Bu yazımızda SEO çalışmasında mutlaka yapmamız gereken 9 adımı ele alacak üstelik gerekli ipuçlarından bahsedeceğiz. Seobil, bu içerikteki amacı özetle SEO çalışması konusunda yeteneklerinizi geliştirmenizdir. Ayrıca çalışmalarınızı yaparken kolaylık ve eksiksiz yapmanız doğrultusunda yardımcı olmasıdır.

Eski tip SEO alışkanlıklarının olumsuz sonuçlarından kurtulmanın zamanı gelmiştir çünkü arama motorları artık daha akıllıdır.

Bundan kurtulmanın en güzel yanı doğru SEO alışkanlıklarımızın sayısını arttırmaktır böylelikle eskilerin yerine yeniler gelir.

SEO uzmanları çoğu zaman edindiği farklı tür alışkanlıklar vardır.

Bunların site içinde kullandığımız gibi ne yazık ki site dışı optimizasyon da kullanmaya devam ederiz.

Bazen de teknik noktada hatada yapar üstelik ısrar ederiz. Bunları aşmanın en güzel yanı bildiğimiz doğruları önemli oranda artırmalı hatta eski usul çalışmalardan vazgeçmektir. Hatada ısrar etmek doğru bir davranış değildir üstelik SEO yaparken eski usul çalışmalara yer yoktur. Bu yüzden her zaman kendimizi öğrenme sürecinde görmeliyiz. Öğrenme yaşam boyu sürer bu yüzden bilgilerimizi güncel tutmalı bir çok farklı kaynaktan teyit etmeliyiz.

Seo çalışması sayfamızı inceleyin ayrıca siteniz için teklif talebinde bulunun.

https://www.seobil.com/seo-calismasi/

9 SEO çalışması adımını öğrenince arama motoru optimizasyonuna karşı önemli derecede yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olacaktır.

1

Ayrıntılı Araştırma

Ayrıntılı araştırma günümüzde birçok sahada kullanırız nitekim SEO alanında ayrı bir önemi vardır.

Seo’da başarıyı yakalamak istiyorsanız çalıştığınız sahada sizin için en doğru anahtar kelimeleri belirlemelisiniz.

Anahtar kelimeleri belirlerken rakiplerinizin neler yaptıklarını bilmenin bilhassa en iyi yöntemi ayrıntılı bir araştırmadır. Rakiplerin nerelerde yazılar yazdıklarını, reklam yaptıklarını nasıl linkler aldıklarını ayrıntılı olarak incelemelisiniz.

Yapacağınız SEO çalışmalarında bütünü görmenin sırrı ayrıca en iyi yolu işinizle alakalı ayrıntıya hakim olmaktır. Hani bir sözde “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma” der. Öyleyse ayrıntıların çok önemli olduğunu buradan anlamalıyız böylelikle işimizde daha iyi kullanabiliriz. Yeterince ayrıntılı araştırma yaptıktan sonra uygulamaya geçtiğimizde böylece doğru hamleler yapabiliriz. Bu sayede uygulama sürecinde hata yapma payı çok az olur hatta kusursuz bir iş çıkar.

SEO çalışmalarını yaparken önce belirlemeniz gereken hedeftir. Çalışmaları hedefleriniz doğrultusunda ilerletin kısacası anahtar kelimeleri doğru kullanın ve uygun belirleyin. Belirlenen anahtar kelimeler işletmenizin sesini duyururken özellikle hedef kitleye yönelik belirlemeliyiz.

SEO çalışmaları yapılırken en büyük tehlike ne yazık ki günceli bilgiye karşı olan ön yargıdır. Doğru düşündüğünüz anahtar kelimeler işletmenize ya da nişiniz için doğru olmama ihtimali her zaman vardır. Bu konuda tanıdıklarınızdan yardım almaktan ya da Seobil’den destek almaktan hiç bir zaman çekinmeyin. SEO Çalışmaları için verim ayrıntıda böylelikle başarıda sabırda gizlidir. Hatalı çalışma yaptığınızı anladığınız anda geri dönün böylelikle çalışmalarınızı gözden geçirin. Üstelik siteniz adına keskin alınan kararlar çoğu zaman optimizasyonda bir başarı göstergesi olarak sıralamalara yansır. Tüm SEO araçlarını ve elde ettiğiniz verileri etkin kullanmaya çalışın.

