Siteniz Google sesli arama için optimize edilmemişse, çok fazla trafik potansiyeli kaybediyor olabilirsiniz. Aksine sitenizi optimum müşteri deneyimi için optimize etmek için tutarlı ve ısrarlı bir şekilde çalışıyorsanız, ziyaretçilerin bilgisayar, akıllı telefon veya ekran olmadan bir sesli asistan aracılığıyla gelebileceğini kestire bilirsiniz. Hedef anahtar kelime için iyi bir sıralama elde etmeyi dört gözle bekleyebilirsiniz. Site ziyaretçileri için dönüşüm oranınızı artırırken, gelen web trafiğinizi de artırın.

Sesli arama artık SEO’nun ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediliyor. Mobil cihazlar için SEO’dan bile daha büyük, çünkü yalnızca telefonundan ürününüzü veya hizmetinizi ararken hedef kitlenin hareket halinde olduğu işletmeyi hedeflemiyorsunuz. Sesli arama yeteneklerinin, yapay zekanın ve sesli asistan teknolojisinin artan popülaritesi ile, ofislerinde iş istasyonlarında oturan insanlar bile bazen parmaklarını klavyelere koymaya bile üşendirdiği zamanlar yerini alıyor.

Sesli Arama SEO'yu Nasıl Etkiler

Google ve diğer arama motorları, satın alma kararları vermek için klavyelerinin yanı sıra seslerini kullanan kişiler için ne kadar iyi optimize edildiğine web sayfalarınızı öne çıkarırken çok dikkat eder. Bunu iyi sıralama olarak arama motoru sonuç sayfalarına yansıtılır. Sesli arama yapanların yanı sıra klavye ile arayanlara hitap etme çabaları, trend olan ürünlerin satın alma kararlarını vermelerine yardımcı olacak yanıtlar bulmak için sesli aramayı kullanan daha fazla kişiye işaret etmeye devam ederken karşılığını fazlasıyla alacaktır.

Hangi Kuşak Sesli Aramayı Kullanıyor?

Sesli aramayı kullanmak her yaştan insan için ikinci bir harika haline geliyor. Hedef müşteriler ister, Z isterse X kuşağı veya baby boomers olsun, Artan arama sorguları o kadar fazla ki insanlar hava durumu hakkında soru sormaktan yerel film gösterim saatlerini bulmaya, rezervasyon yaptırmaya, yerel bir nakliyatçıdan, tesisatçı bulmaya kadar her şeyde günlük rutinlerinin bir parçası olarak sesli aramayı kullanıyor. Sesli Aramayı kullanan bireylerin sayısı bu hızla giderse klavyeler çöpe atılacak gibi…

Sesli Arama SEO ‘da Veri Madenciliği Önemi

Web sitesi analizinize en son ne zaman baktınız? Sesli arama yapanlar için ne kadar iyi olduğunuz veya optimize edilmediğiniz hakkında bir sürü yılan hikayesi anlatılıyor. Geliştirmeniz gereken SEO alanları olduğunu gösteren trendler ve hemen çıkma oranları var mı?

Kişinin klavye veya sesli asistan kullanıp kullanmadığı arama terimleriyle her zaman belli değildir. Görsel bir ekranla veya bu olmadan yanıt alan kişilere hitap etmek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olmak yararlıdır. Web içeriğinizi oluştururken ve optimize ederken doğal dil diğer bir ifadeyle konuşma dili kullanmak potansiyel müşteriler gibi düşünmek, sesli arama SEO başarısında fark yaratacaktır. Web trafik raporlarınızı düzenli olarak incelemek ve yorumlamak , SEO çalışmaları işletmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Kısa ve Öz Cevaplar Sesli Aramada Trend

Sesli arama ekranı kullananlar için görsel olarak çekici bir müşteri deneyimi sunmanın sırrı web sitenizde kısa ve öz yanıtlar ile net harekete geçirme ifadeleri, sesli arama müşterilerini etkili bir şekilde siteye gelen trafiğe dönüştürmenize yardımcı olacaktır. İnsanlar cevapları ararken hemen, kısa ve öz olmasını ister özellikle mobil cihazlarında mobil bir durumda seyrediyorlarsa.

