Buradaki yazımızda 9 SEO çalışması öğrenmek için gerekli bilgi içeriklerinden bahsedeceğiz. Yazımızda sizin için hedeflediğimiz amaç  SEO çalışması konusunda yeteneklerinizi geliştirmeniz doğrultusunda olacaktır. Eski tip yapılan SEO alışkanlıklarının olumsuz sonuçlarından kurtulmak zaman alabilir. Bundan kurtulmanın en güzel yanı doğru SEO alışkanlıklarımızın sayısını arttırmaktır. SEO uzmanları çoğu zaman edindiği farklı tür alışkanlıklar vardır.

Kimisi site içerisinde,

kimisi site dışı,

bazense teknik noktada hatada ısrar edebiliriz. Bunları aşmanın en güzel yanı bildiğimiz doğruların miktarını önemli ölçüde arttırmaktır. Hata’da ısrar etmek doğru bir davranış değildir. Bu yüzden her zaman kendimizi öğrenme sürecinde görmeliyiz. Yaşam sürdüğü sürece öğrenme insan için devam etmektedir.

Seo çalışması sayfamızı inceleyebilirsiniz > https://www.seobil.com/seo-calismasi/

9 SEO çalışması adımını öğrenmek bizim arama motoru optimizasyonuna karşı önemli derecede yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olacaktır.

1- Ayrıntılı Araştırma

Ayrıntılı araştırma günümüzde birçok sahada kullanılmaktadır. hani klişe bir söz vardır şeytan ayrıntıda gizlidir.

Seo’da başarıyı yakalamak istiyorsanız çalıştığınız sahada sizin için en doğru anahtar kelimeleri belirlemelisiniz.

anahtar kelimeleri belirlerken rakiplerinizin neler yaptıklarını bilmelisiniz. Onların nerelerde yazılar yazdıklarını, reklam yaptıklarını nasıl linkler aldıklarını ayrıntılı olarak incelemelisiniz.

Yapacağınız SEO çalışmalarında bütünü görebilmek için öncelikle ayrıntıya hakim olmalısınız. Bir söz vardır bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak işte tamda burada ayrıntıların çok önemli olduğunu anlayabiliriz. Yeterince ayrıntılı araştırma yaptıktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz. Bu sayede uygulama sürecinde hata payınız çok az olur.

SEO çalışmalarınızı yaparken öncelikle belirlemeniz gereken hedeftir. Belirlediğiniz anahtar kelimeleriniz sesinizi duyurmak istediğiniz kitleye yönelik olmalıdır. SEO çalışmaları yapılırken en büyük tehlike ön yargıdır. doğru düşündüğünüz anahtar kelimeleriniz sizin yaptığınız iş için doğru olmayabilir. yardım ve destek almaktan hiç bir zaman çekinmeyiniz. SEO Çalışmaları için verim ayrıntıda, başarı ise sabırda gizlidir. hatalı çalışma yaptığınız anladığınız anda geri dönebilmekte bir başarıdır. Tüm SEO araçlarını ve elde ettiğiniz verileri etkin kullanmaya çalışınız.

Arama motoru sonuç sayfasının mantığını anlamak için yaptığınız çalıştığınız alanda emek vermelisiniz.

Derinlemesine çalışmalı ve uzun süre mesai yapmalısınız. Bu sayede değişkenlerin neye tepki verdiğini anlamaya başlayacaksınız. Ezbere anahtar kelime belirlenmesini terk etmelisiniz. çalıştığınız iş kolunda kullandığınız kelimeler sizin sayfanızı bulmak isteyenler için doğru olmayabilir. kapsamlı bir çalışma ardından doğru anahtar kelimeler ile yola çıkmak size zaman ve emek kaybı yaşatmayacaktır. Her zaman tavsiye ettiğimiz gibi ayrıntılı ve detaylı bir çalışma süreci geçirmeden SEO çalışmasından verim beklemeyiniz.

Öyle anahtar kelimeler vardır ki çok kısadır. ama bazen bu anahtar kelimeler o kadar kısa olmaya bilir. Uzun kuyruklu anahtar kelime olarak adlandırılan kelimeleri tespit edebilmeniz için uzunca çalışmalısınız.

