Bugünlerde sıralama ve trafik değişimlerinin günlük veya haftalık olarak değiştiğini görebiliyoruz lakin Google, algoritma değişiklerini çok nadir bildiriyor. Peki Google’ın yaptığı değişiklikleri tam bir şekilde bilmeden nasıl doğru SEO yapacağız? Neler beklemeliyiz? Trafik düşüşleri ve cezaları nasıl tespit edebiliriz ve bunlara için hamle yapabiliriz?

Ani Trafik Kayıpları

Yeni çıkan bir Google algoritması ya da değişikliğiyle eş zamanlı yaşanan büyük trafik kayıpları, cezalandırıldığınız anlamına gelmez. Aslında ceza olmama ihtimali bile göz önünde bulundurulabilir. Yüksek trafik kaybına sebep olabilecek pek çok etken vardır. Örneğin; sitenin hacklenmesi, negatif SEO, yeniden düzenlenen site, site güncellemeleri, analitik ayarlamalar gibi. Yaşanan trafik kayıplarında Google algoritmalarını sorumlu tutmaktansa öncelikle yanlış yapmış olabileceğimiz hataları tespit etmeli ve bunları düzeltme gayesine girmeliyiz.

Cezalandırılmış olduğumuzu varsaymadan önce, sitemize yapılan değişiklikleri tespit etmelisiniz. Teknik ekibinize, içerik ekibinize veyahut sitenizde değişiklik yapmaya yetkisi olan kişilerle iletişimi sağlayıp sorunun kaynağını bulmalısınız.

Hangi sayfalarda trafik kaybı yaşadığınızı takip edin.

Eğer sadece bir sayfanızda trafik düşüşü yaşandıysa algoritma değişikliğinden kaynaklamamış olma ihtimali oldukça yüksektir.

Organik trafiğinizi takip edin.

Eğer cezaya uğradıysanız sadece Google kaynaklı trafiğinizde düşüş yaşanması gerekir.

Google Analitik takip kodları sitenizden kaldırıldı mı?

Sayfa yönlendirmeleri, url değişiklikleri ayrıca trafik kaybına neden olabilir.

Kopya içerik, spam ve kötü sitelerden backlink almak sitenizin trust rankını ve genel puanlamasını düşürecektir ve buda trafik kaybına neden olabilir.

Siteniz hacklendiyse, saldırgan çoğunlukla aktif sayfalar üzerinde değişiklik yapmaktansa, spam veya kopya içerik oluşturur. Bu durumda CMS (içerik yönetim sistemi) şifresini, ftp bilgileri ve şifrenizi değiştirmeniz ve kırılması daha zor şifreler kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Sitenizin yedeği bulunuyorsa temiz bir kurulum yapabilirsiniz. Ayrıca Google, Bing Webmaster araçlarından faydalanarak sitenizdeki zafiyetleri bulabilirsiniz.

Google algoritmalarında değişiklik olup olmadığını araştırın. Sizi etkileyen önemli bir değişiklik varsa tespitini yapın.

Eğer trafik kaybınız yukarıdaki sebeplerden dolayı değilse o zaman ceza almış olabilirsiniz.

Search Console’u kontrol edin eğer bir cezaya uğradıysanız buradan görmeniz mümkündür.