı bir başlığa sahip olması seo için daha ideal bir adım olacaktır. Böylelikle Google sayfalarınızın diğer sayfalardan farklı bir içerik bulundurduğunuzu sitenize gelen botları sayesinde fark edecektir.

Örnek kod:

<title>SEO Nedir, Nasıl Yapılır? – seobil </title>

 

Sayfa Başlığının Arama Sonuçlarında Görünmesi

 

Kullanıcılar Arama motorlarını kullanarak bir şeyler arattıktan sonra arama sonuçları görüntülenir ardından en üstte sayfanın başlığı (title) bulunur. Title (başlık) mavi renktedir daha önce ziyaret edilen siteler genel olarak browser larda pembe renkte gözükür. İdeal başlık 50 ila 60 arası olmalıdır.

 

 

seo title başlık örneği

 

 

 

 

 

Yapılması gerekenler:

 

 • Sayfa içeriğini etkin bir şekilde temsil eden bir başlık seçilmesi, keyword (anahtar kelimenin) title da kullanılması.
 • Her bir sayfayı temsil edecek birbirinden farklı başlıklar kullanılması.
 • Kısa ve açıklayıcı başlık kullanımı. Çok uzun başlıkların sadece belli bir kısmı arama sonuçlarında gözükür.

 

Kaçınılması gerekenler:

 

 • Sayfa içeriği ile alakasız başlık seçilmesi.
 • “Başlıksız”, “isimsiz” gibi varsayılan değeri değiştirmeden başlık kullanılması.
 • Tüm sitedeki sayfalar veya büyük bir çoğunluğu için aynı başlığı kullanmak.
 • Çok uzun başlık kullanımı.
 • Başlığa gereksiz anahtar kelime (keyword) ile doldurulması.

 

 

Meta Etiketi

 

Meta tag (meta etiketleri) arama motorlarına siteyle ilgili bilgi sağlar. Meta etiketleri her türden kullanıcıya ve arama motoruna hitap etmek için kullanılabilir. Meta etiketleri <head> kısmının içerisinde bulunan html kod parçalarıdır. Bu etiketler görevlerine göre farklı çeşitlere ayrılır. Bunlardan bazılarını anlatacağız.

 

Meta Description ( Meta Açıklaması)

 

Meta description (meta açıklaması) Google ve diğer arama motorlarına sayfayla ilgili özet bilgi sunar. Sayfa başlığı birkaç kelimeden oluşurken. Meta açıklaması bir veya iki cümleden bazense kısa bir paragraftan oluşur. Meta description maksimum 160 karakterden oluşmalıdır. Meta description Google sıralama algoritmasına doğrudan bir etkisi yoktur ; ancak meta açıklaması kullanıcıya siteyle ilgili bilgi ve güven verdiği için kullanılması şarttır.

 

<meta name=”description” content=”Sayfa açıklaması” />

Örnek vericek olusak :

 

meta descriptionı yukardaki gibi olan bir websitesi aşağıdaki resimde kırmızı alanda belirtildiği gibi gözükecektir.

Meta Robots

 

Bu meta etiketi arama motorunun indexleme ve crawlama özelliklerini kontrol etmesini sağlar. “robot” meta etiketi tüm arama motorlarında geçerlidir. “googlebot” meta etiketide Google a özeldir ve yine aynı işlemleri gerçekleştirir. Bu etiketler için varsayılan değer “index,follow” dur yani aksi belirtilmediği müddetçe Google sayfanızı indexlicek ve sayfanızdaki linkleri takip edecektir.

 • noindex: Sayfanın indexlenmesini engeller.
 • nofollow: Google botlarının sayfanızdaki linkleri takip etmesini engeller.
 • nosnippet: Yazı veya video snippet lerininizin arama sonuçlarında gözükmesini engeller, mümkünse video yerine statik(sabit) bir resim gösterir.
 • noimageindex: Sayfanızın Google arama sonucunda görüntülenen bir resim için referans olmamasını istediğinizi belirtir.

 

<meta name=”google” content=”notranslate” />

 

Arama yapan kişi arama sonuçlarında ana dilinde olmayan bir sayfaya denk geldiğinde Google sayfa çevirisi için bir link koyar, bu meta tag bu linki kaldırmaya yarar.

Meta Keywords

Meta keywords kullanımı AltaVista , İnfoseek gibi eski arama motorlarının kullanıldığı 1995’lere dayanır.

<meta name=”keywords” content=”seo, arama motoru, seo analiz, search engine optimization” >

Formatında kullanılır. Content’in içine yazılan kelimeler kullanıcılar tarafından  gözükmez ; ancak arama motorları tarafından görülür ve ranking (sıralama) ölçütü olarak kullanılırdı; ancak bu yöntem tam olarak istenilen sonucu verememiş ve kötü amaçlı olarak aşırı kullanıma maruz kalmıştır. İnternetin ticaretteki payı arttıkça bu meta etiket spam kullanıma maruz kalmış ve arama motorları bu etiketi kullandıkları, sıralama algoritmalarından çıkarmaya başlamıştı. Google “meta keywords” kullanmadıklarını 2009 yılında Matt Cutts’ ın yaptığı  açıklamada bildirdi.

 

Yapılması gerekenler:

 • snippet kullanımı.
 • Sayfa içeriğiyle örtüşen, etkin ve özgün bir sayfa özeti.
 • 135 – 160 karakter arası uzunluğa sahip olmalı.

Kaçınılması gerekenler:

 

 • Sayfa içeriğiyle alakasız meta oluşturmak
 • Çok kapsamlı, detaylı bilgi vermeyen meta açıklamaları kullanılması. Sayfadaki ürün ismi ve açıklaması yerine “Bu bir e ticaret sitesidir” gibi.
 • Tam bir doküman içeriğini meta descriptionın içerisine kopyala yapıştır yapmak.
 • Sitenizdeki çoğu sayfa için aynı meta tag ları kullanmak.