Kategori sayfalarını dolduracak içerik diğer sayfalardan daha önemlidir. Bunun en önemli sebebi bu sayfanın diğer sayfalarınızı kapsayacak bir içeriğe sahip olmasıdır. Bu yüzden Kategori sayfaları oluşturulurken ister ürünlerinize ait sayfalar olsun, isterse makalelerinize ait içerik sayfaları olsun genel bir şablon üzerine yazılması daha sonradan oluşturulacak sayfalar için ana sayfa niteliği taşıyacaktır.

Neden Kategori Sayfalarına optimize içerik Yazmak önemlidir?

Kategori sayfaları, markanızı yeni kullanıcıların erişmesini sağlayarak tanıtmanın ve müşterilerinize ürünlerinizi göstermenin en iyi yoludur.Bu sayfaların güçlü sayfalar olması sonradan oluşturcağınız sayfaların bu sayfaları güçlendirmesi gerekmektedir. Bu sayfaları sitenizin iç bağlantılarını geliştirmek içinde kullanabilirsiniz. Başarılı bir SEO stratejisi için harika bir yöntemdir.

Sayamayacağınız kadar çok binlerce ürüne sahip olabilirsiniz. Sürekli güncellediğiniz bir bloğa veya hizmetlerinizi anlattığınız bir web sitesi ile bilgi içeriği sunuyor da olabilirsiniz. E-ticaret mağazası da işletebilirsiniz. Optimize edilmiş kategori sayfası oluşturmanız en uygun kullanıcı deneyimi yakalamanızı sağlayacaktır. En iyi dönüşüm oranlarını iyi oluşturuluşmuş kategori sayfaları sayesinde kazanabilirsiniz.

Güçlü SEO Uyumlu Kategori Sayfaları ve Performans

İçeriğiniz veya ürünleriniz değişim gösterse de kategori açılış sayfalarınız değişmeyecektir. Bu nedenle bu sayfaları tamamen optimize etmek için zaman ayırmalısınız. Kategori sayfalarının sahip olacağı içeriklerin alt sayfalarını kapsayacak SEO uyumlu bir şekilde hazırlanması ana kategoriniz olan sayfaların otoritelerinin güçlü olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu sayfaların yükleme süreleri minimum olması, javascript ve css düzenlerinin optimize edilmesi sayfanızın sunacağı performası en verimli hale getirilmesi iyi bir SEO için yapılmalıdır.

Hem tarayıcı hem de ziyaretçilerinizi rahatlatacak tam optimize edilmiş kategori içeriği yazma konusunda naçizane bildiklerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz. Umarız burada yazacaklarımız bir kılavuz niteliğinde olması niyetiyle başlayalım.

1. Kategoriler için Anahtar Kelime Araştırması

Kategori içeriğiniz SEO uyumlu yazıldığından emin olmakla birlikte organik trafik performansınızı arttırmak için belirlediğiniz anahtar kelimeleri araştırmak çok önemli bir adımdır. Belirleyeceğiniz anahtar kelimeleri doğru belirlemek burada yapılacak en önemli iştir.

Bir anahtar kelimenin trafik hacmini (arama hacmini) öğrenmek kategoriler için belirlenecek doğru anahtar kelimeleri belirlerken önemlidir. Belirlenecek anahtar kelimeler hazırlanacak içerikler kullanıcıların aradıkları sorgular ile örtüşmelidir. Sayfaların üst sıralarda yer almasını sağlamak en önemli amacımızdır. Sayfalarınıza ait anahtar kelimelerin SERP’lerdeki sıralamasını, ortalama yerinin bilmesi için yararlı olabilir. Bu sayede anahtar kelimenin rekabet seviyesini öğrenmiş olursunuz. Anahtar kelimelerin nasıl performans gösterdiklerini izlemek için bazı SEO araçlarından yardım alabilirsiniz. Ahrefs size yeni anahtar kelimelerin aranma hacimlerini gösterecektir. Anahtar kelimeler için daha fazla önerilerde bulabilmek için Google anahtar kelime planlayıcıyı kullanmanızı da tavsiye etmekteyiz.

