Google Cezaları, WWW (World Wide Web) ortamını, kullanıcılar adına daha iyi ve kullanışlı hale getirmek için Google tarafından verilir. Ceza alan web siteleri Google kalite yönergelerini ihlal edenleri disipline etmesi ve spamı engellemek hedeflenir. Gelişmiş Google arama motoru algoritması tüm spam çeşitlerini yakalamaktadır. Black hat SEO teknikleri ile çalışmak sitenizde sıralama kayıplarına, arama sonuçlarından kaldırılmasına kadar farklı ceza ve yaptırımlar ile karşımıza çıkmaktadır.

Google Cezaları Türleri Nelerdir?

Google Cezaları Türleri, Site içerikleri Kullanıcıları aldatmak için oluşturulan sayfalar ve Siteye aşırı SEO yapılmasına karşı Google tarafından sitelere yönelik yaptırım çeşitleridir. Google Cezaları türlerini en genel olarak iki farklı ceza türü içinde inceleyebiliriz.

Ceza türlerini, manuel cezalar, algoritma cezaları ile otomatik gelen cezalar şeklinde Google cezalarını iki sınıf da incelenir.
Gooogle cezası almamak için ne yapmalısın

Bu Google cezalarını daha fazla detay için açmak istersek;

1 Manuel Cezalar

Ani sıralama kaybı yaşıyorsanız Google Search Console içerisinden Mülkünüze ait bir manuel işlem var mı diye kontrol sağlamalısınız. Olası ceza alınması durumunda bildirimi Search Console aracılığıyla size yapılır. Eğer bir “Search Console” hesabınız varsa orada bildirilen ileti de cezayı neden aldığınız açıkça belirtilmektedir. Kurtulmanız için sizi yönlendirecek bilgilendirmeler ve kurtulmanız için yapmanız gereken aşamalar hakkında bilgi sağlar.

Panda ve Penguen Algolaritmalarına göre Google Cezaları Nelerdir? Konuyla alakalı Daha detaylı bilgi için

Google Cezaları, Panda ve Penguen Algoritmaları

İsimli sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Manuel cezaya sebep olan başlıca nedenler
 • Web sitenize gelen doğal olmayan çok fazla sayıda bağlantılar kurulması.

 • Web sitenizden çıkan doğal olmayan bağlantıların yüksek sayıda olması.

 • Kullanıcılar tarafından oluşturulan İçerik spam’ı yorum veya post kısmında olması fark etmez.

 • Web sitesinin saldırıya uğramış olması.

 • Sadece tam spam, sürekli spam almasının yanında sürekli spam yapmasınıda kapsamaktadır.

 • Spam içerikli biçimlendirme yapılması.

 • Site içerisinde gizli resim kullanımı bir resmin pixeli düşürülerek uygulanmaktadır.

 • Sitenin bir kısmı veya tamamında Gizli metin veya anahtar kelime doldurma.

 • Kullanıcılar ve arama motorları sonuçları için katma değeri düşük olan veya hiç olmayan zayıf içerik yazılması.

 • Gizleme veya gizli yönlendirmeler cezası (cloaking cezası bu cezayı tetiklemektedir).

 • Sitenin web sürümü ile Amp Sürümünün uyuşmaması

 • Spam yapan ücretsiz hosting kullanımı manuel işlem görmenizi sağar.

https://support.google.com/webmasters/answer/9044175?hl=tr

Daha fazla detay için okuyabilirsiniz.

Google Search Console, Manuel İşlemler Hiçbir Sorun Algılanmadı Diyor?

Eğer önemli sıralama kayıpları ve indeks sorunları yaşıyor iseniz manuel işlem kısmında hiçbir sorun algılanmadı demesi ceza almadığınız anlamına gelmez. Siteniz, farklı bir tür cezaya maruz kalmış olabilir. Google kalite yönergelerine aykırı yapılan her çalışma sitenin tamamı veya bir kısmını manuel ceza türü olmayan diğer cezalara yakalanmış ve uygulanmış olabilir.

Manuel ceza gerçek kişiler tarafından yani Google personelleri olan analistler, araştırmacılar ve istatistikçiler, sitenizi kapsamlı ve detaylı inceler. Sonrasında cezai işlem uygulanır.

Neden Google Spam yapan sitelere ceza verir?

