İçeriklerin kendisini farklı URL’ler ile tekrarlamasıdır. Başka bir deyişle yinelenen içeriklerin farklı sayfa adreslerinde erişilmesidir. Bu durum kopya içeriği oluşturur. Arama motorlarının istemediği bir durum olduğundan siteniz arama motorları tarafından cezaya maruz kalabilir. Canonical etiketi ise sizin bu durumu kontrol altında tutmak için farklı URL ye sahip aynı içerikleriniz için kullanacağınız bir kod dizisidir. Canonical etiketini irdelemeye çalışalım

 

  1. https://seobil.com
  2. https://www.seobil.com
  3. https://www.seobil.com/index.php
  4. https://www.seobil.com/index.php/
  5. https://m.seobil.com

Farklı URL’lere sahip aynı sayfaları arama motoru botları doğru olarak yorumlayamaz. Birden fazla URL’lerinizi indeksleyerek aynı içeriğe sahip birden fazla sayfa gösterir. Bu karmaşayı çözmek için Canonical etiketi kullanarak tek bir URL’in gösterilmesini sağlarız.

Aynı sayfanın gösterilmesi ortaya Duplicate Content sorununu doğurur.

Örnek çözüm;

 

Asıl göstermek istediğimiz URL 2 numara ile belirlersek 1,3,4 numaralı URL’leri 2 numaralı sayfamızın asıl sayfamız olduğunu belirtmemiz için Rel Canonical etiketi ile Meta Tag’ler arasına yazılarak diğer linkler deki içeriğin 2 numara ile aynı olduğunu belirtiriz. Böylelikle arama motoru botları 1,3,4 numaralı URL’lerimiz değiş istediğimiz 2 numaralı URL’imizin indekslenmesini istediğimizi botlar  anlamış olur. Eğer kullanmış olduğunuz altyapıda eklenti olarak All İn Seo, Yoast gibi eklentiler mevcutsa kolayca yapabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki eğer siz yinelenen içerikleriniz için bir çalışma yapmazsanız arama motorları kendi algoritmaları gereği istemeyeceğiniz seçimleri kendileri otomatik olarak yapar. Rel Canonical etiketi sayfa boyutunuzu arttırmaz.

“Head” etiketi içersine “Meta Tag” lerin altına  yazmanız gereken kod ;

<link rel=”canonical” href=”https://www.seobil.com ”/> 

Burada dikkat etmemiz gerek en önemli nokta eğer sayfanızın bir mobil sürümü varsa asıl sayfanıza şu şekilde bir kod ile mobil sayfanızı desteklemeniz en önemlisi de bu olacaktır.

<link rel=”alternate” media=”only screen and (max-width: 640px)”  href=https://m.seobil.com />

Canonical Etiketi ne zaman kullanmalıdır?

Canonical URL Ne Zaman Kullanılır?

1- 

www.Seobil.com

Seobil.com

Yukarıdaki gibi www farklı olduğunda kullanabilirsiniz.

2-

http://

https://

Aynı içeriğe sahip URL olduğunda kullanabilirsiniz.

3-Web siteniz mobil ara yüzünde farklı subdomain ile aynı içeriğe ulaşıldığı zaman kullanılmalıdır.

4-Aynı içeriğe farklı etiketler ve kategoriler üzerinden ulaşılabildiğinde an kullanılmalıdır.

5-Aynı içeriğe sahip farklı URL’ler olduğunda her zaman kullanılmalıdır.