Çalışmalarınızın size geri dönüşümleri kısa veya uzun sürede verim olarak geri döner. Tüm değişkenleri bilmelisiniz dönemsel, rakip sayısı, finans ve daha bir çok değişken kullanıcının aramasında etken olabilir. Bir filmin televizyonda gösterilmesi o hafta arama hacmini etkileyebilir. Ayrıntılı ve derinlemesine çalışmaları elden bırakmayınız.

2- Google Araçlarını Etkin Kullanın

Google araçlarını etkin kullanmanız yapacağınız SEO çalışmalarında sizi başarıya götüren bir yoldur.

Google Analytics,

Google Search Console,

Google Trends,

gibi araçları kullanmayı öğrenmeye başlamaktan başlayabilirsiniz. SEO çalışmaları için en önemli araçlardır. Sitelerinize izleme kodu ile aktif hale getirin. Buradaki verileri yorumlamayı öğrenin. Peşin hükümlü olayın verileri başkalarının verileriyle karşılaştırın. Web sayfanızla ilgili alacağınız hataları buradan tespit ettikten sonra onarmaya çalışınız. Yeterince üzerinde mesai harcadıktan sonra bu araçları kullanmakta uzman olacaksınız.

Bu araçlardaki verileri doğru yorumlamayı başardığınızda sizin için başarı çok uzak değildir. Günlük, Haftalık ve Aylık raporları karşılaştırın. Değişimin farkındalığına varın iyi bir SEO çalışması değişimi takip ederek onu yakalaması sonucu elde edilir.

Web araçlarını kullanırken elde edeceğiniz verileri sürekli analiz edin. veriler sayesinde elde edeceğiniz sayıların doğru yorumlamasını öğrenin. Sizin sayıları yorum gücüz atacağınız adımları etkiler.Bir sonraki hamlelerinizi tasarlamanız da önemlidir. Bu sayede sağlıklı bir analizle elde ettiğiniz sayıları işinizle alakalı doğru ölçmemizi sağlayacaktır.

3- Öğrenin ve Gelişime Açık Olun

Çalıştığınız sektörle ilgili her zaman öğrenmeye açık olunuz. Öğrenmeye başlamanın ilk adımı da okumaktır. Çokça okuyunuz SEO üzerine çalışmalar yürütüyorsanız daha fazla okumalısınız. Çünkü teknoloji temelli kaynakların değişimi daha hızlı olmaktadır. tek bir kişiye veya kaynağa bağlı kalmadan bir çok kaynaktan öğrenme sürecine katılın. başarı emek isteyen sancılı bir süreçtir. SEO alanında, başarıyı elde etmek için rakiplerinizden daha az okuyorsanız muhtemelen geriye düşersiniz. Hayır geriye düşmüyor sanız şansınız yanınızda diyebiliriz.

Dijital olan her şeye meraklı olmalısınız. Dijital pazarlamadaki ilerlemeyi yakından takip ediniz. Kullandığınız Web sitenizin alt yapısı ile ilgili değişmeleri takip edin. Rakiplerinizin değişimleri izleyin ve sizde değişime ayak uydurun. Yazılım dillerine meraklı olun ve araştırmalar yapınız. Toplumdaki trendleri yakından takip edin pazarda nasıl yer aldıklarını yorumlayın. Sosyal medya kaynaklarının içerisinde yer alın ve bültenleri takip edin. Teknoloji alanının günümüzde konuştuğu dil İngilizcedir en önemli tavsiyemiz bir an önce öğrenmeye çalışınız.

4- Geçmişten Ders Çıkarın

SEO çalışmalarının en önemli noktalarından biriside geçmişten ders çıkarmaktır. Bu sayede daha başarılı atılımlar yapabilirsiniz. Günümüzde Dijital dünyada kullanılan bir çok etkili araç mevcuttur. Bu araçlar bizlere pazarlama noktasında bizi çok ileriye götürmektedir.

Günümüzde çok fazla trend haline gelen sesli arama özelliği konusunda bilginizi artırınız. Yapılan aramaların önemli ölçüde sesli arama ile yapıldığını bilmemiz gerekmektedir. Nasıl Geçmişte mırc, icq, msn gibi programlar hayatımızda yer aldı.

Bugün Whatsapp, İnstagram ve Facebook bunların yerini nasıl aldığını anlamaya çalışmalıyız. Sohbet robotlarının nasıl değişim geçirdiğinin farkına varmalıyız. Yapay zekadaki gelişimi iyi derecede takip etmeli ve çağa ayak uydurmalıyız.

