SEO, arama motoru sonuçları sayfasında sitenin ücretsiz, reklamsız sıralarda görüntülemesi için web sitelerine kalite yönergelerini uygulayarak değerini arttıran bir çalışmalar bütünüdür. Günümüzde İnternet pazarlaması geliştikçe arama motoru optimizasyonu da değer kazanmaktadır. Şimdi SEO’yu bizim gözümüzden farklı bir bakış açısıyla anlatmaya çalışalım

SEO ne Demektir? Hafıza Teknikleri ile Öğren

SEO, Arama motorları tarafından görünürlüğün sağlanması için Web siteleri üzerinde yapılan bir takım çalışmalar bütünüdür. Reklam ücreti ödemeden reklamsız görünürlük kazanma sanatıdır. İnternet dünyasında oyunu kuralına göre oynama sanatı ve becerisidir. Uzun vadede reklamsız kazanılan sıralama maliyetleri düşürür. Düzenli emek ve bilgi birikimi gerekliliği ile arama motoru sonuçlarında daima yukarıya yönelişin adı SEO’dur.

SEO (Search Engine Opitimization) nedir? Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olduğunu herkes öğrendi.

Peki ne ola? Bu arama motoru optimizasyonu bir açıklık getirin diyorsanız. Önce sırtınızı koltuğa yaslayın tüm dikkatinizi verin. Sıra dışı hafıza teknikleri ile  hemen anlatmaya başlayalım.

Web sitenizin içerisinde bulunan sayfa, yazı, makale, ürün bilgisi, görseller, video gibi

sitenizi oluşturan tüm hücrelerin barındırdığı içeriklerin kullanıcılara altın tepside sunulmasıdır.

Altın tepsi de sunulması ne demek oluyor? Kim sunuyor?

Arama motorları tepsiyi dolduranlar oluyor. Tepsimiz sıradan bir tepsi değil altın tepsi öyleyse ben bu tepsiyi en iyi yiyeceklerle doldurmalıyım diyor. Anahtar kelimeleri içerisinde barındıran siteler arasından en iyilerini seçiyor. Çünkü altın tepsiyi sunacağı kişilerin çok önemli kişiler olduğunu biliyor. Arama motoru kullanıcıları arama motorları için önemli gelir kaynakları memnun etmek zorunda olduğunu çok iyi biliyor. Bundan dolayı her altın tepsiyi kullandığında daha iyi sunmak için gayret ediyor. Evet Arama motorları kendilerini güncelliyor.

Tepsimizin üzerine en güzel içerikleri, en iyi yazıları, en iyi fiyatlı ürünleri

ve en kaliteli görselleri altın tepsiye doldurarak önümüze getiriyor.

SEO’nun ne olduğunu iyi anlamamız için öncelikle ihtiyaç olarak gördüğümüz arama motorları ve çalışma mantıklarına değinmemiz gerekmektedir.

SEO ARAMA MOTORLARI

Arama motoru kullanıcıları yaani bizler altın tepsiyi taşıyanları çok merak ediyoruz. Google altın tepsiyi taşıyan en güçlü arama motoru, özellikle ülkemizde en çok ondan altın tepsiyi hazırlayıp getirmesini istiyoruz. Arama motorları içerisinde kullanıcılar en çok Google arama sonuçlarına talip oluyor.

Altın tepsiyi taşıyan Yandex ülkemizde kullanıcı sayısı giderek artmaktadır. Nede olsa tarih boyunca siyasi, ticari ilişkilerimiz iyi, kötü hiç kesilmeyen Rusya’ya ait bir arama motorudur. Bing ve Yahoo arama motorlarının isimlerini söylemezsek bir şeyleri eksik anlatmış oluruz. Microsoft’un geliştirdiği Bing arama motoru hatırı sayılır derecede kullanıcısı var. Yahoo tabii eski zamanın arama motoru belki zamanında Google’ı satın alsaydım diye hayıflanıyordur. Arama motorları gelişimi üzerine kapsamlı bir yazı için sayfamızı inceleyebilirsiniz. Günümüze arama motorlarının nasıl özellikleri ön plana çıkarak geldiğini içeren yazımız umarım beğeninizi kazanır. Geçmişten günümüze arama motorlarının gelişimi sırasında, en çok yaşanan değişim SEO üzerinde olduğu kuşkusuz bilmekteyiz. SEO savaşlarının günümüzde ne kadar ciddi yapılmasının bir örneği de arama motorlarının gelişim sürecinde web sitelerinin yaşadığı sıralama kayıplarıdır.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır Altın Tepside SEO içerikleri sunulması

SEO Nedir? Nelerdir? Neymiş Böyle SEO

Kullanıcı Arama motoru kullanır. Arama motoru buldukları sonuçları kendi algoritmasına göre sıralar ve bize gösterir. Tamda değinmek istediğimiz yer Sitemizin Sıralamasını etkileyecek bizim tarafımızdan yapılan çalışmaya SEO diyoruz. Şimdiye kadar SE (Search Engine) yaani arama motorunu tanımladık.

Bu SEO ‘da birde O (Optimization) harfi vardı. Optimizasyon diyip geçsek de aslında tam Türkçesi uyarlama veya uyumlama demek oluyor.

SEO, arama motorlarının algoritmalarına göre sitemizi uyarlama hizmeti olarak dünyada satılan hizmetin diğer bir adıdır.

SEO, arama motoru sonuçlarında sayfaların sıralamasını yükseltecek çalışmalar için para ödersiniz.

SEO, arandıkça bulunabilmeniz için sitenizde anahtar kelime bulmalıdır. Siteler Sayfalardan oluşmakta sayfalar Anahtar Kelimeler ile hayat bulmaktadır. Anahtar kelimeler sitenizi daha anlamlı kılan özelliklerdir. Rakiplerinizin sitesi ve sizin siteniz anahtar kelime bakımından sürekli bir yarış içerisindedir. Bu sıralamalarda üst sıralarda yer alabilmek için sürekli SEO çalışmaları gerçekleştirilir. SEO çalışmalarını SEO uzmanları ve ajanslar sunmaktadır.

SEO Bitmez, Kesilir veya Ara Verilir

SEO, Yapılınca biten bir şey değildir. Bu algıyı yıkmak zorundayız. Biten bir şey değil ama kesilen bir şey demek daha doğru olur. Hizmet iş veren tarafından kesildiğinde sahip olduğunuz sıralamalar yavaş yavaş geriye düşecektir. En büyük sebebi başta Google, yılda 600 den fazla büyük ve küçük güncelleme ile arama motorlarının kendisini yenilemesidir. Diğer büyük sebebi ise rakiplerinizin sürekli çalışmalarla ilerleme kaydetmesidir.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır, SEO ile sıralama nasıl yükselir

SEO Nelerdir? Yaptıranlara Kazancı Nedir?

Seo nedir diye sormayın ülkemizde çok dertlidir. Seo yapan uzmanlara bir dokunun bir ah işitirsin yakalarsan bir uzmanı tabii alt sayfalarda diyerek…

SEO, İnternet’te varlığınızı göstermek istediğiniz sürece devam etmesi gereken uzun soluklu bir çalışmadır.

SEO nedir? organik, doğal yollarla sitenize gelen ziyaretçileri arttırmak için bir dizi yöntem ve tekniğin uygulanmasıdır.

SEO, doğal yollarla daha fazla kullanıcıya ulaşmak için yapılan site içi ve site dışı çalışmaların toplamından fazladır.

SEO, sayfa veya sitelerin arama motorlarında üst sıralara çıkması için yapılan iyileştirme tekniklerini kapsar.

SEO, Firmanıza en büyük kazanımları marka bilinirliği, müşteri potansiyeli, güvenilirlik, kaliteli hizmet gibi birçok kriterlerde olumlu artış sağlar.

Seo arayıp da bulamadığınız, bulup da satın almadıklarınız, görmek istemediklerinizi gösteren bazende hak edene hakkını almasına yardımcı olacak dijital çağımızın süper silahına s.e.o denir.

Günümüzde S.E.O ‘yu doğru yaptıran iş, güç, para ve donanım kazanırken bunun aksine yanlış yapıldığı zaman bazılarının başına iş açan, zayıflatan, para saçtıran üstüne akıl bulayan özellikleri de vardır.

SEO ile Üst Sırada Yer Kazanma, Reklamsız Sıralama Elde Etme

Günümüz dünyasında bir web sitesine sahip olmak önemlidir. Siteye sahip olmak kadar sitenin organik trafiğe sahip olması daha fazlaca önemlidir.

Yüksek trafiğe sahip olan bir web site işlek bir caddedeki dükkana benzer. Peki sitenize nasıl daha fazla trafik çekilir? İşte bu noktada devreye SEO giriyor.

SEO teknikleriyle yapılan çalışmalar sitenizin arama motoru dostu (Search Engine Friendly) olmasını sağlar. Sitenizin Google gibi arama motorlarında daha iyi bir sıraya sahip olmasına olanak verir.

Örneğin siteniz moda ile ilgili olsun;

SEO, arama motorlarında “moda” kelimesi

veya alakalı kelimeler arandığı zaman sitenizin yapılan arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması,

reklama gerek kalmadan doğal yollarla sitenize daha fazla ziyaretçi girmesine yol açar.

Arama motorları sıralama satmaktadır. Her kullanıcı arama motoru sonuçlarında görmüştür. Bütçenizin yettiği kadar kullanıcılara belirli tıklama sayısına ulaşıncaya kadar yer satın almasıdır. SEO, bu reklam alanları için ayrılan yerlerin dışındaki  sıralama alanlarını kapsamaktadır. Geriye kalan ücretsiz sıralar için çalışmaktadır. Arama motorlarından satın alınan reklam sitenizin ücretsiz sıralaması üzerinde hiç bir etkisi yoktur.

“DİKKAT AŞAĞIDAKİ YAZAN SEO BİLGİLERİ YÜKSEK SEVİYEDE TEKNİK SEO, BİLGİ AKIMI İÇERİR.”
“SESSİZ BİR ORTAMDA OKUMANIZ ÖNEMLE  TAVSİYE EDİLİR.”

SEO Eğitimi

SEO Eğitmi için gerekli arama motoru optimizasyonu için temel bilgileri ücretsiz olarak sayfamızdan yararlanarak sayfamızdan yararlanarak inceleyebilirsiniz. bizi takip edebilirsiniz.

SEO Eğitimi

SEO İçerikleri

SEO içerikleri üretirken nasıl bir hassasiyet ile ele aldığımızı ve İçerikleri pazarlama için nasıl hazırladığımızı inceleyiniz.

SEO İçerikleri

SEO kavrama! Arama Motoru Nasıl Çalışır?

SEO’yu daha iyi anlamak için öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeliyiz. Arama motorları, kullanıcı tarafından yapılan arama sonuçlarını döndürmek için bir takım işlemler gerçekleştirir, bu işlemlere bakacak olursak

  • Crawling – Web sitenize bağlı olan tüm sayfaları elde etme işlemidir bu işlem Crawler veya spider ismi verilen yazılım ile gerçekleşir. En çok kullanılan arama motoru olan Google dan örnek verecek olursak bu yazılım Googlebot olarak adlandırılır.
  • Indexing – Crawling sayesinde elde edilen web sayfalar listelenir. Bu sayfalardan elde edilen verilerin, devasa boyuttaki veri tabanlarına sonradan geri elde edebilmek amacıyla saklanmasına indeksleme denir. Temel olarak indeksleme işlemi sayfayı en iyi tanımlayan kelime ve ifadelerin bulunup, belirli keyword lere ( anahtar kelimelere) atanmasıdır.
  • Processing – Arama isteği geldiğinde arama motorunun yaptığı değerlendirmelerdir. Aratılan sorguyu veri tabanında indekslenen sayfalarla kıyaslar.
  • Calcuating Relavancy – Aradığınız sorgu yüksek ihtimalle birden fazla web sayfasında bulunmaktadır. Bu durumda arama motoru, aradığınız kelimelerin kendi veri tabanında indekslenmiş olan web sayfalarının örtüşme (alaka) düzeylerini hesaplar. Son olarak en iyi eşleşmeleri SERP (Search Engine Result Page) arama motoru sonuç sayfası olarak browser da gösterir.

