arama motorları hakkında herşey

Günümüzde ihtiyaç duyulan verilere en hızlı arama motorları üzerinden bilgiye ulaşmanın en kolay yoludur. Halan kullanılmakta olan birçok arama motoru vardır. Popüler arama motorları: Google, Bing, Yandex ve Yahoo! ilk olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde Turkcell öncülüğünde kurulan Yaani arama motorları arasındaki yerini almıştır.

Arama motorları Hayatımızı nasıl değiştirdi? Yaz, tıkla ve Bul Daha kolay olabilir mi!

Arama motorları Nasıl Günümüzdeki güçlerini kazandı? Birçok girişim oldu. Sıralamada en başarılı olan en güçlü oldu.

Arama motorları gelişimi nasıl oldu? İcadından Günümüze nedir ne oldu öğrenmeli

Arama motorları üzerine başlıca soruların cevaplarını yazımızın içerisinde bulmaya çalışalım. Hayatımıza yerleşen arama motoru markalarının dünya tarihinde değişimini inceleyelim. Günümüzde arama motoru optimizasyonu nasıl bu kadar önemli bir duruma geldiğini  kavramaya çalışalım. Milyarlarca web sitesini barındıran “World wide web” üzerinde nasıl en doğru bilgiyi elde ediyoruz. E-Ticaret yapan milyarlarca web sitesi arasından nasıl sıyrılarak satış gerçekleştiriyor. Arama sonuçlarında (SERP) üst sıralamalarda görünmesi için SEO çalışmalarına ne kadar fazla ihtiyaç olduğunu kavramak, arama motorlarının gelişiminde gizlidir.

Arama Motorları Tarihi

Arama motorları hakkında tarihine derinlemesine girmeden önce neden bir ihtiyaç haline geldiğine dair birkaç söz söylemek gerekir. İnsanoğlu Öğrenmek için saatlerce ansiklopedileri karıştırdığımız ve bilgiye ulaşmak için farklı bir şehirdeki kütüphaneleri aşındırdığımız zamanlardan geçtik büyüklerimiz. Bir tutam bilgiyi öğrenmek için çok fazla zahmete girildiği akıllı insanların buna bir çözüm üretmek üzere zekalarını yorması sonucu bugün tek tıkla bilgi önümüze seriliyor. İnsanoğlunun kullandığı teknoloji günümüzde sınırları zorlarcasına tek tıklamayla milyarlarca veri arasından mili saniyeler içerisinde sonuçlara erişebiliyor. Bilgiye hızlı erişebilmemiz teknolojik gelişmelerin daha hızlı bir seviyeye geçerek yol kat etmemizi sağlamaktadır. Bugün arama motorları sadece geniş bir bilgi deposu hizmeti vermek tek asli görevleri değildir. Aynı zamanda pazarlama ve büyüyen işletmeler için etkili bir platform olarak İnsanlığın etkileşimi en üst düzeyde yakaladığı bir seviyede bizi karşılamaktadır. Arama motorları veri tabanları her geçen gün büyümekte her geçen saniye kayıtlı bilgi sayfaları doruk noktalara ulaşmaktadır. En yararlı bilgiyi ve en yararlı sayfaları arama motorunun bularak ön plana çıkarması, SEO nedir? sorusunu bize bir kere daha irdelememiz gerektiğini betimliyor. SEO ile milyarlarca kullanıcıya milyarlarca site arasından sıyrılarak sesinizi duyurabilirsiniz.

Arama Motorları Nedir, Nasıl Çalışır?

Arama motorları genellikle “tarayıcı tabanlı” oluşturulmuşlardır. İnternet’te Web sayfalarını arayarak anahtar kelimeleri bularak tarama işlemi yaparlar. İçeriği ve bilgiyi tarar ve diğer sayfalara yönlendiren bağlantıları takip ederler. Arama motorları, web sitelerinde doğru bilgileri tespit eden algoritma kullanarak çalışır. Elde ettiği verileri büyük bir dizinde veya katalogda depolar. Siteler güncelleme aldıkça veya değiştikçe dizinleri de güncellenir.

