Amazon içerisinde pek çok içerik bulunduran bir web sitesine sahiptir. Bu durum böyle olunca tabii kullanıcılara istedikleri en doğru ürünü göstermeleri gerekiyor.

Peki bunu dünyanın en büyük E-Ticaret platformu nasıl başarıyor?Amazon SEO Nedir, Nasıl Yapılmalıdır

Sadece bilgisayar ya da mobil cihazınızda yapacağınız işlemlerle aranan ürünü önünüze getiren bu dev web platformu bazı sırları olmadan, sıralamaları doğru bir şekilde yapması düşünülemez.

Ziyaretçi sayısı muazzam seviyelere ulaşan Amazon sitesi, kullanıcılar için en iyi hizmeti verebilmek adına siteyi başarılı şekilde optimize etmiştir. Belli başlı temel SEO kurallarını uyarlamıştır. Hatta ve hatta arama kendi sitesi üzerinden yapıldığı için arama motoru durumuna gelmeleri hızlanmış ve bazı kuralları Amazon tarafından oluşturmuş dünyanın en güçlü e-ticaret platformudur.

Amazon Pazarlama ile Para Kazanmak İçin SEO

Amazon Marketing (Pazarlama) stratejilerini bilmek, Amazon üzerinden yürüteceğiniz pazarlamayı oldukça verimli hale getirecektir. Bunun için Amazonun kendi arama motoruna özgün birtakım optimizasyonları da gerçekleştirmek gerekiyor. Şu ana kadar Amazon pazarlama stratejileri hakkında bilgi veren sayısız kitap çoktan yayınlandı.

Ülkemizde 2018 senesinde faaliyete giren Amazon Türkiye, hali hazırda birçok E-Ticaret platformunda satış yapan, E-ticaret sistemleri içerisinde mağaza yöneticilerini kendi platformunu kullanmaya yöneltmeyi başardı. İleriki senelerde amazon.com.tr, bu başarısı katlanarak büyümesi beklenen bir durumdur. Ülkemizdeki mağaza yöneticileri ve müşterilerin beklentilerini platformun karşılaması;

Acaba ülkemizdeki E-Ticaret devlerinin sonunu mu getiriyor? diye sormamak için kendimizi tutamıyoruz.

Ülkemizde büyüyen amazon.com.tr, üzerinden satış yapan ülkemizdeki girişimcilerin bir an önce Amazon SEO’su öğrenmesi veya hizmet alması ileride işlerini çok kolaylaştıracak gibi görünmektedir. Bu noktada Amazon E-ticaret platformu kullanan bilhassa Amazon Türkiye üzerinde mağaza işletenler bir Amazon SEO uzmanı desteği almalarını tavsiye etmekteyiz.

Amazon E-Ticaret platformunda atılacak doğru SEO hamleleri, ürünleri daha fazla kullanıcıya gösterme şansını elde etmeyi sağlayacaktır. Böylece satılan ürün miktarı önemli ölçülerde artış kaydetmesi yüksek kazanç getirecektir.

Amazon E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon’un algoritmalarına göre çalışmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendi bünyesinde bir arama motoru bulundurur. Amazon SEO ile Google, Bing ya da Yandex gibi diğer arama motorları haricinde, Amazonun kendi platformu içerisinde yapacağınız sonuçlarda ön sıralarda çıkarsınız. Buda amazon arama motoru sonuçlarını diğer arama motoru sonuçlarından farklılaştırır. Amazon arama motoru içerisinde kendisine ait aranma hacimleri ve anahtar kelimelerin bilinmesini ön plana çıkarmaktadır.

Global olarak kullanılan başta; Google, Yandex, Bing gibi arama motorları en doğru sonucu göstermeye çalışırken, Amazonun A9 algoritması dönüşüm oranı yüksek yani satın alma oranı en yüksek sonuçları göstermeye çalışır. Bunun için ziyaretçilere en iyi ürünleri en iyi fiyata bulmalarını sağlayarak Amazon’unun gelirini arttırmayı hedefler. E-ticaret denilince tüm dünyada akla ilk gelen firma olan Amazon, satıcılarının daha fazla satış gerçekleştirmesini sağlayarak bünyesinde yer alan mağazaların zenginleşme sinide sağlamaktadır.

Amazon’un nasıl çalıştığını daha yakından incelemek için bir mağazanız olduğunu varsayalım. Daha fazla kişiye ve doğru hedef kitleye ulaşabilmek için mağazanız ile ilgili bir takım reklam ve kampanya çalışmaları yaparsınız. Amazon’da ki mağazanız da buna benzerdir. Doğru hedef kitleye ve daha fazla kişiye ulaşmak adına doğru hamleler yapmanız gerekiyor.