SEO’da Ayrıntılı Araştırma Nasıl Yaparsınız?

Arama motoru optimizasyonunda ilerlemenin en iyi yolu özellikle ayrıntılı araştırmadan geçer. Bu konuda başarı göstermenin en etkili yöntemlerini kavrarken bilhassa mutlaka öğrenmeniz gereken net olgular vardır. Bunlardan en önemlisi arama motorunun çalışma zekasıdır.

Arama motorunun mantığını anlamalısınız çünkü yapacağınız çalışmaların temelini oluşturur. Bu konuda kapsamlı bir çalışma yapıp sıkı çalışın ayrıca optimizasyon konusunda sitenize emek vermelisiniz.

Ayrıntılı araştırmaya başlamadan önce nişinizle alakalı derinlemesine çalışın. Bilgilerinizin doğruluğu konusunda araştırma sürecine girin tüm bunlar için uzun süre mesai yapın. Bu sayede değişkenlerin neye tepki verdiğini anlayın. Böylelikle farklı değişkenleri deneyerek birçok kez test edip sıralama etkilerinin farkına varacaksınız.

Ezbere ya da kulaktan dolma anahtar kelime belirlenmeyi hemen şimdi terk edin. Çalıştığınız anahtar kelimelerde ne yazık ki sayfanızı bulmasını istediğiniz kitleye yönelik olmadığı zamanlar vardır.

Kapsamlı bir çalışma ardından bilhassa doğru anahtar kelimelerle yola çıkın. Böylelikle zaman ya da  emek kaybını engellemiş olacaksınız. Her zaman tavsiyemiz, ayrıntılı ya da detaylı çalışma süreci geçirmeden SEO çalışmasından verim beklemeyin.

Bazı anahtar kelimeler çok kısadır ne var ki bazen bunlar o kadar kısa olmaz. Uzun kuyruklu anahtar kelime olarak adlandırılan kelimeleri tespit etmek ancak uzun çalışmalarla sağlanır.

Çalışmalarınızın size geri dönüşümleri kısa veya uzun sürede verim olarak geri döner.

Tüm değişkenleri bilin bunlar; dönemsel, rakip sayısı, finans ve daha birçok değişken kullanıcının aramasında önce etken olabilir.

Örneğin, bir filmin televizyonda gösterilmesi o hafta arama hacmini etkileyen bir unsurdur. Ayrıntılı ve derinlemesine çalışmaları hiç bir zaman elden bırakmayın böylece başarı sağlayın.

2

Google Araçlarını Etkin Kullanın

Arama motoru optimizasyonu sağlarken ihtiyaç duyulan en önemli unsur webmaster araçlarını iyi kullanmaktır. Google’da SEO çalışmalarını başarıya ulaştıran Google araçlarını etkin kullanmaktır.

Google Analytics,

Google Search Console,

Trends,

gibi araçları önce kullanmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz.

SEO çalışmalarını Google optimizasyonu yaparken bilhassa en önemli araçlardır. Sitelerinize izleme kodu ile aktif hale getirin böylelikle hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Buradaki verileri yorumlamayı öğrenin bu sayede programları etkin kullanırsınız. Verileri kapsamlı izleyin ayrıca verilerinizi başka dost site verileriyle karşılaştırın. Web sayfanızla ilgili alacağınız hataları buradan tespit edin ardından onarmaya çalışın. Yeterince üzerinde mesai harcadıktan sonra bu araçları kullanmakta uzman olacaksınız.

Bu araçlardaki verileri özellikle doğru yorumlamayı başardığınızda hayatta sizin için başarı çok uzak değildir. Günlük, Haftalık ve Aylık raporları karşılaştırın böylelikle kırılma noktalarını görün. Değişimin farkındalığına varın iyi bir SEO çalışması trafik değişimi takip edip inişleri – çıkışları yakalama sonucu elde edilir.

