Web içeriğini stratejik olarak düzenleme başarılı SEO için gereklidir. Bu konuda Strateji geliştirecekler için sormaları gereken başlıca sorulardan biri şu şekilde olmalıdır,

“Sitede gezinmek kolay mı? Kullanıcılar aradıkları bilgileri bulabiliyor mu?”

Web sitesi arama motoru sonuçları (SERP) içerisinde üst sıralarda yer alma şansını yükseltme temel mantık şu şekildedir. Sayfalar arasında kullanıcıların, kolay bir şekilde gezinmesini sağlamaktan geçmektedir. Bu bilgiyi kullanarak mantıksal bir düzende URL yapıları ve içerikleri belirli alaka düzeyi korunarak yani tema dışına çıkılmadan sayfalar arası konu benzerliği kurulmalıdır. Sayfaları oluşturan konular sağlayacağı anahtar kelimeleri temamızın dışına çıkılmadan ustaca oluşturulmalıdır. Başarıyla oluşturulmuş Web sayfaları hem arama motorları hem de kullanıcılar için içeriğin yapısı ve ilişikli sayfaların alaka düzeyi ile bağlanmalıdır. Bu sayede arama motoru botları geldiklerinde sayfaları daha iyi indeksleme yapacak, ziyaretçiler konunun devamı niteliğinde sayfalara rahat bir şekilde geçişini sağlayacaktır. Bu durumda kazanılacak verim, sıralama başarısı olarak taçlandıracaktır.

Konu Dağılma Analizi

Konu Dağılma Analizi, Belirlenen konular içeriğin birden fazla sayfada yer alması ile bölümlere ayrılmasıdır. Web sitesi içerisinde mevcut içerikleri analiz ederek, içerikler bilgi birimleri halinde düzenleme işlemidir. Analiz, konunun sitenin çoklu silolarında mı yoksa bölümlerinde mi yer aldığını kontrol edilmelidir.

Ardından içerik siloları kendi temaları ile alakalı gruplar içerisinde düzenlemesi gerçekleştirilir. Konu içerisine saçılan siloların analiz sonrası birleştirilmesi ve düzenlemesi arama motoru örümcekleri ve mantıksal olarak yapılandırılmış bilgileri sağlamak için son derece önemlidir.

İçerik Konsolidasyonu

Web sitesi içerisinde bulunan tüm sayfalar incelenirken, sayfalara ait anahtar kelimeler kendi konusu içerisinde birleştirme fırsatına sahip midir diye analiz gerçekleştirilir. Benzer bilgileri içeren sayfaların birleştirilmesi etkili bir sonuç olacaktır. Google önem derecesi yüksek sayfaları sıralama sinyallerini birleştirerek daha iyi taranması ve iyi sıralama sonuçları almanızı desteklemektedir.

Örneğin; balık tipi gelinlik modeli temalı bir sayfa ile en beğenilen gelinlik balık modeli temasına sahip iki sayfa tek bir sayfa olarak gücünü katlaması misal olarak verilebilir.

Tema Değerlendirmesi

Tema oluşturulurken sayfamızı kapsayan siloları belirlerken, web sitesi içeriği, alakalı konular ve anahtar kelimeleri hedef alan içeriği başarılı bir dizin yapısı içerisinde yoğunlaştırılması ile yeniden düzenleme yapılması anlamına gelmektedir.

www.seobil.com/seo-egitimi: SEO eğitimi ile ilgili üst düzey ve genel anahtar kelimeleri hedefleyen bölümdür.

www.seobil.com/seo-egitimi/icerik-yapi-optimizasyonu: Yalnızca içerik ve yapı optimizasyonu ile alakalı ikincil anahtar kelimeleri içeren bölümdür.

www.seobil.com/seo-egitimi/icerik-yapı-optimizasyonu/tema-degerlendirmesi: tema değerlendirmesi ile öğrenmemiz istenen alakalı anahtar kelimeleri barından en özel bölümdür.

İçerik Ayrımı

Verileri bir sayfada birleştirmek yerine parçalara ayrılmasıdır. İçeriğin ayrılmasını nerelerde yapılabileceğini analiz etmek dışında, web sitesindeki bilgileri aynı mantıksal olarak düzenleme kavramını uygular. Bir sayfada çok fazla bilginin bulunması durumunda, içerik dağılımını değerlendirmeniz ve sitede daha iyi bir yerleşim olup olmadığına bakın. Daha kullanıcı dostu bir web sitesi için hangi konuların genişletilebileceğini, hangi konuların farklı sayfalara ayrılabileceğini analiz etmesidir.

Yinelenen İçerik

Arama motorları her URL’yi benzersiz bir nesne yani sayfa olarak tanıyarak kayıt eder. Sayfanın amacından bağımsız olarak kopyalanan her içerik örneği, bir arama motoru tarafından taranmasına izin veriliyorsa sıralamayı olumsuz yönde etkiler. Bazen aynı içeriğe sahip iki (veya daha fazla) sayfa olması gerekir; ancak, içerik kullanıcılar için yararlı olsa ve mantıklı olsa bile, arama motoru dizinlerin deki varlığı sıralama sorunlarına neden olur. Herhangi bir içeriğin tam (veya hatta benzer) kopyalarını arama motorlarından çıkarmak veya mümkünse yinelenen içeriğe sahip olmaktan kaçınmak önerilir.

Yinelenen İçerikten Nasıl Kurtarılır?

Yinelenen içerik, URL parametreleri, sayfaların yazıcı dostu sürümleri, oturum kimlikleri ve sıralama işlevleri dahil olmak üzere birçok şeyden kaynaklanabilir. Bu tür sayfalar bir web sitesinin normal, yardımcı bir parçası olma eğilimindedir, ancak arama motorları yinelenen bir sayfa sunmamak için yine de ele alması gerekir. Yinelenen içeriği düzeltmek için önerilecek birkaç yöntem vardır: 301 yönlendirmeleri, rel = “canonical” etiketi, robots.txt dışlamaları ve noindex meta etiketi.

301 yönlendirmesi veya kalıcı yönlendirmesi, yinelenen bir sayfaya gelen hem kullanıcıları hem de örümcekleri doğrudan orijinal içerik sayfasına gönderir. Bu yönlendirmeler, alt klasörler, alt alanlar ve tüm alan adlarında da kullanılabilir.

Rel = “canonical” niteliği, birkaç önemli farkla birlikte, 301 yönlendirmesine benzer şekilde davranır. Birincisi, 301 yönlendirmesi hem örümcekleri hem de insanları farklı bir sayfaya yönlendirirken, kural niteliği kesinlikle arama motorları içindir. Bu yöntemle web yöneticileri, herhangi bir ceza ödemeden ziyaretçileri benzersiz URL’leri izleyebilir. canonical niteliği taşıyabilen etiket aşağıdaki gibi yapılandırılmıştır.

rel etiketi, arama motorları orijinal gördükleri gerekli sayfayı konumuna ataması gerekir. Web uzantılı belge yerleştirilmiş olacaktır. Web yöneticileri, belirli sayfalarda noindex meta etiketi kullanarak sayfaları da arama motorlarından dışlayabilir. Noindex meta etiketini kullanarak, web yöneticileri bu sayfanın içeriğinin dizine eklenmemesini ve arama sonucu sayfalarında görüntülenmesini sağlayabilir.

Tavsiye edilen son yöntem bir robots.txt dosyası kullanmayı içerir. Webmaster, robots.txt kullanarak, bir web sitesinin belirli bölümlerini indekslemeleri önleyen arama motoru örümceklerine yönelik yönergeler sağlayabilir. Bu sayfaların URL’leri hala bazı arama motoru dizinlerinde görünebilir, ancak yalnızca sayfanın URL’si özel olarak aranıyorsa. İpucu: Resmi arama motoru botları (örümcekleri) robots.txt protokolünü izlese de, kötü amaçlı botlar bunları tamamen göz ardı eder.

Robots.txt dosyasının içine yerleştirilirse, yukarıdaki yönerge, bing örümceklerini dizini taramasını ve dizine eklemesini yasaklar.

Küçük içerik, az içeriğe sahip sayfaları veya çok az değerli içeriğe sahip olabilecek sayfaları her ikisinde de açıklar. İkincisi bahsettiğimiz, daha az içeriğe sahip, yararlı olabilecek çok az içeriğe sahip sayfalar olabileceğinden daha doğru bir açıklamadır. Yani bir konu ele almak onu tanımlamak için sadece birkaç cümle alınması ve bunun için bir ansiklopedik içerik oluşturmak gerekli değildir.

Google’ın web spam ekibinin başkanı Matt Cutts’e göre, küçük içerik, verilen bir aramaya çok az veya hiç yeni bilgi katkısı yapmıyor. Bu sorun özellikle, yalnızca minimum ürün ayrıntıları ve bilgileri içeren farklı ürünler için yüzlerce veya binlerce sayfaya sahip olan e-ticaret siteleri için yaygındır.

Bu soruna en iyi uzun vadeli çözüm, basit ya da eksik bilgi içerebilecek her web sayfası için benzersiz içerik oluşturmaktır. Webmasterlar, ayrıntılı bir açıklama, inceleme, fikir, video veya kısa bir editoryal gibi benzersiz metin bölümleriyle tekrarlanan bilgileri destekleyerek, web sitelerini arama motorlarıyla olan ilgisini artırabilir.

Standart

Kurallı içerik, bir içerik parçasının orijinal yayın sayfasını belirterek kopya içerik oluşturmanın engellenmesine yardımcı olmak için kullanılır. Canonical etiketi için özel bir kullanım, ürünleri listeleyen ve ürünlerin nasıl sıralandığına bağlı olarak farklı URL’ler üreten sıralama işlevlerine sahip sayfa olmalıdır. Bu durumda, varsayılan sunumdan sıralamadaki herhangi bir değişiklik, orijinal URL’nin dizine alınması gereken tek etiket olduğunu belirtmek için Canonical etiketi kullanabilir.

Örneğin, bir web sayfası “seo eğitimi” listeliyorsa ve www.seobil.com/seo-eğitimi/

URL‘sine sahipse ve bir sıralama bağlantısı sunuyorsa www.seobil.com/seo-egitimi/?s=içerik

içeriğe göre sıralanacaksa, orijinal içeriğin www.seobil.com/seo-egitim/

adresinde bulduğunu ve bunun orijinal olarak belirtildiğini belirtmek için www.seobil.com/seo-egitimi/?s=içerik

adresindeki kurallı etiketi kullanmak başarılı bir SEO için gerekli şartları sağlar olacaktır.

www.seobil.com/seo-egitim/?s =içerik indekslenmemelidir.

www.seobil.com/seo-eğitimi/?s =içerik adresindeki kurallı etiket bu şekilde görünür ve belgenin içine yerleştirilir.