Link oluşturma, SEO strateji geliştirilme için doğru biçimde yapılmalıdır. Oluşturulan sayfalar güçlü bağlantı kurmak için nasıl bir yol izlenebileceğine değineceğiz. Link diğer bir ismiyle bağlantı oluşturmak: yalnızca size bağlantı veren (dış bağlantı) sitelerden ibaret değildir. Aynı zamanda site içerisindeki sayfaların birbirlerine gönderdiği linkler (iç bağlantılar) son derece önemlidir. İyi bir SEO için öncelik, dahili bağlantıların düzgün bir şekilde verilmesi sağlanmalıdır. Daha sonra harici bağlantılara yönelme, kalıcı sıralama yükselişi için daha önemlidir. Site içerisinde oluşturduğunuz blog yazılarınız doğru şekilde sayfalara entegre olduğundan emin olmalısınız. Oluşturacağınız iç linkler kullanıcılar için iyi bir deneyim oluşturması dikkatle ele alınmalıdır. İç link oluşturma doğru yapıldığı zaman dış bağlantıların verimi daha fazla olmaktadır. Google sayfaları ve içerik taraması için sitenize geldiğinde robotların daha iyi bir şekilde sayfalarınızı bulmasını kolaylaştırmaktadır.

Öncelik her zaman; site içinde mevcut sayfaları, diğer sayfalar ile düzgün ve alakalı içerik içeren sayfalarla doğru bağlanmasıdır. Sonrasında, dış linkler ile internet ortamına açılmalıyız. Başarılı bir iç bağlantı için özgün içeriklere sahip birbirleri ile alakalı sayfalar oluşturulmalıdır. Benzer sayfaları birbirleri ile bağlayarak ilişkilendirilmelidir.

Şimdi bağlantı türlerini yakından inceleyerek ne olduklarını daha iyi kavramaya çalışalım.

Bağlantı Türleri

İki tür bağlantı mevcuttur. Az evvel bahsettiğimiz gibi iç bağlantılar ve dış bağlantılar olmak üzere iki tip bağlantı üzerine yoğunlaşacağız. Sahip olduğumuz bağlantıların nasıl başarılı SEO sunması için en doğru cevapları bulmak doğru bağlantıların kurulmasının önemli bir sürecidir.

Dahili Bağlantılar

Dahili bağlantılar, Web sayfanızın sayfalarını birinden diğerine bağlayan bağlantı çeşididir. Her zaman aynı domain adına bağlantı vermeniz demektir. Dahili bağlantının alan isimleri aynı olması gerekmektedir. Dahili bağlantıların iyi yapılmasının en önemli faktörü eski arşive kalkmış blog gönderileri üzerinde etkisinin olmasıdır. Bu sayede eski içerikler hareket geçerek blog yazıları daha iyi şekilde sıralama almasını sağlamaktadır. İyi bir sıralama yakalayabilmek için ziyaretçilerin ilgisini çekecek seviyede doğru iç link yapılmalıdır. Oluşturacağınız içeriklerin gücü diğer sayfalara aktarılabilir. Bu sayede sitenin tamamında genel sıralama artışı sağlamak mümkündür. Normal koşullarda giriş sayfası en güçlü sayfadır. Gücünü diğer sayfalar ile paylaşarak diğer sayfalara bu gücü paylaştırarak aktarabiliriz.

Harici Bağlantılar

Dış bağlantılar, sayfanız ile aynı domain adına sahip olmayan web sitelerinden gelen bağlantılar olarak tanımlanmaktadır. Dış bağlantılar sitenize gelen trafiğin etkili bir biçimde idaresi için hedef sayfalarınızın başka sitelerde tanıtımıdır. Dış bağlantılar birçok fayda sağlamaktadır.

Dış bağlantı kurmada en önemli amaç bağlantıların size trafik getirmesidir. Trafik hedeflediğiniz kitleye yönelik kurulmalıdır. Dış bağlantıların miktarı ve kalitesi herkesin merak ettiği konular arasındadır. Google’ın site sıralaması yaparken etkili olan, faktörler miktarı ve kalitesi olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle iyi bağlantılar kurma stratejisi benimsenmelidir. SEO sonuçlandığı zaman istediğini değerleri elde etmenize yardımcı olacak faktörler kalite ve miktardır. Rekabetin olduğu İnternet ortamında rakiplerin nasıl bağlantılar kurduğunu bilmeniz plan yapmanız açısından önemlidir. Web sitesine gelen trafiği arttırmak için özgün olmalı ve merak edilen içeriklere yönelmeli ve tanıtımlarını doğru kanallarda sağlamalısınız. Sahip olduğunuz marka imajını geliştirmesine reklam harcamaları için iyi bir bütçeye sahip olmalısınız. Marka adınızın aranma hacmi artması kullanıcıların sitenize direkt gelmesini sağlayacaktır. Yapacağınız her reklam size daha fazla görünürlük sağlayarak markanızı ve diğer anahtar kelimelerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Geri dönüşü ve ziyaretçiler ile etkileşim markanızın güvenilirliğini yükseltmenize destek olacaktır.