Bu değişimi işimizde senkronize etmek işte buda sizin başarınız olacaktır. Firmaların ihtiyaçları doğrultusunda geçmişteki gelişmeleri uyarlamalıyız. onların beklentileri doğrultusunda çalışmalar yapmalı ve yeniliklere açık SEO çalışmaları yapmalıyız.

6- Teknik Bilgilere Derinlemesine Bakın

Teknik bilgilere derinlemesine bakmayı öğrenmek için hiç şüphesiz teknik yeterliliğe sahip olmak gereklidir.

Bu yüzden ilk önce öğreniyor sonra uyguluyoruz. SEO çalışmalarını sadece içerik yazıp, link vermekten ibaret olduğuna dair yanlış alışkanlığımızı terk etmeliyiz. SEO bundan çok daha fazlasıdır. bugün bir çok kişi yazı ürettikleri içerikle İnternet dünyasında Çöp niteliğinde içerik sağlamaktadır.

Google içeriklerin kopya olduğunu belirlediği zaman zaten o site tamamen çöp site olarak işlem görmektedir. Yazdığınız içerikleriniz özgün olmalıdır. konu aynı olabilir fakat sizin konuya bakış açınız ve araştırmalarınızla ışık tutmalısınız. kaliteli içerik üretmek sizin için önemli bir görevdir. Fakat bundan daha fazlası o içeriği okuyacak okuyucular için daha fazla kıymete sahiptir.

sitenizin optimizasyonu konusunda teknik bilgilerinizi geliştirin. işin kolayına kaçmak size uzun vadede başarı getirmeyecektir. Bir Web sitesini üst sıralara taşımak o siteyi yararlı hale getirmekle mümkündür.

7-Raporlayın

Yapacağınız SEO çalışmalarında hangi alanda hizmet veriyorsanız o alanla ilgili her şeyi bilmeniz mümkün değildir. iş yaptığınız firma ile ortak çalışmalar yürütün. İlerlediğiniz çalışmalarınızı tahlil ederek raporlayınız. Çıkardığınız raporları işini yaptığınız kişilerle paylaşın. beraber inceleyin strateji geliştirin. Kaliteli hizmet sunabilmek için her işi uzmanına yaptırın.

Tasarım için başka uzmandan destek alınız. Yazılım ve kodlama için konusunda uzman kişilerle çalışın. İçerik yazarınızı iyi seçin yazılan içeriklerin özgün olması çok önemlidir. birlikte çalışma yürüttüğünüz kişilerden SEO raporlaması isteyin. mutlaka raporlama konusunda başarıyı yakalamak için düzenli ve disiplinli çalışın.

8- Farklı Pazarlama Ağlarını Deneyin

Sitenizin değerini yükseltmek için tüm mecralarda faaliyet göstermelisiniz. Diğer pazarlama alanlarında yatırımlarınızı arttırın. Sosyal medyada kendinizi gösterin. SEO çalışması yaptığınız alanda başarıyı elde edebilmek için özveriyle çalışın. Görsel çalışmalara ağırlık verin. Reklam sadece dijital ortamda gerçekleştirilmez broşür, afiş bunlarla da sesinizi duyurabilirsiniz. her alanda kendinizi gösterin ve başarı sizi takip etsin.

9- SEO Çalışmalarınızı Dengeleyin

Bir çok otorite tarafından kabul edilen SEO çalışmaları algoritma değişikliğinde sekteye uğramaktadır. Arama motorlarının gerçekleştirdiği güncellemeler sonrası panik yapmayınız. SEO çalışması için planlı bir şekilde adım adım güncellemeleriniz gerçekleştirin.

SEO çalışmalarında yapacağınız her çalışmayı sınıflandırmalara ayırın. sonrasında kademe kademe çalışmalarınızı yapın ki odaklanmanız için kolay olsun. SEO üzerine yapacağınız çalışmaları bölümlere ayırmanız çok önemlidir. bölümlere ayırmanız sizin kademeler arasında iyi bir denge kurmanızı sağlayacaktır.

9 SEO Çalışması adımı hakkında yazımız ile umarız başarılı bir SEO Uzmanı olabilmeniz için faydalı olmuştur.