Amazonda ki ürünlerinizin diğer arama motorları sonuçlarında gözükmesi için backlink çalışmaları yapmak gerekmektedir. Ayrıca ürün sayfalarını sosyal medya platformlarında aktif bir şekilde paylaşarak ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz.

Amazon üzerindeki ziyaretçi istatistikleri, kullanıcıların %90’lık bir payının site içi arama kullanarak, %10’luk kısmının ise kategori sayfalarından ilerleyerek ürünlere ulaştığını göstermektedir. Bu demek oluyor ki doğru anahtar kelimeler (Keywords) kullanarak daha fazla kullanıcının mağazayı bulmasını sağlanabilmektedir.

Amazon Keyword nedir?

Amazon anahtar kelimesi, ürünleri kısa ve öz bir biçimde temsil edecek genel tanımı ise kullanıcıların aramak için kullandığı kelime veya kelime gruplarına verilen isimdir. Doğru anahtar kelime kullanımı, Amazon platformu üzerinde ürün arayan kişileri sayfanıza ulaştıracak gerekli bilgi ve detayları sunmuş olursunuz.

Amazon’un 2010 yılından itibaren site başlıklarını kısaltmasıyla başlattığı algoritma değişikliği ile sayfa başlığında aranma oranı en yüksek olan en fazla 3 anahtar kelime kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bazı kategoriler hariç genel olarak sayfa başlıklarında en fazla 50 karaktere izin veriyor.

Doğru hedef kitleye ulaşmak için doğru anahtar kelimeleri tespit etmek gerekiyor. Bunun için de bir takım yardımcı araçlar kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Amazon platformuna özgün anahtar kelime araştırması ve tespiti için Keyword Tool, AMZ Tracker, Scope gibi bazı araçlar kullanılabilir.

Amazon Rakip Analizi nedir?

Daha önceki mağaza örneği ile Amazon’daki çalışma şeklinin benzer olduğuna değinmiştik. Mağaza da birtakım işleri yürütebilmek için rakip olan işletmelerin neler yaptığından haberdar olup onların stratejilerini takip etmek gereklidir.

Amazon’da da rakiplerin yaptıklarını takip etmek son derece önemlidir.

Bunun için de rakip analizi yapmak gerekiyor. Rakip analizi yapabilmek için öncelikle birtakım sorulara yanıt bulmalıyız:

 • Rakiplerim hangi anahtar kelimeleri kullanıyor?
 • Rakiplerim benden farklı olarak hangi SEO hamleleri uyguluyor?
 • Rakiplerimle aramda nasıl bir fark mevcut? Onlara yetişmem gerekiyorsa nasıl bir yol izlemeliyim?
 • Rakiplerimle kıyaslandığında Amazon mağazamı nasıl şekillendirmeliyim?
 • Ürünlerimi daha fazla kişiye ve hedef kitleye ulaştırmak için farkım ne olmalı?
 • Kaç rakibim var ve rakiplerim kimler?
 • Rakiplerim ne kadar satış yapıyor ve onları yakalamak hatta geçmek için neler yapmalıyım?
 • Rakiplerim nasıl satış yöntemleri izliyor?
 • Ürün listelerinin kapsamı ne?
 • Fiyatlandırmalarını neye göre belirliyorlar?

Yukarıdaki sorulara cevaplar verebiliyorsak rakip analizini gerçekleştirebilir ve doğru stratejileri uygulayabiliriz. Girmiş olduğunuz ticari alanda fırsatları kaçırmamak ve değişen sisteme ayak uydurabilmek adına bu analizleri yapmak büyük önem taşıyor.

Amazon SEO Başarısında 5 Önemli Strateji

1-    Başlık (Title)

 • Öncesinde bahsettiğimiz gibi Amazon 2010 yılından sonra hedefe daha hızlı giden kısa başlık yapılarını tercih etti.
 • Başlık sonlarına marka ismi eklenebilir.
 • Aranma sayısı fazla olan 3 kelime başlık içerisinde bulundurulmalı.
 • Başlıklar da anahtar kelime ile başlamak oldukça avantaj sağlıyor.
 • Aynı kelimenin bir başlıkta bir den fazla kullanılmaması gerekiyor.
 • Ürünle ilgili önemli ve ayırt edici bilgilerin başlıkta bulundurulmalı.

2-    Fiyatlandırma (Pricing)

Rakip analizi doğru yaptıktan sonra benzer ürünleri satan rakiplerin fiyat skalasına hâkim olunmalıdır. Bu fiyat skalasında makul fiyatlar ile ürünlerin ücretini belirleyebilirsiniz. Müşteri için en önemli unsurlardan biriside fiyattır. Bu yüzden doğru fiyatlandırmayla satış sayınızı doğrudan etkilersiniz.

Bir ürünü değerinin çok altında satmak şüphe uyandırır ve size olan güveni de olumsuz etkileyebilir. Fiyatının çok üzerinde satmaya çalışmakta müşterileri hızlıca uzaklaştıracaktır.

3-    Ürün ile ilgili açıklama (Description)

 • Ürün açıklamaları, kullanıcıları yormadan ve sıkmadan okunacak formatta hazırlanmalıdır.
 • Ürüne ait özellikler detaylı olarak açıklama kısmında bulunmalıdır.
 • Anahtar kelimeler, aşırıya kaçmadan (spam yapmadan) açıklama kısmında kullanılmalıdır.
 • Okunurluğu kolaylaştırmak adına aynı tür özellikler için yazılan cümlelerin başlarında madde sembolleri kullanılabilir.
 • Bu alanda rakip firma ve marka isimleri kullanılmamalıdır. Amazon tarafından ceza verilmesine sebep olur.

4-    Fotoğraf

Fotoğraf, ürününüzü temsil eden ve müşteriye ilk izlenimi veren en önemli etkenlerden biridir. Amazon ürünler için sadece 9 fotoğraf yüklemeye izin veriyor. Bu fotoğrafların ilk 7’sini ürün sayfasında gösteriyor.

 • 1 adet ana fotoğraf seçimi yapılmalıdır.
 • Fotoğraflar anlaşılır ve kaliteli olmalıdır. Kullanıcı fotoğrafa baktığı zaman ürünün kendisine bakıyormuş izlenimi uyandırılmalıdır. Böylece en başından ürünle ilgili pozitif düşünceler oluşturulabilsin.
 • Ürün karenin en %85’ini doldurmalıdır. Ölçeklendirme olarak en az 1000 piksel genişliğinde ve yüksekliğinde olmalıdır.
 • A/B testi ile fotoğraf optimizasyonu yapmak fayda sağlayacaktır.

5-    Anahtar Kelime ve Kategori Seçimi

Anahtar kelime ürünü temsil eden ve müşterilerin arama da kullandığı kelime öbekleridir.

 • Amazon arama kısmında yazmaya başladığımızda otomatik çıkan öneriler fikir vermesi açısından kullanılabilir.
 • Arama yaptığınızda çıkan sonuçlarda bulunan sayfaların başlıklarında (title) geçen kelimeler kullanılabilir.
 • Anahtar kelime araçları (keyword tools) kullanılarak anahtar kelimeler bulunabilir. Keywordtools io, sellics, merhantwords, AMZ Tracker gibi araçlar kullanılabilir.

Kategori ürününüze gelen yolu belirlemektedir. Doğru ve isabetli kategori seçimi ile ürünlere gelen kişi sayısını arttırabilmek mümkündür. Ürünü satın alması daha muhtemel kitleyi ürün sayfalarında buluşturulabilir

Aynı ürünü satan rakiplerin kullandığı kategorileri inceleyin. Pek çoğu aynı kategorileri kullanıyorsa doğru olması muhtemel kategori odur. Eğer o kategorideki kazanç oranı düşükse, farklı bir yöntem izleyip daha çok para kazanacağınız bir kategori üzerinden ilerleyebilirsiniz. Burada o kategoride ki mevcut rekabet faktörü de önem taşımaktadır.

LSI (Latent Semantic Indexing) yani anahtar kelimeler arasındaki anlamsal ilişki ile ortaya çıkan çağrışım gücünden faydalanılabilir. Ürünlerinizi tanımak için bu yöntem de avantaj sağlar.

Faaliyetlerine elektronik ticaret ile devam etmek isteyen genç girişimciler için bazı tavsiyelerimiz olacaktır. E-Ticaret SEO sunun önemine dikkat çekiyoruz. Amazon E-Ticaret platformuna yeni dahil olacak arkadaşlar için okumanızda yarar olacağını düşündüğümüz makalemizi paylaştık. Genç girişimciler için hazırladığımız sayfamızı inceleyebilir girişimlerinize ilk adımı atığınız zaman kazanç elde etmenize yardımcı olmasını diliyoruz.

İlk kez e-ticaret sitesi kuran girişimcilerin başarısız olma nedenleri nelerdir?