SEO Nasıl Yapılır? Google SEO Aşamaları

Arama motorları günümüzde sayısı oldukça çoktur. Fakat tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok kullanılan arama motoru “Google” bütün önemi üzerine çekmektedir. “Google” belirlediği kalite yönergeleri doğrultusunda siteleri belirli bir sıraya yerleştirir. Bu sayede sıralama alan web siteleri kullanıcılar tarafından popülerlik kazanmaktadır. Google arama kutusu içerisinde aranan her anahtar kelimeye karşılık Web siteleri sıra alır. Ziyaretçilerin büyük bir kısmı en üstte yer alan web sitesine oradan da azalan bir oranda diğer sitelere giriş yapması istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. SEO yapma; web siteleri “Google” sonuçlarında yüksek sıralaması alabilmesi için uygun hale getirme, uyarlama ve optimize etme çalışmalarıdır.

Google SEO Çalışması Yapma Adımları

SEO belirlenen bir sıralama düzeni içerisinde yapılmaktadır. Web siteleri öncelikle kapsamlı bir şekilde analiz araçları tarafından incelendikten sonra Google SEO çalışmaları Site içi SEO ve Site dışı SEO olmak üzere iki kapsamda ele alınır. Detaylı olarak sayfalarımızı inceleyebilir. Aklınıza takılan tüm soruları bize mail adresimizden yazarak destek alabilirsiniz. Başarılı bir optimizasyon sadece arama motoru kriterleri için değil kullanıcıların faydasına geliştirilen web sayfaların tasarımı yapılması en iyi SEO başarısını göstermektedir.  Web sitesi performansı kullanıcılar için oldukça önemlidir. Sayfaların geç açılması, kullanıcıların uzun süre beklemesi sabrını zorlar ve sitenizden hemen çıkmasına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı web sitesini hızlandırmak, sade bir kod yapısı, en düşük dom sayısı ve boyutu ile hazır hale getirmek arama motoru optimizasyonunun temel şartları arasındadır. Bahsettiğimiz adımlarda başarı kaydeden web siteleri Google arama motoru için sitelerini optimize etmiş olurlar.

ÖZET

Arama motorları sitenize örümcek dediğimiz İnternet’i gezip yeni eklenen, güncellenen veya link alan sayfaları dolaşan botlardan yollar.

Sitenize bu botlar tarafından yapılan ilk ziyaret indeksleme birinci kısmıdır.

İndeks nedir? ne işe yarar? İndeksleme dediğimiz olay aslında Google gibi arama motorlarının sitenizi tanıyıp kendi sistemine kaydetmesidir.

Arama motoru sayfanızı temsil eden bir takım anahtar kelimeler atar. Kullanıcı bu kelimeleri arama motorunda aradığı zaman bu kelimelerle indeks alan sayfaları bulur.

Google gibi arama motorları rank (sıralama) sistemi kullanır.

Sitenizin sıralamasını (rankı) belirleyen güvenilirlik, içerik kalitesi ve miktarı,

sayfa yüklenme hızı,özgün içerik,  anahtar kelime yoğunluğu,

kullanıcının sitenizde geçirdiği süre, uzun vadede ziyaretçi sayınız gibi yüzlerce etken vardır.

SEO nedir? Yukarıda saymış olduğumuz kriterleri inceleme, analiz etme ve uygulama sanatıdır.

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama neden gerekli önem verilmeli, pazarlama kaynakları ve SEO’nun bize kazancı nedir? Sayfamızı inceleyiniz.

Dijital Pazarlama

SEO Uzmanı

SEO uzmanı nasıl olmalıdır? Web sitenize satın alacağınız SEO paketlerini gerçekleştiren Uzmanlar nasıl özelliklere sahip olmalıdır.

SEO Uzmanı