SEO, işletmenizi internette pazarlamanın önemli bir parçasıdır. SEO Stratejisi başarı bir SEO, gerçekleştirmenin altın kuralıdır. İyi bir Strateji ile yola çıkmak daha planlı ve sistematik çalışmayı sağlar.

Müşteriler ve hedef kitle, günlük yaşamda web sonuçlarından önemli oranda yararlanırlar. Nerede yaşayacakları, ne yiyecekleri, nasıl ve nedirler arasında değişen bir çok kararı alırken teknolojik araçlardan faydalanırlar. Rutin işleri yapmak için bilgisayarları, mobil cihazları ve ev içi akıllı cihazlarını büyük bir alışkanlıkla kullanırlar. Bu araçlar sayesinde web sonuçlarında her gün milyarlarca soruyu sorgular halinde arama motorlarına sorarlar. Örneğin, Ne giymeli, hangi arabayı kullanmalı, nasıl satış yaparım, Hangi durumda ne iyi gelir vb.

Hangi işi yapıyor veya hangi sektörde hizmet veriyor olursanız olun iyi bir arama motoru optimizasyonu stratejisinden yararlanmalısınız. Arama motoru optimizasyonu hizmetini bir SEO şirketine yaptırmak istemiyorsanız. İşte size temel SEO stratejisi oluşturmak için gerekli temel bilgileri burada vereceğiz. En iyi arama sonucu performansı almak için kanıtlanmış yöntemlerle stratejinizi geliştirmeyi sağlamalısınız. Bu yazımızın amacı okurlarımızın, kendi SEO stratejilerini hazırlarken basit bir metot ile adım adım başarıya giden kendi stratejinizi oluşturmanızı sağlayacağız.

Giriş: 7 Adımda SEO Stratejisi Oluşturma

SEO Stratejisi oluşturmak, iyi bir SEO’ya doğru başlamak ve planlı ilerlemek için gereklidir.

Başarılı bir stratejiye sahipseniz dijital pazarlama için harcayacağınız bütçeyi de iyi kontrol ediyorsunuz demektir. SEO da ilerleme kaydetmek için Stratejinin önemi, pusulanın doğru göstermesine benzetilir. Pusulamız işletmenizin SEO Stratejisi olduğunu varsayarsak, doğru bir pusula ile her zaman arama sonuçlarında başarılı sonuçlar yakalarsınız. Web sonuçlarında yükselmek için bir an önce eski usul teknikler ile çalışmayı terk edin.

1 Hedefi ve Hedef Kitleyi Tanımla

Hedefiniz, Her zaman hedef müşterileriniz tarafından bulunmak olmalıdır. Müşteriler sizi bulduktan sonra, potansiyel müşterileri davranışlarını satışa dönüştürmek amaçlanmalıdır.

Pekâlâ Bunu Nasıl Gerçekleştireceksiniz?

İster bir web sitesinden bir ürün satın, ister bir hizmet sunun yada insanların kitap ve teknoloji mağazanızın içine adım atmasını isteyin, hedefinizi ve hedef kitlenizi tanımlamak etkili bir SEO stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizi hedeflemek için öncelikle empati yaparak kullanıcıların ne tür sorunlarda yardıma ihtiyaçları var?

Kendilerine veya Google’a hangi soruları sorarlar?

İşletmeniz hedef kitlenin başvuracağı ilk kaynak veya en iyi çözüm Nasıl olabilir?

Bu tür soruların sayısını çoğaltmak için biraz araştırma yapın. Hedeflerinizi ve stratejinizi tanımlayın, ardından uygulayın ve sonuçları sürekli olarak değerlendirin.

Bu sayede,

Neyi değiştireceğinizi, neyi oluşturacağınızı ve zamanla harcanan çabaların nerede olacağını belirleyebilirsiniz.

Hedef kitleniz tarafından bulunmak hangi sektör olursa olsun şirketinize en iyi kaynağı sağlar. SEO’ya dikkat etmek sadece kaynakları arttırması değildir. Daha kapsamlı, geniş bir yelpazede farklı faydaları işletme için vardır. Bu faydalar arasında rekabet analizi bunun en büyük parçasıdır. Bu nedenle yalnızca müşterilerinizin ne istediğini değil, aynı zamanda rakiplerin ihtiyaçları karşılamak için ne yaptığını veya ne yapmadığını bildiğinizden emin olun stratejinizi gözden geçirin.

