Kobi ve Esnaflara sesleniyoruz!

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ile Esnaflarımızın Yerel SEO stratejilerini belirlerken önemli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir. Hizmet verdiğiniz sektörde birçok aynı iş kolundaki firma sahipleri ile rekabet içerisinde olabilirsiniz.

Aynı büyüklükteki küçük, orta işletmelerin birbirleriyle yarışırken güçlü bir yerel SEO stratejisi ile yola çıkmak, sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir. İnternet dünyasındaki amansız yarış, esnafların gerçek hayattaki tecrübelerinin bir yansıması gibidir. Basit bir şekilde örneklendirmek istersek; 40 senelik bir esnaf yeni işe başlamış esnaf kadar müşteri ile iletişimi acemice olmayacaktır. Müşterinin ne aradığını ne almak istediğini ne kadar bütçe ile alışveriş yapacağını az çok kestirebilmektedir. Bu yüzden uzun yıllar esnaflık yapan kişiler için insan sarrafı diyerek güzel bir tabirle ödüllendirmişte olmaktayız. İşletmeler sahiplerinin vizyonları kadar ileriye gidebilmektedir. Küçük bir işletmenin büyümesi ve markalaşması işletme sahibinin, ne kadar ileriyi görebildiği ile doğru orantılıdır. Teknolojiyi günümüzde etkin kullanan işletme sahipleri ikili ilişkileri çok iyi olan esnaflardan çok daha hızlı büyüyebilmektedir. Bir işletme ancak bulunduğu bölgede yaşayanlara hizmet verebilmektedir. Ancak sanal dünyada kendini gösteren kişiler sınırlarının çok daha ötesine ulaşarak her noktadan müşteri potansiyeline ulaşabilir.

Arama motorlarında görünürlük kazanma, işletmenizin hangi sektörde faaliyet gösterdiği ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. Burada asıl dikkat edilmesi gereken, faaliyet gösterdiğiniz sektörde rakiplerinizin neler yapmış olduğu ve ne kadar bütçe ile sizin karşınızda duran bir engel olduğu gerçeğidir. SEO hususunda birçok yüksek bütçe ayıran rakipleriniz ile rekabet etmek çok zor olabilir. Ancak Yerel SEO normal türüne göre farklı kurallar ile çalışmaktadır. Buda işletmenizi bölgesel olarak büyük reklam bütçesi yatırımı yapan firmaların gücünden koruyacaktır. Yerel bir ziyaretçi kitlesine ulaşma, izleyici kitlesi için görünür olmanıza ve işinizle alakalı yüzlerce site tarafından bağlantı almış olmanıza ihtiyaç yoktur. Bulunabilir olmak için, Yerel SEO’nun özelliklerini iyi bir şekilde uygulamanız yeterli olacaktır.

Kobi ve Esnaflar için Kullanılabilecek bölgesel olarak en iyi sıralama elde edebilecek dört uygun Maliyetli Yerel SEO Stratejisini ele alacağız.

1

İşletmenizin Google My Business Sayfasını Doğrulayın

Yerel SEO Google My Business, Benim İşletmem

Yerel SEO Google My Business, Benim İşletmem

Google My Business (Benim işletmem) ile işletmenizin sayfasının oluşturulması, potansiyel bir müşterinin sizi her yerden her tür cihaz ile işletmenizi bulabilmesinin önünü açacaktır. Google, 2014 senesi haziran ayında işletmelerin bilgilerinin kaydını tutma işlemini başarılı bir şekilde başlattı. Google My Business, Arama Motoru Sonuçları için gösterim kaynağı olarak tasarlandı. İnternet tabanlı hizmet günümüzde popülerliğini korumaktadır. Muhtemel bir firma ismi veya hizmet arama da KOBİ ve Esnaflara ait bilgiler Google Arama Sonuçları, Google Harita ve diğer Google uygulamalarında görünürlük kazanmanızı sağlayacaktır.

Yerel aramalar, global aramalardan daha fazla satın alamaya neden olmaktadır. Kullanıcıların aradıkları anahtar kelimeler ile iş kolunuzun doğru şekilde tanımlaması firmanızın daha fazla görüntüleme kazanmasını sağlamaktadır. Belirlenen hedef kitlesine ulaşmak için potansiyel ziyaretçi kitlesini siteye çekmek için Bölgesel SEO’nun en önemli adımıdır. Google My Business sayesinde birçok etkinlikte bulunarak görünürlüğünüzü üst seviyelere çıkarabilirsiniz. Google gönderisi yaparak Düzenli yayınlar hazırlayıp paylaşım yapabilirsiniz. Soru ve yanıtlar kısmına dahil olarak sayfanızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Google’ın sunduğu mesajlaşma, telefon, rezervasyon düğmesi gibi birçok özellikten ücretsiz yararlanabilirsiniz.

2

Tıklama Başına Ödeme Reklamı

İnternet dünyasında yer almanın ilk aşaması bir Web Sitesi sahibi olmaktır. Web sitesi verdiğiniz hizmetleri, iyi bir şekilde anlatan sayfa ve içerikleri ile güçlü olmaktadır. Ziyaretçiler geldikleri zaman web sitesinin güven veren bir site olduğunun farkına varmalarını sağlamalısınız. Tıklama başına ödeme reklamcılığını içeren bir pazarlama stratejisini, siteye uygulamak için bir web sitenizin olması gerekmektedir. Web sayfanız için tıklama başına ödeme pazarlama yöntemi ile sitenize ücretli bir şekilde ziyaretçi çekebilirsiniz. Hedeflenen ve alakalı anahtar kelimelerin tanımlaması ile hedef kitlenin isteklerini doğru anlamak ve doğru müşteri adaylarını hedefleyecek bir strateji geliştirmektir.

Tüketicilerin Yerel olarak zor bulunan ürün ve hizmet satışı, en iyi kampanya duyuru aracı Google ads yönetimidir. Kullanıcılar genellikle sıra dışı veya az bulunan ürünleri bulmak için İnternet aramalarına güvenmektedirler. Ziyaretçiler dışarıda bulunurken mobil arama motorunu kullanarak arayış gerçekleştirmektedirler. Ürün, hizmet, adres ve bilgi arayabilir, bunu cep telefonları ile görüntülemektedir. PPC reklamcılığı, mobil cihazlarda daha fazla ekran alanı kapladığından ötürü, ücretli arama ağı reklamları vazgeçilmez durumdadır. Tüketicilerin kullandıkları ekranlarda daha fazla yer kaplayarak yüksek kazanç olarak geri dönüş sağlayabilmektedir. Arama sonuçları yanına sosyal medya gücü eklendiği zaman yüksek geri dönüşüm kazanarak başarı işletmeniz için kaçınılmaz olacaktır.

3

Ziyaretçilerin Bıraktığı Yorumlara Cevap Verin

Yerel SEO Ziyaretçi Yorumları

Yerel SEO Ziyaretçi Yorumları

İşletmelerin alacağı yorumlar, Şirketinizi SERP ’de bulan kullanıcılar için çok önemle okunmaktadır. Sahip olduğunuz yorumlar, potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi veya hizmetlerinizi deneyimleyen kullanıcıların oluşturduğu bir yönerge ve rehber niteliğindedir.

Sahip olduğunuz yorumlar olumlu veya olumsuz, İnternet dünyasında ne kadar iyi halkla ilişkiler kurduğunuzun bir kanıtı gibidir. Her işletmenin halkla ilişkiler kısmına verdiği önemin çevrimiçi kullanıcıların bakış açısıyla görünümüdür. Yorumlar kısmı, arama motorları için benzersiz öneme sahiptir. Arama motoru Örümcekleri tarafından sık sık güncellenmektedir. Web geliştiricinin oluşturduğu site içi genel içeriklerden E-ticaret ürün özellikleri hariç olarak, kullanıcıların oluşturduğu yorumlar özel bir işlem gücü sayılmaktadır. Site, sayfa veya Google My Business üzerinden alacağınız yorumlar arama motorları sonuçlarında sıralamaya etkisi olacaktır. Bu yüzden ziyaretçi ve müşterilerinizi yorum bırakmaya yönelik yapıcı çalışmalar düşünebilirsiniz. Ziyaretçileri yorum bırakmaya yöneltecek kampanya ve etkinlikler düşünebilirsiniz. E-ticaret siteleri ürün satışı yaparken sürpriz hediyeler ile müşterileri kazanarak yorum bırakmaya heves ettirilebilir. Yorum bırakan müşterilere özel indirim kuponları gönderilebilir. Alışveriş yapanların %88’lik kısmı satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce ürün adı ile inceleme ve değerlendirme kelimesini kullanarak araştırma gerçekleştirmektedir. Eğer hizmet sitesiyse müşterileri telefonla arayarak ziyaretçileri kazanabilir. Sayfalarınıza yorum yapmaları için teşvik edebilirsiniz.

4

Görsellerinizi Optimize Edin

Yerel SEO yaparak iyi sıralamalar kazanmak sadece özgün içerikler ile sınırlı değildir. İyi oluşturulmuş içeriklerin yanına kullanılan resimlerin başarılı bir şekilde seçilmiş olması önemlidir. Arama motorları her geçen gün kendini geliştirmesi, kullanılacak görsellerinde arama sonuçları listesinde ön plana çıkması ile ilişkilidir. Bundan dolayı kullanılan tüm görseller optimize edilmiş olarak kullanılması SEO uyumlu sayfalar oluşturulması açısından son derece önemlidir.

Arama motorlarının veri depolama haznelerinde milyarlarca görsel doküman yer almaktadır. Bu görseller örnek vermek istersek “image123.jpg” gibi bir isimle kesinlikle sunulmamalıdır. İlgili görsel içerik doğru bir şekilde açıklaması yapılmalı, görselin tanımı onun kimliğini oluşturacaktır. Uygun anahtar kelimeleri barındıran özlü ve görselle alakalı açıklamalar girilmesi son derece önemlidir. Arama motorları resimlerin ne olduğunu okuyamaz. Arama motorları için bu işi kolaylaştırmak için resimleri açıklama yapmak alt etiketleri kullanılması gerekmektedir. Görseller optimize edilmesi boyutları, metin bilgileri, ilgili anahtar kelime sayesinde arama motoru sonuçlarında potansiyel gücünü oluşturacaktır. Görselleri yerel arama için optimize edilmiş olması için yerel anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Coğrafi konumunuzu güçlendirecek anahtar kelimeler görsellerin tanımında kullanılması bölgesel olarak arama motoru sonuçlarında rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bölgesel olarak tanıtımınızı yapacak görseller hazırlayarak yerel rakipleriniz içerisinde bir fark yaratarak başarılı bir yerel SEO yapabilirsiniz.