Spamla mücadelesinin en büyük sebebi web sonuçlarını daha iyi duruma getirmektir. Bu sayede kullanıcıların aradığı sonuçları en doğru sayfalara erişmesini sağlamaktır. Google spamla savaşta çok iyidir. Birçok yapılan spamı tespit etmektedir.

Spam olan linkler nelerdir ve cezası var mıdır?

Spam olarak oluşturulan linkler, içerikler ve yorumlar Google tarafında cezai işlem uygulamasına tabidir. Kullanıcıların aradıkları anahtar kelimeleri, site içi veya site dışı alakasız adreslere linklerle yönlendirilmesi, Google kalite politikaları sebebine istinaden cezanın gelmesine yol açıyor.

Manuel ceza nedenleri nedir?

Manuel ceza nedeni, siteye gelen geribildirimler yani backlinkler, zararlı kod kullanımı veya yapılandırılmış veri hatalarından kaynaklanıyor olabilir. Sitede düşüş sağlayan nedenler tespit edildikten sonra negatif olanları temizleme işlemine geçilir.

Manuel Ceza Sorunlarını Nasıl Çözerim?

Site içi hatalar mevcut ise bunlar düzeltilmeli ve Google Search Console üzerinden yenilenen sayfalar yeniden indeks istenmelidir.

Site dışı hatalar, sebep oluyorsa gelen kalitesiz linkler kaldırılmaya çalışılmalı eğer kaldırılamıyorsa Google bağlantıları reddetme aracından tüm zararlı bağlantıları ret etmelisiniz.

Web sitenizin iç ve dış sorunlarının yeterince çözdüyseniz artık sıra Google’a sayfaların yeniden değerlemesi için bildirim talebi yapılmalıdır.

2 Algoritma Cezaları

Google cezaları Penguen ve Panda algoritmaları ile birlikte web sitelerine uyguladığı otomatik gelen cezalardır. Bu cezaları eskiden doğal olmayan yöntemlerin kullanılması tetiklemektedir.

A. Penguen Algoritma Cezaları

Penguen algoritma cezaları, Penguen cezaları sitenizin backlink profili ile ilgilenmektedir. Sitenin dış sebeplerden kaynaklanan site dışı SEO’yu denetlemektedir. Bu sayede haksız ve yapay bir şekilde kazanılan backlink alan siteleri cezalandırmaktadır.

Burada bahsedeceğimiz ceza türlerinden bazıları Google tarafından alenen doğrulanmamış bazıları ise doğrulanmıştır. Fakat değişmeyen tek gerçek dünyada arama motoru optimizasyonu sektöründe SEO hizmeti veren uzmanların karşılaştıkları deneyimledikten sonra sorunlara verdikleri isimlerdir. Bu sorunlar bir çalışma sonrası aldıkları sonuçlara nasıl etki ettiğine dair tecrübe ve birikimlerin kurala oturtulmasıdır. Esas olan Google kalite yönergelerine uygun çalışmaktır.

Penguen algoritma cezası hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar neler biraz bahsedelim;

google cloaking cezası nedir

Cloaking Cezası Nedir? Çözümü

Cloaking (Gizleme) ve Sneaky redirects (Gizli yönlendirmeler) ikisinin sitelerde kullanımı Google’ın bu cezayı uygulamasına denir. Sitenin tamamı veya bir kısmının bu cezaya maruz kalmasına yol açmaktadır. Cloaking, kullanıcılara Google da gösterimi sağlanan sayfalardan farklı bir sayfa gösterimi yapmak cloaking cezasına sebep olur. Gizli yönlendirmeler (Sneaky redirects) sağlanarak kullanıcılar farklı alakasız sayfalara yönlendirilmek istenmesidir. Kullanıcıların beklenmedik bir kaynağa gitmesidir. Ayrıca belirli bir kaynaktan gelen kullanıcıları yönlendirmede buna dahildir.

Cloaking Cezası sorunu çözümü, Gizleme ve gizli yönlendirmelerin olduğu tüm sayfalar tespit edilir ve kaldırılır. Çünkü bunu bazen siz, bazense sitenizin yönetimini ele geçiren başka birisi yapmıştır. Temizlenen sayfalar Google’a yeniden gönderimi yapabileceğiniz en doğru işlemdir.

Sonuç;

İkisinin aynı anda kullanımını bulut ve şimşeğe benzetirsek, ikisi bir araya gelince yağmur nasıl aşağıya düşerse web sitelerinin sıralaması da arama motoru sonuçlarında aşağıya düşecektir. Bazense sitenin bir kısmı veya tamamı arama motoru sonuçlarından kaldırılmaktadır.

30-60-90 cezası

-30,-60,-90 Cezası Nedir? Çözümü

Kalitesiz backlink ve site içi optimizasyonun kötü olması sitenin tamamı veya bir kısmını bu cezada 30, 60, 90 sıra düşüş yaşamasına nedir.

-30, -60, -90 Cezası Sorunu Çözümü, Bir anahtar kelimede düşüş bir iki sıra ise bu rakiplerin çalıştığını göstermektedir. Fakat birdenbire 30, 60, 90 sıra düşüş varsa bu durumda bir yerlerde yanlış bir çalışma yapıyorsunuz demektir. Bunu anlamanın en iyi yolu düşüşten önce yaptığınız işlemleri kontrol etmektir. Sitenize gelen kalitesiz bağlantıları kaldırmalı yapamıyorsanız ret etmelisiniz. Bunu en kısa zaman yapmak en akıllıca çözüm olacaktır.

Bomb Cezası Nedir? Çözüm

Bu ceza genellikle aynı, tek bir anahtar kelimede sürekli link almaktan kaynaklanan bazen site sahibinin veya seocusunun hatalı çalışması, bazense anti seo amaçlı kullanımı ile rakip sitelere verilen linkler nedeniyle sitenin bu cezaya maruz kalmasına denilir.

Bomb cezası sorunu çözümü, alınan linkleri kaldırmayı denemek olmuyorsa ret etmek ve o kelime üzerine link alımını bırakmaktan geçmektedir. Güncel olmak sitenin arama motorları tarafından dikkatini çekecektir. Bu sayede yeniden sıralama almanın yolunu açacaktır.

-900+ Cezası Nedir? Çözümü

İyi bir sıralamanız varsa birdenbire arama motoru sonuçlarından (SERP) sıranız kayboluyorsa -900+ cezasına maruz kalmışsınız demektir. Bu ceza açık bir şekilde size ihtar yollamakta nasıl mı hatalı optimizasyon desek yeterlidir. Bu ceza yı hak edecek ne mi yaptınız! Google kalite yönergelerinin dışına çıktınız ve doğru bir optimizasyon gerçekleştirmediniz.

-900+ Sorunu Çözümü, düzeltmek için Google size bir şans veriyor 900+ bu anlama gelmekte eğer yaptığınız hatalı optimizasyonu düzeltin ve sıranızı geri alın. Google indekslerinizi veri tabanında saklıyor ve doğru hamleyi yapmanızı bekliyor. Ardından eski sıranızı verecektir. Yaptığınız hatanın ne olduğunu bilmiyorsanız ilk olarak ahrefs seo aracından en son gelen linkleri kontrol edin. Eğer sitenize gelen linklerde sorun yoksa diğer bir adım da CMS kullanıyorsanız etkilenen sayfaların önceki sürümlerini incelemek hatayı yakalamanızda hızlı bir yol izlemenize olanak sağlayacaktır. Etkilenen sayfaları düzeltmeniz sıralamaların geri gelmesi için yeterli olacaktır.

 

B. Panda Algoritma Cezaları

Panda algoritması ise içerikler üzerinedir. İçeriklerin özgünlüğü, alakalı ve yararlı olmasına ayrıca kopya içerik kullanımına kadar kapsamlı olarak değerlendiren panda algoritma güncellemesidir.

Teknik SEO’nun panda algoritması üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur. Panda algoritması sitenize etkisi tamamen içerik kalitesiyle alakalıdır.

Mutlaka Bilinmesi gereken panda algoritması nitelikleri; Google Panda Algoritması Sayfalarda kullanıcı odaklı dikkat ettiği özellikleri listeliyelim.
Google Panda Algoritması Özellikleri
 • Makalede sunulan bilgiler güvenilir midir?

 • İçerik konunun uzmanı tarafından mı yazılmış yoksa alelade mi derlenmiş?

 • Sitede anahtar kelime çeşitliği var mı, yoksa aynı anahtar kelimelerin farklı varyasyonları mı mevcuttur?

 • Yinelenen benzer içerikler, bir birisi ile paralel içerikler var mı?

 • Kredi kartı bilgilerinizi bu siteye vermek güvenli midir?

 • İmla kurallarına uyulmuş mu, yazım biçimsel ve mana olarak hatalar var mı?

 • Konular belirlemesi okuyucuların merak alanlarına göre mi yapılıyor yoksa arama motorlarında nelerin iyi olabileceğine göre mi seçiliyor?

 • Makale içeriğinde verdiği bilgi orijinal mi, raporlar gerçek mi, geçerli bir analiz değerini sağlıyor mu?

 • Arama motoru sonuçlarında diğer sayfalara kıyasla daha iyi bir kıymet sağlıyor mu?

 • İçerik üstünde ne kadar kalite kontrol sağlana biliyor?

 • Makale bir hikâyeyi her açıdan ele alıyor mu?

 • Site konusunda tanınmış bir otorite mevcut mu?

 • Makale sıklıkla mı giriliyor yoksa tek bir makale çok hızlı mı yayılıyor?

 • Makale iyi bir düzene sahip mi veya üstün körü acele ile mi oluşturulmuş izlenimi var?

 • Site adından bahsedildiğinde yetkili bir kaynak olarak tanına bilir mi?

 • İçerik konusu tam ve kapsamlı bir açıklama sunmakta mıdır?

 • İçerik anlaşılır bir analiz bilgisi mi veriyor yoksa ilginç sahte bilgiler mi içeriyor?

 • Yer işareti koyma, sayfayı paylaşma veya önerilecek bir sayfa mıdır?

 • Ana içerik okuyucunun dikkatini dağıtan, aşırı reklam içeren bir yapıya mı sahip?

 • Bu makale yayınlanan bir dergi, ansiklopedi veya bir kitapta görülmeli mi?

 • Sayfalar büyük özen ve ayrıntıya girilerek mi yoksa az dikkat verilerek mi üretiliyor?

 • Kullanıcılar bu sayfaya geldiklerinde şikayet edecekleri bir sayfa mı?

Sandbox Cezası Nedir?

Google kalite yönergelerinin en sert uygulandığı yer Sandbox Cezası sitede ilk olarak kalite araması ve bunu yaparken ilk olarak içerikleri denetlemesine denir. Sandbox yeni kurulan bir siteye uygulandığı gibi tecrübeli bir site maruz kalabilir. Domain adının yazınca çıkmaması, sitenin hiç indeks almaması sandbox belirtileridir. Aşırı backlink alımı, hatalı etiket kullanımı, yanlış title kullanımı gibi bir çok sebep kolayca bu filtreye takılmaya sebep olabilir.

Google Sandbox filtreleme cezası ve çözümleri hakkında,

Sandbox Nasıl Çıkılır

Sandbox Nedir, Nasıl Çıkılır? – Tüm Detayları

Kapsamlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kopya İçerik Cezası Nedir?

Google ilk index kuralını ihlal eden web sitelerinin düştüğü cezaya denilir. Nedir bu ilk indeks kuralı, özgün bir içerik oluşturma ve ilk indeksi Google da alan kişiye haklarının ait olmasıdır. Sonrasında bu yazıyı birisi copy paste ile dilediği kadar kopyalasın hem sıralama alamaz, hem öncesinde oluşturduğu özgün içeriklerin sıralamalarını kaybeder. Kurtulmasının tek yolu kopya içerikleri kaldırmasıdır. DMCA tarafından kopya içerikler zorla Google arama sonuçlarından kaldırılmaktadır. Bu tür bir yaptırıma maruz kalmak sitenizin otoritesini yok edecektir.

Tanımlanamayan Sebeplerden Dolayı Trafik Kayıpları

Sıralama ve Trafik kayıpları her zaman kötü bir SEO’nun veya bir algoritma güncellemesine takılma veya bir ceza yüzünden olmamaktadır. Birçok değişkenin etkilediği bir faktördür. Bunları tespit etmek başarılı bir uzmanın rahatlıkla yapabileceği işler arasında olmaktadır. Site içerisinde yapacağınız ufak değişiklikler bazen büyük sıralama ve trafik kayıplarına neden olabilmektedir.

Yazımıza,

Google Algoritma Güncellemeleri ve Trafik Düşüşlerinin Sebepleri

Göz atabilirsiniz.

Trafik kayıplarının nedenlerinin bulmak size sorunun başladığı yere götürecektir. Sitenizi Google Analytics gibi araçlarla düzenli izlemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca Google Search console bildirileri siteniz üzerinde var olan sorunları size bildirmektedir. Performans sorunları, Hosting bağlantı sorunları ve Google, Yandex ve Bing gibi arama motoru botlarının engellenmiş olması trafik kayıplarına yol açacak başlıca diğer nedenler arasındadır.