Google’da arama yaparken güncel bilgilere ulaşamadığınızı hissettiğiniz hiç oldu mu? Yalnız değilsiniz, 2 gün önce Google yeni sayfaları taramada ve index lemede bazı sorunlar yaşadı.

Bu sorun bazı siteleri etkilerken bazılarını etkilemedi ve Google bununla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Geçen günlerde, erken saatlerde yayınlanan içerikler Google arama sonuçlarında gözükmüyordu. Mayıs ayında gerçekleşen index sorununa oldukça benzer bir durum.

Özellikle yeni yayınlanan içeriklerden trafik sağlayan siteler bu durumdan bir hayli etkilendi. Google News, Google Discover ve diğer Google trafik kaynaklarında büyük bir trafik kaybı yaşandı. Search Console raporlarında da bu durumu gözlemlemek mümkün.

8 Ağustos itibariyle Google indexleme ile ilgili sorunların düzeldiğini açıkladı. Bu sorunların düzelmesiyle beraber Google, yeni yayınlanan içerikler için index, tarama ve sıralama işlemlerini dakikalar içerisinde gerçekleştirebiliyor.

Google sorunun düzeldiğini aşağıdaki tweet ile duyurdu:

Google Index sorunu

Şu anda yeni içerikleri tarama ve gösterme ile ilgili bir sorun gözükmüyor. Yeni sayfalarınız kısa süre içerisinde Google’da görünür hale gelecektir.

Google’da arama yaptığımızda yeni paylaşılan içeriklerin arama sonuçlarında görebiliyoruz. Kendi sitemiz üzerinden yaptığımız testler de bunu doğrular nitelikte:

google index sorunu