Google SEO, sürekli değişim geçiren ve bizlerinde adapte olması gereken bir yapıya sahiptir. Google arama sonuçlarında bir takım anahtar kelimeler de yükselmek eskisi kadar basit değil!

Google son zaman algoritma güncellemeleri; anahtar kelime araştırma, içerik güncellemesi eskiden sahip olduğu o güçlü etki arama motoru sonuçlarında göstermiyor. Bunlarla beraber diğer pek çok optimizasyonu gerçekleştirmek gerekiyor.

Her web sitesi kendine özgü karakteristiği olmasından dolayı tek bir strateji çizerek ilerlemek arama motoru sonuçları içerisinde üst sıralara çıkmayı garanti etmez.

Aynı değişiklik farklı web siteler üzerinde farklı etkileyebilir. Bu sebepten geliştirmelere devam etme, yeni stratejiler uygulama, performans takipleri yapma ve gerekli düzenleme çalışmaları oldukça önemlidir.

Mevcut arama motoru sistemlerinde, geleneksel anahtar kelime faktörlerinin ötesinde düşünüp büyük resme bakmamız gerekiyor. Web sitesi genel kullanımı, içeriklerin hem arama motoru hem ziyaretçiler için optimize olması, doğru link inşası, site performansı ve daha fazlası yer alır.

Google SEO Stratejileri

Google’da üst sıralarda çıkmanın bazı yollarını anlatacak olursak aşağıdaki listeyi sunabiliriz:

1.    Sıralamaları Ölçün

İlk ve en bariz yapılması gereken çalışma sıralamalara ait bir liste çıkarmaktır. Esas anahtar kelime grupları performansını bilmeden, ne kadar yol kat edildiğini anlamak oldukça zor olacaktır.

Çıkarılan liste; excel formatı şeklinde bir dosya kaydı yapılması, ileride takip etmenizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Sıralama verileri analiz sonrası;

 • En verimli sayfaları (indeks almış anahtar kelimeleri),
 • Gelişime açık olan fırsatları,
 • Beklenenden az performans gösteren sayfaları (anahtar kelimeleri) keşfetmiş olursunuz.

İlk 5 ve 15. sıra arasında yer alan anahtar kelime gruplarının bulunduğu yazılara/sayfalara odaklanarak zirveye daha hızlı ulaşabilirsiniz.

2.    Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin

Kelimelerin bizim zihnimizde belli anlamları olduğu gibi Google benzeri arama motorlarında farklı manalara gelebilir.

İş sahası bulunan, belli bir kitle tarafından aranan anahtar kelimeleri seçmek tabii önemli!

Bunun yanı sıra aramanın ardındaki niyeti tahmin etmek ve bu anahtar kelimede sıralanmanın zorluğunu tespit edebilmekte bir o kadar önem taşıyor.

Öğrenme/bilgilenme, işlem gerçekleştirme/ hizmet alma, yol tarifi alma gibi amaçları görebilmek hedefinize ulaşabilmeniz için stratejik planlar yapabilmenize olanak sağlar.

google seo arama benzer sonuclar

Google’da arama yaptığınızda en aşağıya inerek, diğer kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarını görebilirsiniz. Aynı şekilde Google’a soru sorduğunuzda bazı sorular için Google’ın yeni geliştirdiği accordion yapı alanları içerisinde sonuçları görmek mümkün.

semrush seo içerik şablonu

Semrush içerisinde bulunan SEO Content Template özelliği ile hedeflediğiniz anahtar kelime deki ilk 10 rakibin, nerelerden backlink aldıklarını görmeniz mümkün ayrıca kullanabilecek diğer anahtar kelimeleri de keşfedilebilir.

Ayrıca uzun kuyruklu kelimelere odaklanma gözden kaçırılmamalıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, düşük aranma hacimlerine sahip olabilirler fakat; rekabet daha az olacağı için daha iyi sıralamalar elde edip organik trafik arttırılabilir.

3.    Teknik Sorunları Düzeltin

Organik aramalarda çıkmanıza engel olan sorunlardan bazıları da teknik sebepler olabilir.