2 Web Sitesine Detaylı Teknik İnceleme Yap

Ne tür bir web siteniz var?

En büyük yerel rakiplerin ne tür bir web sitesi var?

Web sitenize yakından bakın daha iyi bir SEO stratejisi elde etmeniz için fırsatlar verecektir.

Amacınız, mümkün olan her yerde sıralamaların en üstüne çıkmak olmalıdır. Karşılaştırmalı alışveriş yapacak potansiyel müşteriler tarafından şirketinizin neden en iyi seçenek olarak görülmesi gerektiğini gösterin.

Teknik inceleme yapın, hızlı yükleme süreleri, ürün satın alma kolaylığı, basit site navigasyonu ve eylem çağrısı (harekete geçirici bildiriler) gibi şeyler, iyi web tasarım ait kullanıcı deneyimi açısından önemli yönleridir.

Müşterilerinizin web sitenize geldiklerinde neleri aradıklarına dair birkaç senaryo yürütün. Daha da iyisi, çevrimiçi birçok siteden destek olarak bir UX testi ayarlayın veya bir odak grubu düzenleyin. Destek aldığınız sitelerden senaryoları sizin için yürütmelerini talep edin. Web sitenize veya tekliflerinize aşina olmayan kişilerden gerçek zamanlı geri bildirim almalarını isteyin.

Site ve temel bilgiler mevcutsa CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) yararlı olabilir. Ancak teknik anlamda nerede neyi kullanacağınız, nereye yerleştireceğiniz ve neleri ekleyeceğiniz konusunda biraz rehberliğe ihtiyacınız var. Kendi web sitenizi güncelleme konusunda bilgiliyseniz veya değişiklikleri uygulamaya yardımcı olabilecek bir kadronuz varsa, fikirleri ve önerileri toplamak için sadece bir CRO denetimi talep edebilirsiniz.

seo stratejisi seo temelleri öğren

3 SEO’nun Temellerini Öğren

SEO’nun temellerini öğrenmek iyi bir stratejidir. Düzen, içerik yapısı, anahtar kelime araştırması ve anahtar kelime optimizasyonu açısından optimizasyonun temellerinin Nasıl olduğunu öğrenmek çok önemlidir. Web sitenizin bir olası satış yaratma aracı olarak daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için her zaman birkaç ince ayar gerekir. Ya da belki sitenizde tam bir revizyon yapmanın zamanı gelmiştir. iyi bir SEO çalışmasının temelleri bilgi, deneyim ve sonuç almak yer almaktadır.

Web sitenizin erişilebilir ve arama motoru botları için uygun olması gerekir. Her sayfayı tararlar ve nasıl dizine ekleneceğini veya nerede sıralanacağını belirlerler. Tarama sırasında meta veriler, geri bağlantı profili ve etki alanı yetkisi dahil birçok faktörü dikkate alırlar. Ayrıca ziyaretçilerinizin sayfaya geldikten sonra hemen çıkma oranı, oturum başına sayfa sayısı ve sayfada geçirilen süre gibi sayfada neler yaptığını da dikkate alırlar.

Kullanıcı deneyimi ve katılım, web sitenizi optimize etmenin daha teknik yönleri için eşit derecede önemlidir. Gelen trafiğin bir müşteri adayının, bir alıcıya dönüşmesini veya gelecekte onlara pazarlama fırsatınız olması için e-posta listenize dahil olmasını isteyin. Arama motorları, size aynı türden daha fazla trafik gönderip göndermeyeceğine karar verirken trafiğin ulaştıktan sonra ne yaptığını değerlendirir.

Google Analytics’inize girin ve her şeyin doğru şekilde izlendiğinden, spam filtrelerinin eklendiğinden ve web sitesi trafiğinin doğru göründüğünden emin olun. Her hafta analizleri kontrol edin. Kullanıcıların nerede takılıp kalabileceği veya ziyaretleri görmeye devam eden bir blog yazısı gibi optimize etmek için daha fazla zaman harcayabileceğiniz yerler hakkında eğilimleri ve iç görüleri bulmak için her hafta, hatta yıldan yıla karşılaştırmaya başlayın.

