Arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve ziyaretçi sayısını arttırmak için bilinmesi gereken bir takım SEO yaklaşımları mevcuttur.

Bu yaklaşımları yakından inceleyerek SEO ne demek ve nasıl yapıldığını hakkında ön bilgi edinmek için SEO Nedir, Nasıl SEO Yapılır? Tüm Aşamalarını Kavrama

sayfamızı incelememizi öneriyoruz.

Kapsamlı olarak SEO’nun nasıl yapıldığını hakkında kılavuz niteliğindeki SEO dersleri 1. bölümünde beraber detaylı inceleyeceğiz.

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve doğru SEO tekniklerini uygulamak için arama motorlarının dikkat ettiği faktörleri, parametreleri bilmek gerekir. Bu faktörleri kategoriye koyacak olursak 3 büyük gruba ayırmamız mümkün.

  1. Site İçi SEO
  2. Site Dışı SEO
  3. İhlaller (Black Hat SEO – Siyah Sapka SEO)

Bu üç kategori kendi içlerinde birçok alt kategoriye sahip. Her bir alt kategori birden çok SEO faktörünü oluşturuyor. Bu SEO faktörlerini, nasıl uygulanması gerektiğini ve etkilerini yazılarımızda paylaşacağız.

Pek çok SEO faktörü bulunmakla beraber bunların bir arada uygulanması gerekmektedir. Tek ya da birkaç faktör göz önüne alınarak yapılan SEO çalışması başarı getirmeyecektir. Tüm etkenler dikkate alınıp doğru adımlar atıldığında başarı oranı çok daha yüksek olacaktır.

1

Site İçi SEO Nedir? Tüm Detaylar

Site İçi SEO (On Page SEO), sitenizin domain URL formatından, içerik kalitesi, site yapısı, site hızına kadar pek çok etkenin bulunduğu, web sitesi kontrolü dahilinde yapılan çalışmaların genel ismidir. Arama motoru optimizasyonu için yapılması gereken işlerin başında gelir.

Site içi SEO kavramı, web sitenizin içerik, tasarım ve yazılım alanlarını arama motorlarıyla uyumlu hale getirme tekniklerini kapsayan genel terimdir.

2

Site Dışı SEO Nedir? Tüm Detaylar

Site dışı SEO (Off Page SEO), web sitesini güçlendirmek adına yapılan, analiz, link inşası (backlink), tanıtım yazıları, sosyal medya paylaşımları ve tanıtımları gibi çalışmalarını kapsar. Site dışı SEO veya dış SEO, web sitenin dış kaynaklardan aldığı referans örüntüsüdür.

Kaliteli ve sektörünüze uygun yerlerden alınan iyi bağlantılar (backlink) sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasında büyük rol oynayacaktır.

3

SEO İhlalleri

SEO çalışmaları başta Google olmak üzere arama motorlarının teşvik ettiği bir hizmettir. Çünkü yapılan SEO çalışmaları neticesinde web sitesi arama motorları tarafından daha kolay erişilebilir, taranabilir ve arama sonuçlarında kullanıcılara daha doğru bilgi sunmasında yardımcı olur.

Lakin kimi kişiler tarafından uygulanan yanlış teknikler (Black Hat SEO) SEO ihlallerine girer. Bu teknikler genellikle spam; yani aşırıya kaçma, anahtar kelimeleri gereğinden fazla kullanmak, kopya içerik kullanma, kötü amaçlı sitelerden link verme, bot kullanma gibi arama motorlarını manipüle etmeye çalışan tekniklerdir.

Bu tekniklerin bir kısmı kısa vade içerisinde yararlı gibi gözükse de uzun vadede siteye geri dönüşü zor olacak büyük hasarlar verir. Bu tarz teknikleri uygulayan siteler ceza alırlar. Aldıkları cezanın boyutuna ve türüne göre, sayfalarında trafik düşüşleri hatta arama sayfa sonuçlarından tamamen kaldırılmaya kadar filtreleme cezaları alabilirler. Unutulmamalıdır ki arama sonuçlarında görünmemek demek tüm organik trafiği kaybetmek anlamına gelmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz 3 önemli başlıktan giriş yaparak detaylı anlatılan,

Site İçi SEO, Site Dışı SEO, Black Hat SEO konularını iyi bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Başarılı bir SEO için bilinmesi gerekenleri, SEO Dersleri çatısı altında hazırlayacağımız yazılarımızı takip ederek internet sitenizi Google, Bing, Yandex gibi sıkça kullanılan arama motorlarında üst sıralara taşıyabilir ve web sitenize gelen ziyaretçi sayısında artış görebilirsiniz.