Web araçlarını kullanırken ilk olarak elde edeceğiniz verileri sürekli analiz edin. Veriler sayesinde elde edeceğiniz sayıların özellikle doğru yorumlamasını öğrenin. Sizin sayıları yorum gücüz atacağınız adımları etkiler. Bir sonraki hamlelerinizi tasarlamanız da önemlidir. Bu sayede sağlıklı bir analizle elde ettiğiniz sayıları işinizle alakalı doğru ölçmeyi sağlayacaktır.

3

Öğrenin ve Gelişime Açık Olun

Çalıştığınız sektörle ilgili her zaman önce öğrenmeye açık olunuz. Öğrenmeye başlamanın ilk adımı da okumaktır bundan dolayı çokça okuyun. SEO üzerine çalışmalar yürütüyorsanız bilhassa daha fazla okumalısınız. Çünkü teknoloji temelli kaynakların değişimi daha hızlı olur. Tek bir kişiye veya kaynağa bağlı kalmadan bir çok kaynaktan öğrenme sürecine katılın. Başarı emek isteyen sancılı bir süreçtir bundan dolayı karşılığı büyük olur. SEO alanında, başarıyı elde etmek için rakiplerinizden daha az okuyorsanız muhtemelen geriye düşersiniz. Hayır geriye düşmüyorsanız öyleyse şansınız yanınızda diyelim.

Mutlaka göz atın: Sıfırdan, Orta ve İleri Seviye SEO Öğrenme Rehberi

Dijital olan her şeye meraklı olmalısınız çünkü seonun temeli buna dayanır.

Nasıl SEO öğrenebilirsiniz tavsiyeler

  • Dijital pazarlamadaki ilerlemeyi yakından takip edin böylelikle güncel kalın.
  • Kullandığınız Web sitenizin alt yapısıyla ilgili değişmeleri özellikle takip edin. Bu sayede güncellemeleri başarıyla sağlar ya da güncellemeden kaçınırsınız.
  • Rakiplerinizin değişimleri izleyin ayrıca sizde değişime ayak uydurun.
  • Yazılım dillerine meraklı olun bilhassa araştırmalar yapın.
  • Toplumdaki trendleri yakından takip edin böylelikle pazarda nasıl yer aldıklarını yorumlayın.
  • Sosyal medya kaynaklarının içerisinde yer alın hatta bültenleri takip edin.
  • Teknoloji alanının günümüzde konuştuğu dil İngilizcedir en önemli tavsiyemiz bir an önce öğrenmeye çalışınız.
4

Geçmişten Ders Çıkarın

SEO çalışmalarının en önemli noktalarından biride özellikle geçmişten ders çıkarmaktır. Bu sayede daha başarılı atılımlar yapabilirsiniz. Günümüzde dijital dünyada kullanılan birçok etkili seo aracı mevcuttur. Bu araçlar bizi özellikle pazarlamayı iyi yapma noktasında çok ileriye götürmektedir.

Günümüzde çok fazla trend haline gelen sesli arama özelliği konusu hakkında bilginizi artırınız. Yapılan aramaların önemli ölçüde sesli aramayla yapıldığını bilhassa bilmemiz gerekmektedir. Nasıl Geçmişte mırc, icq, msn gibi programlar hayatımızda yer aldı.

Bugün Whatsapp, İnstagram ve Facebook bunların yerini nasıl aldığını anlamaya çalışın. Sohbet robotlarının nasıl değişim geçirdiğinin farkına varın. Yapay zekadaki gelişimi iyi derecede takip edin böylece çağa ayak uydurun.

Bu değişimi işinize senkronize etmek işte buda sizin kısacası başarınız olacaktır. Firmaların ihtiyaçları doğrultusunda geçmişteki gelişmelerden ders çıkararak sistemimize uyarlamalıyız. Gelecekteki beklentiler doğrultusunda çalışmalar yapmalı üstelik yeniliklere açık SEO çalışmaları yapmalıyız.

6

Teknik Bilgilere Derinlemesine Bakın

Teknik bilgilere derinlemesine bakmayı öğrenmek için hiç şüphesiz teknik yeterliliğe sahip olmak gereklidir.

