H1 başlıklarının çok fazla sayıda sayfa içerisinde kullanımı uzun süre kafaları karıştıran bir durum olmuştur. Birçok SEO uzmanı çalışmalarını riske atmamak için bir sayfada tek bir h1 başlığı ile yetinmeyi seçmişlerdir. Çok fazla h1 kullanımı üzerine belirsizliği ortadan kaldıran Bir Google çalışanı sayfaların farklı bölümlere ait içeriğini daha iyi anlaşılması için h1 başlıkları birden fazla kullanılabilmesi üzerine twitter üzerinden açıklaması şöyledir.

Bu konuda ilgili açıklamayı 3 ekim 2019’da yayınlanan #AskGoogleWebmasters kanalında Google Webmaster trends analisti John Mueller, Sayfaları birden fazla H1 başlığı içermesinin sıralama açısından bir sorun yaşamadığını açıkladı. Tüm kullanıcıların h1 başlığı kullanırken hep tedirginlik yaşadığı noktada bir Google çalışanı tarafından durum aydınlatıldı.

Twitter’dan gelen SEO sorusu şöyledir:

@chaeppeli adlı Twitter kullanıcısı sorusunda;

Başlıklara erişilebilirliği nasıl kullanmamız gerektiği ile ilgili açıklayıcı bir cevap alabilir miyiz? İnternet ortamında genellikle h1 etiketini bir kez kullanıldığını görmekteyim. Net bir cevap elde edemiyorum.

Google personeli Mueller tarafından gerekli görülen açıklama geldi

Cevap: Mueller, Google’ın sistemlerinin gelişmiş olduğunu web’de son derece yaygın olan birden fazla H1 etiketi kullanımının arama motoru sonuçlarını olumsuz yönde etkilemediğini belirtti.

Google, başlıkları nasıl kullanır?

Bir sayfanın farklı bölümlerine ait içerikleri daha iyi anlamak için h1 başlıkları kullanılabilir. Açık, net anlamsal olarak anlaşılabilir başlıklara sahip olmak herhangi bir sayfayı daha anlaşılır hale getirmek için kullanılabilir. Web’de kullanımları anlamsal olarak çoğu zaman doğru olmayan yapılar ile karşılaşıyor ve üzerinde çalışıyoruz şeklinde Mueller açıklamasını yaptı.

Kullanıcılar için başlık farkları çok da önemli sayılmaz, Google; sayfa içerisinde farklı h1 başlıkları için kullanılan sistem de çok seçici davranmamaktadır. Bundan dolayı sıralama için çok önemsenecek bir HTML kriteri değildir.

Birden çok H1 kullanımı sonuç olarak

Mueller tarafından verilen tavsiye, SEO birinci hedef olarak görülmemelidir. Kullanıcılar için içeriği daha erişilebilir, kullanışlı bir şekilde sunmanızı sağlayacaksa birden fazla H1 başlığı ve diğer HTML yapıları kullanımı bile SEO için gösterdiğiniz çabaları engellemeyecektir.