Sitenizin arama motorlarında kolayca bulunabilir ve taranabilir olması gerekiyor. Ayrıca kullanıcıların sitede kolayca dolaşabiliyor olması lazım. Site hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından kolayca gezinti yapılması, Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında iyi sıralamalar elde etmeniz daha olası olacaktır.

Sitenizin SEO dostu URL yapısına sahip olduğuna emin olun. URL seçimi; İngilizce karakterlerden oluşmalı, aşırı uzun olmamalı, mümkünse anahtar kelimeleri barındırmalıdır.

Arama sonuçlarında iyi sıralar elde edebilmek için kırık link (broken link) ve kopya içeriklerin de düzeltilmesi gerekiyor.

Sitenin hızlı ve mobil uyumlu olması da olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

4.    Kullanıcı Deneyimini (UX) iyileştirin

Kullanıcı deneyimi (UX) arama motorlarından organik trafik getirmek için büyük faktörlerden birisidir. Kullanıcı deneyimi ve SEO ’nun bir arada olması arama motorları için oldukça mühimdir. Arama motoru bir web sitesine ziyaretçi getirebilir ve getirdiği ziyaretçinin siteden hemen ayrılmasını istemez. Bunun içinde sitenin iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatması gerekir.

Kullanıcı deneyimi (User Experience) için aşağıdaki iyileştirmeler yapılabilir:

 • İçerik optimizasyonu yapmak.
 • Sunucu ve site kaynaklı hız sorunlarını çözmek.
 • Kaliteli görsel tasarım yapmak.
 • Kategori ve site içi navigasyon yapısını iyi oluşturmak.

5.    Hem Kullanıcı Hem Arama Motoru için Optimize Edin

Bir çoğumuz Google için içerikleri optimize etmeye o kadar odaklanırız ki, asıl hedef olan ziyaretçilere sunum yapacağımızı gözden kaçırır unuturuz. Arama motorları ve bizlerin içeriği farklı okuması ve farklı noktalara dikkat etmesi oldukça doğal bir durumdur. Bu yüzden içerikleri oluştururken hem ziyaretçiler hem de arama motorları göz önüne alarak oluşturmalıyız.

Hem arama motoru robotları hem de ziyaretçiler okudukları içeriğin aşağıdaki gibi olmasını ister:

 • Özgün ve bilgilendirici olmalı.
 • Doğru bilgi sunmalı.
 • Açık ve öz olmalı.
 • Aradığı konu ve alt başlıklarıyla ilgili bilgi sunmalı.
 • Kaba terimler bulundurmamalı.

Başlıklar bir yazının en dikkat çeken ögelerinden biridir. Hem arama motorları hem de kullanıcılar için dikkat çeken unsurlar arasındadır. Ziyaretçiler için yazınızın okunabilirliğini arttırır. Arama motorları için önem hiyerarşisini çıkarmasına yardımcı olur. Aynı şekilde resimlerde kullanıcı deneyimini yükseltir.

6.    Dikkat Çeken Başlıklar Oluşturun

Sayfa başlığı ve başlıklar kullanıcının gördüğü ilk şey olmakla beraber sayfanıza hızlıca göz gezdirirken baktığı ilk şeydir. Kullanıcı dikkatini çekme için elinizdeki en büyük fırsat başlıklar dersek ileri gitmiş olmayız.

Diğer başlıklardan sıyrılacak ve anahtar kelimenizi barındıracak bir başlık, rakiplerinizden üstün hale gelmenizi sağlar. Anahtar kelimeyi başlığın başında geçirmeye de dikkat edin!

Aşağıdaki özellikleri taşıyan başlıkların daha çok etkileşim ve geri dönüşüm sağladığı tespit edildi:

 • Duygu bulunduran başlıklar.
 • Merak uyandıran başlıklar.
 • En iyi 10 müzik uygulaması, En hızlı 10 araba gibi en kelimesi geçiren ve 10 sayısını bulunduran başlıklar.