Bu yüzden ilk önce öğreniyor sonra uyguluyoruz. SEO çalışmalarını sadece içerik yazıp, link vermekten ibaret olduğuna dair yanlış alışkanlığımızı terk etmeliyiz. SEO bundan çok daha fazlasıdır öyleyse kullanıcı ve arama motorları arasındaki kurguyu doğru tanımlamaktır. Bugün ne yazık ki bir çok kişi ürettikleri içerikle İnternet dünyasında Çöp niteliğinde içerik sağlamaktadır.

Google içeriklerin kopya olduğunu belirlediği zaman zaten o site tamamen çöp site olarak işlem görmektedir. Bundan dolayı yazılan içerikler özgün olmalıdır. Rakiplerle ele alınan konunun aynı olmasına karşı bilhassa konuya bakış açınızdaki farkı ortaya koyun. Bunu yaparken özellikle teknik araştırmalarla ışık tutun. Kaliteli içerik üretmek firmalar adına önemli bir görev olmalı en nihayetinde markasını korumalıdır. Fakat bundan daha fazlası o içeriği okuyacak okuyucular için daha fazla kıymete sahiptir.

Sitenizin optimizasyonu konusunda özellikle teknik bilgilerinizi geliştirin. İşin kolayına kaçmak size uzun vadede başarı getirmez bundan dolayı teknik tüm denetimlerinizi sağlayın. Bir Web sitesini üst sıralara taşımak ancak o siteyi yararlı hale getirmekle mümkündür.

7

Raporlayın

Yapacağınız SEO çalışmalarında hangi alanda hizmet veriyorsanız o alanla ilgili her şeyi bilmeniz mümkün değildir. İş yaptığınız firma ile ortak çalışmalar yürütün. İlerlediğiniz çalışmalarınızı tahlil ederek raporlayınız. Çıkardığınız raporları işini yaptığınız kişilerle paylaşın. beraber inceleyin strateji geliştirin. Kaliteli hizmet sunmanın en iyi yolu özellikle her işi uzmanına yaptırmaktır.

Tasarım için başka uzmandan destek alınız. Yazılım ve kodlama için konusunda uzman kişilerle çalışın. İçerik yazarınızı iyi seçin yazılan içeriklerin özgün olması çok önemlidir. birlikte çalışma yürüttüğünüz kişilerden SEO raporlaması isteyin. mutlaka raporlama konusunda başarıyı yakalamak için düzenli ve disiplinli çalışın.

8

Farklı Pazarlama Ağlarını Deneyin

Sitenizin değerini yükseltmek için ne var ki tüm mecralarda faaliyet göstermelisiniz. Diğer pazarlama alanlarında yatırımlarınızı arttırın. Sosyal medyada kendinizi gösterin artık sahneye çıkın. SEO çalışması yaptığınız alanda başarıyı elde edin bundan böyle özveriyle çalışın. Görsel çalışmalara ağırlık verin kısacası sanatçı olun. Reklam sadece dijital ortamda gerçekleştirilmez hatta broşür, afiş ya da buna benzer argümanlarla sesinizi duyurun. Pazarlamanın her alanında işletmenizi gösterin böylelikle marka başarısı sizi takip etsin.

9

SEO Çalışmalarınızı Dengeleyin

Bir çok otorite tarafından kabul edilen SEO çalışmaları algoritma değişikliğinde sekteye uğramaktadır. Arama motorlarının gerçekleştirdiği güncellemeler sonrası sakın ola panik yapmayın. Sakin kalın, SEO çalışmalarında planlı bir şekilde özellikle adım adım güncellemeleri gerçekleştirin.

Birincisi, SEO çalışmalarında yapacağınız her çalışmayı sınıflandırmalara ayırın. Sonrasında kademe kademe çalışmalarınızı yapın ki odaklanmanız kolay olsun. Bundan dolayı SEO üzerine yapacağınız tüm çalışmaları bölümlere ayırma çok önemlidir. Bölümlere ayırmanız sizin kademeler arasında iyi bir denge kurmanızı sağlayacaktır.

9 SEO Çalışması adımı hakkında yazımız ile umarız başarılı bir SEO Uzmanı olabilmeniz için faydalı olmuştur.