Google arama motoru sonuçlarında yüksek sıralama sahibi sitelerin, dış bağlantılarını göz önünde bulundurarak kaliteli bilgileri içeren bir sayfa olduğunu tespit etmektedir. Rekabet içerisine gireceğiniz rakipleriniz ile yarışa dahil olmanız daha fazla iş fırsatı yakalamanıza imkân tanıyacaktır. İyi yapılmış bir SEO ile kazanabileceğinizin sınırları yoktur. İnternet dünyası milyarlarca kullanıcı ile etkileşime girdiğiniz bilgi becerilerinin savaştığı eşsiz bir laboratuvardır.

Dış bağlantılar Nasıl Alınır?

Dış bağlantılar oluşturmak ve sonuçların etkisini görmek istiyor olabilirsiniz. Seobil SEO eğitimi sayfamızdan Site dışı optimizasyon ile daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. O zaman şimdi söyleyeceğimiz adımları harfiyen yerine getirmelisiniz.

  • Firmanızdan veya sizden bahseden kişiler ile irtibat kurun. Bulduğunuz dost kullanıcıların desteğini isteyerek bağlantı kazanmaya çalışın. Okuyucular için düzenli içerik hazırlayın. Böylece sizi sürekli takip eden kullanıcıların takibi bırakmamasını sağlayın. 
  • Sayfanıza benzer konuları ele alan blogerları bulun. Web sitelerine girerek irtibat kurun ve onlara sayfanız hakkında bilgi verin. Değerli içeriklere sahip olmanız okurların sizin tarafınıza geçmesi için son derece önemlidir. Diğer blog sahibi kişilere spam yapmak gibi bir hataya düşmeyin. Bunun aksine iletişim kuran blogcular ile güçlü ilişkiler kurarak daha geniş kitlelere erişme yolunu kazanmaya çalışın. 
  • Konuk Bloglaması: Konuk bloglama, size ait olmayan bloglarda yazdığınız yazıları yayınlama yöntemidir. Bir önceki bahsettiğimiz maddeyi yerine getirdiyseniz blogcularla iyi ilişkiler kuruyorsunuz demektir. Bloglarında yazı yazıp yazamayacağınızı ve bağlantı ekleyip ekleyemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. İlişkileriniz hatırı sayılır seviyedeyse size hayır demeyeceklerdir. Böylece misafir olarak başka bir blog da yazınızı yayınlayabilir bir dış bağlantı kazanabilirsiniz. Bol şanslar!

Yanlış bilinen Bağlantı Oluşturma Efsaneleri

Bağlantı oluşturmaya çalışan Seocular hatalı bilgilere sahiptir. Bunlar arasındaki en yaygın olanları üzerine birkaçına değinelim;

  • Sayfaları daha düşük domain otoritesine sahip bir site ile etkileşim içerisine sokmak sayfanızın otoritesini düşüreceğine ait olan inanç doğru değildir. Domain otoritesi yüksek sayfalardan bağlantı almak tabii daha iyi bir kazançtır. Tam aksine düşük otorite sahibi sayfalar sitenize zarar vereceği anlamına da gelmez. Burada önemli husus doğal ve cezalandırılmayan sayfalar olmasıdır. Herhangi bir cezai işlem almayan sayfalar, site için oldukça faydalı olacaktır. Daha fazla bağlantıya sahip olmak sıralamanız açısından olumlu olacaktır.
  • Çok hızlı bir şekilde link alırsanız Google sizi cezalandırır algısına sahip olmak. Bu şekilde düşünmemizin en büyük sebebi backlink kelimesinin bilinçaltında sanki illegal olan bir şeymiş gibi algılanmasıdır. Oysa geri bildirimler sitenizi tanıtmak amaçlıdır. Sitenizi tanıtmak isteyen diğer sitelerin sitenizi referans göstermesi sitenizin güvenilir bir site olduğunu anlama metodudur. Aldığınız geri bildirimler iyi ve spam değillerse, kokmayınız! Google sitenizi cezalandırmayacaktır.
  • Aynı blog içerisinden birden fazla linke sahip olmak sitenize zarar verecek algısıdır. Gerçeği söylemek gerekirse çok sayıda linkiniz var, bunlar aynı sayfa içerisinden geliyorsa biraz şüpheli olacaktır. Gereksiz bağlantı sağlamadan uzak durmalısınız. Aynı sayfa içerisinden aynı sayfaya çok fazla link çıkışı yapmanız içeriğinizi iyi sunamadığınız anlamına gelmektedir. O yüzden sitenize etkisi çok fazla olmayabilir. Bunun yerine vereceğiniz linkler sayfa içerisinde belirlenip toparlanarak net bir şekilde link çıkışı yapılmalıdır.
  • Sektörünüz ile alakalı olmayan yerlerden aldığınız linkler iyi değil algısı yanlıştır. Farklı sektörlerden gelen bağlantılar olması önerilir. Hiçbir durumda bu tür sayfalardan gelen geri bildirimler sitenizin sıralamasına zarar vermez.

SEO stratejinizi oluştururken bağlantı kurma tekniklerini uygulamanın ne kadar önemli olduğuna değindik. Bu teknikleri Web sayfaları için uygulamaya başlanıldığı zaman kısa sürede sonuçları görmeye başlayabilirsiniz. Başarılı bir SEO hizmeti için bizimle irtibata geçerek destek talebinde bulunabilir. Yazımız ile ilgili olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyoruz.