Alan adı (Domain name) bağlı sıralama faktörleri nelerdir? Google sıralama faktörleri arasında yer alan domain adına bağlı 10 kriteri burada tüm detaylarıyla bulabilirsiniz.

1

Domain (Alan Adı) Yaşı

Google’ın ünlü isimlerinden Matt Cutts göre yeni bir alan adıyla daha eski bir domain arasında ihmal edilecek kadar küçük bir farkın olduğunu belirtiyor. Sonuç olarak alan adı yaşı sıralama faktörleri için önemsenmeyecek bir etkiye sahiptir.

2

Domain Adın içinde Anahtar Kelime Olması

Google sıralama faktörlerini yenilemenden önce domain adı içinde anahtar kelime olması ve birebir eşleşmesi daha iyi bir sıra alması için son derece önemliydi. Artık alan adı içerisinde anahtar kelimenin olması eskiden olduğu gibi kolayca sıra almayı sağlamaz. Bu yüzden domain adı seçerken kullanıcıların akıllarında kalacak domain adı almak daha doğru bir seçim olacaktır. Site içerik yapısı neyle alakalı ise arama motorları domain adının alakalı olduğu konu ile ilişkilendirir.

3

Domain Adının başında Anahtar Kelime Olması

Hedeflenen anahtar kelimeler alan adında sıra ile kullanılacak olursa ilk sırada yer alan anahtar kelimeler, orta veya sonda kullanılan anahtar kelimelere göre web sonuçlarında daha iyi sıralama alır. Anahtar kelime domain adının başında yer alması domain adına bağlı bir kriteridir. Google sıralama faktörleri arasında domain adının başında anahtar kelime olması, aynı düzeyde başında anahtar kelime yer almayan web sitelerine göre daha iyi sıra aldığı bilinmektedir.

4

Domain Adı Kayıt Süresi

Domain Kayıt süresi ne kadar uzun yapılırsa arama sonuçlarında daha iyi bir sıra alması için önemli bir arama motoru optimizasyonu kriterdir. Bunun nedeni uzun kayıt süresine sahip alan adları arama motorlarının gözünde yasal bir amaç için kullanıldığı için açılmış olmasıdır. Arama motorları sıralama faktörünü kullanırken Kısa süreli açılan alan adlarına temkinli yaklaşmaktadır. Bundan dolayı 5 senelik kayda sahip bir domain adı, 1 senelik kayıt süresine sahip bir domaine göre daha iyi sıralama alır.

5

Subdomain Adında Anahtar Kelime Olması

Moz’a göre subdomain içinde anahtar kelime olması bir sıralama faktörü olarak belirtilmektedir. Eğer alt alan adında bir anahtar kelime kullanımı yapılırsa o anahtar kelime ile iyi bir sıralama alınabilir.

Nasıl Alan adına bağlı SEO kriteri için tam destek veren başarılı dijital SEO ajansı bulursunuz?

SEO kriterlerini iyi uygulayan başarılı dijital pazarlama ve SEO ajansı sitenizi rakiplerin önüne kolayca geçirir.

6

Domain Geçmişi

Tescil edilecek alan adının geçmişi sıralama faktörleri arasındadır. Eğer yeni bir alan adı kaydettirilecekse ve geçmişinde ceza almışsa o ceza yeni sahibine devreder. Bunun önüne geçmek için tüm bağlantıları ret etmeye başlamak yeni bir domain adına sahip olanların ilk yapacakları iştir.

7

Tam Eşleşen Domain Adı (EMD)

Tam eşleşen Domain Adı (EMD: Exact Match Domain) sitelerin iyi bir sıralama alması için avantaj olabilir ancak bu siteler düşük kaliteye sahip ise hiçbir fayda sağlamayacaktır.

8

Whois Bilgilerinin Gizliliği

Whois bilgilerinin gizli olması saklanacak bir şeyin olduğu düşüncesini herkesin aklına getirir. Buda bir sıralama faktörü olarak karşımıza çıkar. Herkese açık bilgiler daha şeffaf bir görünüm olduğu gibi alan adına arama motorlarının daha fazla güvenmesini sağlar. Açık bir whois bilgisine sahip alan adı, kapalı bir siteye göre daha çok indeks alır.

9

Domain Sahibinin Ceza Alması

Domain adına sahip kişi eğer arama motoru markaları tarafından ceza almışsa diğer sahip olduğu alan adlarının da ceza alma durumu çok muhtemeldir. Spamdan dolayı ceza alan domainlerin sahipleri diğer domainleri içinde ceza alması beklenir ve sıralamayı etkileyen ceza önemli bir faktördür.

10

Domain Ülke Uzantısı

Domain ülke uzantısı için üst seviye alan adı olarak adlandırılan TLD (Top Level Domain) sitelerin .com gibi uzantıları yerine bölgesel olarak kullanılan uzantılardır.

Domain Ülke Uzantısı

Domain Ülke Uzantısı

Bu uzantıları kullanmak bölgesel olarak avantajlı olacağı gibi global düşünülünce dezavantajlıdır. İşinizin niteliğine göre tercih etmek fayda getirebilir.

Domain adı hakkında daha fazla bilgi için içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

URL Yapısını Değiştirmek Kötü Bir Fikir mi?

URL Terimleri ve SEO Dostu URL Seçimi

SEO Uyumlu (SEF) URL Nedir? Nasıl Yapılır?