Sesli Arama, SEO ‘da Değişikliğe Zorluyor

Akıllı telefonlar ve sesli asistan teknolojisi SEO stratejilerini alt üst etti. Artık Sesli arama stratejisi geliştirirken kurgulanacak oyunun taktikleri değişti. Daha önce mobil sesli arama sorgularıyla ilişkilendirilen arama hacimlerinin herhangi bir yüzdelik dilimini karşılama stratejinize eklemek son derece gereksiz çünkü sayı sürekli olarak artıyor. İnsanlar cep telefonlarında da sadece sesli asistan teknolojisini kullanmıyor. Bilgisayarlarında Cortana gibi araçlar kullanıyorlar. İnsanlar Siri, Bixby, Genie ve diğer sesli yardımcı araçlarını kullanıyor. Google Home, Amazon Alexa ve daha bir çok sesli arama özelliği olan sistemler mevcuttur.

Ekranlı ve ekransız kullanıcılar için Google sesli arama stratejilerini arama motoru optimizasyonu stratejilerine dahil eden şirketler bu çabalardan faydalanacaktır. Tersine sesli aramanın SEO’yu nasıl değiştirdiğini henüz düşünmüyorsanız, sunduğu fırsatları kaybedeceksiniz. İstatistiksel olarak 2020 yılının ürünler ve aramalar için sesli aramalarda büyük bir artış göreceğine dijital pazarlama dünyasında kesin olarak inanılıyor.

Sesli Arama ve Duyarlı Web Tasarımı Başarı Demek

Çevrimiçi pazarlama stratejinizde kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurmak, web sitenizi bir müşteri adayı oluşturma aracı olarak kullanma arayışınızda işletmenize iyi hizmet edecektir. Potansiyel müşterilerinizin iletişim kurmasını kolaylaştırmak için çabaladığınız yerde, sonuçları göreceksiniz.

İşte bazı ipuçları:

  • Google snippet’lerinde öne çıkma amacıyla içerik yazın. Sitenizde harika bir SEO stratejiniz varsa, öne çıkan snippet’inizin yüksek sesle okunması ihtimali vardır. Yararlı içerik oluşturmak önemlidir ve sitenizin fark edilmesine, nişinizde bir otorite olarak görünmesine dolayısıyla daha çok sıralama ve trafik elde etmeye yardımcı olabilir.
  • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için optimize edin. Coğrafyayı kullanan SEO stratejileri günümüzde ve çağda hayati önem taşımaktadır. Sitenizin meta veriler içinde ve sayfa dışı ve sayfa içi içerik pazarlama çalışmalarında yerel alanınız için optimize edildiğinden emin olun.
  • Optimize edildiklerinden, doğru bilgileri içerdiklerinden emin olmak için yerel dizinlerdeki talep listeleri ile siteleri inceleyin.
  • Google haritalarda kırmızı işaret balonu ile işletme girişinizi talep ettiğinizden emin olun.
  • Soruların yanıtlarını arayan botlara hitap etmek için web sitenizde doğal dili kullanın.
  • Sitenizde sıkça sorulan soruları kısa ve öz yanıtlayın. (Sesli aramayı kullanan ekranı olan ve olmayan kişiler genellikle hızlı yanıtlar isterler ve Google Home ve Alexa, vb. İnsanlara cevap vermenin en iyi yolunu ararlar) Kısa ve öz olmak elbette özneldir, ancak sorularınızı cevapladıktan sonra bu cevaplara bakın ve Cevabın kulağa doğal gelen akışını ortadan kaldırmadan gereksiz kelimeleri ortadan kaldırarak kelime sayısını kısaltmaya çalışın.
  • Hem sayfa içi hem de sayfa dışı çalışmalarda sesli aramadan yararlanın.
  • Site yükleme hızını optimize ettiğinizden emin olun. Günümüzün araştırmacıları kısa ve öz bilgi istiyor, ancak aynı zamanda hızlı da istiyorlar.

Sesli Arama (Google Voice Search) SEO Rehberi

Trafik Kaynaklarında Sesli Aramaya Bak

Web sitesi analizinizi incelediğinizde, sayfanıza ne tür aramalar geliyor? İnsanların sizi sesli arama yoluyla aradığını açıkça gösteren anahtar kelime aramaları geliyor mu? Tıklama oranlarına, hemen çıkma oranlarına bakın ve bu sayfaların aldığı aramalara hitap etmek için daha ileride ulaştıkları sayfaları optimize etmeyi düşünün.

S.E.O. ile ilgili yardım arıyorsanız, arama motoru optimizasyonu tekliflerinin bir parçası olarak sesli aramadan yararlanan bir pazarlama şirketi ile çalışmayı bir sonraki iş olarak düşünebilirsiniz.