Anahtar kelime araştırmanızı gerçekleştirirken farklı ifadelerle sıra dışı sonuçlar elde edebilecek neticeler almak için akıllıca düşünmelisiniz. Anahtar kelimeleri kullanıcıların arama motoruna girişi yaparken kullandığı kelimeler olarak düşünmelisiniz. Bu noktada empati yaparak daha iyi anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz. Kullanıcıların sitenizden satın almasını istediğiniz ürün veya hizmetleri araştırırken bilgi bulma amaçlı aramalarda puan sıralaması olmayacaktır. Hedef kitlenizin düşünce yapısını düşündüklerini kelimelere dökerken hangi sorular ile araştırma yapacağını düşünerek anahtar kelimelerinize dikkatlice oluşturun. Anahtar kelimeleri belirlerken rakiplerin hangi anahtar kelimeler ile trafik aldıklarına da göz atabilir ve fikir edinebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri seçimi hakkında daha fazla bilgi için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

https://www.seobil.com/keyword-anahtar-kelime-nedir-nasil-secilir/

Kategori sayfalarınızda sunduğunuz içerikleriniz kullanıcıların aradığı ve Google’da sıralamaya giren kelimeler arasında bir denge olmasına dikkat ediniz.

2. Kategoriler, Alt Sayfaları Kapsayacak Şekilde Düzenleme

Kategoriler için anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra, seçtiğiniz anahtar kelimelerin bir listesini çıkartın. Bu çıkarmış olduğunuz anahtar kelimeleri genel kategoriler ve alt kategoriler arasında mantıklı bir hiyerarşi içerisinde düzenlemesini gerçekleştirin.

Örneğin;

“Teknoloji> Bilgisayar Teknolojileri> Anakart Teknolojisi”  şeklinde bir hiyerarşik düzen şeklinde yapılarınızı oluşturabileceğiniz gibi,

“Teknolojiler>Bilgisayar>Anakart” şeklinde daha sade bir URL yapısı ile de oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelimenin belirgin olmasına dikkat edin. Daha genel kelimeleri üst düzey kategorilere vererek sınıflandırmasını yapın. Her kategori için araştırdığınız anahtar kelimeleri düzenlerken hangilerinin dahil edilmesini önem sıralamasına göre değerlendirmesini gerçekleştirin. Doğru sınıflandırma açısından başarılı bir SEO gerçekleştirmiş olacaksınız. Anahtar kelimelerin büyük bir kısmını ürün sayfası yerine ana kategori sayfalarınızda kullanmak daha önemli iyi sıralama alma şansı daha yüksektir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ihmal etmeyin. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirlerken kullanıcıların gözünden düşünmeye gayret edin. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanırken ürün sayfanızı hedefleyerek düzenlemelerini gerçekleştirin. Misal verirsek ürünümüz için “ürün markası-modeli-ürün numarası” gibi olabilir. Hedef sayfası için ürün sayfanızı kullanın. Kategori sayfası için daha kapsamlı, genel anahtar kelimelerinize ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

https://www.seobil.com/uzun-kuyruk-anahtar-kelime-nedir/

3. İçerik Oluşturun

Anahtar kelimeler aranan içerikler için çok büyük bir öneme sahiptir. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri içerik içerisinde çok fazla kullanmak içeriğinizi harika bir sayfaya dönüştürmeyecektir. İçeriklerin arama motorları tarafından okunabilir olmasını sağlayan başka temel unsurlarda mevcuttur. İçerikleri oluşturan anahtar kelimelerin baskın olmasını istemiyorsanız çok fazla yineleme yapmamanız gerekmektedir. Ürünlerinizi kolayca görmek isteyen kullanıcıyı yoğun içerikler ile boğmamalı kullanıcıların beklentilerine göre tasarlamalısınız. Aksi takdirde ziyaretçiler sayfanızda çok fazla vakit geçirmeyerek ayrılabilir. Özgün içerik oluşturmanın sırrı doğru belirlenmiş anahtar kelimelerin doğru kullanımından geçmektedir. Özgün olarak ele alınmayan içerikler daha sonradan markanızı telif hakkı gibi sorunlarla karşı karşıya bırakabilmektedir.

