Web sitesinin trafiğinin az olmasından şikayet eden çok olmuştur. Peki URL’lerin yapısını değiştirecek olursak bu iyi bir fikir olabilir mi? Trafik düşükken bunu yapmak iyi sonuçlar doğurur mu?

Gibi sorularımıza cevap bulmaya çalışalım,

Tüm SEO senaryolarını içerisinden tüm ihtimallerde olduğu gibi duruma göre değişkenlik gösterecektir.

URL yapısı değişikliği için nedenleriniz üzerinde uzun süre düşünmelisiniz. Bu değişikliği gerçekleştirmeniz neden sizin için bu kadar önemli enine boyuna masaya yatırmalısınız. Eğer çok ciddi sebepleriniz yoksa hiç URL yapısı üzerinde değişiklik yapmamanız daha doğru bir seçim olacaktır. URL değişikliğine götüren en önemli sebepler alan adları, kategori isimleri, ürün isimleri, platform değişiklikleri ve bazı kullanılan isimlerin bir şirket tarafından markalanmasının yanında sitenin yeniden tasarım da başlıca URL yapısı değişikliği nedenleri arasındadır. URL yapısı değişikliğinden uzak duramayacağınız bir noktada iseniz artılarını ve eksilerini iyi düşünüp bu kararı vermelisiniz.

Neden URL Yapısını Korumaya Çalışmalıyız?

URL yapısını değişikliği mümkün olduğunca SEO için korumak istediğimiz önemli nedenler vardır. Bu duruma örnek vermek istersek; Ufak bir değişiklik kullanıcıların tarayıcılarına kaydettiği yer işaretlerini, gönderilen e-postaların erişimini engeller ve ziyaretçilerin erişimine engel olmaktadır. URL yapısı değişince kullanıcının siteniz ile olan doğrudan bağlantısına engel getirmiş olursunuz. URL’lerin oluşturulmasında kullanılan tüm dijital reklam hizmetleriniz boşa gitmekte ve eski durumunu tekrar yakalaması yeni masraflara yol açacaktır. Değişikliğe uğrayan URL yapısını 301 ile yönlendirme gerçekleştirilmelidir. Her ne kadar yönlendirmeler ile çözüm üretilmek istense de kullanıcılar gidecekleri sayfalarda asıl aradıklarını bulamadıklarında bu süreçte ziyaretçi kayıpları yaşanacaktır. Bir URL değişikliği yapılmamasının tek nedeni SEO ile ilgilidir. SEO uzun süreçte kazanılan bir başarı olduğundan sayfaların sahip olduğu otoriteyi sallayan bir işlemdir. Bu yüzden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Yenilenecek URL yapıları Google Search console tarafından yeniden keşfetmesini sağlaması sayfanın yeniden indeks alması için gerekli bir süredir.

Bağlantılar

Sayfalarınıza gelen bağlantılar SEO için en önemli faktörlerden birisidir. Bağlantının kalitesi, miktarı sitenin Google gözünde potansiyel ölçülerden birisi olduğundan güvenilirliğin temsilidir. Bir web sitesi baştan tasarlandığında muhtemel karşılaşılacak en büyük sorun SEO değeri azalmasıdır. Bu nedenle bir web sitesinin ilk olarak sahip olması gerekli site haritası olmalıdır. Değişikliğe uğrayan URL yapıları 301 ile kalıcı yönlendirme sayesinde eski sayfalardan daha güncel sayfalara yönlendirme işlemini başarıyla yaptığınızdan emin olunuz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli durum az evvel değindiğimiz gibi eski sayfanızı yönlendireceğiniz sayfanızın alakalı benzer bir içerik olması gerektiğidir. Aksi taktirde Google bu bağlantıların değerini kaldırabilir. Ayrıca tüm sayfalarınızı tek bir sayfaya örneğin anasayfa veya üst seviye bir kategori sayfasına yönlendirme işlemi karşısında Google bu gibi durumlara karşı bağlantıları kazandırdığı etkiyi ortadan kaldıracağını belirtmektedir. Eğer bağlantılar Google tarafından devalüe edilirse bağlantı profiliniz değer kaybedeceğinden sitenizin sıralamasına zarar verecektir. Ayrıca web sayfalarınıza gelen tüm gelen bağlantıların değiştirilmesi gerekmektedir. Ücretli kampanyalar, sosyal platformalar ve site dışı reklamlarının da değişmesi gerekmektedir.

Google Bağlantıları Yeniden Keşfetme Zamanı

Google kaynaklarında URL yapısı değişikliği üzerine açıklamalarında değişim gerçekten gerekli olmadıkça değiştirmeme tavsiyesinde bulunmuştur. Google çalışanı “John Mueller” URL yapısı değişimi johnmu reddit üzerinden belirtiği açıklamada Google’ın sitenize ait olan bağlantıları keşfetmesi zaman almaktadır.

Yeniden bağlantıları Google tarafından keşfetmesi üzerine gösterilen en önemli etki yeniden işlenerek bulunması zaman alan çok sayıda URL’nin (bu klasördeki tüm sayfaları) değiştirmesinden kaynaklanmaktadır. Bunu yapmak için gerçekten iyi bir neden olmadığı sürece URL değiştirmekten kaçınılmalı ve uzun vadede böyle kalacağından emin olunmalıdır.

URL yapısında değişiklik sonrasında sıralamalarda ve dolayısıyla trafikte bir gerileme yaşanabilmektedir. Bu gerileme bir geçiş kontrol listesi izlediğiniz takdirde ve yönlendirmeleri doğru şekilde uygulanması sayesinde hızlı bir şekilde düzeleceğinden emin olabilirsiniz. Hızlı bir şekilde düzelmesinden kasıt işletmenin büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte birkaç hafta veya bir aydan daha uzun sürebilmektedir.

Pekâlâ yaşanacak gerileme ve sıralama kayıpları işletmenizi nasıl etkilemektedir?

Trafiğiniz zaten düşükse ve üst sıralarda zaten yer almıyorsanız bu durum sizi çok fazla etkilemeyecektir. Aksine Trafiğiniz yüksek ve yok yüksek değere sahip bir şirket için büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Değişiklikleri gerçekleştirmeden önce URL yeniden eşleşmelerini tüm ilerlemelerde uygun protokolleri izlediğinizden emin olmalısınız. Burada bahsettiğimiz URL değişiklikleri HTTP’den HTTPS’ye geçiş için geçerli değildir. Google güvenli bağlantı sağlaması için ayrı bir süreci vardır. Bu nedenle daha güvenli olduklarından emin olmak için hareket eden siteler üzerinde fark edilmeyecek küçük bir etkiye sahiptir. Bir URL yapısı üzerinde yapılacak değişiklik trafiği ve sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir.