Sandbox Nedir

Sandbox’ın ne olduğuna ve tarihçesine kısaca değinelim: 2004 yıllarında bir çok webmaster ve seo uzmanı yeni kurdukları web sitelerinin seo kurallarına dikkat etmelerine rağmen eskisi kadar iyi sıralamalar elde edemediğini fark etti.

Sitelerinin sayfaları Google’da index almakta fakat; iyi sıralar elde edememekteydi.

Hatta Bing, Yahoo ve diğer arama motorlarında da iyi sıralamalar elde edebiliyorlardı.

Sıralamalarında ki bu sorunun yeni kurulan siteler için bir kaç hafta/ay arasında devam ettiğini ve bu sürecin sonunda bekledikleri sıralamaları elde edebildiklerini fark ettiler.

Bu durum akıllara acaba Google yeni bir filtreleme algoritması mı getirdi sorusunu getiriyor.

Sandbox Nedir?

Google, Sandbox ile ilgili bir açıklama yapmadığı için; Sandbox şehir efsanesi mi yoksa gerçekten var mı kesin olarak bilinmese de seocuların tahmini ve deneyimine göre; Sandbox:

Google’ın yeni alınan alan adlarına(domainlere) karşı; sitenin iyi veya kötü amaçlı olduğunu anlamak için uyguladığı filtrelemedir. Günümüzde alan adı almak ve bir site kurmak eskisine nazaran daha makul fiyatlara mâl olduğu için pek çok kişi bu durumu bir avantaja çevirip yeni siteler açıp hızlı backlinkler vererek veya spam yaparak üst sıralara yerleşmiştiSandbox filtrelemesi de bu gibi zararlı İnternet’i kirletecek davranışlarını önlemek adına uyguladığı cezadır. Yeni açılan bir siteye uygulanan bu ağır ceza aslında Google’ın bu sitenin İnternet’te yer almaya layık bir site olup olmadığını test etmesidir. Kısacası Google daha iyi sıralamaları hakkettiğinizi düşününceye kadar sitenizin üzerinden gözünü ayırmaz. Sandbox’a giren siteler indeksleme almaz diyemeyiz ancak; beklenenden çok daha düşük trafik elde eder. Anahtar kelimeleriniz Google arama sonucu sıralamasında düşük sıralamalara yerleşir.

Sandbox’a Neden Girilir, Sandbox Ne işe yarar?

Sandbox’a girmeniz size özel bir şey değildir. Google tüm yeni sitelere uyguladığı filtrelemedir zira yeni kurulan bir site Google’ın gözünde ne yapacağı belli olmayan bir çocuk gibidir bu sebepten sürekli bir gözü onun üzerinde olur.

Peki Google hangi davranış ve özelliklerinizi denetler?

 • Aşırı anahtar kelime kullanımı
 • Kopya içerik
 • Otomatik üretilmiş içerik
 • Gizlenmiş yazılar, linkler
 • Aşırı rich snippet kullanımı
 • Aşırı etiket kullanımı
 • Dışarıya giden aşıra link kullanımı

Google yukarıdaki davranışlarınızı denetler. Böylece arama motorlarını manipüle etmeye çalışıp çalışmadığınızı kontrol altında tutar. Bu yöntem her ne kadar yeni site kurulmuş ve kaliteli içerik üretenleri kısa süre için olumsuz etkilese de uzun vadede İnternet’i spam ve kötü niyetli sitelerde arındırmış olur.

Daha fazla bilgi;

Google Cezaları Neler, Nedenleri ve Nasıl Temizlenir? Çözümleri

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Sandbox kalıcı bir ceza değildir; spam veya kötü niyetli davranışlarda bulunmadığınız takdirde siteniz Sandbox’dan belli bir süre sonra çıkacaktır. Tabi bu sırada yukarıda bahsettiğimiz sitenize zarar verdiğini düşündüğünüz unsurları sitenizden kaldırmanız bu süreci hızlandıracaktır. Düşük kalite linkler alıyorsanız veya çok sayıda link veriyorsanız bu linkleri kaldırmalısınız. Gereğinden fazla anahtar kelime kullanıyorsanız (%5’e kadar anahtar kelime yoğunluğu sıkıntı oluşturmayacaktır.) bu yazılarınızı kaldırmalısınız. Kopya içerik, aşırı etiket kullanımı, gizlenmiş veya arka plan ile aynı renkte link ve yazı kullanımlarından kaçınmalısınız. (eskiden sık kullanılan bir yöntemdi) Bu hatalar sizin de sitenizde varsa sitenizden arındırarak Sandbox’tan daha hızlı çıkabilirsiniz. Ayrıca sitenizi arama motorları tarafından kolayca taranabilir hale getirmek için Google Search Console’a site haritası ekleyin.