4 Sürekli SEO Denetimi Gerçekleştir

Arama motoru optimizasyonu kesin bir bilim değildir. Dikkate alınması gereken çok fazla faktör var ve bunlar sürekli değişir. Web sonuçları içinde sitenizin sıralarını takip edin. Çünkü yapacağınız her adımda alacağınız tepkinin nedenini anlayabilmenizi sağlayacaktır. Bu şekilde site üzerinde bir denetimin kontrolü daha rahat sağlanabilmektedir. Bu yüzden aşağıdaki SEO denetimi nedir ve nasıl yapılır? konularını ele alan yazılarımızı okuyarak konuyla alakalı detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Web sitenizi optimize edin sonra, ziyaretçilerinizin siteyle ne tür bir deneyim yaşadığını anlayabilmek için dönüşüm oranlarını sürekli kontrol edin.

  • Alıcılara mı dönüştürülüyorlar (Eticaret sitesiyseniz)?
  • Yüksek bir hemen çıkma oranınız mı var?
  • Web sitenizden teklif talepleri veya potansiyel müşteriler alıyor musunuz?
  • İşletmeniz e-ticaret değilse, artan web sitesi trafiği seviyeleri mağaza içi satın alımların artışına eşit mi?

Siteniz üstünde sürekli bir SEO denetimi sağlayın böylece hızlı bir şekilde iyileştirme yapabilirsiniz. Bir SEO denetim planı oluşturun bu sayede belirli periyotlarla değişimi fark edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi:

SEO Denetimi Nedir?

SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

5 Sayfa dışı ve sayfa içi SEO

SEO birçok şeyden oluşur ve hem sayfa içi hem de sayfa dışı strateji uygulamak önemlidir.

Yüksek otoriter web sitelerinden gelen trafiği yönlendiren bağlantı kurma ve iş alıntıları gibi sayfa dışı teknikler, sitenizin alakalı görünmesine yardımcı olur. Böylece web siteye nitelikli trafik çekebilir.

İçerik optimizasyonu gibi sayfa içi SEO teknikleri, blog gönderileri ve ana hizmet sayfaları dahil olmak üzere içeriğin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır.

Web sitenizi optimize ederken, arama motoru örümcekleri kapsamlı bir site tarama yapmasını ve anlamasını kolaylaştırmaya çalışın. Sitenizin sektörünüzle alakalı olduğunu net bir şekilde açıklayın. İçerik ve bağlantı oluşturma yalnızca çevrimiçi görünürlüğü artırmakla kalmaz, aynı zamanda mobil uyumluluk, kullanıcı deneyimi ve sayfa hızınız da artar.

SEO zaman alır ve arama motorları gelişmeye devam ederken aslında hiç bitmeyen bir süreçtir. Bu zorlu süreçte emekleriniz tam ilerleme kaydetmeye başlar başlamaz, bir rakip site hemen üstünüze çıkabilir.

Daha fazla bilgi: SEO Eğitimi: Kapsamlı SEO Temel Bilgileri

Anahtar kelime optimizasyonu

Doğru yerlerde doğru anahtar kelimeler önemlidir. Bazı anahtar kelimelerin ilgi çekmesi imkansız gibi görünebilir. Ayrıca, yararlanabileceğiniz düşük arama hacimli bir kelime büyük bir başarı getirebilir.

Site içi optimizasyon

URL, sayfa başlığı, alt başlıklar, görüntü ALT etiketleri ve meta verilerde anahtar kelime yerleşimi, bağlantı metni olarak anahtar kelimeyle dahili ve harici bağlantılar oluşturmanın yanı sıra site içi SEO optimizasyonu için gereklidir. Ayrıca, organik arama sonuçlarında yer alan rakiplere kıyasla içeriğin uzunluğuna dikkat edin ve hangi boşlukları kaçırmış olabileceğinizi de göz önünde bulundurun. SEMrush ve Ahrefs araçları sıralamaları iyileştirmek için hangi içeriği eklemeniz gerektiğini bulmanıza yardımcı olacak özellikleri sunar.

Anahtar kelimeleri doldurmaktan kaçının

Anahtar kelime yoğunluğu açısından kalite nicelikten daha önemlidir. Web sitenizin her sayfası trafik çekme ve sonuçta iş yapma potansiyeline sahiptir, ancak kullanıcının deneyiminin kalitesi zayıfsa, yalnızca satın almadan ayrılmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek ‘hemen çıkma’ oranı, arama motorlarını, hedef anahtar kelimelerinize göre siteniz trafiğe değmez.