Meta açıklamaları, arama sonuçlarına doğrudan etki etmese de, kullanıcının siteye tıklamadan önce okuyacağı kısa bir özet sunduğu için göz ardı edilemez.

7.    Algoritma Güncellemelerini Yakından Takip Edin

Google sıkça sıralama algoritmalarını güncelleyerek, en iyi sonuçları sunmayı hedefliyor. Çoğu zaman bu güncellemeler arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için yapılması gereken çalışmayı büyük ölçüde etkiliyor. Bu sebepten dolayı Google Algoritma güncellemeleri ‘ni takip etmemiz büyük önem taşıyor.

Google algoritma güncellemeleri

Bu algoritma değişikliklerini takip ederek, anahtar kelimelerinizde daha iyi sıralamalar elde edebilirsiniz. Algoritma değişikliği olduğunda bazı sitelerin birden yükseldiğini görebilirsiniz. Yapılan değişiklikle ilgili Google tarafından yapılan açıklama ve gözlemlerinizi ilişkilendirerek, stratejinize güncelleme uygulayabilirsiniz.

8.    Sorulan Sorulara Cevaplar Hazırlayın

Son zamanlarda Google’ın da üzerinde durduğu soru-cevap ilişkisi, Google SEO yu doğrudan etkiliyor.

Soru cevap (sık sorulan sorular) olarak hazırladığınız alanları Google rich snippet olarakta gösterebiliyor.

Google’ın son zamanlarda getirmiş olduğu yenilikler, arama yapan kişiye çok hızlı bir şekilde doğru bilgiyi gösteriyor.

Bu geliştirmeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Featured Snippets (Answer Boxes / Cevap Kutuları)
 • Dictionary Definitions (Sözlük Tanımları)
 • People Also Asked (Kullanıcılar Bunlarıda Sordu)
 • Knowledge Cards (Bilgi kartları)

Google SEO stratejimizi bu bilgiler ışığında geliştirirsek başarıya bir adam daha yaklaşırız.

9.    İçeriğinizi Paylaşın

Sitenizde ürettiğiniz içerikleri sosyal medya ve benzeri platformlarda paylaşmak sitenize doğal trafik gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca içeriğinizi beğenen kişiler içeriğinizi paylaşarak daha fazla insana ulaşmasına da destek olur.

Sosyal medya üzerinden reklamlar verebilirsiniz.

Quora benzeri forum platformlar üzerinde insanların sorduğu sorulara cevaplar vererek daha fazla insanın dikkatini çekebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise email marketing yaparak, insanlara email üzerinden ulaşmak.

10.  İç ve Dış Linkler Verin.

İç linkleme SEO için büyük önem taşımaktadır. Yazınız içerisinde diğer yazılara linkler vererek hem kullanıcıları hem de arama motorlarının sitenizde daha kolay dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ziyaretçilerinizi aradığı konuya benzer yazılarınıza/sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz. Böylece anahtar kelimeler arası ilişkilendirmeyi de kuvvetlendirmiş olursunuz.

Diğer sitelerden link almak için onlara link verebilirsiniz veya referans olarak kullandığınız alıntılar için link verebilirsiniz.

Dışarıdan sitenize vereceğiniz linkler sitenizin daha iyi arama sonuçları elde etmesini sağlayacağı gibi link kalitesi yüksekse linkin verildiği siteden belli bir trafikte getirecektir.

Google SEO, sağlayacağı avantajlar

Yukarıdaki stratejik hamleleri uyguladıktan sonra Google arama motorunda daha iyi sıralamalar elde ederek sitenize gelen trafiği doğrudan arttırabilirsiniz. Aynı zamanda kullanıcı deneyimini arttırmış ve ziyaretçilerinize daha iyi hizmet sunmuş olursunuz. Böylece sitenizden hemen çıkma oranı (bounce rate) düşecektir. Google SEO rehberi sayfasını takip ederek sitenize yapacağınız optimizasyonla beraber sitenizin görünürlüğü artmış olacak ve marka bilinirliği zaman içerisinde artacaktır.