Oluşturduğunuz sayfanızın mobilde nasıl görüneceğine dikkat etmelisiniz. Mobil görünümünüzü iyileştirmeye çalışın. Kullanıcılar ana ürünü görmek için kaydırma yapmamaları gerekmektedir. Kullanıcı deneyimi açısından direk ürün karşılarına çıkması hedefe uygun bir sayfa olacaktır.

Kategori İçerikleri Genel Özellikler

Her bir kategori sayfası içeriğinde olmazsa olmaz 4 ana unsur bulunmaktadır. Her adımın anahtar kelimelerinizi barındırması gereklidir. Fakat içerik mesajınızın en önemlisi olduğuna değinmek istiyoruz.

Sayfanızı Tanımlayın

Müşterilerinize aradıkları sayfanın onlar için doğru olduğunu göstererek sayfada ne bulabileceklerini uğraştırmadan hemen gösterin. Bunu müşteri gibi düşünerek tasarlayın; öğrenmek, karşılaştırmak ve en önemlisi satın almak için gelen kullanıcılara aradıklarını sunmalısınız. Doğru sayfa olduğunuzu ve aradıkları ürünlere sahip olduğunuzu kullanıcıların önüne sergileyin.

Ürünlerinizi Öne Çıkarın

Alt kategoriler içerisindeki ürünlerden, ürün yelpazesindeki renk paletine, teknik özellikler, marka isimlerinden ve stok durumuna kadar her şeyi açık ve net şekilde ifade edin. Anahtar kelimelerinizin sayfa boyunca doğal bir şekilde işlemeli gerekli çalışmaları hassasiyetle gerçekleştirmelisiniz.

Ürüne İlişkin Bağlamı Sağlayın

Bir ürünün nasıl kullanılabileceğini detaylarıyla açıklamasını yaparken anahtar kelimeleri göz önünde bulundurun. Ürünler belirli mevsimler, belirli durumlar, işler, stiller, kişilik türleri için midir? Google hedeflenen konuyu geniş ve doğru bir şekilde tartışan sayfaları ön sıralara çıkartmaktadır.

Ürünleri neden en iyi sizden alabileceğini belirtin; Ürün yelpazeniz, hizmetleriniz, içeriğiniz neden müşterilerin araştırması için en iyi siz olduğunuzu açıkça belli ederek ifadelerinizi oluşturun. Örnek verirsek; aşağıdaki bağlantılara nasıl cevaplar verilir açıklama yoluna gidin. En son trendler, en iyi modeller, en ucuz fiyatlar, en yüksek kalite, vb. bu gibi soruların karşılığında neden en iyi olduğunuzu açıkça vurgulayın.

İçerik İçindeki Dahili (iç) Bağlantı

Geri dönüşüm olasılığını artırmak istiyorsanız, gezinme işlemini olabildiğince kolay hale getirmek gereklidir. Kategori sayfa içeriğinizi optimize ederken bu durum çok önemlidir. Bunu yapmanın kolay yolu şudur. İçerik içindeki bağlantı metnini kullanarak uygun alt kategorileri dahili olarak bağlamaktır. Örneğin: ‘En son denim ceketlerimizi, en şık trençkotlarımızı ve canlı renklere sahip elbiseleri keşfedin ‘. Bu aynı zamanda dahili site yapınızı geliştirecektir. Bağlantılarınız ile alakalı içeriğin erişilmesini kolaylaştıracaktır. Bu sayede Sitenize gelen ziyaretçilerinizin memnuniyetini kazanabilecek dikkatlerini çekebileceksiniz.

4.Kategori İçeriğini SEO Uyumlu Hale Getirin

Yukarıdaki 4 önemli unsurdan sonra, içeriklerin marka sesinizle özdeşleşmek üzere yazıldığından emin olun. Anahtar kelimelerinizi girmek için mükemmel bir fırsat olsa da dozajını belirli bir dengede tutmayı unutmayın. Kategori İçeriklerini heyecan verici, bilgilendirici ve ilgi çekici hale getirin. Ürünlerinize olan tutkunuzu yapıcı bir dille gösterin. Farklı ziyaretçi kitlelerine; çeşitli ihtiyaçları için hangi ürünlerin en iyi olduğunu bilme konusundaki uzmanlığınızı çok farklı anlatım biçimiyle vurgulayın. İçerikleri SEO uyumlu hale getirdikten sonra yayınlamasını yapın.

Rakiplere karşı tedbirli olun ve diğer web siteleriyle yakın takipte olmanız, stratejilerini araştırmak SEO kararlarınız için son derece önemlidir. Markanızın tanınabilir olması için ancak ayırt edici bir ton oluşturmak yeterli değildir. Marka sesinizi artırabilen önemli bir dengeleyici eylemdir. Ürünlerinizi gösteren güven sinyalleri ziyaretçilerin markayı takipte kalmasına olanak vermektedir.

5. Harekete Geçir ve Sirkülasyonu Devam Ettirin

Ziyaretçilerin sorularını net bir şekilde cevaplayın. Ziyaretçilerinizin sitenize geri dönüşüm yapması sitenizin değeri açısından önemlidir. Dönüşüm oranlarına dikkat edin. Bir sonraki adımda dönüşüm hunisinin etkisi çok önemlidir. Ürünleri keşfetmek ve onların ihtiyaçlarına göre çözüm bulma yoluna gidin. Bu nedenle, iyi bir kategori sayfası içeriğinin son kısmı harekete geçirme şeklinde tasarlanmalıdır.

İyi düşünülmüş CTA (call to action) örnekleri verirsek;

  • Aşağıdaki özel koleksiyonumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.
  • Eşsiz tarzınızı keşfetmek için aşağıdaki heyecan verici serimizi deneyebilirsiniz.
  • Şimdi mükemmel [ürününüz] bulun!
  • Aşağıdaki yeni [ürün] serisini bizimle keşfedin.

CTA kategoriler de kullanırken kendi konseptinize uygun bir dille ifade edebilirsiniz. Net, açık ve kullanıcılara heyecan verdiğinden emin olmalısınız. Ziyaretçilerinizi aradıklarını bulabilmek için web sitenizde kalmalarını sağlamalısınız.

6. Alt Kategorilere Erişimi Kullanıcılar için Kolaylaştırın

Kategori içeriğinizi tamamladığınızda alt kategoriler için kolay bağlantılar ile erişimi sağlayın.  Ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için sitenizde süper filtre diğer adıyla filtre seçeneği kullanın. Ana kategori gövdesinden bağlantılar sağlayarak bunları kendi alt kategorilerine kolayca yönlendirmesini başarılı bir şekilde gerçekleştirin ve işlevini kontrol edin.

Bir üst seviye kategori sayfasına geri dönüşü kolay bir şekilde sağlayın.

Örneğin; “Teknoloji Kitapları” kategorisinden “Kitaplar” genel kategorisine kadar açık bir bağlantı eklemeyi ustaca gerçekleştirin. Dahili (iç) bağlantı oluşturma sitenizin yapısını düzenlemenin en iyi yollarından birisidir. Bizi başarıya götüren en büyük neden, ziyaretçilerinizin aradıkları içeriği / ürünleri kullanıcıları yormadan bulmalarına yardımcı olduğumuzda gerçekleşir.

Özet: Kategori sayfalarınız için içeriğinizi yazarken akıl yürüterek yazmaya çalışın. Tabii çok fazla kategoriye sahip olmak sizi yoracak ve eğlenceli olmaktan çıkacaktır. Bunu kendiniz için parçalara ayırın yavaş yavaş iyi vakit geçirecek şekilde oluşturun. Sektörünüz ile ilgili Uzmanlığınızı göstermenin en iyi yoludur. Ürünlerinizin ziyaretçiler için en iyisi olduğunu göstermenin yolu kategori sayfalarınızı SEO uyumlu hale getirmekten geçmektedir. Kategorileri başarıyla oluşturup siteye gelen ziyaretçiler ile olan ilişkisini analitik araçlar yardımıyla gözlemleyin. İyi bir SEO hizmeti veren firmaların başarısının altında hizmet alan firma sahibinin çalışmalara katılımı ile en yüksek verim elde edilmektedir. Ümit ederiz ki yazımız size faydalı ve ilham verici olmuştur.