Geçtiğimiz günlerde bir çok wordpress kullanıcısı Google Search Console hesablarına uyarı maili aldı. Bu mailde “Mülkünüze ait içerik hataları sorunları tespit edildi. itemListElement alanı eksik” gibi bir bilgilendirme mesajı mevcut. Bu tür içerik haritası ve  benzeri sorunların, çözülmemesi SEO açısından sıralama kayıpları olmasını sağlayacaktır. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar için hızlı bir çözüm kılavuzu hazırlamak istedik.
Öncelikle hatanın sebebini anlamamız gerekiyor. Hata mesajından da anlaşılacağı gibi içerik haritamızda sıkıntılar mevcut. İçerik haritası aslında Breadcrumb olarak bildiğimiz yol göstergesidir.

İçerik Haritaları Sorunu Tespit Et

Site url’inizi Google Yapısal Test Aracı ile denetleyerek sorunu anlayabilirsiniz.
Bu hatayı sitenizde boş bir içerik haritası (breadcrumb) mevcut olduğunda alırsınız. Çünkü içerik haritanızın olduğunu kullanıcılara ve arama motorlarına söylüyorsunuz ancak herhangi bir dizin yolu göstermiyorsunuz. Google bu noktada uyarı mesajı olarak bizleri bildiriyor ve itemListElement’in boş olduğunu bunu doldurmamız gerektiğini söylüyor. Şema yapımızdaki bu sorunu düzelterek hatadan kurtulabiliriz.

itemListElement Alanı Eksik Sorunu Çözümü

Yoast SEO gibi bir eklentinin breadcrumb özelliğini kullanıyorsanız, son versiyonda olduğunuzdan emin olun. Eğer son versiyonda değilseniz eklentiyi güncellemeyi deneyin çözüm getirmişlerse sorununuz düzelecektir.
Breadcrumb için eklenti yada tema özelliği kullanmıyorsanız:
Wordpresss kullananlar için single.php yada content-single.php dosyalarına girerek diğer arkadaşlarda post sayfalarının üretildiği dosya içerisine girerek aşağıdaki html kodunu bulabilirler:

alanı gibi yada

Kopyala

Örnek breadcrumb kullanımı:

Kopyala

Yukarı da görüldü üzere en üstte bulunan:

Kopyala

Eksik position alanı hatası alan arkadaşlar da aşağıdaki kod parçasını ekleyerek düzeltebilirler:

Kopyala

Buradaki content dynamic bir veri olmalıdır her bir item için artması gerekiyor.

içerik haritası breadcrumb

Mavi ile belirtilen alan içerik haritası (breadcrumb) olarak adlandırılır. Her web sayfası html yapısına dahil edilebildiğinden ve burada listelenen tüm Şema etiketleri Web Sayfası altında efektif olarak kullanılabildiğinden oldukça önemlidir. Siz değerli okuyucularımıza Web sitelerinde en çok kullanılan ve en önemli işaretleme yöntemi hakkında bilgi vermeden yazımızı sonlandırmayalım. Tüm web sitelerde yaygın olarak kullanılan şema işaretlerinden biri Breadcrumb yapısıdır. Breadcrumb, kullanıcıların sitenizin gezinmesini anlamalarını ve sayfalar arasında gezinmelerini kolaylaştıran bir bağlantı dizisidir. Breadcrumb sayesinde kullanıcı hangi sayfa’da olduğunu ve o sayfadan önceki dizinleri/kategorileri görebilir. Google’da kullanıcı deneyimini arttırmak için içerik haritalarına oldukça önem verir. Bu yüzden göz ardı etmeden efektif olarak kullanmamız gereken bir unsurdur.

Sizde içerik haritası sorunu alıyorsanız ve aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Google’ın breadcrumb ile ilgili standartları son zamanlarda sık değişmeye başladı. Breadcrumb’ınız aşağıdaki formatta göründüğü sürece bir sorunla karşılaşmamanız lazım. Oluşturduğunuz breadcrumb’ı Google yapısal veri aracından kontrol edip hataları bulabilirsiniz.

Kopyala

Breadcrumb ile ilgili daha fazla bilgiye erişmek için Google dokümanından yararlanabilirsiniz.