Site dışı optimizasyon

İşletme türüne bağlı olarak, sayfa dışı bir SEO stratejisi içerik pazarlaması, sosyal pazarlama, video pazarlaması ve daha fazlasını site dışı SEO optimizasyonu içerebilir. Rakiplerinizin ne yaptığına bakın. Hedef kitlenizi tanıyın ve fazladan yardım için işinizle ilgili SEO stratejilerini okuyun.

6 Rekabet Analizi Yap

Rakibiniz neyi doğru yapıyor? Nasıl trafik topluyor? Farkı Kapamak için Ne yapabilirsin? Rakiplerin neleri ihmal ediyor, ne yapmıyorlar? Çok fazla yerel rekabetiniz yoksa, iyi bir SEO stratejisi geliştirmenize yardımcı olmak için diğer alanlara veya ulusal şirketlere bir göz atın.

İpucu: İşletmeniz için bugün çok fazla rekabetin olmaması, bunun sonradan değişmeyeceği anlamına gelmez. İnternet dünyasına geçen bir çok işletme dijitale çoktan geçmeye başladı. Rekabet analizi yaparken, sıralamaları, dönüşüm oranını ve rekabeti sürekli olarak değerlendirmek, yalnızca SEO ve dijital pazarlamada başarılı olmanızı sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda müşterilerinize tekrar işler için hitap etmeye ve karşılaştırmalı alışveriş yapan müşterileri hedef almaya devam ettiğinizden emin olmak için önemlidir.

Dikkate alınacak diğer şeyler:

  • İnsanlar sizi bulmak için neye göre arama yapacak? Hepsi bilgisayar kullanmıyor. Yerel tanımlayıcıların yanı sıra sesli arama terimleri de önemlidir.
  • Hedef müşterilerinizin en çok hangi sosyal medya sitelerini kullanma olasılığı var? Bazı hedef kitleler Facebook’ta, diğerleri Instagram veya Twitter’da daha fazla zaman geçiriyor. Sağlam bir sosyal medya stratejisi, SEO başarısını artırabilir. Doğru yolda olup olmadığınızı belirlemek için testi bölün ve sonuçları ölçün.
  • Organik SEO’nun ötesinde, web sitenize nasıl daha fazla trafik çekebilirsiniz? Bazıları ücretli reklamları kullanır. Diğerleri daha fazla site içi içerik yazar ve web sitelerine trafik çekmek için dijital pazarlama hizmetleri ve uygulamalarından yararlanır. E-posta pazarlaması veya haber bülteni pazarlaması, sosyal medya sitelerinde özel ürünler, indirimler ve yeni ürünlerle ilgili gönderiler gibi yardımcı olabilir. SEO’ya ek olarak, arama motoru pazarlaması ve diğer ücretli reklam kampanyaları karşılığını verebilir.
  • Örneğin restoranlar ve ev hizmetleri gibi belirli işletmelerde incelemeler / çevrimiçi itibar çok önemlidir. Çevrimiçi itibarınızı izlemek, SEO ve çevrimiçi pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. Sadece ‘En İyi’ kelimesini optimize etmeyin, aynı zamanda en iyisi olarak ün kazanmaya çalışın.

7 SEO Analizi Sürekli Stratejiniz Olsun

Neyin iyi gittiğini, nelerin iyileştirilmesi gerektiğini görmek için SEO analizi yapın. Trendler, rekabet ve SEO tekniklerinin gerisinde kalmamak için endüstrinizin trafik raporlarını dikkatlice bir şekilde inceleyin.

Kendi SEO’nuzu yapmayı planlıyorsanız, ona sürekli olarak zaman ayırmanız gerekir. Bir aşamada onu başka birine devretmek de avantajlı olabilir. Dijital pazarlamaya yeni başlayanlar, yeni ve küçük işletmeler ve girişimcilere gelince, arama motoru optimizasyonunun temellerini öğrenmek işinizi ileri götürmenizi sağlayacaktır. Türkiye’de size birçok yardımcı olacak uzman ve faydalı çok fazla SEO eğitimi kaynağı mevcuttur.