Anasayfa / Blog / SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir?

 

Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO (Search Engine Opitimization) , web sitenizin içerisinde bulunan bir bilgi kullanıcı tarafından arandığı zaman, sitenizin Google ,Yahoo, Bing gibi arama motorlarında organik olarak üst sıralara çıkarıp, doğal yollarla daha fazla kullanıcıya ulaştırmak için yapılan site içi ve site dışı çalışmalardır.

 

SEO, sayfa veya sitelerin arama motorlarında üst sıralara çıkması için yapılan iyileştirme tekniklerini kapsar. SEO çalışmaları sonucunda marka bilinirliği, müşteri potansiyeli, güvenilirlik, kaliteli hizmet gibi kriterlerde olumlu artış yaşanır.

 

Neden SEO?

 

Günümüz dünyasında bir web sitesine sahip olmak önemlidir; ancak bu siteye sahip olmak kadar sitenin organik trafiğe sahip olması da önemlidir. Yüksek trafiğe sahip olan bir web site işlek bir caddedeki dükkana benzer. Peki sitenize nasıl daha fazla trafik çekilir? İşte bu noktada devreye SEO giriyor. SEO teknikleriyle yapılan çalışmalar sitenizin arama motoru dostu (Search Engine Friendly) olmasını sağlar ve sitenizin Google gibi arama motorlarında daha iyi bir sıraya sahip olmasına olanak verir. Örneğin siteniz moda ile ilgili olsun, arama motorlarında “moda” kelimesi veya alakalı kelimeler arandığı zaman sizin sitenizin yapılan arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması, reklama gerek kalmadan doğal yollarla sitenize daha fazla ziyaretçi girmesine yol açacaktır.

 

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

 

SEO’yu daha iyi anlamak için öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeliyiz. Arama motorları, kullanıcı tarafından yapılan arama sonuçlarını döndürmek için bir takım işlemler gerçekleştirir, bu işlemlere bakacak olursak :

 

  • Crawling – Web sitenize bağlı olan tüm sayfaları elde etme işlemidir bu işlem Crawler veya spider ismi verilen yazılım ile gerçekleşir. En çok kullanılan arama motoru olan Google dan örnek verecek olursak bu yazılım Googlebot olarak adlandırılır.
  • Indexing – Crawling sayesinde elde edilen web sayfalarının listelenip bu sayfalardan elde edilen verilerin devası boyuttaki veri tabanlarına sonradan geri elde edebilmek amacıyla saklanmasına indexleme denir.Temel olarak indexleme işlemi sayfayı en iyi tanımlayan kelime ve ifadelerin bulunup, belirli keyword lere ( anahtar kelimelere) atanmasıdır.
  • Processing – Arama isteği geldiğinde arama motorunun yaptığı değerlendirmelerdir. Aratılan sorguyu veri tabanında indexlenen sayfalarla kıyaslar.
  • Calcuating Relavancy – Aradığınız sorgu yüksek ihtimalle birden fazla web sayfasında bulunmakta bu durumda arama motoru, aradığınız kelimelerin kendi veri tabanında indexlenmiş olan web sayfalarının örtüşme (alaka) düzeylerini hesaplar ve son olarak en iyi eşleşmeleri SERP(Search Engine Result Page) arama motoru sonuç sayfası olarak browser da gösterir.

 

Özetleyecek olursak, arama motorları sitenize örümcek dediğimiz interneti gezip yeni eklenen, güncellenen veya link alan sayfaları dolaşan botlardan yollar.Sitenize bu botlar tarafından yapılan ilk ziyaret indexlenmenin birinci kısmıdır. İndex nedir ne işe yarar? İndexlenme dediğimiz olay aslında Google gibi arama motorlarının sitenizi tanıyıp kendi sistemine kaydetmesidir. Arama motoru sayfanızı temsil eden bir takım anahtar kelimelere atar ve kullanıcı bu kelimeleri arama motorunda aradığı zaman bu kelimelerle indexlenen sayfaları bulur. Google gibi arama motorları rank (sıralama) sistemi kullanır. Sitenizin sıralamasını(rankını) belirleyen güvenilirlik, içerik kalitesi ve miktarı, sayfa yüklenme hızı,özgün içerik,  anahtar kelime yoğunluğu, kullanıcının sitenizde geçirdiği süre, uzun vadede ziyaretçi sayınız gibi yüzlerce etken vardır. SEO bu kriterleri inceleme, analiz etme ve uygulama sanatıdır.

Hakkında Mithat KASKARA

Bir daha denemek istermisin

wordpress

WordPress Hakkında Faydalı Bilgiler, Tüm Detayları

WordPress nedir? WordPress, PHP’de kodlanmış çevrimiçi yani güncelleme diğer adıyla iyileştirme alan aynı zamanda açık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir