Site dışı optimizasyon, web sitesinin sıralamasını etkileyecek faktörler web sitesi içerisinde düzenleme gerektirmeyen faktörleri ifade etmektedir. Bu durum genel itibariyle sitenize yönelen bağlantıların geliştirilmesini kapsamaktadır.

Site dışı uyarlama çalışmaları arama motoru optimizasyonu ne işe yarar?

Neden doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz için önemlidir? SEO başarısı gösterebilmek için site dışı etkenlerde göz önünde bulundurmak şarttır. Şimdi site dışı etkenleri başlıca bağlantıları ve bağlantı geliştirmenin neyle yakından alakalı olduğunu inceleyelim.

PageRank Nedir?

PageRank, Google’ın sıralamalarının dayandığı algoritmanın temelidir. Ancak Google bir sayfanın diğer sayfalara karşı ezici üstünlük sağlayan PageRank faktörünün etkisini eskiye nazaran ortadan kaldıracak seviyede azaltmıştır. Sadece 1-2 siteye en üstte slot ayırarak diğer sıralamaları güncel web sitelerine tanıyarak orantısız güç dengesine yeni bir nitelik getirmiştir.

Eski PageRank, Google iki farklı tip PageRank kullanmaktadır. Google’ın kendi içinde kullandığı 0 ile 1 arasında bir rasyonel sayıdır. Diğeri ise Google araç çubuğun’ da kullanılmakta olan PageRank değeriydi.

PageRank Sorgulama

PageRank sorgulama, şu an da kullanıcılar tarafında bu değerlere erişilip izlenemiyor. Bu veriler Google tarafından hiçbir şekilde kullanıcıların bilgisine verilerek sağlanmıyor. 0 ile 1 arasında verilen bu değerler ne kadar büyük olursa web sitesinin o kadar güçlü olduğu anlamına gelmekteydi.

Google PageRank

Web sayfası PageRank hesaplaması sağlanırken diğer sitelerden aldığınız bağlantılara göre hesaplanır. Gelen bağlantılar geldikleri sayfalarda belirli bir değere sahiptir. Birbirinden farklı değere sahip sayfalardan gelen bağlantıların sitenize olan etkisi aynı değildir. Bağlantı değerinin bağlantı haricinde başka bir değişkene bağlı değildir. Google sahip olduğu algoritma bir sayfaya gelen bağlantının değerini o sayfaya aktarmayacağına karar verebilir. Bağlantılar üzerinden kazanacağınız güç, sadece bağlantının geldiği sitenin PageRank üzerinde etkisi söz konusundur. Bunun haricinde içerik veya daha farklı değişkenler söz konusu değildir. En son Google algoritması ile zaten bağlantıların sizin sıralamanız üzerindeki etkisi oldukça küçüktür. Önemli olan sitenizin özgün diğer bir tabirle benzersiz içerikler ile internet ortamına değer katmasıdır. Kaliteli ve doygun bir web sitesi iyi sıralamalar elde edebilmektedir. Nitelikli içeriklerin önemi nitelikli bağlantıların etkisinden çok daha fazladır.

PageRank Yükeltilmesi

Sayfalara gelen bağlantılar sıralama açısından önemlidir. Yüksek PageRank Değeri, Arama motoru optimizasyonu üzerindeki etkisi yadsınamaz bir yere sahiptir. En doğru tabirle bir web sitesine gelen bağlantıları o sitenin PageRank değerini oluşturacaktır. Bağlantı elde etme yoluna gidenlerin dikkat edeceği en önemli unsur gelen bağlantının bağlı oldu sitenin PageRank seviyesinin iyi olmasıdır. Bağlantının geldiği sitenin ne kadar bağlantı aldığı ve ne kadar bağlantı verdiği o sitenin ne kadar nitelikli bağlantı ürettiğinin bir göstergesidir. Sitenize trafik getiren bağlantılar en değerli bağlantılardır. Örneğin, yeni teknolojiler üreten bir firma teknoloji üzerine bir blog veya teknoloji ile ilgili bir sayfadan alacağı geri bildirimler en kaliteli bağlantı noktalarıdır.