Kullanıcılar Arama motoru kutusunda anahtar kelime arar. Arama motorları ise alaka düzeyini hesaplayarak çok kısa süreler içerisinde yanıtlar sağlar. Arama motoru daha önceden önbelleğine aldığı yani indeksleme ile taradığı sonuçlar arasından saklı cevaplarını getirmektedir. Motorlar sayfaları sıralar ve anahtar kelimelere en yakın eşleştirmeleri güvendiği sayfalar arasında eşleştirmektedir. Sayfalar içeriğin alaka düzeyine göre sıralanır. Sayfa sıralamasında, sitenin popülerliği ve SEO başarısı önemli etkilere sahiptir.

Daha fazla bilgi: Arama Motorları Çalışma Mantığı Nedir?

arama motorları diagramı

Arama Motoru Nasıl Ortaya Çıktı?

Arama motorlarına duyulan ihtiyaç ilk kez 1945’te Amerikalı mühendis ve bilim adamı Vannevar Bush’un The Atlantic Monthly’de bir makale yayınlamasının ardından tüm bilgiler için geniş bir indeksleme gerekliliğinin yani kaydının tutulması vurgusunu ilk kez yaptı. Günümüzde arama motorlarının yetenekleri beklenenin çok ötesine geçti. Kayıtların gerçek kullanımı: “Eğer bir kayıt bilime yararlı olacaksa sürekli genişletilmeli, saklanmalıdır” ve “Kayıtlara girme konusundaki yetersizliğimiz büyük ölçüde indeksleme sistemlerinin yapaylığından kaynaklanmaktadır. İnsan zihni bu şekilde çalışmaz, akademik olarak çalışır.” Şeklinde makalesinde ilk arama motorları üzerine açıklamalar vererek başlangıcı atmıştır.

Yıllar sonra, üniversite öğrencileri ve elektrik mühendisleri bu tür bir dizini gerçeğe dönüştürmeye çalıştı. 1990’da oluşturulan ilk arama motoru olan “Archie” geliştirilmesi, dizin listelerinin dosya aktarımı protokol sitelerinde aranması ve depolanması için tasarlanmıştır. Ardından gelen arama motorları temel mantıkta benzerlik göstererek archie’yi takip etmeye başladı. Gopher (metin dosyalarını dizine alan bir site) sahneye çıktığında, her ikisini de Gopher’e karşılık gelen Veronica ve Jughead takip etti. Bu ilk versiyonlar, bugün ana hat arama motorlarının kullandığı teknolojilerin önünün açılmasına ışık tutmuştur.

Örneğin, JumpStation tarama ve indeksleme kullanan ilk dünya çapında web kaynağı bulma aracı olarak bilinmektedir. Bunu, 1994 yılında Brian Pinkerton tarafından oluşturulan ilk tam metin arama motoru olan WebCrawler takip etti. Bundan önce, yalnızca web sayfası adları / etki alanları kataloglarda dizine eklenmiştir. İnternet genişledikçe, arama motorları ve web dizini teknolojileri arttı. Ortaya çıkan en güçlü teknolojiler için rekabetçi platformların oluşmasının temelleri atılmış oldu.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Ne İşe Yarar, Neden Yaptırılır?

Arama motorlarını web siteniz için iyi kullanmanızı sağlayan arama motoru optimizasyonu sayesinde arama sonuçların iyi sıralar elde edilir.

Arama motoru optimizasyonu

Arama Motorları Geliştirme Zaman Çizelgesi (Kronolojisi)

Yeni Arama Motorları

Cuil (2008), içeriğe göre sayfalar düzenleyen, resimlerle büyük girişler gösteren ve sonuçlar için küçük resimler gösteren bir arama motoruydu. Arama motorunun indekslenmiş 120 milyardan fazla web sayfasına sahip olduğunu ve kullanıcının arama aktivitesi veya IP numarasını kaydetmediğini iddia etti. 2010 yılına kadar Cuil, bir satın alma sözleşmesinin imzalanamaması üzerine aniden kapandı. Sonrasında şirket sona erdiğinde patentleri Google’a satıldı.

Güvenli Arama Motorları

Ixquick.com (1998), Ixquick için proxy hizmeti ve StartMail adlı gizlilik koruması sunan bir e-posta hizmeti sunan bir meta arama motorudur. 2005 yılında yeniden başlatıldı ve yeniden tasarlanmış bir meta araştırma algoritması içeriyordu. Gizliliğe adanmış Ixquick, IP adreslerini kaydetmeyi tamamen sona erdirdi. Yalnızca kullanıcının gelecekteki aramalar için arama tercihlerini hatırlamak üzere ayarlanan ve bir kullanıcı 3 ay sonra arama motoru ana sayfasına geri dönmediğinde kaldırılan bir çerez kullandı. Ixquick, 2013 yılında Startpage ile yeniden sertifikalandırıldı.

StartPage (2009), Google benzeri güvenilir sonuçları elde eden bir arama motorudur. ancak kullanıcıların gizlilik içinde arama yapmasına izin veren Ixquick’in gizlilik korumasını kullanır.

DuckDuckGo (2006), kullanıcı hakkında herhangi bir bilgi saklamayan veya paylaşmayan bir arama motorudur. Tüm kullanıcılara belirli bir arama terimi için aynı sonuçları sağlamanın yanı sıra tanımladıklarından arama sonuçları sağlayarak diğer arama motorlarına özgüdür. En çok kaynaktan değil, “en iyi kaynak” olarak. DuckDuckGo’nun sonuçları Yahoo, Search Boss, Wikipedia, Wolfram Alpha ve kendi web tarayıcıları DuckDuckBot, vb. Gibi yerlerden alınmıştır.

Özel Arama Motorları

Wolfram Alpha (2009), cevabı yönlendirebilecek ilgili web sitelerini listelemek yerine, harici kaynaklı “curated data” yani veri derlemesi ile elde edilen cevabı hesaplayarak gerçek soruları cevaplayan bir hesaplamalı bilgi motoru olarak karşımıza çıkmaktadır.

ABD Dışındaki Başlıca Arama Motorları

Baidu (2000), makaleleri sınıflandıran ve gruplandıran özel bir tanımlama teknolojisine dayanmaktadır. Çin’deki ana arama motorlarından biridir. Baidu, Çin dili arama terimleri (fonetik Çince aracılığıyla), gelişmiş aramalar, anlık görüntüler, yazım denetleyicisi, hisse senedi fiyatları, haberler, görüntüler, video, alan bilgileri, hava durumu, tren ve uçuş programları ve diğer yerel bilgiler aracılığıyla bilgileri, ürünleri ve hizmetleri bulur. Baidu’nun en büyük rakipleri Google Hong Kong ve Yahoo! Çin.

Yandex (1997), Türkiye’de hatırı sayılır oranlarda kullanılmaktadır. Rusya’daki en büyük arama motorudur. Günde 150 milyon arama yapan dünyadaki en büyük 4. arama motoru olarak yer almaktadır.

Yerel Arama Motorları

Yelp (2004), “Yellow Pages” konsepti ile adlandırılan Sarı Sayfalar”, yerel işletmeleri tavsiye eden bir e-posta servis değişimi olarak başladı. Yelp artık sosyal ağ sitelerine bağlı ve kullanıcıların belirli bir ürünü aramalarını şirketler, restoranlar, işletmeler içerisinde incelemelere erişebilecekleri bir arama motoru olarak işlev görüyor. Yelp kısa süre önce Microsoft Bing yerel arama motoru sonuçlarını desteklediğini duyurdu.

Foursquare (2009), mobil cihazlar için konumsal bir sosyal ağ arama motorudur. Kullanıcıların bulundukları yerdeki restoran, eğlence yerlerini arayabilir. Bölgedeki diğer insanlarla bağlantı kurabilecekleri bir GPS donanım sistemi kullanır.