Sandbox Nasıl Çıkılır

Bir Sitenin Sandbox’a Girdiğini Nasıl Anlarız?

Eğer iyi kalitede bir içerik üretiyor ve yüksek kalitede sitenizin sektörüne yakın sitelerden backlink alıyorsanız ve doğru seo taktiklerini uygulamanıza rağmen elde etmeniz gereken trafiği almıyorsanız ya rekabet çok yüksektir ya da siteniz “Sandbox” a girmiştir.

Sandbox’a girdiğinizi anlamanın bir başka yolu da şudur;

 1. İyi bir siteye ve içeriğe sahipsiniz.
 2. Siteniz birkaç hafta boyunca birçok sayfada arama sonuçlarında ilk sayfa da çıkıyor.
 3. Bir anda siteniz çoğu sayfasında 10. sayfalara veya gerisine düşüyor. (Siteniz Sandbox’a girmiş demektir.)
 4. Hiçbir değişiklik yapmadan bir süre sonra siteniz tekrar bir sıçrama ile üst sıralara çıkıyor (Arama sonuçlarında ilk 3 sayfa) ve orada kalıyor. (Sandbox cezası bitmiştir)

Bir benzer ancak; Sandbox olmayan senaryo,

 1. Sitenizin pek çok sayfası çeşitli anahtar kelimelerde üst sayfalarda çıkıyor.
 2. Belirli sayfalarınız arama sonuçlarında iyi sıralamaya sahip olmasına rağmen kısa sürede arka sıralara düşüyor ancak; diğer sayfalarınız üst sıralarda yer almaya devam ediyor.
 3. Bu durumda siteniz genel bir düşüş yaşamadığı için Sandbox’a girmemişsinizdir. Yaşadığınız düşüş anahtar kelimenin rekabet seviyesinden kaynaklanmaktadır.

Sandbox’a Girmek Nasıl Önlenir?

Alan adınızı sitenizin canlıya geçmesini planladığınız tarihten birkaç ay önce alıp sitenizin Sandbox’tan dolayı düşük sıralara yerleşme vaktini erkene alabilirsiniz. Bu sırada sitenize kaliteli ve uygun sitelerden aşırıya kaçmayacak şekilde backlink veriniz. Böylece olduğu varsayılan backlink filtresinin limitini de doldurmuş olursunuz. Sitenize orijinal ve kaliteli içerik ekleyin. Böylece sitenizin Google arama motorunda daha erken görünür olmasını sağlarsınız. Düzgün bir zaman planlaması yaparak Sandbox filtresini kolayca atlatabilirsiniz. Bir diğer ve daha hızlı çözüm ise var olan bir alan adını (domain) satın almaktır. Yeni bir alan adı alırken alan adının daha önceden kötü bir niyetle kullanılmadığına emin olun. Domain geçmişini ve sitenin önceki halini tarih bazlı olarak wayback machine kullanarak görebilirsiniz.

Google Adwords veya Adsense Kulanmak Sitenizi Sandbox’tan Çıkarır mı?

Google Adwords veya Adsense kullanmak sitenizin Sandbox’ta kalma süresine bir etkisi yoktur. Ücretli reklamlar sitenize trafiği sağlayacaktır fakat bu trafiğin Sandbox’ta kalma süresine bir etkisi yoktur. Aynı şekilde Sandbox’ta olmanız verdiğiniz reklamın az trafik çekmesi gibi bir zararı olmaz. Google’ın reklam programlarından herhangi birini katılmanız Sandbox süresinin uzayıp kısalmasına sebep olmaz.

İlginizi Çekebilir;

Google Cezaları, Panda ve Penguen Algoritmaları