Bağlantıların doğal olması sitenizin ne kadar değerli içeriklere ve sayfalara sahip olduğunun bir göstergesidir. Bağlantı sayınızın çok olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan sitenize gelen bağlantıların kalitesidir. PageRank yüksek ama sayfanız ile alakasız bir sayfadan bağlantı almaktansa, Site konusuyla alakalı düşük PageRank değerine sahip bir siteden gelmesi daha doğru ve faydalı olacaktır.

Gelen bağlantılar

Gelen bağlantıların nitelikleri sitenizin arama motoru optimizasyonu yani SEO için çok önemlidir. Gelen bağlantılar bir web sitesini arama motoru sonuçları içerisinde üst sıralama içerisinde yer alabilmesi için önemlidir. Bununla birlikte her gelen bağlantının iyi bir bağlantı olmadığını anlamak çok önemlidir. Kurulacak bağlantılar ile ilgili detaylı bilgi edinmek için Backlink sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Alacağınız bağlantılar kötü bağlantılar ise sitenin sıralaması bozulmaktadır. Bağlantı türleri, yapısı ve biçimlendirme ile alaka düzeyi ve yerleşimini ele alacağız.

Bağlantı Türleri

  • Görüntü Bağlantıları: Bağlantı metni içermeyen bağlantılardır. Hedef URL’ye bağlı bir görüntüden oluşmaktadır. Resim bağlantısı değerli olabilir. Ancak anahtar kelime bakımından zengin bağlantı metni geri bildirimleri kadar güçlü olmayabilir. URL kullanımı için detaylı bilgi elde edebilirsiniz.
  • Metin Bağlantıları: Metin bağlantıları, adından da anlaşılacağı gibi web sitelerinde gördüğümüz geleneksel bağlantı türüdür. Metin bağlantıları, belirli anahtar kelimelerin URL hedefine bağlanmasına izin verdiği için daha çok tercih edilir. Çapa metni işaret ettiği sayfanın içeriğine uygunsa arama motorları algoritmaları bağlantıya daha fazla önem vermektedir.

Link Alaka Düzeyleri ve Bağlantı Kalitesi

Bağlantının bulunduğu sayfanın, işaret ettiği sayfanın alaka düzeyi önemi arama motorları açısından önemlidir. Sayfaya gelen geri bağlantının sayfa ile alakalı benzer içeriklere sahip olması siteden gelen bağlantı kalitesine işaret eder. Bir bağlantı sıralamanıza kazandıracağı değer potansiyel olarak fayda veya felaket olmasını sağlayan faktörlerdir. SEO çalışmaları size kaliteli bağlantılar elde etmenize yardımcı olan çalışmalardır.

Bağlantı Alaka Düzeyi

Bağlantı alaka düzeyi, işaret ettiği sitenin içeriğine, yani kaynak gösterdiği içeriklerin benzer olmasına göre belirlenir. Bağlantı aldığınız site ya da sayfa konusu, bağlantının geldiği sayfaya ne kadar yakın, benzer ise etki düzeyi o kadar fazla olacaktır. Bağlantı alan sayfa iyi sıralama elde edebilmektedir.

Bağlantı Kökeni Kalitesi

Alaka düzeyi ile bağlantının kaynaklandığı sayfanın kalitesi, hedef sayfaya iletebildiği değeri etkiler. Bağlantıyı aldığınız Sitenin PageRankı ile ilgilidir. Bağlantı veren sitenin kazandığı bağlantıların kalitesi vereceği bağlantıların kaliteli olmasını sağlamaktadır. En güçlü linkleri oluşturan bağlantı kökeni kalitesi sitenin genel gücünü temsil etmektedir. Bağlantı sağlanan sitenin kalitesi eğer içerikleriniz ile alakalı benzer ise en iyi bağlantı düzeyini yakalamışsınız demektir. Bağlantı alacağınız sitenin PageRank seviyesi üst düzeyde olması o sitenin arama motorları tarafından saygın bir web sitesi olduğu anlamı da taşımaktadır.